There are a total of 541 bills of lading on file for Wollsdorf Leder Schmidt And Co GMBH between March 5th, 2013 and May 4th, 2026.
Of those 541 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 2 were within the past 90 days.
| Total Records | 541 |
|---|---|
| Shipper Records | 771 |
| Consignee Records | 21 |
| Notify Party Records | 15 |
| First Shipment on File | Mar 5th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 4th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 2 |
| Records in the Past Year | 11 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for WOLLSDORF LEDER SCHMIDT AND CO GMBH.
Below is a Sankey Diagram of the top 7 companies associated with Wollsdorf Leder Schmidt And Co GMBH, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 7 companies associated with Wollsdorf Leder Schmidt And Co GMBH in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| AFX INDUSTRIES LLC | May 2026 | 1,152 | 92 |
| WOLLSDORF LEATHER LTD | May 2026 | 231 | 49 |
| WOLLSDORF LEDER LTD | Apr 2026 | 66 | 29 |
| WOLLSDORF MEXICO | Dec 2025 | 187 | 9 |
| FRANKLIN PRODUCTS INC | May 2026 | 727 | 3 |
| Jul 2022 | 10 | 1 | |
| TORRINGTON DISTRIBUTORS INC | Apr 2026 | 119 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Wollsdorf Leder Schmidt And Co GMBH.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| WOLFRAM BERGBAU UND HUTTEN AG | May 2026 | 799 | 8 |
| WOLFSBURG WEST | May 2026 | 537 | 5 |
| WOLFSPEED, INC. | Dec 2025 | 245 | 0 |
| WOLGEMUTH AUCTION,LLC | May 2026 | 123 | 6 |
| WOLIT (THAILAND) CO,LTD. | May 2026 | 91 | 7 |
| WOLKESIEBEN CHINA COMPANY LIMITED | May 2026 | 168 | 7 |
| WOLLAM INTERNATIONAL CORPORATION | May 2026 | 477 | 6 |
| WOLLENHAUPT TEE GMBH | May 2026 | 143 | 12 |
| WOLLONGONG S.A. DE C.V | May 2026 | 107 | 14 |
| WOLLSDORF LEATHER LTD | May 2026 | 231 | 3 |
| WOLLSDORF MEXICO | Dec 2025 | 187 | 0 |
| WOLMAN WOOD AND FIRE PROTECTION GMBH | May 2026 | 113 | 8 |
| WOLO MANUFACTURING CORP. | Apr 2026 | 564 | 1 |
| WOLONG AMERICAS LLC | May 2026 | 617 | 9 |
| WOLONG ELECTRIC (VIETNAM) COMPANY | May 2026 | 467 | 36 |
| WOLONG ELECTRIC AMERICA LLC | May 2026 | 106 | 7 |
| WOLONG ELECTRIC GROUP CO.,LTD | May 2026 | 1,078 | 29 |
| WOLONG ELECTRIC INDUSTRIAL MOTORS | May 2026 | 1,152 | 105 |
| WOLONG ENTERPRISES CORPORATION | May 2025 | 571 | 0 |
| WOLONG INTERNATIONAL(HONGKONG)LTD | May 2023 | 462 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-12-15 | CMDUVIE0241182 | AWSLAWSL302100 | 0VBL9 | House FROB | AWSL | 9350044 | APL CALIFORNIA | 2025-12-14 | MIAMI, FLORIDA | BREMERHAVEN GERMANY | 4 PKG | 2,564 K | Container Yard | WOLLSDORF LEDER SCHMIDT | WOLLSDORF MEXICO S.A. DE C.V. | WOLLSDORF MEXICO S.A. DE C.V. | FULLY FINISHED LEATHER HIDES INVOICE NO: HS CODE: |
| 2025-10-25 | MEDUGK731743 | ACDF509GSE0670A1 | 537W | House Bill | ACDF | 9290543 | MSC SUSANNA | 2025-10-23 | HOUSTON, TEXAS | GENOA ITALY | 1 PKG | 349 K | Container Station | WOLLSDORF LEDER SCHMIDT | AFX INDUSTRIES LLC | AFX INDUSTRIES LLC | FINISHED TREATED LEATHER FOR PRODUCTION OF CAR ACCESSORIES HTS CODE: |
| 2025-10-01 | MAEU258865361 | BANQ1069131057 | 538W | House Bill | BANQ | 9229843 | NINGBO EXPRESS | 2025-09-30 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | STADE GERMANY | 10 PCS | 5,818 K | Container Yard | WOLLSDORF LEDER SCHMIDT & CO GMBH | WOLLSDORF LEDER LTD. | WOLLSDORF LEDER LTD | LEATHER - AIRCRAFT AUTOMOTIVE UPHOLSTERY = PACKAGES = LEATHER HORSES AS PER INVOICE: HS-CODE: |
| 2025-09-23 | MAEU257552589 | BANQ1068406705 | 536W | House Bill | BANQ | 9349497 | AL SAFAT | 2025-09-22 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | STADE GERMANY | 14 PCS | 9,533 K | Container Yard | WOLLSDORF LEDER SCHMIDT & CO GMBH | WOLLSDORF LEDER LTD. | WOLLSDORF LEDER LTD | LEATHER - AIRCRAFT AUTOMOTIVE UPHOLSTERY = PACKAGES = LEATHER HORSES AS PER INVOICE: HS-CODE: |
| Run Date | 2025-12-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2025-12-26 |
| Actual Arrival Date | 2025-12-26 |
| Trade Update Date | 2025-11-21 |
| Master BOL # | HLCUGOA2510AUZK3 |
|---|---|
| House BOL # | BWLEMIL59328366 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BWLE |
| Voyage # | 548W |
| IMO # | 9295957 |
| Vessel Name | CHACABUCO |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | GENOVA |
| Foreign Port of Lading | GENOA ITALY (47527) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 494 KG |
| Weight in KG | 494 KG |
| Quantity | 1 CRT |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
BSIU8286855 |
| Commodity Description |
AUTOMOTIVE LEATHER/LEATHER CUT PARTS FROM BOV INE HIDES |
| Shipper Name | WOLLSDORF LEDER SCHMIDT AND CO GMBH |
|---|---|
| Address Line 1 | WOLLSDORF 80 |
| City | WOLLSDORF |
| Country Code | AT |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +43317851250 |
| Shipper Name | WOLLSDORF LEDER SCHMIDT AND CO GMBH |
|---|---|
| Address Line 1 | WOLLSDORF 80 |
| City | WOLLSDORF |
| Country Code | AT |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | OFFICE@WOLLSDORF.COM |
| Consignee Name | AFX INDUSTRIES LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1055 SOUTH BLVD E STE 120 |
| City | ROCHESTER HILLS |
| State Province | MI |
| Zip Code | 48307-546 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | AFX INDUSTRIES LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1055 SOUTH BLVD E STE 120 |
| City | ROCHESTER HILLS |
| State Province | MI |
| Zip Code | 48307-546 |
| Country Code | US |
| Container Number | BSIU8286855 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 045645 |
| Seal Number 1 | 045645 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | AUTOMOTIVE LEATHER/LEATHER CUT PARTS FROM BOV INE HIDES |
| Marks and Numbers 1 | AFX INDUSTRIES LLC - UNITED STATES - USHOU |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 410712 | 00000000 | 0000000494 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 304 | 2026-04-27 |
| Charleston, South Carolina | 180 | 2025-10-01 |
| Norfolk, Virginia | 46 | 2026-05-05 |
| Los Angeles, California | 4 | 2024-05-25 |
| Miami, Florida | 3 | 2025-12-15 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2022-04-29 |
| Long Beach, California | 1 | 2019-04-03 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 1 | 2019-03-12 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2017-08-29 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Stade Germany | 266 | 2025-10-01 |
| Bremerhaven Germany | 230 | 2025-12-15 |
| Tampico Mexico | 16 | 2024-12-20 |
| Bremen Germany | 13 | 2018-09-04 |
| Anvers Belgium | 5 | 2024-01-17 |
| Genoa Italy | 4 | 2026-04-27 |
| Rotterdam Netherlands | 3 | 2022-11-15 |
| Piraeus Greece | 1 | 2026-05-05 |
| Sines Portugal | 1 | 2019-04-03 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 1 | 2019-03-12 |
Below are the top 10 company names and addresses for Wollsdorf Leder Schmidt And Co GMBH that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| WOLLSDORF LEDER SCHMIDT AND CO GMBH | WOLLSDORF 80 WOLLSDORF AT | 2025-07-21 | 248 |
| WOLLSDORF LEDER SCHMIDT & CO | GES.M.B.H. AT-8181 WOLLSDORF 80 WOLLSDORF AT | 2022-11-15 | 146 |
| WOLLSDORF LEDER SCHMIDT & CO GMBH | 2025-10-01 | 39 | |
| WOLLSDORF LEDER SCHMIDT & CO. | 2018-10-24 | 34 | |
| WOLLSDORF LEDER SCHMIDT & CO GMBH | 2020-05-26 | 16 | |
| WOLLSDORF LEDER SCHMIDT | 2020-07-09 | 6 | |
| WOLLSDORF LEDER SCHMIDT & CO. | 2021-08-26 | 6 | |
| WOLLSDORF LEDER SCHMIDT & CO | 2023-03-31 | 5 | |
| WOLLSDORF LEDER SCHMIDT & CO | 2019-10-12 | 4 | |
| WOLLSDORF LEDER SCHMIDT & CO GMBH | 2020-06-16 | 3 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Wollsdorf Leder Schmidt And Co GMBH.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-27 | 250 |
Below are the top 1 email addresses on file for Wollsdorf Leder Schmidt And Co GMBH.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-27 | 250 |