There are a total of 354 bills of lading on file for Vietnam Schlemmer Automotive Parts between August 12th, 2014 and May 12th, 2026.
Of those 354 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 354 |
|---|---|
| Shipper Records | 354 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Aug 12th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 12th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 33 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for VIETNAM SCHLEMMER AUTOMOTIVE PARTS.
Below is a Sankey Diagram of the top 2 companies associated with Vietnam Schlemmer Automotive Parts, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 2 companies associated with Vietnam Schlemmer Automotive Parts in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| LEAR CORPORATION | May 2026 | 52,428 | 44 |
| SUMITOMO ELECTRIC WIRING SYSTEMS | May 2026 | 32,201 | 10 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Vietnam Schlemmer Automotive Parts.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| VIETNAM QUART JSC | May 2026 | 222 | 32 |
| VIETNAM QUARTZ JOINT STOCK COMPANY | May 2026 | 2,723 | 55 |
| VIETNAM RACING PRODUCTS COMPANY LTD | May 2026 | 197 | 7 |
| VIETNAM RAYSON COMPANY LIMITED | May 2026 | 108 | 33 |
| VIETNAM RED STAR INDUSTRY COMPANY | May 2026 | 145 | 1 |
| VIETNAM RISESUN NEW MATERIAL COMPAN | May 2026 | 1,916 | 271 |
| VIETNAM RUBBER INVESTMENT CORPORATION | Sep 2024 | 325 | 0 |
| VIETNAM RUNYANG TECHNOLOGY COMPANY | Jan 2026 | 88 | 0 |
| VIETNAM SAMHO CO.,LTD | May 2026 | 2,333 | 15 |
| VIETNAM SCAFFOLDING LIMITED COMPANY | May 2026 | 462 | 21 |
| VIETNAM SENTAI ENVIRONMENTAL PROTEC | May 2026 | 659 | 96 |
| VIETNAM SHINERAY MOTORS CO.,LTD | Oct 2025 | 61 | 0 |
| VIETNAM SHOE MAJESTY | May 2026 | 163 | 57 |
| VIETNAM SHOE MAJESTY CO., LTD | May 2026 | 2,927 | 3 |
| VIETNAM SHUNTONG METAL PRODUCTS CO. | May 2026 | 409 | 11 |
| VIETNAM STRONKIN ELECTRONICS CO., LTD | Apr 2026 | 128 | 2 |
| VIETNAM STYLE FASHION ACCESSORIES COMPANY LIMITED | May 2026 | 1,649 | 76 |
| VIETNAM SUCCESS CO.,LTD. | Jul 2024 | 277 | 0 |
| VIETNAM SUNERGY JOINT STOCK COMPANY | Mar 2026 | 4,153 | 14 |
| VIETNAM SUNGOLD COMMODITY CO.,LTD | May 2026 | 789 | 143 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-04 | CMDUSGN3082932 | DSVFHAN0483235 | 0P50L | House Bill | DSVF | 9295220 | CMA CGM SHANGHAI | 2026-05-03 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 137 CTN | 746 KG | Pier to Pier | VIETNAM SCHLEMMER AUTOMOTIVE PARTS | LEAR CORPORATION | AUTO PARTS, NOSPROTECTORHS CODE: 392630 | |
| 2026-04-27 | CMDUSGN3112210 | DSVFHAN0480514 | 0P50H | House Bill | DSVF | 9400069 | CMA CGM XIAMEN | 2026-04-26 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 137 CTN | 750 KG | Pier to Pier | VIETNAM SCHLEMMER AUTOMOTIVE PARTS | LEAR CORPORATION | AUTO PARTS, NOSPROTECTORHS CODE: | |
| 2026-04-20 | CMDUSGN3099898 | DSVFHAN0474628 | 0P50C | House Bill | DSVF | 9473028 | CMA CGM MELISANDE | 2026-04-19 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 18 PKG | 2,362 KG | Container Yard | VIETNAM SCHLEMMER AUTOMOTIVE PARTS | LEAR CORPORATION | LEAR CORPORATION | AUTO PARTS, NOS PROTECTOR |
| 2026-02-11 | HLCUSGN2512AZWP5 | DSVFHAN0456819 | 603E | House Bill | DSVF | 9320245 | GERD MAERSK | 2026-02-10 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 137 CTN | 781 KG | Container Station | VIETNAM SCHLEMMER AUTOMOTIVE PARTS | LEAR CORPORATION | FIXING CLIP; PROTECTOR | |
| Run Date | 2026-05-04 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-03 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-03 |
| Trade Update Date | 2026-04-03 |
| Master BOL # | CMDUSGN3082928 |
|---|---|
| House BOL # | DSVFHAN0483234 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DSVF |
| Voyage # | 0P50L |
| IMO # | 9295220 |
| Vessel Name | CMA CGM SHANGHAI |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | HAIPHONG |
| Foreign Port of Lading | HAIPHONG VIETNAM (55201) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 746 KG |
| Weight in KG | 746 KG |
| Quantity | 137 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCLU6481982 |
| Commodity Description |
AUTO PARTS, NOSPROTECTORHS CODE: 392630 |
| Shipper Name | VIETNAM SCHLEMMER AUTOMOTIVE PARTS |
|---|---|
| Address Line 1 | YEN LICH VILLAGE, DAN TIEN |
| Address Line 3 | WARD ,KHOAI CHAU DISTRICT, |
| City | HUNG YEN PROVINCE |
| Country Code | VN |
| Consignee Name | LEAR CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 12431 MERCANTILE |
| City | EL PASO |
| State Province | TX |
| Zip Code | 79928 |
| Country Code | US |
| Container Number | TCLU6481982 |
|---|---|
| Seal Number 1 | L4727185 |
| Seal Number 1 | L4727185 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | AUTO PARTS, NOSPROTECTORHS CODE: 392630 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARK |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 392630 | 00000000 | 0000000746 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 246 | 2026-05-04 |
| Long Beach, California | 98 | 2026-05-13 |
| Newark, New Jersey | 9 | 2021-09-15 |
| Houston, Texas | 1 | 2018-05-11 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 143 | 2026-02-11 |
| Haiphong Vietnam | 63 | 2026-05-13 |
| Hong Kong Hong Kong | 60 | 2020-10-12 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 52 | 2021-02-19 |
| Xiamen China (Mainland) | 13 | 2025-12-08 |
| Vung Tau Vietnam | 8 | 2021-09-15 |
| Singapore Singapore | 5 | 2021-08-03 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 3 | 2020-10-28 |
| Pusan South Korea | 3 | 2020-03-24 |
| Shanghai China (Mainland) | 2 | 2026-01-26 |
Below are the top 10 company names and addresses for Vietnam Schlemmer Automotive Parts that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| VIETNAM SCHLEMMER AUTOMOTIVE PARTS | YEN LICH VILLAGE, DAN TIEN WARD ,KHOAI CHAU DISTRICT, HUNG YEN PROVINCE VN | 2026-05-13 | 120 |
| VIETNAM SCHLEMMER AUTOMOTIVE PARTS | DAN TIEN INDUSTIRAL ZONE, KHOAI CHA HUNG YEN VN | 2025-10-27 | 26 |
| VIETNAM SCHLEMMER AUTOMOTIVE PARTS | 2026-04-20 | 1 | |
| VIETNAM SCHLEMMER AUTOMOTIVE PARTS | 2025-12-01 | 1 | |
| VIETNAM SCHLEMMER AUTOMOTIVE PARTS CO., LTD | 2021-05-14 | 58 | |
| VIETNAM SCHLEMMER AUTOMOTIVE PARTS CO.,LTD | 2021-09-15 | 44 | |
| VIETNAM SCHLEMMER AUTOMOTIVE PARTS | 2019-04-03 | 25 | |
| VIETNAM SCHLEMMER AUTOMOTIVE PARTS CO., LTD | 2020-11-30 | 15 | |
| VIETNAM SCHLEMMER AUTOMOTIVE PARTS CO., LTD | 2020-08-24 | 13 | |
| VIETNAM SCHLEMMER AUTOMOTIVE PARTS CO.,LTD | 2021-01-19 | 13 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Vietnam Schlemmer Automotive Parts.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-01-09 | 59 | |
| 2019-06-13 | 62 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||