There are a total of 1,026 bills of lading on file for Ta YIH Industrial Co., Ltd. between October 23rd, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 1,026 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 23 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,026 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,022 |
| Consignee Records | 7 |
| Notify Party Records | 3 |
| First Shipment on File | Oct 23rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 23 |
| Records in the Past Year | 86 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TA YIH INDUSTRIAL CO., LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with Ta YIH Industrial Co., Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with Ta YIH Industrial Co., Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| W.F. WHELAN CO. | May 2026 | 20,962 | 148 |
| CMAI INDUSTRIES INC. | May 2026 | 2,142 | 79 |
| LUMINATOR TECHNOLOGY GROUP | May 2026 | 504 | 47 |
| FORD MOTOR COMPANY | May 2026 | 82,084 | 17 |
| TRANSBOUND GLOBAL CO., LTD. | Apr 2026 | 55 | 12 |
| LUMINATOR MASS TRANSIT LLC | May 2026 | 372 | 9 |
| FCA US LLC | May 2026 | 13,944 | 7 |
| KEM KREST | May 2026 | 2,818 | 3 |
| Jun 2025 | 3 | 1 | |
| LECIP INC. | May 2026 | 102 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ta YIH Industrial Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TA SERVICES INC. | Jul 2025 | 212 | 0 |
| TA SHIN F.R.P. CO.,LTD. | May 2026 | 237 | 2 |
| TA SHIN FURNITURE CO.,LTD. | May 2026 | 377 | 3 |
| TA TA SCIENCE AND TECHNOLOGY | May 2026 | 1,122 | 6 |
| TA TING PLASTIC (HAI DUONG) CO., LTD | Jan 2026 | 114 | 0 |
| TA TING PLASTIC CO., LTD. | May 2026 | 1,936 | 21 |
| TA TRADING LLC | Apr 2026 | 420 | 1 |
| TA VALVE CORP | Feb 2026 | 644 | 0 |
| TA YA CANVAS (SHANGHAI) CO., LTD | Nov 2025 | 1,492 | 0 |
| TA YANG SILICONE RUBBER IND CO LTD | Apr 2026 | 333 | 3 |
| TAA APPAREL INC. | May 2026 | 2,740 | 163 |
| TAAD NGHE AN CO., LTD | Jan 2024 | 101 | 0 |
| TAAD VIET NAM PRODUCTION INVESTMENT AND TRADING COMPANY LIMITED | Dec 2025 | 1,157 | 0 |
| TAAG INDUSTRIES CORP. | May 2026 | 442 | 10 |
| TAAM TOV FOODS INC. | Apr 2026 | 187 | 1 |
| TAANJ QUARTZ INC | Dec 2022 | 104 | 0 |
| TAAP CORPORATION | May 2026 | 308 | 7 |
| TAB BANK | May 2026 | 179 | 28 |
| TAB INDIA GRANITES PVT LTD | May 2026 | 7,010 | 49 |
| TAB,D.D. | May 2026 | 260 | 11 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-02 | COSU6448434210 | CHQFTPEUB6042127 | 006E | House Bill | CHQF | 9945899 | COSCO SHIPPING YANGPU | 2026-05-01 | LONG BEACH, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 396 CTN | 8,434 KG | House to House | TA YIH INDUSTRIAL | CMAI INDUSTRIES INC. | CMAI INDUSTRIES INC. | AUTO LAMP HS CODE: |
| 2026-04-28 | ONEYTPEG16002700 | TVLCHDET6331EU01 | 078E | House Bill | TVLC | 9462720 | YM UPSURGENCE | 2026-04-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 637 CTN | 9,950 KG | Container Yard | TA YIH INDUSTRIAL | W.F. WHELAN CO | W.F. WHELAN CO | AUTO LAMP INVNO.TVL- PLTS= CTNS HS CODE :. AMS#TVLCHDETEU |
| 2026-04-23 | EGLV003600366826 | PSEAPSLAX2630153 | 1448E | House Bill | PSEA | 9935337 | EVER MOST | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 2 CTN | 66 KG | Pier to Pier | TA YIH INDUSTRIAL | LUMINATOR TECHNOLOGY GROUP GLOBAL, LLC | LUMINATOR TECHNOLOGY GROUP GLOBAL, LLC | PO# B A EXTRUSION,X,. X.,SS HS CODE: . |
| 2026-04-21 | ONEYTPEG15961600 | TVLCHDET6325EU01 | 076E | House Bill | TVLC | 9462706 | YM UBIQUITY | 2026-04-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 1,504 CTN | 19,825 KG | Container Yard | TA YIH INDUSTRIAL | W.F. WHELAN CO | W.F. WHELAN CO | AUTO LAMP INVNO.TVL- HS CODE : . PLTS = CTNS AMS#TVLCHDETEU |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-04-17 |
| Master BOL # | ONEYTPEG17796700 |
|---|---|
| House BOL # | TVLCHDET6415EU01 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | TVLC |
| Voyage # | 100E |
| IMO # | 9337468 |
| Vessel Name | YM UPWARD |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | KAOHSIUNG, TAIWAN |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 24550 KG |
| Weight in KG | 24,550 KG |
| Quantity | 2010 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
TLLU5461130 ONEU1682961 TCKU7217405 TCNU4898531 ONEU5168539 |
| Commodity Description |
AUTO LAMP INV NO. XXXXXXXXXX 240PLTS=2010CTNS HS CODE:8512.20 AMS#TVLCHDET6415EU01 AUTO LAMP INV NO. XXXXXXXXXX 240PLTS=2010CTNS HS CODE:8512.20 AMS#TVLCHDET6415EU01 AUTO LAMP INV NO. XXXXXXXXXX 240PLTS=2010CTNS HS CODE:8512.20 AMS#TVLCHDET6415EU01 AUTO LAMP INV NO. XXXXXXXXXX 240PLTS=2010CTNS HS CODE:8512.20 AMS#TVLCHDET6415EU01 AUTO LAMP INV NO. XXXXXXXXXX 240PLTS=2010CTNS HS CODE:8512.20 AMS#TVLCHDET6415EU01 |
| Shipper Name | TA YIH INDUSTRIAL CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.11, HSIN SHING RD., TAINAN 702 |
| Address Line 2 | 68 ,TAIWAN,TAINAN,TW |
| Consignee Name | W.F. WHELAN CO. |
|---|---|
| Address Line 1 | 41425 JOY RD.,,CANTON, MI 48187,US |
| Notify Party Name | W.F. WHELAN CO. |
|---|---|
| Address Line 1 | 41425 JOY RD.,,CANTON,US |
| Container Number | TLLU5461130 |
|---|---|
| Seal Number 1 | TW79079AD |
| Seal Number 1 | TW79079AD |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | AUTO LAMP INV NO. XXXXXXXXXX 240PLTS=2010CTNS HS CODE:8512.20 AMS#TVLCHDET6415EU01 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS MADE IN TAIWAN |
| Container Number | ONEU1682961 |
|---|---|
| Seal Number 1 | TW18498AE |
| Seal Number 1 | TW18498AE |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | AUTO LAMP INV NO. XXXXXXXXXX 240PLTS=2010CTNS HS CODE:8512.20 AMS#TVLCHDET6415EU01 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS MADE IN TAIWAN |
| Container Number | TCKU7217405 |
|---|---|
| Seal Number 1 | TW44257AE |
| Seal Number 1 | TW44257AE |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | AUTO LAMP INV NO. XXXXXXXXXX 240PLTS=2010CTNS HS CODE:8512.20 AMS#TVLCHDET6415EU01 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS MADE IN TAIWAN |
| Container Number | TCNU4898531 |
|---|---|
| Seal Number 1 | TW19328AE |
| Seal Number 1 | TW19328AE |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | AUTO LAMP INV NO. XXXXXXXXXX 240PLTS=2010CTNS HS CODE:8512.20 AMS#TVLCHDET6415EU01 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS MADE IN TAIWAN |
| Container Number | ONEU5168539 |
|---|---|
| Seal Number 1 | TW79093AD |
| Seal Number 1 | TW79093AD |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | AUTO LAMP INV NO. XXXXXXXXXX 240PLTS=2010CTNS HS CODE:8512.20 AMS#TVLCHDET6415EU01 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS MADE IN TAIWAN |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 423 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 368 | 2026-05-02 |
| Tacoma, Washington | 188 | 2026-03-26 |
| Newark, New Jersey | 31 | 2022-06-16 |
| Seattle, Washington | 16 | 2025-03-10 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 954 | 2026-05-23 |
| Shilong China (Taiwan) | 34 | 2024-02-05 |
| Taibei China (Taiwan) | 19 | 2024-12-18 |
| Shanghai China (Mainland) | 7 | 2023-07-19 |
| Ningbo China (Mainland) | 4 | 2022-06-16 |
| Vancouver, BC Canada | 4 | 2014-04-28 |
| Pusan South Korea | 2 | 2023-08-18 |
| Singapore Singapore | 1 | 2019-11-18 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2019-10-21 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ta YIH Industrial Co., Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TA YIH INDUSTRIAL CO., LTD. | NO.11, HSIN SHING RD., TAINAN,,TW | 2025-10-07 | 200 |
| TA YIH INDUSTRIAL CO., LTD. | NO.11, HSIN SHING RD., TAINAN 70268 ,TAIWAN TAINAN TW | 2025-10-07 | 96 |
| TA YIH INDUSTRIAL CO., LTD. | 2025-09-20 | 21 | |
| TA YIH INDUSTRIAL CO., LTD. | 2022-05-14 | 155 | |
| TA YIH INDUSTRIAL CO., LTD. | 2017-10-03 | 96 | |
| TA YIH INDUSTRIAL CO LTD | 2019-10-21 | 52 | |
| TA YIH INDUSTRIAL CO., LTD. | 2020-01-03 | 48 | |
| TA YIH INDUSTRIAL CO LTD | 2018-07-19 | 45 | |
| TA YIH INDUSTRIAL CO., LTD. | 2017-12-06 | 38 | |
| TA YIH INDUSTRIAL | 2026-05-23 | 27 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Ta YIH Industrial Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-10-14 | 71 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||