There are a total of 1,916 bills of lading on file for Vietnam Risesun New Material Compan between August 19th, 2022 and May 22nd, 2026.
Of those 1,916 bills of lading, 95 were within the past 30 days and 271 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,916 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,971 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Aug 19th, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 95 |
| Records in Last 90 Days | 271 |
| Records in the Past Year | 1,213 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for VIETNAM RISESUN NEW MATERIAL COMPAN.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Vietnam Risesun New Material Compan, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Vietnam Risesun New Material Compan in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HOME DEPOT, USA, INC. | May 2026 | 256,345 | 345 |
| ROCKET PROPERTIES LLC | Dec 2025 | 1,087 | 274 |
| HTN LLC | May 2026 | 1,887 | 170 |
| ELITE FLOORING,INC. | May 2026 | 3,947 | 138 |
| J. SONIC SERVICES INC. | May 2026 | 11,071 | 124 |
| BRANDYWINE INTERNATIONAL HARDWOOD | May 2026 | 5,429 | 85 |
| SHOPHMTX LLC | May 2026 | 251 | 75 |
| REGALCRAFT INC | May 2026 | 189 | 52 |
| EVAPORTS TRADING COMPANY LLC | Apr 2026 | 449 | 46 |
| FLOORET, LLC | Apr 2026 | 82 | 45 |
| DTU INC | May 2026 | 3,005 | 42 |
| STANTON CARPET CORPORATION | May 2026 | 1,488 | 40 |
| LIONS INVESTMENT & TRADING INC. | May 2026 | 536 | 37 |
| POPULAR SHOPPING INTERNATIONAL TRAD | Feb 2026 | 249 | 35 |
| SPARK SHOP, LLC | Sep 2025 | 573 | 27 |
| METROPOLITAN HARDWOOD FLOOR US INC | Nov 2025 | 6,987 | 25 |
| METROFLOR CORP. | May 2026 | 5,595 | 24 |
| GLOBAL NET INTERNATIONAL LTD | May 2026 | 159 | 24 |
| ZYNERA INC | May 2026 | 107 | 18 |
| THE HOME DEPOT OF CANADA INC. | May 2026 | 301 | 18 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Vietnam Risesun New Material Compan.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| VIETNAM PRECISION INDUSTRIAL JOINT STOCK CO. | May 2026 | 2,395 | 101 |
| VIETNAM PRECISION INDUSTRIAL JSC. | May 2026 | 2,804 | 111 |
| VIETNAM PRECISION INDUSTRIAL NO 1 C | May 2026 | 735 | 27 |
| VIETNAM QIS SPORTS GOODS CO., LTD | May 2026 | 166 | 3 |
| VIETNAM QUAN YU INDUSTRY COMPANY | May 2026 | 990 | 41 |
| VIETNAM QUART JSC | May 2026 | 222 | 32 |
| VIETNAM QUARTZ JOINT STOCK COMPANY | May 2026 | 2,723 | 55 |
| VIETNAM RACING PRODUCTS COMPANY LTD | May 2026 | 197 | 7 |
| VIETNAM RAYSON COMPANY LIMITED | May 2026 | 108 | 33 |
| VIETNAM RED STAR INDUSTRY COMPANY | May 2026 | 145 | 1 |
| VIETNAM RUBBER INVESTMENT CORPORATION | Sep 2024 | 325 | 0 |
| VIETNAM RUNYANG TECHNOLOGY COMPANY | Jan 2026 | 88 | 0 |
| VIETNAM SAMHO CO.,LTD | May 2026 | 2,333 | 15 |
| VIETNAM SCAFFOLDING LIMITED COMPANY | May 2026 | 462 | 21 |
| VIETNAM SCHLEMMER AUTOMOTIVE PARTS | May 2026 | 354 | 6 |
| VIETNAM SENTAI ENVIRONMENTAL PROTEC | May 2026 | 659 | 96 |
| VIETNAM SHINERAY MOTORS CO.,LTD | Oct 2025 | 61 | 0 |
| VIETNAM SHOE MAJESTY | May 2026 | 163 | 57 |
| VIETNAM SHOE MAJESTY CO., LTD | May 2026 | 2,927 | 3 |
| VIETNAM SHUNTONG METAL PRODUCTS CO. | May 2026 | 409 | 11 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | MEDUR7410331 | FLXT00003850283A | 617N | House Bill | FLXT | 9399014 | MSC BEATRICE | 2026-05-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 2,763 CTN | 59,820 KG | House to House | VIETNAM RISESUN NEW MATERIAL COMPANY LTD | FLOORET, LLC | FLEXPORT INTERNATIONAL LLC | PVC FLOORING HS CODE: 391810 |
| 2026-05-28 | MEDUR7406727 | FLXT00003850280A | 617N | House Bill | FLXT | 9399014 | MSC BEATRICE | 2026-05-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 1,050 CTN | 20,300 KG | House to House | VIETNAM RISESUN NEW MATERIAL COMPANY LTD | FLOORET, LLC | FLEXPORT INTERNATIONAL LLC | PVC FLOORING HS CODEL: 391810 |
| 2026-05-28 | MEDUR7406719 | FLXT00003850288A | 617N | House Bill | FLXT | 9399014 | MSC BEATRICE | 2026-05-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 3,264 CTN | 76,020 KG | House to House | VIETNAM RISESUN NEW MATERIAL COMPANY LTD | FLOORET, LLC | FLEXPORT INTERNATIONAL LLC | PVC FLOORING HS CODE: 391810 |
| 2026-05-28 | HLCUHA3260332782 | 616E | Regular Bill | HLCU | 9289934 | MAERSK SANTANA | 2026-05-27 | HOUSTON, TEXAS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,248 PCS | 21,268 K | House to House | VIETNAM RISESUN NEW MATERIAL COMPANY LIMITED | HOME DEPOT, USA, INC. | XXXXXXXXXXXX POXXXXXXXX 52 PALLET = 1248 CTNS DEPT 23 HS CODE 39181011 | ||
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-26 |
| Trade Update Date | 2026-05-05 |
| Master BOL # | MEDUR7414101 |
|---|---|
| House BOL # | FLXT00003850285A |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | FLXT |
| Voyage # | 617N |
| IMO # | 9399014 |
| Vessel Name | MSC BEATRICE |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | HAI PHONG, VIETNA |
| Foreign Port of Lading | HAIPHONG VIETNAM (55201) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 60390 KG |
| Weight in KG | 60,390 KG |
| Quantity | 3150 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
DRYU2505360 MSNU1096305 CRSU1236316 |
| Commodity Description |
PVC FLOORING HS CODE: 391810 PVC FLOORING HS CODE: 391810 PVC FLOORING HS CODE: 391810 |
| Shipper Name | VIETNAM RISESUN NEW MATERIAL |
|---|---|
| Address Line 1 | COMPANY LTD, LOT CN-09, HOA PHU |
| Address Line 2 | INDUSTRIAL PARK, XUAN CAM COMMUNE |
| Address Line 3 | BAC NINH PROVINCE, VIET NAM |
| Consignee Name | FLOORET, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 9222 POLARIS LANE SUITE A, LACEY WA |
| Address Line 2 | 98516, TEL/FAX:+1 (800) 700-8122 |
| Notify Party Name | FLEXPORT INTERNATIONAL LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 100 CALIFORNIA STREET,FLOOR 5,SAN |
| Address Line 2 | FRANCISCO,CA 94111,UNITED STATES |
| Address Line 3 | ARRIVALNOTICES@FLEXPORT.COM |
| Container Number | DRYU2505360 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX43383714 |
| Seal Number 1 | FX43383714 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PVC FLOORING HS CODE: 391810 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Container Number | MSNU1096305 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX43381046 |
| Seal Number 1 | FX43381046 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PVC FLOORING HS CODE: 391810 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Container Number | CRSU1236316 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX43383706 |
| Seal Number 1 | FX43383706 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PVC FLOORING HS CODE: 391810 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 567 | 2026-05-15 |
| Savannah, Georgia | 282 | 2026-05-23 |
| Houston, Texas | 268 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 245 | 2026-05-23 |
| Tacoma, Washington | 171 | 2026-05-16 |
| Jacksonville, Florida | 110 | 2026-04-03 |
| Newark, New Jersey | 89 | 2026-05-04 |
| Oakland, California | 81 | 2026-05-01 |
| Seattle, Washington | 32 | 2026-02-27 |
| Mobile, Alabama | 17 | 2026-04-28 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Haiphong Vietnam | 913 | 2026-05-23 |
| Yantian China (Mainland) | 300 | 2026-05-23 |
| Pusan South Korea | 167 | 2026-05-23 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 123 | 2026-05-13 |
| Xiamen China (Mainland) | 76 | 2026-01-05 |
| Shanghai China (Mainland) | 59 | 2026-05-20 |
| Singapore Singapore | 49 | 2026-04-15 |
| Ningbo China (Mainland) | 46 | 2026-05-19 |
| Vung Tau Vietnam | 44 | 2026-05-18 |
| All Other Viet Nam Ports | 34 | 2025-12-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for Vietnam Risesun New Material Compan that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| VIETNAM RISESUN NEW MATERIAL COMPAN | LOT CN-09, HOA PHU INDUSTRIAL PARK, MAI DINH COMMUNE, HIEP HOA DISTRIC T, BAC GIANG PROVINCE, VIET NAM | 2025-08-07 | 193 |
| VIETNAM RISESUN NEW MATERIAL COMPAN | LOT CN-09, HOA PHU INDUSTRIAL PARK, MAI DINH COMMUNE HIEP HOA DISTRIC,B AC GIANG PROVINCE,VN | 2025-07-15 | 119 |
| VIETNAM RISESUN NEW MATERIAL COMPAN | 2026-05-20 | 104 | |
| VIETNAM RISESUN NEW MATERIAL COMPAN | 2026-05-23 | 103 | |
| VIETNAM RISESUN NEW MATERIAL COMPAN | 2025-08-27 | 60 | |
| VIETNAM RISESUN NEW MATERIAL COMPAN | 2026-05-23 | 53 | |
| VIETNAM RISESUN NEW MATERIAL COMPAN | 2025-06-06 | 51 | |
| VIETNAM RISESUN NEW MATERIAL COMPAN | 2025-11-21 | 44 | |
| VIETNAM RISESUN NEW MATERIAL COMPAN | 2025-08-30 | 43 | |
| VIETNAM RISESUN NEW MATERIAL COMPAN | 2025-07-08 | 39 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Vietnam Risesun New Material Compan.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-11-21 | 44 |
Below are the top 2 email addresses on file for Vietnam Risesun New Material Compan.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-12-15 | 11 | |
| 2025-11-21 | 44 |