There are a total of 2,111 bills of lading on file for Ta Hsiang Containers IND. Co., Ltd between October 20th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 2,111 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 10 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,111 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,995 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 116 |
| First Shipment on File | Oct 20th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 10 |
| Records in the Past Year | 28 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TA HSIANG CONTAINERS IND. CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 12 companies associated with Ta Hsiang Containers IND. Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 12 companies associated with Ta Hsiang Containers IND. Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| VERITIV OPERATING COMPANY | May 2026 | 12,908 | 216 |
| ALL AMERICAN CONTAINERS, INC. | May 2026 | 6,871 | 205 |
| TRICORBRAUN INC. | May 2026 | 4,978 | 181 |
| CONTAINER DEPOT, INC. | Apr 2026 | 523 | 113 |
| PARAMOUNT GLOBAL INC. | May 2026 | 1,076 | 48 |
| TRICORBRAUN CANADA INC. | May 2026 | 680 | 6 |
| SAXCO INTERNATIONAL | May 2026 | 968 | 4 |
| SAXCO INTERNATIONAL, LLC | May 2026 | 2,972 | 3 |
| BIORIGINAL FOOD & SCIENCE CORP. | Mar 2026 | 930 | 2 |
| TRICORBRAUN INTERNATIONAL | Apr 2022 | 285 | 1 |
| Oct 2021 | 3 | 1 | |
| CONSOLIDATED BOTTLE CORPORATION | May 2025 | 1,074 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ta Hsiang Containers IND. Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TA CABINETRY INC | May 2026 | 61 | 6 |
| TA CHEN | Jan 2026 | 327 | 0 |
| TA CHEN (BOYE) MACHINERY CO.,LTD | May 2026 | 436 | 3 |
| TA CHEN (CHANGSHU) MACHINERY CO LTD | May 2026 | 718 | 14 |
| TA CHEN EMPIRE CO., LTD. | Jan 2025 | 163 | 0 |
| TA CHEN INTERNATIONAL, INC. | Apr 2026 | 24,291 | 15 |
| TA CHEN STAINLESS PIPE CO., LTD | May 2026 | 5,735 | 13 |
| TA DIEN PRINT ART CO LTD | Apr 2026 | 224 | 1 |
| TA EXPORT SAC | May 2026 | 1,994 | 86 |
| TA FOODS LTD. | May 2026 | 223 | 9 |
| TA HSING ELECTRIC WIRE & CABLE CO., LTD. | May 2026 | 2,403 | 25 |
| TA INSTRUMENTS WATERS LLC | May 2026 | 161 | 3 |
| TA JONG INDUSTRIAL CO., LTD. | Apr 2026 | 440 | 1 |
| TA SERVICES INC. | Jul 2025 | 212 | 0 |
| TA SHIN F.R.P. CO.,LTD. | May 2026 | 237 | 2 |
| TA SHIN FURNITURE CO.,LTD. | May 2026 | 377 | 3 |
| TA TA SCIENCE AND TECHNOLOGY | May 2026 | 1,122 | 6 |
| TA TING PLASTIC (HAI DUONG) CO., LTD | Jan 2026 | 114 | 0 |
| TA TING PLASTIC CO., LTD. | May 2026 | 1,936 | 21 |
| TA TRADING LLC | Apr 2026 | 420 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-02 | HLCUTPE260154451 | 612E | Regular Bill | HLCU | 9229324 | GSL CHRISTEN | 2026-05-01 | HOUSTON, TEXAS | PUSAN SOUTH KOREA | 4,095 PCS | 14,574 K | House to House | TA HSIANG CONTAINERS IND. | TRICORBRAUN INC. | UPS SUPPLY CHAINS SOLUTIONS INC. | OZ AMB B/R / FINISH PO-P ITEM NO. A / TBI ITEM (-) OZ AMB B/R / FINISH HS CODE . CTNS=PLTS | |
| 2026-04-21 | YMJAW202207743 | SCQHTWNSF4000007 | 076E | House Bill | SCQH | 9462706 | YM UBIQUITY | 2026-04-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHILONG CHINA (TAIWAN) | 7,553 PKG | 17,572 K | House to House | TA HSIANG CONTAINERS IND. | CONTAINER DEPOT, INC. | AMBER GLASS | |
| 2026-04-18 | HLCUTPE260125540 | E014 | In-bond Automated | HLCU | 9935105 | WAN HAI A03 | 2026-04-17 | SAVANNAH, GEORGIA | TAIBEI CHINA (TAIWAN) | 16,065 PCS | 52,983 K | House to House | TA HSIANG CONTAINERS IND. | TRICORBRAUN INC. | UPS SUPPLY CHAINS SOLUTIONS INC. | OZ FLINT MASON JAR - FINISH PO-P ITEM NO. F / TBI ITEM (-) OZ FLINT MASON JAR - FINISH CTNS = PLTS HS CODE . | |
| 2026-04-14 | YMJAW202207449 | SCQHTWNSF3000419 | 100E | House Bill | SCQH | 9337470 | YM UTILITY | 2026-04-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHILONG CHINA (TAIWAN) | 5,954 PKG | 18,880 K | House to House | TA HSIANG CONTAINERS IND. | CONTAINER DEPOT, INC. | AMBER GLASS | |
| Run Date | 2026-05-09 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-07 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-08 |
| Trade Update Date | 2026-04-08 |
| Master BOL # | EGLV003600358297 |
|---|---|
| House BOL # | JGIVTIW2604003 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | JGIV |
| Voyage # | 195E |
| IMO # | 9241310 |
| Vessel Name | EVER EAGLE |
| Vessel Country | GB |
| Place of Receipt | TAIPEI TAIWAN |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 70680 K |
| Weight in KG | 70,680 KG |
| Quantity | 53592 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
TRHU4935053 EMCU1768984 EGSU9393538 EGSU6342218 |
| Commodity Description |
ITEM NO. F09908/ PRM ITEM 97390 4OZ RND JAR G LS FLINT 53-2020 HS CODE7010.90 STC53592CTN S=168PLTS ITEM NO. F09908/ PRM ITEM 97390 4OZ RND JAR G LS FLINT 53-2020 HS CODE7010.90 STC53592CTN S=168PLTS ITEM NO. F09908/ PRM ITEM 97390 4OZ RND JAR G LS FLINT 53-2020 HS CODE7010.90 STC53592CTN S=168PLTS ITEM NO. F09908/ PRM ITEM 97390 4OZ RND JAR G LS FLINT 53-2020 HS CODE7010.90 STC53592CTN S=168PLTS |
| Shipper Name | TA HSIANG CONTAINERS IND. CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 1118, SEC. LITOUSHAN, WENSHAN |
| Address Line 3 | RD., WENSHAN VIL., XINPU TOWNSHIP, |
| City | HSINCHU |
| Country Code | TW |
| Consignee Name | PARAMOUNT GLOBAL INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 16430 PHOEBE AVENUE LA MIRADA, CA |
| Address Line 3 | 90638 |
| City | LA MIRADA |
| State Province | CA |
| Zip Code | 90638 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | PARAMOUNT GLOBAL INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 16430 PHOEBE AVENUE LA MIRADA, CA |
| Address Line 3 | 90638 |
| City | LA MIRADA |
| State Province | CA |
| Zip Code | 90638 |
| Country Code | US |
| Container Number | TRHU4935053 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCULY0764 |
| Seal Number 1 | EMCULY0764 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | ITEM NO. F09908/ PRM ITEM 97390 4OZ RND JAR G LS FLINT 53-2020 HS CODE7010.90 STC53592CTN S=168PLTS |
| Marks and Numbers 1 | N/M . . |
| Container Number | EMCU1768984 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCULY1744 |
| Seal Number 1 | EMCULY1744 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | ITEM NO. F09908/ PRM ITEM 97390 4OZ RND JAR G LS FLINT 53-2020 HS CODE7010.90 STC53592CTN S=168PLTS |
| Marks and Numbers 1 | N/M . . |
| Container Number | EGSU9393538 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCUNH2034 |
| Seal Number 1 | EMCUNH2034 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | ITEM NO. F09908/ PRM ITEM 97390 4OZ RND JAR G LS FLINT 53-2020 HS CODE7010.90 STC53592CTN S=168PLTS |
| Marks and Numbers 1 | N/M . . |
| Container Number | EGSU6342218 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCUNH2084 |
| Seal Number 1 | EMCUNH2084 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | ITEM NO. F09908/ PRM ITEM 97390 4OZ RND JAR G LS FLINT 53-2020 HS CODE7010.90 STC53592CTN S=168PLTS |
| Marks and Numbers 1 | N/M . . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Oakland, California | 692 | 2025-03-20 |
| Los Angeles, California | 645 | 2026-04-21 |
| Tacoma, Washington | 289 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 155 | 2026-03-05 |
| Long Beach, California | 95 | 2024-01-27 |
| Miami, Florida | 52 | 2025-04-01 |
| Savannah, Georgia | 51 | 2026-04-18 |
| Seattle, Washington | 41 | 2022-04-19 |
| New York, New York | 16 | 2023-04-07 |
| Tampa, Florida | 14 | 2024-10-29 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 751 | 2026-05-23 |
| Taibei China (Taiwan) | 543 | 2026-04-18 |
| Shilong China (Taiwan) | 510 | 2026-04-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 130 | 2022-01-21 |
| Pusan South Korea | 92 | 2026-05-02 |
| Ningbo China (Mainland) | 20 | 2025-04-03 |
| Hong Kong Hong Kong | 19 | 2025-01-21 |
| Colon Panama | 9 | 2025-12-27 |
| Xiamen China (Mainland) | 9 | 2025-01-31 |
| Kingston Jamaica | 8 | 2025-09-04 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ta Hsiang Containers IND. Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TA HSIANG CONTAINERS IND. CO., LTD | NO. 1118, LI TOU SHAN SEC.,WEN SHAN RD.,HSIN PU TOWN, HSIN CHU, TAIWAN R.O.C. | 2025-08-26 | 347 |
| TA HSIANG CONTAINERS IND. CO., LTD | 1118, LI TOU SHAN SEC., WEN SHAN RD .,HSIN PU TOWN,HSIN CHU, TAIWANTEL: 886-3-588-5122 E-MAIL: ELL,TW | 2025-09-04 | 8 |
| TA HSIANG CONTAINERS IND. CO., LTD | 2022-11-29 | 432 | |
| TA HSIANG CONTAINERS IND. CO.,LTD | 2022-06-25 | 276 | |
| TA HSIANG CONTAINERS IND. CO., LTD | 2022-05-20 | 124 | |
| TA HSIANG CONTAINERS IND. CO., LTD. | 2025-07-19 | 103 | |
| TA HSIANG CONTAINERS IND. CO., LTD | 2020-05-02 | 98 | |
| TA HSIANG CONTAINERS IND. CO., LTD. | 2025-01-21 | 82 | |
| TA HSIANG CONTAINERS IND. CO., LTD | 2018-04-11 | 69 | |
| TA HSIANG CONTAINERS IND. CO.,LTD. | 2025-05-01 | 62 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Ta Hsiang Containers IND. Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-11-19 | 30 | |
| 2020-11-09 | 1 |
Below are the top 3 email addresses on file for Ta Hsiang Containers IND. Co., Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-11-19 | 11 | |
| 2023-11-21 | 1 | |
| 2015-09-23 | 1 |