There are a total of 789 bills of lading on file for Vietnam Sungold Commodity Co.,Ltd between December 22nd, 2020 and May 22nd, 2026.
Of those 789 bills of lading, 54 were within the past 30 days and 143 were within the past 90 days.
| Total Records | 789 |
|---|---|
| Shipper Records | 849 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 22nd, 2020 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 54 |
| Records in Last 90 Days | 143 |
| Records in the Past Year | 377 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for VIETNAM SUNGOLD COMMODITY CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Vietnam Sungold Commodity Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Vietnam Sungold Commodity Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MOONSTELLAR COMPANY INC. | May 2026 | 363 | 153 |
| ABB TRADING COMPANY INC | Sep 2024 | 960 | 135 |
| HUNLAT TRADING LLC | Apr 2026 | 278 | 84 |
| CANZA TRADING LLC | Jun 2025 | 356 | 59 |
| TULINK TRADING LLC | Sep 2024 | 457 | 42 |
| NANMUP TRADING LLC | Jan 2025 | 182 | 39 |
| AMAZON LOGISTICS, INC. | May 2026 | 470,247 | 34 |
| HENRY THE E-COMMERCE EXPERT INC | Apr 2024 | 3,181 | 30 |
| A&A AUTOWORLD LLC | May 2026 | 456 | 26 |
| CANHOP TRADING INC | Jul 2025 | 140 | 23 |
| YESARM TRADING INC | Sep 2025 | 59 | 22 |
| OCTOBERE BUSINESS INC | Apr 2026 | 499 | 20 |
| MEIKU COMPANY INC | Jan 2026 | 452 | 18 |
| LONBUP TRADING LLC | Jan 2025 | 262 | 17 |
| AD PANDA PROMOTIONAL INC | Dec 2024 | 1,001 | 13 |
| MVP PERFECT SOLUTION INC | Aug 2023 | 1,367 | 10 |
| KESSIG TRADING LLC | Nov 2024 | 918 | 8 |
| GLODEN PHOENIX WORLD INC | Feb 2026 | 380 | 8 |
| KANAK NATURALS LLC | Apr 2025 | 231 | 7 |
| CROSSLINK WOOD TRADE INC | Apr 2026 | 359 | 7 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Vietnam Sungold Commodity Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| VIETNAM SCHLEMMER AUTOMOTIVE PARTS | May 2026 | 354 | 6 |
| VIETNAM SENTAI ENVIRONMENTAL PROTEC | May 2026 | 659 | 96 |
| VIETNAM SHINERAY MOTORS CO.,LTD | Oct 2025 | 61 | 0 |
| VIETNAM SHOE MAJESTY | May 2026 | 163 | 57 |
| VIETNAM SHOE MAJESTY CO., LTD | May 2026 | 2,927 | 3 |
| VIETNAM SHUNTONG METAL PRODUCTS CO. | May 2026 | 409 | 11 |
| VIETNAM STRONKIN ELECTRONICS CO., LTD | Apr 2026 | 128 | 2 |
| VIETNAM STYLE FASHION ACCESSORIES COMPANY LIMITED | May 2026 | 1,649 | 76 |
| VIETNAM SUCCESS CO.,LTD. | Jul 2024 | 277 | 0 |
| VIETNAM SUNERGY JOINT STOCK COMPANY | Mar 2026 | 4,153 | 14 |
| VIETNAM SUNRISE PACKAGING CO.,LTD | May 2026 | 112 | 6 |
| VIETNAM SUNTER PV TECHNOLOGY COMPAN | May 2026 | 141 | 8 |
| VIETNAM SUNWELL INDUSTRIAL COMPANY | May 2026 | 318 | 33 |
| VIETNAM SUREPHON TECHNOLGY CO LTD | May 2026 | 131 | 10 |
| VIETNAM T.C AND B COMPANY LIMITED | May 2026 | 732 | 7 |
| VIETNAM TEXSUN NEW MATERIAL TECHNOL | Jan 2026 | 476 | 0 |
| VIETNAM TH & D COMPANY LIMITED | Apr 2026 | 314 | 2 |
| VIETNAM TOP VISION INDUSTRIES CO | Sep 2023 | 600 | 0 |
| VIETNAM TOPTRANS LOGISTICS COMPANY | Feb 2026 | 76 | 0 |
| VIETNAM TOYO DENSO CO., LTD | May 2026 | 1,203 | 34 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | MEDUR7352053 | AMDKVN26S6QRG6UB | FV616 | House Bill | AMDK | MSC ILARIA | 2026-05-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 1,058 CTN | 15,519 KG | House to House | VIETNAM SUNGOLD COMMODITY | MOONSTELLAR COMPANY INC. | PLASTIC CUTLERY | ||
| 2026-05-25 | MAEU267819530 | AMDKVN26E4HMM5IA | 614E | House Bill | AMDK | MAERSK SHAMS | 2026-05-24 | NEWARK, NEW JERSEY | HAIPHONG VIETNAM | 975 CTN | 16,431 KG | VIETNAM SUNGOLD COMMODITY | MOONSTELLAR COMPANY INC. | PLASTIC CUTLERY PAPER TAKE OUT BOX | |||
| 2026-05-25 | MAEU268860394 | AMDKVN26O4KQYU2V | 614E | House Bill | AMDK | MAERSK SHAMS | 2026-05-24 | NEWARK, NEW JERSEY | HAIPHONG VIETNAM | 435 CTN | 6,123 KG | VIETNAM SUNGOLD COMMODITY | MOONSTELLAR COMPANY INC. | PLASTIC CUTLERY | |||
| 2026-05-25 | MAEU268860280 | AMDKVN26A5BC7LP7 | 614E | House Bill | AMDK | MAERSK SHAMS | 2026-05-24 | NEWARK, NEW JERSEY | HAIPHONG VIETNAM | 617 CTN | 9,319 KG | VIETNAM SUNGOLD COMMODITY | MOONSTELLAR COMPANY INC. | PLASTIC CUTLERY PAPER TAKE OUT BOX | |||
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-28 |
| Master BOL # | MEDUR7352053 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 616N |
| IMO # | 9962586 |
| Vessel Name | MSC ILARIA |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | HAIPHONG |
| Foreign Port of Lading | HAIPHONG VIETNAM (55201) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 15518 K |
| Weight in KG | 15,518 KG |
| Quantity | 1058 CTN |
| Volume | 66 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSMU6637230 |
| Commodity Description |
PLASTIC CUTLERY HTS CODE: 392410 HBL SCAC: AM DK |
| Shipper Name | VIETNAM SUNGOLD COMMODITY CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | LOT B5.1, CONG HOA INDUSTRIAL PARK, |
| Address Line 2 | CHI LINH 61 174501 VIET NAM |
| Consignee Name | AMAZON LOGISTICS, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 410 TERRY AVENUE NORTH |
| Address Line 2 | SEATTLE WA 98109 UNITED STATES |
| Notify Party Name | INLT LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 410 TERRY AVE N |
| Address Line 2 | SEATTLE WA 98109 UNITED STATES |
| Container Number | MSMU6637230 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX43430572 |
| Seal Number 1 | FX43430572 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PLASTIC CUTLERY HTS CODE: 392410 HBL SCAC: AM DK |
| Marks and Numbers 1 | N/M SAME |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 375 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 222 | 2026-05-14 |
| Oakland, California | 55 | 2026-03-20 |
| Newark, New Jersey | 54 | 2026-05-18 |
| Savannah, Georgia | 35 | 2026-05-23 |
| Tampa, Florida | 25 | 2026-04-20 |
| Miami, Florida | 13 | 2025-06-05 |
| New York, New York | 4 | 2024-09-25 |
| Tacoma, Washington | 3 | 2025-07-29 |
| Baltimore, Maryland | 2 | 2025-02-14 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Haiphong Vietnam | 298 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 138 | 2026-03-14 |
| Yantian China (Mainland) | 109 | 2026-05-21 |
| Ningbo China (Mainland) | 52 | 2026-05-13 |
| Pusan South Korea | 42 | 2026-04-10 |
| Shekou China (Mainland) | 31 | 2026-02-21 |
| Hong Kong Hong Kong | 31 | 2025-07-30 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 21 | 2025-09-15 |
| All Other Viet Nam Ports | 15 | 2026-05-23 |
| Xiamen China (Mainland) | 9 | 2026-02-25 |
Below are the top 10 company names and addresses for Vietnam Sungold Commodity Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| VIETNAM SUNGOLD COMMODITY CO.,LTD | LOT B5.1, CONG HOA INDUSTRIAL PARK, CONG HOA WARDCHI LINH CITY, HAI DU ONG PROVINCE, VIETNAM.,HAI DUONG,VN | 2025-09-16 | 127 |
| VIETNAM SUNGOLD COMMODITY CO.,LTD | LOT B5.1, CONG HOA INDUSTRIAL PARK, CONG HOA WARD, CHI LINH CITY, HAIDU ONG PROVINCE, VIETNAM. | 2025-08-12 | 120 |
| VIETNAM SUNGOLD COMMODITY CO.,LTD | 2025-09-12 | 52 | |
| VIETNAM SUNGOLD COMMODITY CO.,LTD | 2025-07-09 | 30 | |
| VIETNAM SUNGOLD COMMODITY CO.,LTD | 2025-06-05 | 29 | |
| VIETNAM SUNGOLD COMMODITY CO.,LTD | 2025-09-09 | 13 | |
| VIETNAM SUNGOLD COMMODITY CO.,LTD | 2025-07-01 | 7 | |
| VIETNAM SUNGOLD COMMODITY CO.,LTD | 2025-09-24 | 6 | |
| VIETNAM SUNGOLD COMMODITY CO.,LTD | 2025-10-06 | 3 | |
| VIETNAM SUNGOLD COMMODITY CO.,LTD | 2025-10-06 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
Below are the top 1 email addresses on file for Vietnam Sungold Commodity Co.,Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 60 |