There are a total of 2,927 bills of lading on file for Vietnam Shoe Majesty Co., Ltd between November 17th, 2012 and May 13th, 2026.
Of those 2,927 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,927 |
|---|---|
| Shipper Records | 2,950 |
| Consignee Records | 2 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 17th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 13th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 126 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for VIETNAM SHOE MAJESTY CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Vietnam Shoe Majesty Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Vietnam Shoe Majesty Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DR MARTENS AIRWAIR USA LLC | May 2026 | 6,153 | 368 |
| GENESCO INC | May 2026 | 13,370 | 269 |
| DANSKO, LLC | May 2026 | 2,803 | 254 |
| C&J CLARK AMERICA INC | May 2026 | 27,683 | 149 |
| TECOVAS INC. | May 2026 | 383 | 36 |
| CLARKS AMERICAS INC | May 2026 | 2,362 | 33 |
| DAN POST BOOT COMPANY | Apr 2026 | 2,627 | 29 |
| DECKERS OUTDOOR CANADA ULC | May 2026 | 896 | 26 |
| DR MARTENS AIRWAIR CANADA INC | May 2026 | 70 | 15 |
| ARIAT INTERNATIONAL, INC. | Oct 2025 | 3,862 | 13 |
| DECKERS OUTDOOR CORPORATION | Jan 2024 | 12,555 | 9 |
| TREND MARKETING | May 2026 | 460 | 7 |
| G R SWEETING & SONS LTD. | May 2026 | 256 | 6 |
| TREND MARKETING WHOLESALE INC | May 2026 | 1,204 | 5 |
| OUTDOOR EMPIRE INC | Jul 2024 | 21 | 5 |
| JOHNSTON & MURPHY | Sep 2025 | 258 | 2 |
| DAMCO USA INC | May 2026 | 296,215 | 2 |
| MAERSK LOGISTICS SERVICES LANKA (P (PVT) LTD | May 2026 | 209 | 1 |
| GRUPO QUINCE 22 LA | Mar 2023 | 14 | 1 |
| GEODIS USA, INC. | May 2026 | 2,190,966 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Vietnam Shoe Majesty Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| VIETNAM RED STAR INDUSTRY COMPANY | May 2026 | 145 | 1 |
| VIETNAM RISESUN NEW MATERIAL COMPAN | May 2026 | 1,916 | 271 |
| VIETNAM RUBBER INVESTMENT CORPORATION | Sep 2024 | 325 | 0 |
| VIETNAM RUNYANG TECHNOLOGY COMPANY | Jan 2026 | 88 | 0 |
| VIETNAM SAMHO CO.,LTD | May 2026 | 2,333 | 15 |
| VIETNAM SCAFFOLDING LIMITED COMPANY | May 2026 | 462 | 21 |
| VIETNAM SCHLEMMER AUTOMOTIVE PARTS | May 2026 | 354 | 6 |
| VIETNAM SENTAI ENVIRONMENTAL PROTEC | May 2026 | 659 | 96 |
| VIETNAM SHINERAY MOTORS CO.,LTD | Oct 2025 | 61 | 0 |
| VIETNAM SHOE MAJESTY | May 2026 | 163 | 57 |
| VIETNAM SHUNTONG METAL PRODUCTS CO. | May 2026 | 409 | 11 |
| VIETNAM STRONKIN ELECTRONICS CO., LTD | Apr 2026 | 128 | 2 |
| VIETNAM STYLE FASHION ACCESSORIES COMPANY LIMITED | May 2026 | 1,649 | 76 |
| VIETNAM SUCCESS CO.,LTD. | Jul 2024 | 277 | 0 |
| VIETNAM SUNERGY JOINT STOCK COMPANY | Mar 2026 | 4,153 | 14 |
| VIETNAM SUNGOLD COMMODITY CO.,LTD | May 2026 | 789 | 143 |
| VIETNAM SUNRISE PACKAGING CO.,LTD | May 2026 | 112 | 6 |
| VIETNAM SUNTER PV TECHNOLOGY COMPAN | May 2026 | 141 | 8 |
| VIETNAM SUNWELL INDUSTRIAL COMPANY | May 2026 | 318 | 33 |
| VIETNAM SUREPHON TECHNOLGY CO LTD | May 2026 | 131 | 10 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-01-31 | OOLU2317395330 | SXCOHCMOE2601416 | 009E | House Bill | SXCO | 9949716 | OOCL BAUHINIA | 2026-01-30 | LONG BEACH, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 273 CTN | 3,210 KG | Container Yard | VIETNAM SHOE MAJESTY COMPANY LIMITE | DAN POST BOOT COMPANY | BOOT SHOES | |
| 2025-12-20 | ONEYSGNFAY898400 | SXCOHCMOE2511483 | E014 | House Bill | SXCO | 9941128 | WAN HAI A11 | 2025-12-19 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 400 CTN | 5,137 KG | Container Yard | VIETNAM SHOE MAJESTY COMPANY LIMITE | DAN POST BOOT COMPANY | BOOT SHOES | |
| 2025-12-06 | MEDUKS463835 | SXCOHCMOE2511428 | FV543 | House Bill | SXCO | 9461415 | MSC DEILA | 2025-12-04 | LONG BEACH, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 550 CTN | 7,283 KG | Container Yard | VIETNAM SHOE MAJESTY COMPANY LIMITE | DAN POST BOOT COMPANY | BOOT SHOES HS CODE: , | |
| 2025-11-28 | MEDUKS422799 | SXCOHCMOE2510813 | FV542 | House Bill | SXCO | 9932062 | MSC FREYA | 2025-11-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 200 CTN | 2,520 KG | Container Yard | VIETNAM SHOE MAJESTY COMPANY LIMITE | DAN POST BOOT COMPANY | BOOT SHOES HSCODE: | |
| Run Date | 2026-03-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-06 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-12 |
| Trade Update Date | 2026-02-07 |
| Master BOL # | OOLU2320005480 |
|---|---|
| House BOL # | SXCOHCMOE2602422 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SXCO |
| Voyage # | 008E |
| IMO # | 9949728 |
| Vessel Name | OOCL SUNFLOWER |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | HO CHI MINH CITY |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2569 KG |
| Weight in KG | 2,569 KG |
| Quantity | 200 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOLU4394954 |
| Commodity Description |
BOOT SHOES HSCODE: |
| Shipper Name | VIETNAM SHOE MAJESTY COMPANY LIMITE |
|---|---|
| Address Line 1 | DONG XUYEN INDUSTRIAL ZONE, RACH DU |
| Address Line 2 | A WARD,HO CHI MINH CITY,VN |
| Consignee Name | DAN POST BOOT COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | 1751 ALPINE DRIVE,CLARKSVILLE,TENNE |
| Address Line 2 | SSEE 37040,US |
| Container Number | OOLU4394954 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKMJ0208 |
| Seal Number 1 | OOLKMJ0208 |
| Equipment Description Code | 09 |
| Equipment Description | (Spare) |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4209 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BOOT SHOES HSCODE: |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 748 | 2025-10-07 |
| Los Angeles, California | 746 | 2025-12-20 |
| Long Beach, California | 447 | 2026-03-17 |
| Baltimore, Maryland | 396 | 2025-05-12 |
| Tacoma, Washington | 216 | 2025-09-06 |
| Seattle, Washington | 148 | 2025-07-14 |
| Portland, Oregon | 135 | 2015-02-04 |
| New York, New York | 53 | 2025-05-12 |
| Norfolk, Virginia | 12 | 2019-10-10 |
| Houston, Texas | 11 | 2026-05-14 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Vung Tau Vietnam | 1,789 | 2026-05-14 |
| Pusan South Korea | 230 | 2025-04-28 |
| Singapore Singapore | 172 | 2024-09-16 |
| Shanghai China (Mainland) | 143 | 2024-12-31 |
| Xiamen China (Mainland) | 132 | 2024-08-13 |
| Hong Kong Hong Kong | 92 | 2023-07-28 |
| All Other Viet Nam Ports | 74 | 2025-09-06 |
| Yantian China (Mainland) | 62 | 2026-03-17 |
| Ningbo China (Mainland) | 62 | 2025-09-23 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 41 | 2026-03-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for Vietnam Shoe Majesty Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| VIETNAM SHOE MAJESTY CO., LTD | DONG XUYEN INDUSTRIAL ZONE RACH DUA WARD, VUNG TAU CITY, BARIA VUNG TAU PROVINCE VN | 2025-07-24 | 284 |
| VIETNAM SHOE MAJESTY CO., LTD | DONG XUYEN INDUSTRIAL ZONE , RACH DUA WARD , VUNG TAU CITY, BA RIA VUNG TAU PROVINCE, VIETNAM | 2025-07-15 | 221 |
| VIETNAM SHOE MAJESTY CO., LTD | 2025-07-07 | 10 | |
| VIETNAM SHOE MAJESTY CO., LTD | 2025-09-20 | 9 | |
| VIETNAM SHOE MAJESTY CO., LTD | 2025-07-24 | 2 | |
| VIETNAM SHOE MAJESTY CO., LTD | 2025-08-28 | 2 | |
| VIETNAM SHOE MAJESTY CO., LTD | 2025-07-18 | 1 | |
| VIETNAM SHOE MAJESTY CO., LTD | 2025-09-16 | 1 | |
| VIETNAM SHOE MAJESTY CO., LTD | 2025-08-05 | 1 | |
| VIETNAM SHOE MAJESTY CO., LTD | 2025-07-28 | 1 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Vietnam Shoe Majesty Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-09-27 | 76 | |
| 2018-08-14 | 6 | |
| 2018-02-24 | 1 | |
| 2017-12-29 | 4 | |
| 2017-11-10 | 6 | |
| 2017-02-20 | 19 | |
| 2017-01-27 | 1 | |
| 2015-11-07 | 1 | |
| 2015-09-03 | 3 | |
| 2015-09-03 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||