There are a total of 469 bills of lading on file for True Classic between September 20th, 2021 and May 20th, 2026.
Of those 469 bills of lading, 17 were within the past 30 days and 42 were within the past 90 days.
| Total Records | 469 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 453 |
| Notify Party Records | 339 |
| First Shipment on File | Sep 20th, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 17 |
| Records in Last 90 Days | 42 |
| Records in the Past Year | 196 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TRUE CLASSIC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with True Classic, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with True Classic in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| TIQIAO TEXTILE(CAMBODIA) CO., LTD | May 2026 | 170 | 87 |
| SHANGHAI RAY LINK SPORTS CO LTD | May 2026 | 140 | 76 |
| CAMBO VITALITY GARMENT | May 2026 | 284 | 49 |
| RENAISSANCE FASHION CLOTHING COMPAN | May 2026 | 213 | 35 |
| X.Y.H. (CAMBODIA) GARMENT CO.,LTD | May 2026 | 204 | 28 |
| SHANGHAI WIN-WING IMP.&EXP.CO.,LTD. | Apr 2026 | 638 | 25 |
| TRUE CLASSIC TEES | May 2026 | 440 | 17 |
| HENGWIN (CAMBODIA) GARMENT CO., LTD | May 2026 | 351 | 16 |
| THAI ANH INVESTMENT TRADING SERVICE | May 2026 | 608 | 12 |
| PHOENIX FASHION (CAMBODIA) GARMENT | Apr 2026 | 80 | 11 |
| EASTEX GARMENT CO., LTD | Dec 2025 | 75 | 11 |
| PT.TRINUNGGAL KOMARA | May 2026 | 448 | 10 |
| Y & W GARMENT CO., LTD | Jan 2024 | 57 | 8 |
| JIANGSU XIANGZHAO I E TRADING CO LT | Mar 2025 | 75 | 8 |
| GREAT GLOBAL INTERNATIONAL CO., LTD | May 2026 | 966 | 8 |
| VIETNAM PLUMMY GARMENT CO. LTD | May 2026 | 773 | 7 |
| HANGZHOU HS FASHION CORPORATION LTD | May 2026 | 4,276 | 7 |
| GARMENT 10 CORPORATION | May 2026 | 2,060 | 7 |
| VIET NAM HANG LAM HOME | May 2026 | 13,451 | 5 |
| May 2026 | 7 | 5 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to True Classic.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TRUCORE DISTRIBUTORS INC | Dec 2022 | 298 | 0 |
| TRUDEAU CORPORATION | May 2026 | 1,339 | 10 |
| TRUDEAU CORPORATION (AMERICA) INC | May 2026 | 1,844 | 22 |
| TRUDELL MEDICAL INTERNATIONAL | May 2026 | 188 | 8 |
| TRUDOOR LLC | May 2026 | 110 | 9 |
| TRUE ACCLAIM SDN BHD | May 2026 | 139 | 5 |
| TRUE APPAREL, INC | May 2026 | 142 | 7 |
| TRUE BEAUTY KNITTING CO.,LTD. | Oct 2024 | 355 | 0 |
| TRUE BOTANICALS | May 2026 | 335 | 12 |
| TRUE BRANDS | May 2026 | 1,816 | 93 |
| TRUE CLASSIC TEES | May 2026 | 440 | 7 |
| TRUE COLOR HOUSEHOLD CO.,LTD | May 2026 | 242 | 2 |
| TRUE COMPANION LOGISTICS (SEATTLE) CORPORATION | Apr 2026 | 604 | 16 |
| TRUE COMPANION LOGISTICS KOREA | May 2026 | 669 | 102 |
| TRUE COMPANION LOGISTICS(SHANGHAI) LIMITED | May 2026 | 1,591 | 43 |
| TRUE DELICIOUS CORPORATION | Jan 2026 | 157 | 0 |
| TRUE DESIGN SRL | May 2026 | 121 | 4 |
| TRUE DESIGNS,DIV.OF MILLWORKS HOLDINGS CO.,INC. | Sep 2021 | 1,058 | 0 |
| TRUE FABRICATIONS, INC. | May 2026 | 7,261 | 68 |
| TRUE FITNESS TECHNOLOGIES | May 2026 | 270 | 6 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 | MATS2116741000 | SHIPSHPB1050144C | 099E | House Bill | SHIP | 9814600 | LURLINE | 2026-05-10 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,080 PKG | 24,710 KG | Pier to Pier | RENAISSANCE FASHION CLOTHING | TRUE CLASSIC | TRUE CLASSIC | 96% POLYESTER 4% SPANDEX MEN'S KNITTED ACTIVE CREW TEES PO#XXXXXXX, 1448DFW HS CODE: 610990 CY/CY |
| 2026-05-11 | HLCUSGN260419484 | SHIPSHPB1049984C | 616E | House Bill | SHIP | 9630365 | SEASPAN GANGES | 2026-05-10 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 2,676 CTN | 26,637 KG | X.Y.H. (CAMBODIA) GARMENT | TRUE CLASSIC | TRUE CLASSIC | MEN'S KNITTED CLASSIC CREW T-SHIRT 60%COTTON 40%POLYESTER PO#XXXXXXXX STYLE NO:TCT4000 HTS CODE:6109.10 | |
| 2026-05-11 | MATS7606021000 | SHIPSHPB1049657C | 097E | House Bill | SHIP | 9814600 | DANIEL K INOUYE | 2026-05-10 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 226 CTN | 2,806 KG | Pier to Pier | PT.TRINUNGGAL KOMARA | TRUE CLASSIC | TRUE CLASSIC | MENS WOVEN DENIM JEANS |
| 2026-05-04 | MATS7438033002 | OSTISHLGB2640789 | 015E | House Bill | OSTI | 9302578 | MATSON MAGNOLIA | 2026-05-03 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 232 CTN | 3,036 K | Pier to Pier | SUZHOU YONGFU PACKAGING | TRUE CLASSIC | TRUE CLASSIC | XXXXXXXXXX . . . |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-04-28 |
| Master BOL # | MATS2835532000 |
|---|---|
| House BOL # | SHIPSHPB1050152C |
| Manifest Number | 560543 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SHIP |
| Voyage # | 072E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MATSONIA |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | HO CHI MINH CITY |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4524 KG |
| Weight in KG | 4,524 KG |
| Quantity | 352 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HPPU2909216 |
| Commodity Description |
96% POLYESTER 4% SPANDEX MEN'S KNITTED ACTIVE CREW TEES 96%POLYESTER 4%SPANDEX MEN'S KNITTED TALL ACTIVE CREW TEES 96%POLYESTER 4%SPANDEX MEN'S KNITTED SHORT SLEEVE ACTIVE POLO 2.0 PO#XXXXXXX, 1463FON3 |
| Shipper Name | RENAISSANCE FASHION CLOTHING CO. LT |
|---|---|
| Address Line 1 | LOT 97A, LONG GIANG INDUSTRIAL PARK |
| Address Line 2 | TAN PHUOC 3 COMMUNE, |
| City | DONG THAP |
| Consignee Name | TRUE CLASSIC C/O SHIPBOB FONTANA |
|---|---|
| Address Line 1 | FTZ SHIPBOB 15801 SANTA ANA AVE |
| Address Line 2 | FONTANA, CA 92337, USA |
| City | FONTANA |
| Notify Party Name | TRUE CLASSIC C/O SHIPBOB FONTANA |
|---|---|
| Address Line 1 | FTZ SHIPBOB 15801 SANTA ANA AVE |
| Address Line 2 | FONTANA, CA 92337, USA |
| City | FONTANA |
| Container Number | HPPU2909216 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1530070 |
| Seal Number 1 | 1530070 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | 96% POLYESTER 4% SPANDEX MEN'S KNITTED ACTIVE CREW TEES 96%POLYESTER 4%SPANDEX MEN'S KNITTED TALL ACTIVE CREW TEES 96%POLYESTER 4%SPANDEX MEN'S KNITTED SHORT SLEEVE ACTIVE POLO 2.0 PO#XXXXXXX, 1463FON3 |
| Additional Cargo 1 | HS CODE: 610990, 611430 CY/CY |
| Marks and Numbers 1 | TRUE CLASSIC SHIP TO: TCT PO# STYLE NUMBER: DESCRIPTION: SIZE: COLOR: GENDER: QTY PER CARTON: MADE IN VIETNAM: CTN# OF |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 323 | 2026-05-20 |
| Los Angeles, California | 115 | 2026-05-21 |
| Houston, Texas | 24 | 2025-02-21 |
| Tacoma, Washington | 3 | 2024-12-11 |
| Seattle, Washington | 2 | 2025-09-12 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2026-04-07 |
| Baltimore, Maryland | 1 | 2026-01-26 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 194 | 2026-05-20 |
| Vung Tau Vietnam | 91 | 2026-05-21 |
| Thanh Pho Ho Chi Minh Vietnam | 68 | 2025-10-18 |
| Yantian China (Mainland) | 25 | 2025-11-06 |
| Haiphong Vietnam | 25 | 2025-09-10 |
| Singapore Singapore | 13 | 2026-03-06 |
| Ningbo China (Mainland) | 10 | 2025-07-10 |
| Xiamen China (Mainland) | 10 | 2024-01-30 |
| Pusan South Korea | 8 | 2024-10-07 |
| Shekou China (Mainland) | 6 | 2026-04-23 |
Below are the top 10 company names and addresses for True Classic that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TRUE CLASSIC | 8115 SAINT ANDREWS AVESAN DIEGO, CA , 92154,SAN DIEGO,CALIFORNIA 92154, US | 2025-09-24 | 49 |
| TRUE CLASSIC | 1200 WORLDWIDE BLVD STE A,HEBRON,KE NTUCKY 41048,US | 2025-06-11 | 43 |
| TRUE CLASSIC | 2025-10-16 | 33 | |
| TRUE CLASSIC | 2025-10-16 | 32 | |
| TRUE CLASSIC | 2025-10-07 | 29 | |
| TRUE CLASSIC | 2025-09-24 | 28 | |
| TRUE CLASSIC | 2025-10-07 | 28 | |
| TRUE CLASSIC | 2026-05-21 | 11 | |
| TRUE CLASSIC | 2025-09-10 | 11 | |
| TRUE CLASSIC | 2025-06-11 | 8 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
Below are the top 1 email addresses on file for True Classic.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-01-03 | 6 |