There are a total of 1,936 bills of lading on file for Ta Ting Plastic Co., Ltd. between October 25th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 1,936 bills of lading, 15 were within the past 30 days and 21 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,936 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,936 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 25th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 15 |
| Records in Last 90 Days | 21 |
| Records in the Past Year | 39 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TA TING PLASTIC CO., LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Ta Ting Plastic Co., Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Ta Ting Plastic Co., Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SMART DEGRADABLE AMERICAS INC | May 2026 | 1,073 | 136 |
| RUSSO PACKAGING, LP | May 2026 | 1,867 | 53 |
| PLASTYX,INC | May 2026 | 85 | 32 |
| PLASCON GROUP | May 2026 | 55 | 30 |
| GLOBAL SUPPLY COMPANY | May 2026 | 3,471 | 23 |
| FLAVOR CHOICE LLC | May 2026 | 30 | 10 |
| COMPASS HEALTH BRANDS | May 2026 | 9,983 | 7 |
| ULINE, INC. | Sep 2025 | 7,631 | 5 |
| ROMPAC, INC | May 2026 | 129 | 5 |
| CONTEL FRESH | May 2026 | 941 | 4 |
| Aug 2023 | 8 | 2 | |
| SMK PACKAGING INC. | Jul 2025 | 158 | 2 |
| INTERNATIONAL PLASTICS INCORPORATED | May 2026 | 1,025 | 2 |
| GIDEONS INC. | May 2026 | 294 | 2 |
| ASHBY INTERNATIONAL CORP. | Mar 2026 | 642 | 2 |
| TUNG HSIN TRADING CORP. | May 2026 | 791 | 1 |
| SIERRA PACKAGING SOLUTIONS | Mar 2026 | 210 | 1 |
| SBROCCO INTERNATIONAL INC | May 2026 | 9,878 | 1 |
| Jul 2023 | 1 | 1 | |
| ASSOCIATED BAG COMPANY | May 2026 | 1,013 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ta Ting Plastic Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TA EXPORT SAC | May 2026 | 1,994 | 86 |
| TA FOODS LTD. | May 2026 | 223 | 9 |
| TA HSIANG CONTAINERS IND. CO., LTD | May 2026 | 2,111 | 10 |
| TA HSING ELECTRIC WIRE & CABLE CO., LTD. | May 2026 | 2,403 | 25 |
| TA INSTRUMENTS WATERS LLC | May 2026 | 161 | 3 |
| TA JONG INDUSTRIAL CO., LTD. | Apr 2026 | 440 | 1 |
| TA SERVICES INC. | Jul 2025 | 212 | 0 |
| TA SHIN F.R.P. CO.,LTD. | May 2026 | 237 | 2 |
| TA SHIN FURNITURE CO.,LTD. | May 2026 | 377 | 3 |
| TA TA SCIENCE AND TECHNOLOGY | May 2026 | 1,122 | 6 |
| TA TING PLASTIC (HAI DUONG) CO., LTD | Jan 2026 | 114 | 0 |
| TA TRADING LLC | Apr 2026 | 420 | 1 |
| TA VALVE CORP | Feb 2026 | 644 | 0 |
| TA YA CANVAS (SHANGHAI) CO., LTD | Nov 2025 | 1,492 | 0 |
| TA YANG SILICONE RUBBER IND CO LTD | Apr 2026 | 333 | 3 |
| TA YIH INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 1,026 | 23 |
| TAA APPAREL INC. | May 2026 | 2,740 | 163 |
| TAAD NGHE AN CO., LTD | Jan 2024 | 101 | 0 |
| TAAD VIET NAM PRODUCTION INVESTMENT AND TRADING COMPANY LIMITED | Dec 2025 | 1,157 | 0 |
| TAAG INDUSTRIES CORP. | May 2026 | 442 | 10 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | EGLV149602362776 | EKIS2026041249 | 0160E | House Bill | EKIS | 9300415 | EVER SMILE | 2026-05-22 | TACOMA, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 2,640 CTN | 16,086 KG | House to House | TA TING PLASTIC | RUSSO PACKAGING LLC | RICHARD G . FLEISCHER CUSTOMS | PLASTIC BAGS (20 PLASTIC PALLETS) |
| 2026-05-23 | EGLV149602458919 | SYLCSCATIW264001 | 133E | House Bill | SYLC | 9300415 | EVER SMILE | 2026-05-22 | TACOMA, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 2,640 CTN | 16,456 KG | House to House | TA TING PLASTIC | GLOBAL SUPPLY COMPANY | GLOBAL SUPPLY COMPANY | PLASTIC BAGS (2640CTNS=20 PLASTIC PALLETS) "T HIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKING MATERIA LS." |
| 2026-05-21 | WHLC025G615979 | CFTHSZOAK2604143 | 043E | House Bill | CFTH | 9725158 | HYUNDAI NEPTUNE | 2026-05-20 | OAKLAND, CALIFORNIA | SHEKOU CHINA (MAINLAND) | 1,356 CTN | 7,926 K | TA TING PLASTIC | RUSSO PACKAGING LLC | RICHARD G . FLEISCHER CUSTOMS BROKE | PLASTIC BAGS (10 PLASTIC PALLETS) . . . . | |
| 2026-05-16 | HDMUSZPM45437100 | CFTHSZTAC2604167 | 0020E | House Bill | CFTH | 9792618 | YM TUTORIAL | 2026-05-15 | TACOMA, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 2,735 CTN | 15,367 K | Pier to Pier | TA TING PLASTIC | RUSSO PACKAGING LLC | RICHARD G . FLEISCHER CUSTOMS BROKE | PLASTIC BAGS (20 PLASTIC PALLETS) . . . . |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-04-30 |
| Master BOL # | HDMUSZPM22329500 |
|---|---|
| House BOL # | SZILSZZH26050210 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SZIL |
| Voyage # | 0024E |
| IMO # | |
| Vessel Name | YM TOPMOST |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 23835 KG |
| Weight in KG | 23,835 KG |
| Quantity | 3967 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
LJLU1001685 TCLU1306992 |
| Commodity Description |
PLASTIC BAGS (30 PLASTIC PALLETS) PLASTIC BAGS (30 PLASTIC PALLETS) |
| Shipper Name | TA TING PLASTIC CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.W3,ZHONGLU,XIAN TANG DA DAO, XIA |
| Address Line 2 | N TANG ZHEN,DONG YUAN XIAN, HEYUAN, |
| Address Line 3 | GUANGDONG,CHINA 517583 |
| Consignee Name | RUSSO PACKAGING LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | #251, 2525 ALLUVIAL AVENUE. CLOVIS |
| Address Line 2 | CA 93611 USA |
| Notify Party Name | RICHARD G . FLEISCHER CUSTOMS BROKE |
|---|---|
| Address Line 1 | 132 W. 132 ND STREET LOS ANGELES, C |
| Address Line 2 | A. 90061 USA |
| Container Number | LJLU1001685 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25H1253134 |
| Seal Number 1 | 25H1253134 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | PLASTIC BAGS (30 PLASTIC PALLETS) |
| Marks and Numbers 1 | PK21014 2-2.5 LB STEMILT RED CHERRY CPP POUCH |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000007706 KG |
| Container Number | TCLU1306992 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25H1253131 |
| Seal Number 1 | 25H1253131 |
| Equipment Description Code | 41 |
| Equipment Description | Refrigerated and/or heated with removable equipment appliance located INTERNALLY - containers shall have insulation "K" values of Kmax < 0.4 W/(m2.oC). |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 7in (00000907) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4FR0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | PLASTIC BAGS (30 PLASTIC PALLETS) |
| Marks and Numbers 1 | PK21014 2-2.5 LB STEMILT RED CHERRY CPP POUCH |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000016129 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 667 | 2026-05-09 |
| Los Angeles, California | 584 | 2026-05-15 |
| Tacoma, Washington | 160 | 2026-05-23 |
| Seattle, Washington | 157 | 2026-05-02 |
| Oakland, California | 156 | 2026-05-21 |
| Savannah, Georgia | 110 | 2025-10-11 |
| Baltimore, Maryland | 52 | 2018-08-18 |
| Newark, New Jersey | 35 | 2026-04-24 |
| Miami, Florida | 6 | 2024-10-21 |
| Charleston, South Carolina | 4 | 2025-10-06 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 1,838 | 2026-05-23 |
| Shekou China (Mainland) | 38 | 2026-05-21 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 12 | 2025-12-27 |
| Haiphong Vietnam | 9 | 2026-05-02 |
| Ningbo China (Mainland) | 9 | 2022-05-14 |
| Hong Kong Hong Kong | 9 | 2021-03-06 |
| Nansha China (Mainland) | 5 | 2021-08-13 |
| Xiamen China (Mainland) | 4 | 2021-08-06 |
| Pusan South Korea | 3 | 2026-02-05 |
| Shanghai China (Mainland) | 3 | 2025-10-11 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ta Ting Plastic Co., Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TA TING PLASTIC CO., LTD. | NO.W3, ZHONGLU,XIAN TANG DA DAO, XIAN TANG ZHEN,DONG YUAN XIAN HEYUAN CN | 2025-08-25 | 45 |
| TA TING PLASTIC CO., LTD. | NO.W3,ZHONGLU,XIAN TANG DA DAO,XIAN TANG ZHEN,DONG YUAN XIAN,HEYUAN,GU ANGDONG,CHINA 517583 | 2025-08-16 | 11 |
| TA TING PLASTIC CO., LTD. | 2025-06-03 | 2 | |
| TA TING PLASTIC CO., LTD. | 2025-07-17 | 1 | |
| TA TING PLASTIC CO., LTD. | 2025-04-10 | 654 | |
| TA TING PLASTICS CO., LTD. | 2018-02-21 | 219 | |
| TA TING PLASTIC CO.,LTD. | 2023-04-04 | 112 | |
| TA TING PLASTIC CO LTD | 2018-03-19 | 61 | |
| TA TING PLASTIC CO. LTD. | 2019-10-15 | 49 | |
| TA TING PLASTIC CO.,LTD. | 2021-09-24 | 44 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Ta Ting Plastic Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-04-22 | 80 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||