There are a total of 223 bills of lading on file for Ta Foods Ltd. between May 11th, 2013 and May 12th, 2026.
Of those 223 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 223 |
|---|---|
| Shipper Records | 225 |
| Consignee Records | 3 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | May 11th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 12th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 39 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TA FOODS LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 14 companies associated with Ta Foods Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 14 companies associated with Ta Foods Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| WATAN IMPORTS LLC | May 2026 | 47 | 38 |
| COLGATE PALMOLIVE SA DE CV | May 2026 | 28,496 | 12 |
| KOMPORT COMERCIAL IMPORTADORA S.A. | Jul 2025 | 274 | 6 |
| JOINLUCK CORPORATION LIMITED | Apr 2026 | 18 | 5 |
| Apr 2025 | 9 | 5 | |
| QINGDAO RIZONE PLASTIC PRODUCTS CO. | May 2026 | 3,790 | 2 |
| Jul 2025 | 2 | 2 | |
| FTA FOOD SOLUTIONS PTY LTD | Apr 2026 | 201 | 2 |
| BANK AL HABIB LTD | May 2026 | 63,014 | 2 |
| TOKYO EUROPE TRADING CO., LTD. | Jan 2026 | 31 | 1 |
| Jun 2022 | 2 | 1 | |
| PEGASUS MARITIME INC | May 2026 | 186,478 | 1 |
| MIS PRODUCTS LTD | Dec 2025 | 137 | 1 |
| BANK AL HABIB LIMIT | Apr 2026 | 754 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ta Foods Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TA BO ELECTRONIC COMMERCE CO.LTD | Jun 2022 | 244 | 0 |
| TA CABINETRY INC | May 2026 | 61 | 6 |
| TA CHEN | Jan 2026 | 327 | 0 |
| TA CHEN (BOYE) MACHINERY CO.,LTD | May 2026 | 436 | 3 |
| TA CHEN (CHANGSHU) MACHINERY CO LTD | May 2026 | 718 | 14 |
| TA CHEN EMPIRE CO., LTD. | Jan 2025 | 163 | 0 |
| TA CHEN INTERNATIONAL, INC. | Apr 2026 | 24,291 | 15 |
| TA CHEN STAINLESS PIPE CO., LTD | May 2026 | 5,735 | 13 |
| TA DIEN PRINT ART CO LTD | Apr 2026 | 224 | 1 |
| TA EXPORT SAC | May 2026 | 1,994 | 86 |
| TA HSIANG CONTAINERS IND. CO., LTD | May 2026 | 2,111 | 10 |
| TA HSING ELECTRIC WIRE & CABLE CO., LTD. | May 2026 | 2,403 | 25 |
| TA INSTRUMENTS WATERS LLC | May 2026 | 161 | 3 |
| TA JONG INDUSTRIAL CO., LTD. | Apr 2026 | 440 | 1 |
| TA SERVICES INC. | Jul 2025 | 212 | 0 |
| TA SHIN F.R.P. CO.,LTD. | May 2026 | 237 | 2 |
| TA SHIN FURNITURE CO.,LTD. | May 2026 | 377 | 3 |
| TA TA SCIENCE AND TECHNOLOGY | May 2026 | 1,122 | 6 |
| TA TING PLASTIC (HAI DUONG) CO., LTD | Jan 2026 | 114 | 0 |
| TA TING PLASTIC CO., LTD. | May 2026 | 1,936 | 21 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | MAEU267475503 | PGSMLHE4265ATL | 614W | House Bill | PGSM | MAERSK ATLANTA | 2026-05-23 | SAVANNAH, GEORGIA | PORT MUHAMMAD BIN QASIM PAKISTAN | 1,120 BAG | 20,960 K | Container Yard | T & A FOODS | WATAN IMPORTS LLC | WATAN IMPORTS LLC | RICE | |
| 2026-05-13 | MAEU266361114 | PGSMLHE4228LAX | 615E | House Bill | PGSM | 9349514 | MAERSK KINLOSS | 2026-05-12 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PORT MUHAMMAD BIN QASIM PAKISTAN | 1,120 BAG | 20,720 K | Container Yard | T & A FOODS | WATAN IMPORTS LLC | WATAN IMPORTS LLC | RICE |
| 2026-04-22 | MAEU265756036 | PGSMLHE4181LAX | 611E | House Bill | PGSM | 9349526 | GERD MAERSK | 2026-04-21 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PORT MUHAMMAD BIN QASIM PAKISTAN | 1,100 BAG | 20,550 K | Container Yard | T & A FOODS | WATAN IMPORTS LLC | WATAN IMPORTS LLC | RICE |
| 2026-04-22 | MAEU265755986 | PGSMLHE4180LAX | 611E | House Bill | PGSM | 9349526 | GERD MAERSK | 2026-04-21 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PORT MUHAMMAD BIN QASIM PAKISTAN | 1,100 BAG | 20,570 K | Container Yard | T & A FOODS | WATAN IMPORTS LLC | WATAN IMPORTS LLC | RICE |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-03-26 |
| Master BOL # | MAEU267418156 |
|---|---|
| House BOL # | PGSMLHE4248LAX |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | PGSM |
| Voyage # | 617E |
| IMO # | |
| Vessel Name | DELAWARE EXPRESS |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | LOS ANGLAS CA, US |
| Foreign Port of Lading | PORT MUHAMMAD BIN QASIM PAKISTAN (53551) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 20920 K |
| Weight in KG | 20,920 KG |
| Quantity | 1120 BAG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MRSU8562470 |
| Commodity Description |
RICE |
| Shipper Name | T & A FOODS |
|---|---|
| Address Line 1 | HEAD OFFICE 43KM LAHORE SIDE KAMOKE |
| Address Line 2 | PAKISTAN |
| Consignee Name | WATAN IMPORTS LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 337 E HARRISON ST # A |
| Address Line 2 | CORONA,CA 92879 |
| Notify Party Name | WATAN IMPORTS LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 337 E HARRISON ST # A |
| Address Line 2 | CORONA,CA 92879 |
| Container Number | MRSU8562470 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 00622 |
| Seal Number 1 | 00622 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | RICE |
| Marks and Numbers 1 | AS PER HBL |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Seattle, Washington | 57 | 2026-04-18 |
| Long Beach, California | 48 | 2025-09-13 |
| Tacoma, Washington | 44 | 2024-09-09 |
| Los Angeles, California | 19 | 2026-05-13 |
| Oakland, California | 16 | 2025-07-02 |
| Savannah, Georgia | 11 | 2026-03-09 |
| Newark, New Jersey | 10 | 2026-04-11 |
| Houston, Texas | 6 | 2026-03-27 |
| Port Everglades, Florida | 6 | 2023-02-25 |
| West Palm Beach, Florida | 3 | 2021-08-14 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Vancouver, BC Canada | 148 | 2026-04-18 |
| Port Muhammad Bin Qasim Pakistan | 19 | 2026-05-13 |
| Saint John, NB Canada | 9 | 2025-09-11 |
| Ningbo China (Mainland) | 7 | 2025-10-15 |
| Shanghai China (Mainland) | 7 | 2025-09-13 |
| Mundra India | 7 | 2025-06-05 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 7 | 2023-02-25 |
| Prince Rupert, BC Canada | 5 | 2020-04-23 |
| Halifax, NS Canada | 4 | 2022-03-11 |
| Yangshan China (Mainland) | 3 | 2025-09-18 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ta Foods Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TA FOODS LTD. | 72 BROADWAY ST W, YORKTON, SK S3N 0L8 | 2026-04-18 | 6 |
| TA FOODS LTD. | 72 BROADWAY ST. WEST, YORKTON, SK S3N 0L8 X | 2025-09-11 | 5 |
| TA FOODS LTD. | 2025-07-02 | 3 | |
| TA FOODS LTD | 2020-01-11 | 31 | |
| TA FOODS LTD | 2020-05-29 | 21 | |
| T & A FOODS | 2026-05-13 | 18 | |
| TA FOODS LTD. | 2019-06-13 | 15 | |
| TA FOODS LTD. | 2024-05-08 | 14 | |
| T&A FOODS | 2025-08-01 | 10 | |
| TA FOODS LTD | 2020-08-05 | 8 |
Below are the top 6 phone numbers on file for Ta Foods Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-10-15 | 2 | |
| 2025-09-13 | 4 | |
| 2025-07-23 | 1 | |
| 2025-06-13 | 1 | |
| 2024-08-22 | 54 | |
| 2019-04-10 | 1 |
Below are the top 3 email addresses on file for Ta Foods Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-12-15 | 5 | |
| 2021-08-25 | 1 | |
| 2021-01-06 | 2 |