There are a total of 2,723 bills of lading on file for Vietnam Quartz Joint Stock Company between September 10th, 2016 and May 21st, 2026.
Of those 2,723 bills of lading, 17 were within the past 30 days and 55 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,723 |
|---|---|
| Shipper Records | 2,650 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 189 |
| First Shipment on File | Sep 10th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 17 |
| Records in Last 90 Days | 55 |
| Records in the Past Year | 261 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for VIETNAM QUARTZ JOINT STOCK COMPANY.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Vietnam Quartz Joint Stock Company, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Vietnam Quartz Joint Stock Company in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DORADO SURFACES | May 2026 | 1,298 | 148 |
| M S INTERNATIONAL, INC. | May 2026 | 150,109 | 137 |
| CKF INC. | May 2026 | 693 | 113 |
| BEDROSIANS TILE & STONE | May 2026 | 32,376 | 100 |
| PFL ENTERPRISES, INC. | May 2026 | 1,479 | 74 |
| INDUS TRADE & TECHNOLOGY LLC | May 2026 | 5,367 | 69 |
| CASA BELLA OREGON LLC | Jun 2025 | 211 | 65 |
| GRAN TRADE INC | May 2026 | 2,170 | 54 |
| S V STONES INC | May 2026 | 307 | 37 |
| EASY SURFACES CORPORATION | Dec 2025 | 599 | 35 |
| ARACRUZ INTERNATIONAL GRANITE LLC | May 2026 | 2,052 | 32 |
| WARD & DAVIS LLC | May 2026 | 202 | 31 |
| PELICAN INT L | May 2026 | 11,587 | 31 |
| TOP STONE LLC | Apr 2026 | 427 | 30 |
| RAPHAEL STONE COLLECTION INC | Dec 2025 | 527 | 30 |
| EAGLE STONE GROUP INC | May 2026 | 433 | 29 |
| BUILDERZ WAREHOUSE | May 2026 | 982 | 26 |
| MFI NEMECEK LLC | Mar 2024 | 61 | 25 |
| MAIA STONE COMPANY | May 2026 | 378 | 25 |
| EXOTIC QUARTZ LLC | Feb 2026 | 154 | 25 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Vietnam Quartz Joint Stock Company.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| VIETNAM PAIHO LTD | Apr 2026 | 255 | 4 |
| VIETNAM PLUMMY GARMENT CO. LTD | May 2026 | 773 | 38 |
| VIETNAM POLYGRACE FURNITURE CO.,LTD | Apr 2026 | 2,206 | 7 |
| VIETNAM POST AND TELECOMMUNICATION | May 2026 | 167 | 6 |
| VIETNAM PRECISION INDUSTRIAL JOINT STOCK CO. | May 2026 | 2,395 | 101 |
| VIETNAM PRECISION INDUSTRIAL JSC. | May 2026 | 2,804 | 111 |
| VIETNAM PRECISION INDUSTRIAL NO 1 C | May 2026 | 735 | 27 |
| VIETNAM QIS SPORTS GOODS CO., LTD | May 2026 | 166 | 3 |
| VIETNAM QUAN YU INDUSTRY COMPANY | May 2026 | 990 | 41 |
| VIETNAM QUART JSC | May 2026 | 222 | 32 |
| VIETNAM RACING PRODUCTS COMPANY LTD | May 2026 | 197 | 7 |
| VIETNAM RAYSON COMPANY LIMITED | May 2026 | 108 | 33 |
| VIETNAM RED STAR INDUSTRY COMPANY | May 2026 | 145 | 1 |
| VIETNAM RISESUN NEW MATERIAL COMPAN | May 2026 | 1,916 | 271 |
| VIETNAM RUBBER INVESTMENT CORPORATION | Sep 2024 | 325 | 0 |
| VIETNAM RUNYANG TECHNOLOGY COMPANY | Jan 2026 | 88 | 0 |
| VIETNAM SAMHO CO.,LTD | May 2026 | 2,333 | 15 |
| VIETNAM SCAFFOLDING LIMITED COMPANY | May 2026 | 462 | 21 |
| VIETNAM SCHLEMMER AUTOMOTIVE PARTS | May 2026 | 354 | 6 |
| VIETNAM SENTAI ENVIRONMENTAL PROTEC | May 2026 | 659 | 96 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | MEDUR7350438 | MQLAVNMSY2604154 | 622E | House Bill | MQLA | 9290555 | MSC TIANJIN | 2026-05-21 | HOUSTON, TEXAS | VERACRUZ MEXICO | 25 PKG | 26,000 KG | VIETNAM QUARTZ JOINT STOCK COMPANY | PS WHOLESALE FLOORS | ARTIFICIAL QUARTZ SLABS HTS CODE 681099 | ||
| 2026-05-19 | MEDUKE980520 | ITGB3359452P2068 | 615A | House Bill | ITGB | 9401104 | MSC SOLA | 2026-05-11 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 6 PKG | 22,500 K | House to House | VIETNAM QUARTZ JOINT STOCK COMPANY | ARCHITECTURAL SURFACES GROUP, LLC | ARCHITECTURAL SURFACES GROUP, LLC | ARTIFICIAL QUARTZ SLABS |
| 2026-05-19 | MEDUR7375567 | ITGB3359321P1876 | 615A | House Bill | ITGB | 9401104 | MSC SOLA | 2026-05-11 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 6 PKG | 22,500 K | House to House | VIETNAM QUARTZ JOINT STOCK COMPANY | ARCHITECTURAL SURFACES GROUP, LLC | ARCHITECTURAL SURFACES GROUP, LLC | ARTIFICIAL QUARTZ SLABS |
| 2026-05-18 | CMDUSGN3104332 | GIALGHMIA2603230 | 0XRAN | House Bill | GIAL | 9436355 | CMA CGM TANCREDI | 2026-05-16 | MIAMI, FLORIDA | HAIPHONG VIETNAM | 7 PKG | 27,000 K | Pier to Pier | VIETNAM QUARTZ JOINT STOCK COMPANY | GF STONE EXPORTS INC | GF STONE EXPORTS INC | ARTIFICIAL QUARTZ SLABS |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-16 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-24 |
| Trade Update Date | 2026-04-07 |
| Master BOL # | MEDUR7301308 |
|---|---|
| House BOL # | SDBJBY00055153 |
| Manifest Number | 546992 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SDBJ |
| Voyage # | 13E |
| IMO # | |
| Vessel Name | ZIM AMBER |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | PHU THO |
| Foreign Port of Lading | HAIPHONG VIETNAM (55201) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 27350 KG |
| Weight in KG | 27,350 KG |
| Quantity | 22 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TEMU3596603 |
| Commodity Description |
ARTIFICIAL QUARTZ SLABS |
| Shipper Name | VIETNAM QUARTZ JOINT STOCK COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | LOT B10, THUY VAN INDUSTRIAL PARK, |
| Address Line 2 | NONG TRANG WARD, PHU THO PROVINCE, |
| City | PHU THO |
| Zip Code | 35000 |
| Country Code | VN |
| Consignee Name | STAR GRANITE INTERIOR CO INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1002 HARTWELL HWY |
| City | ELBERTON |
| State Province | GA |
| Zip Code | 30635 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | STAR GRANITE INTERIOR CO INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1002 HARTWELL HWY |
| City | ELBERTON |
| State Province | GA |
| Zip Code | 30635 |
| Country Code | US |
| Container Number | TEMU3596603 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX37459461 |
| Seal Number 1 | FX37459461 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | ARTIFICIAL QUARTZ SLABS |
| Marks and Numbers 1 | TEMU3596603 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 389 | 2026-04-17 |
| Long Beach, California | 353 | 2026-05-05 |
| Tacoma, Washington | 315 | 2026-05-16 |
| Seattle, Washington | 279 | 2026-05-19 |
| Newark, New Jersey | 258 | 2026-05-12 |
| Miami, Florida | 204 | 2026-05-18 |
| Houston, Texas | 148 | 2026-05-23 |
| New Orleans, Louisiana | 137 | 2026-04-18 |
| Tampa, Florida | 124 | 2025-09-22 |
| Oakland, California | 109 | 2025-12-12 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Haiphong Vietnam | 646 | 2026-05-18 |
| Yantian China (Mainland) | 411 | 2026-05-16 |
| Shanghai China (Mainland) | 281 | 2026-01-30 |
| Singapore Singapore | 279 | 2026-05-08 |
| Pusan South Korea | 223 | 2026-05-19 |
| Hong Kong Hong Kong | 150 | 2024-07-01 |
| Ningbo China (Mainland) | 140 | 2026-04-04 |
| Nansha China (Mainland) | 98 | 2023-10-10 |
| Vung Tau Vietnam | 91 | 2026-03-16 |
| Xiamen China (Mainland) | 82 | 2026-01-05 |
Below are the top 10 company names and addresses for Vietnam Quartz Joint Stock Company that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| VIETNAM QUARTZ JOINT STOCK COMPANY | LOT B10, THUY VAN INDUSTRIAL ZONE, VIET TRI CITY, PHU THO PROVINCE, VI ETNAM | 2025-09-01 | 572 |
| VIETNAM QUARTZ JOINT STOCK COMPANY | LOT B10, THUY VAN INDUSTRIAL ZONE, VIET TRI CITY, PHU THO VN | 2026-05-16 | 554 |
| VIETNAM QUARTZ JOINT STOCK COMPANY | 2025-12-12 | 105 | |
| VIETNAM QUARTZ JOINT STOCK COMPANY | 2026-01-27 | 81 | |
| VIETNAM QUARTZ JOINT STOCK COMPANY | 2026-05-19 | 70 | |
| VIETNAM QUARTZ JOINT STOCK COMPANY | 2025-10-16 | 61 | |
| VIETNAM QUARTZ JOINT STOCK COMPANY | 2026-05-18 | 59 | |
| VIETNAM QUARTZ JOINT STOCK COMPANY | 2025-08-19 | 55 | |
| VIETNAM QUARTZ JOINT STOCK COMPANY | 2025-07-01 | 54 | |
| VIETNAM QUARTZ JOINT STOCK COMPANY | 2026-05-12 | 21 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Vietnam Quartz Joint Stock Company.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-12 | 1 | |
| 2019-10-07 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Vietnam Quartz Joint Stock Company.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2019-10-14 | 2 |