There are a total of 735 bills of lading on file for Vietnam Precision Industrial No 1 C between November 3rd, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 735 bills of lading, 12 were within the past 30 days and 27 were within the past 90 days.
| Total Records | 735 |
|---|---|
| Shipper Records | 735 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 3rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 12 |
| Records in Last 90 Days | 27 |
| Records in the Past Year | 51 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for VIETNAM PRECISION INDUSTRIAL NO 1 C.
Below is a Sankey Diagram of the top 18 companies associated with Vietnam Precision Industrial No 1 C, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 18 companies associated with Vietnam Precision Industrial No 1 C in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| TORO COMPANY | May 2026 | 10,651 | 183 |
| TEXTRON - ARCTIC CAT INC. | Oct 2025 | 2,679 | 86 |
| MASTERWORKS MANUFACTURING SERVICES | May 2026 | 1,154 | 29 |
| HARLEY-DAVIDSON | Jun 2025 | 1,690 | 21 |
| THE TORO COMPANY | May 2026 | 5,580 | 19 |
| EUROCHARM AMERICA LLC | May 2026 | 254 | 12 |
| WAEV INC | May 2026 | 533 | 9 |
| KEM KREST | May 2026 | 2,818 | 7 |
| ARCTIC CAT INC. | May 2026 | 4,128 | 7 |
| NEOVIA LOGISTICS | May 2026 | 4,472 | 6 |
| HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY | May 2026 | 5,312 | 5 |
| INVACARE CORPORATION | May 2026 | 14,836 | 3 |
| POLARIS INDUSTRIES INC. | Apr 2026 | 28,704 | 1 |
| INVACARE INTERNATIONAL GMBH | Mar 2026 | 81 | 1 |
| Mar 2026 | 4 | 1 | |
| Apr 2023 | 9 | 1 | |
| CENTRAL MINNESOTA CONTRACT MANUFACT | Sep 2021 | 13 | 1 |
| ARJOHUNTLEIGH MAGOG INC. | May 2026 | 578 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Vietnam Precision Industrial No 1 C.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| VIETNAM NEW CENTURY INDUSTRIAL COMPANY LTD | May 2026 | 2,752 | 38 |
| VIETNAM NEW CENTURY POLYESTER FIBRE | May 2026 | 3,613 | 112 |
| VIETNAM OUHAI GLASSES | May 2026 | 108 | 25 |
| VIETNAM OUTSOURCING PTE LTD | May 2026 | 73 | 11 |
| VIETNAM PAIHO LTD | Apr 2026 | 255 | 4 |
| VIETNAM PLUMMY GARMENT CO. LTD | May 2026 | 773 | 38 |
| VIETNAM POLYGRACE FURNITURE CO.,LTD | Apr 2026 | 2,206 | 7 |
| VIETNAM POST AND TELECOMMUNICATION | May 2026 | 167 | 6 |
| VIETNAM PRECISION INDUSTRIAL JOINT STOCK CO. | May 2026 | 2,395 | 101 |
| VIETNAM PRECISION INDUSTRIAL JSC. | May 2026 | 2,804 | 111 |
| VIETNAM QIS SPORTS GOODS CO., LTD | May 2026 | 166 | 3 |
| VIETNAM QUAN YU INDUSTRY COMPANY | May 2026 | 990 | 41 |
| VIETNAM QUART JSC | May 2026 | 222 | 32 |
| VIETNAM QUARTZ JOINT STOCK COMPANY | May 2026 | 2,723 | 55 |
| VIETNAM RACING PRODUCTS COMPANY LTD | May 2026 | 197 | 7 |
| VIETNAM RAYSON COMPANY LIMITED | May 2026 | 108 | 33 |
| VIETNAM RED STAR INDUSTRY COMPANY | May 2026 | 145 | 1 |
| VIETNAM RISESUN NEW MATERIAL COMPAN | May 2026 | 1,916 | 271 |
| VIETNAM RUBBER INVESTMENT CORPORATION | Sep 2024 | 325 | 0 |
| VIETNAM RUNYANG TECHNOLOGY COMPANY | Jan 2026 | 88 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 | ZIMUHAI80206639 | AIGBAHCM26040106 | 30W | House Bill | AIGB | 9450337 | MSC JUBILEE IX | 2026-05-14 | BALTIMORE, MARYLAND | HAIPHONG VIETNAM | 285 BOX | 22,053 K | Pier to Pier | VIETNAM PRECISION INDUSTRIAL NO1 CO | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY | MOTORCYCLE PARTS |
| 2026-05-12 | MAEU267854381 | AIGBAHCM26030277 | 613E | House Bill | AIGB | 9308649 | MAERSK SINGAPORE | 2026-05-11 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | HAIPHONG VIETNAM | 233 BOX | 23,295 K | Pier to Pier | VIETNAM PRECISION INDUSTRIAL NO1 CO | EUROCHARM AMERICA LLC | DOCKSIDE LOGISTICS | SPARE PARTS 4-WHEEL TERRAIN VEHICLE |
| 2026-05-11 | YMJAW492337827 | EAIDE260468019 | 033E | House Bill | EAID | 9741449 | ONE OWL | 2026-05-09 | TACOMA, WASHINGTON | HAIPHONG VIETNAM | 25 PKG | 9,442 KG | House to House | VIETNAM PRECISION INDUSTRIAL NO 1 C | THE TORO COMPANY | SMALL PARTS OF OFF-ROAD VEHICLE | |
| 2026-05-11 | ZIMUHAI80205996 | AIGBAHCM26030276 | 10E | House Bill | AIGB | 9967988 | ZIM OPAL | 2026-05-09 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | HAIPHONG VIETNAM | 182 BOX | 14,399 K | Pier to Pier | VIETNAM PRECISION INDUSTRIAL NO1 CO | EUROCHARM AMERICA LLC | DOCKSIDE LOGISTICS | SPARE PARTS 4-WHEEL TERRAIN VEHICLE |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-21 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | YMJAW492338239 |
|---|---|
| House BOL # | EAIDE260468073 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EAID |
| Voyage # | 045E |
| IMO # | 9725160 |
| Vessel Name | HYUNDAI PLUTO |
| Vessel Country | GB |
| Place of Receipt | HAIPHONG |
| Foreign Port of Lading | HAIPHONG VIETNAM (55201) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6948 KG |
| Weight in KG | 6,948 KG |
| Quantity | 18 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TEMU1697024 |
| Commodity Description |
SMALL PARTS OF OFF-ROAD VEHICLE |
| Shipper Name | VIETNAM PRECISION INDUSTRIAL NO 1 C |
|---|---|
| Address Line 1 | KHAI QUANG INDUSTRIAL ZONE |
| Address Line 3 | VINH PHUC PROV 280000, VIETNAM |
| City | VINH YEN CITY, VINH |
| Country Code | VN |
| Consignee Name | THE TORO COMPANY 215888 |
|---|---|
| Address Line 1 | 8111 LYNDALE AVE SOUTH |
| City | MINNEAPOLIS |
| State Province | MN |
| Zip Code | 55420 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | LUIS.CASTILLO2@TORO.COM |
| Container Number | TEMU1697024 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAU813525 |
| Seal Number 1 | YMAU813525 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SMALL PARTS OF OFF-ROAD VEHICLE |
| Marks and Numbers 1 | N/A |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000006948 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 362 | 2026-05-23 |
| Seattle, Washington | 206 | 2026-05-09 |
| Los Angeles, California | 99 | 2025-11-08 |
| Newark, New Jersey | 32 | 2024-10-26 |
| Charleston, South Carolina | 12 | 2026-05-12 |
| Long Beach, California | 7 | 2026-03-19 |
| Houston, Texas | 7 | 2024-10-10 |
| Baltimore, Maryland | 6 | 2026-05-19 |
| Norfolk, Virginia | 2 | 2021-08-12 |
| New York, New York | 1 | 2021-03-26 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Hong Kong Hong Kong | 242 | 2026-05-09 |
| Haiphong Vietnam | 170 | 2026-05-23 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 168 | 2026-04-04 |
| Yantian China (Mainland) | 58 | 2026-04-03 |
| Singapore Singapore | 25 | 2023-06-06 |
| Vung Tau Vietnam | 19 | 2024-06-19 |
| Ningbo China (Mainland) | 18 | 2023-10-25 |
| Pusan South Korea | 12 | 2018-02-10 |
| Shanghai China (Mainland) | 8 | 2022-06-04 |
| Shekou China (Mainland) | 4 | 2024-09-25 |
Below are the top 10 company names and addresses for Vietnam Precision Industrial No 1 C that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| VIETNAM PRECISION INDUSTRIAL NO 1 C | KHAI QUANG INDUSTRIAL ZONE VINH PHUC PROV 280000, VIETNAM VINH YEN CITY, VINH VN | 2026-05-23 | 388 |
| VIETNAM PRECISION INDUSTRIAL NO 1 C | KHAI QUANG INDUSTRIAL ZONE VINH YEN CITY, VINH VN | 2020-03-25 | 189 |
| VIETNAM PRECISION INDUSTRIAL NO.1 C | 2022-03-18 | 31 | |
| VIETNAM PRECISION INDUSTRIAL NO 1 CO. LTD | 2015-04-13 | 25 | |
| VIETNAM PRECISION INDUSTRIAL NO 1 ( | 2016-09-23 | 22 | |
| VIETNAM PRECISION INDUSTRIAL NO1 CO | 2026-05-19 | 14 | |
| VIETNAM PRECISION INDUSTRIAL NO.1 C | 2024-01-19 | 14 | |
| VIETNAM PRECISION INDUSTRIAL NO. 1 CO., LTD. | 2019-04-24 | 10 | |
| VIETNAM PRECISION INDUSTRIAL NO 1 CO. LTD | 2014-01-09 | 9 | |
| VIETNAM PRECISION INDUSTRIAL NO 1 CO. LTD | 2013-08-26 | 4 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||