There are a total of 114 bills of lading on file for Ta Ting Plastic (HAI Duong) Co., Ltd between November 17th, 2019 and January 20th, 2026.
Of those 114 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 0 were within the past 90 days.
| Total Records | 114 |
|---|---|
| Shipper Records | 114 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 17th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | Jan 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 0 |
| Records in the Past Year | 11 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TA TING PLASTIC (HAI DUONG) CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with Ta Ting Plastic (HAI Duong) Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with Ta Ting Plastic (HAI Duong) Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GIDEONS INC. | May 2026 | 294 | 34 |
| TUNG HSIN TRADING CORP. | May 2026 | 791 | 18 |
| INNO-PAK,LLC | Dec 2025 | 1,967 | 14 |
| PLASTYX,INC | May 2026 | 85 | 7 |
| MINIGRIP LLC | May 2026 | 3,411 | 6 |
| ELKAY PLASTICS CO., INC. | Jan 2025 | 5,792 | 5 |
| INTEPLAST GROUP CORPORATION | May 2026 | 10,505 | 4 |
| ASSOCIATED BAG COMPANY | May 2026 | 1,013 | 3 |
| PLASCON GROUP | May 2026 | 55 | 2 |
| May 2021 | 2 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ta Ting Plastic (HAI Duong) Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TA FOODS LTD. | May 2026 | 223 | 9 |
| TA HSIANG CONTAINERS IND. CO., LTD | May 2026 | 2,111 | 10 |
| TA HSING ELECTRIC WIRE & CABLE CO., LTD. | May 2026 | 2,403 | 25 |
| TA INSTRUMENTS WATERS LLC | May 2026 | 161 | 3 |
| TA JONG INDUSTRIAL CO., LTD. | Apr 2026 | 440 | 1 |
| TA SERVICES INC. | Jul 2025 | 212 | 0 |
| TA SHIN F.R.P. CO.,LTD. | May 2026 | 237 | 2 |
| TA SHIN FURNITURE CO.,LTD. | May 2026 | 377 | 3 |
| TA TA SCIENCE AND TECHNOLOGY | May 2026 | 1,122 | 6 |
| TA TING PLASTIC CO., LTD. | May 2026 | 1,936 | 21 |
| TA TRADING LLC | Apr 2026 | 420 | 1 |
| TA VALVE CORP | Feb 2026 | 644 | 0 |
| TA YA CANVAS (SHANGHAI) CO., LTD | Nov 2025 | 1,492 | 0 |
| TA YANG SILICONE RUBBER IND CO LTD | Apr 2026 | 333 | 3 |
| TA YIH INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 1,026 | 23 |
| TAA APPAREL INC. | May 2026 | 2,740 | 163 |
| TAAD NGHE AN CO., LTD | Jan 2024 | 101 | 0 |
| TAAD VIET NAM PRODUCTION INVESTMENT AND TRADING COMPANY LIMITED | Dec 2025 | 1,157 | 0 |
| TAAG INDUSTRIES CORP. | May 2026 | 442 | 10 |
| TAAM TOV FOODS INC. | Apr 2026 | 187 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-11-26 | YMJAW492334310 | TWQTE251168024 | 080E | House Bill | TWQT | 9462691 | YM UNIFORMITY | 2025-11-25 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 872 CTN | 2,794 K | Pier to Pier | TA TING PLASTIC (HAI DUONG) CO | ASSOCIATED BAG | POLYETHYLENE BAGS | |
| 2025-11-18 | YMJAW492333966 | TWQTE251068056 | E007 | House Bill | TWQT | 9941130 | WAN HAI A12 | 2025-11-14 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 867 CTN | 8,255 K | House to House | TA TING PLASTIC (HAI DUONG) CO | ASSOCIATED BAG | POLYETHYLENE BAGS | |
| 2025-10-29 | WHLC040FX12858 | DWSDSGN39470821 | E014 | House Bill | DWSD | 9935088 | WAN HAI A01 | 2025-10-28 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 1,045 CTN | 19,461 K | TA TING PLASTIC (HAI DUONG) CO | GIDEONS INC. | PLASTIC BAG GLI-SV- HS CODE | ||
| 2025-09-16 | YMJAW492332600 | ASIPAPELP087470 | E006 | House Bill | ASIP | 9941130 | WAN HAI A12 | 2025-09-15 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 2,908 CTN | 13,894 K | House to House | TA TING PLASTIC (HAI DUONG)CO., LTD | PLASTYX, INC. | PLASTYX, INC. | PLASTIC BAG NW , KGS HS CODE |
| Run Date | 2025-11-26 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2025-11-23 |
| Actual Arrival Date | 2025-11-25 |
| Trade Update Date | 2025-10-31 |
| Master BOL # | YMJAW492334273 |
|---|---|
| House BOL # | DGSSDLAX25110009 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DGSS |
| Voyage # | 080E |
| IMO # | |
| Vessel Name | YM UNIFORMITY |
| Vessel Country | TW |
| Place of Receipt | HAI PHONG |
| Foreign Port of Lading | HAIPHONG VIETNAM (55201) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19498 KG |
| Weight in KG | 19,498 KG |
| Quantity | 1025 CTN |
| Volume | CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCNU3787282 |
| Commodity Description |
PLASTIC BAG |
| Shipper Name | TA TING PLASTIC HAI DUONG CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | LOT 9.5 ROAD NO 6 CAM DIEN LUONG |
| Address Line 2 | DIEN IZ CAM GIANG COMMUNE |
| Address Line 3 | HAI PHONG CITY VIETNAM |
| Consignee Name | GIDEONS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 8732 LANYARD COURT RANCHO |
| Address Line 2 | CUCAMONGA CA 91730 |
| Container Number | TCNU3787282 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAU801683 |
| Seal Number 1 | YMAU801683 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 0in (00000800) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 40R0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | PLASTIC BAG |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000019498 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 57 | 2025-11-26 |
| Long Beach, California | 28 | 2025-07-08 |
| Houston, Texas | 9 | 2023-01-20 |
| Oakland, California | 7 | 2024-09-14 |
| Newark, New Jersey | 5 | 2023-01-18 |
| Norfolk, Virginia | 3 | 2023-06-27 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2026-01-21 |
| Seattle, Washington | 2 | 2024-09-12 |
| Miami, Florida | 1 | 2021-05-24 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Haiphong Vietnam | 41 | 2026-01-21 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 28 | 2025-06-24 |
| Hong Kong Hong Kong | 13 | 2025-03-24 |
| Ningbo China (Mainland) | 8 | 2025-06-18 |
| Yantian China (Mainland) | 7 | 2024-12-24 |
| Shekou China (Mainland) | 4 | 2024-09-14 |
| Kajang Malaysia | 4 | 2022-12-29 |
| Shanghai China (Mainland) | 3 | 2024-08-20 |
| Singapore Singapore | 3 | 2023-04-05 |
| Pusan South Korea | 1 | 2024-09-12 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ta Ting Plastic (HAI Duong) Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TA TING PLASTIC (HAI DUONG) CO., LTD | LOT 9.5, ROAD NO.6, CAM DIEN-LUONG DIEN IZ, LUONG DIEN COMMUNE, CAM GIANG DISTRICT, HAI DUONG | 2023-11-07 | 25 |
| TA TING PLASTIC (HAI DUONG) CO. LTD | LOT 9.5 ROAD NO.6 CAM DIEN-LUONG DIEN IZ LUONG DIEN COMMUNE CAM GIANG DISTRICT HAI DUONG PROVINCE VIETNAM | 2025-05-13 | 22 |
| TA TING PLASTIC (HAI DUONG) CO. | 2025-07-08 | 8 | |
| TA TING PLASTIC (HAI DUONG) CO. | 2024-09-14 | 8 | |
| TA TING PLASTIC (HAI DUONG)CO., LTD | 2025-07-18 | 5 | |
| TA TING PLASTIC (HAI DUONG) CO.,LTD | 2025-01-22 | 5 | |
| TA TING PLASTIC HAI DUONG CO LTD | 2020-11-03 | 4 | |
| TA TING PLASTIC HAI DUONG CO LTD | 2024-09-10 | 3 | |
| TA TING PLASTIC HAI DUONG CO LTD | 2024-09-10 | 3 | |
| TA TING PLASTIC (HAI DUONG) CO.,LTD | 2022-03-23 | 2 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||