There are a total of 320 bills of lading on file for Yantair Co Ltd between November 6th, 2012 and May 8th, 2026.
Of those 320 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 320 |
|---|---|
| Shipper Records | 325 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 6th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 8th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 14 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YANTAIR CO LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with Yantair Co Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with Yantair Co Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NORDSON CORPORATION | May 2026 | 7,999 | 83 |
| YANTAIR FILTRATION INC | May 2026 | 25 | 18 |
| BMP AMERICA INC | May 2026 | 998 | 14 |
| BMP TECHNOLOGIES MEXICO | May 2026 | 115 | 3 |
| AIR PRODUCTS AND CHEMICALS INC | May 2026 | 3,720 | 3 |
| FREEPORT MCMORAN MIAMI OPERATIONS | Apr 2026 | 305 | 2 |
| NIDEC AUTOMOTIVE MOTOR AMERICAS LLC | May 2026 | 9,895 | 1 |
| FREEPORT MCMORAN- MIAMI SMELTER ENV | Dec 2021 | 12 | 1 |
| AIR PRODUCTS & CHEMICAL INCORPORATE | May 2026 | 369 | 1 |
| AIR PRODUCTS CANADA LTD. | May 2026 | 136 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Yantair Co Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YANTAI XINZHONG GARMENT CO.,LTD. | May 2026 | 268 | 2 |
| YANTAI YAQI TEXTILE CO.,LTD. | Apr 2026 | 505 | 2 |
| YANTAI YAXUN INTERNATIONAL TRADE LT | May 2026 | 269 | 12 |
| YANTAI YOGY PRECISION METAL PRODUCTS CO., LTD | May 2025 | 236 | 0 |
| YANTAI YOULEMAN TRADING CO., LTD | May 2026 | 73 | 7 |
| YANTAI YUMMY PET FOOD CO.,LTD. | May 2026 | 412 | 8 |
| YANTAI ZHENGHAI MAGNETIC MATERIAL | May 2026 | 890 | 29 |
| YANTAI ZHI XIAO STANDARD PARTS CO. | May 2026 | 75 | 10 |
| YANTAI ZHONGLIAN INDUSTRY CO., LTD | Dec 2025 | 474 | 0 |
| YANTAI ZIWEI FOODS CO., LTD | May 2026 | 407 | 9 |
| YANUO (QINGDAO) INTERNATIONAL LOGIS | May 2026 | 1,925 | 462 |
| YANWEN | Apr 2025 | 62,235 | 0 |
| YANWEN LOGISTICS | Jan 2025 | 6,355 | 0 |
| YANXIANMEI | Jul 2021 | 189 | 0 |
| YANXING TRADING INC | Jan 2026 | 163 | 0 |
| YANYANG (SHANGHAI) TECHNOLOGY CO. | Dec 2025 | 78 | 0 |
| YANYI INTERNATIONAL TRADE CO., LTD. | May 2026 | 69 | 7 |
| YAO | Apr 2025 | 115 | 0 |
| YAO GUANG INDUSTRY CO., LTD. | May 2026 | 122 | 4 |
| YAO I FABRIC CO., LTD | May 2026 | 735 | 5 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-20 | CMDUNAM8317620 | DFDSIAH0418863 | 0BHNI | House Bill | DFDS | 9345415 | COSCO EUROPE | 2026-03-16 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 296 CTN | 7,104 KG | YANTAIR | FREEPORT-MCMORAN MIAMI INC | FILTER | ||
| 2026-03-17 | ONEYTAOG06828300 | KWEO881140081745 | 036E | House Bill | KWEO | 9741384 | ONE IBIS | 2026-03-16 | SAVANNAH, GEORGIA | PUSAN SOUTH KOREA | 138 CTN | 2,982 KG | Container Yard | YANTAIR | NORDSON CORPORATION | AIR FILTER | |
| 2026-01-26 | ONEYTAOFN4221600 | KWEO881140081705 | 234E | House Bill | KWEO | 9321249 | MOL CHARISMA | 2026-01-23 | NORFOLK, VIRGINIA | PUSAN SOUTH KOREA | 660 CTN | 7,144 KG | Container Yard | YANTAIR | NORDSON CORPORATION | FILTER,FINAL X INTERNAL | |
| 2026-01-26 | ONEYTAOFL7081400 | KWEO881140081681 | 234E | House Bill | KWEO | 9321249 | MOL CHARISMA | 2026-01-23 | NORFOLK, VIRGINIA | PUSAN SOUTH KOREA | 620 CTN | 7,560 KG | Container Yard | YANTAIR | NORDSON CORPORATION | AIR FILTER | |
| Run Date | 2026-03-30 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-29 |
| Trade Update Date | 2026-01-28 |
| Master BOL # | ONEYTAOG07742600 |
|---|---|
| House BOL # | KWEO881140081757 |
| Manifest Number | 516316 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | KWEO |
| Voyage # | 021E |
| IMO # | |
| Vessel Name | CONTI ANNAPURNA |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7224 KG |
| Weight in KG | 7,224 KG |
| Quantity | 668 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
NYKU4367734 |
| Commodity Description |
AIR FILTER |
| Shipper Name | YANTAIR CO.,LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.3 BAOYUAN ROAD HI-TECH ZONE, |
| City | YANTAI |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | NORDSON CORPORATION (CLINTON, SC) |
|---|---|
| Address Line 1 | 19375 HIGHWAY 72 E |
| Address Line 2 | CLINTON SC 29325 |
| City | CLINTON |
| State Province | SC |
| Zip Code | 29325 |
| Country Code | US |
| Container Number | NYKU4367734 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN48785AY |
| Seal Number 1 | CN48785AY |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | AIR FILTER |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 104 | 2025-01-01 |
| New York, New York | 56 | 2022-05-21 |
| Los Angeles, California | 52 | 2026-01-16 |
| Long Beach, California | 39 | 2026-03-20 |
| Tacoma, Washington | 37 | 2025-08-09 |
| Norfolk, Virginia | 19 | 2026-03-30 |
| Savannah, Georgia | 6 | 2026-05-11 |
| Houston, Texas | 5 | 2023-01-14 |
| Seattle, Washington | 2 | 2024-05-01 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 275 | 2026-03-20 |
| Pusan South Korea | 38 | 2026-05-11 |
| Shanghai China (Mainland) | 6 | 2023-03-22 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2020-02-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for Yantair Co Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YANTAIR CO LTD | NO 3 BAOYUAN ROAD HI TECH ZONE YANTAI 264000 CN | 2025-09-05 | 4 |
| YANTAIR CO.,LTD. | NO.3 BAOYUAN ROAD HI-TECH ZONE, YANTAI CN | 2025-09-30 | 104 |
| YANTAIR CO LTD | 2019-08-10 | 91 | |
| YANTAIR CO LTD | 2024-01-25 | 24 | |
| YANTAIR LTD. | 2013-10-17 | 11 | |
| YANTAIR CO., LTD | 2021-03-16 | 10 | |
| YANTAIR CO LTD | 2020-03-12 | 9 | |
| YANTAIR | 2026-05-11 | 8 | |
| YANTAIR CO LTD | 2019-09-07 | 8 | |
| YANTAIR CO.,LTD | 2022-05-04 | 5 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Yantair Co Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-20 | 5 | |
| 2026-03-20 | 2 | |
| 2014-10-14 | 1 |
Below are the top 2 email addresses on file for Yantair Co Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-08-09 | 1 | |
| 2025-01-01 | 2 |