There are a total of 189 bills of lading on file for Yueqing Jinlong Electronic Industri between November 12th, 2012 and May 17th, 2026.
Of those 189 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 10 were within the past 90 days.
| Total Records | 189 |
|---|---|
| Shipper Records | 189 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 12th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 10 |
| Records in the Past Year | 35 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YUEQING JINLONG ELECTRONIC INDUSTRI.
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with Yueqing Jinlong Electronic Industri, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with Yueqing Jinlong Electronic Industri in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| EATON ENTERPRISE (HU) KFT-BUSSMANN | May 2026 | 305 | 38 |
| MITSUBISHI ELECTRIC CORPORATION | May 2026 | 74,252 | 37 |
| RHEEM SALES COMPANY, INC. | May 2026 | 1,923 | 25 |
| INDUSTRIAL CONNECTIONS & SOLUTIONS | May 2026 | 6,776 | 12 |
| MITSUBISHI EELECTRIC US,INC | Oct 2024 | 65 | 1 |
| ABB INSTALLATION PRODUCTS INC | May 2026 | 2,923 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Yueqing Jinlong Electronic Industri.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YUEQING DAIER ELECTRON CO.,LTD | May 2026 | 220 | 1 |
| YUEQING DINGZHOU PRECISION MOLD CO | May 2026 | 358 | 16 |
| YUEQING DONGBO ELECTROMECHANICAL CO | May 2026 | 282 | 4 |
| YUEQING HENGDA TECHNOLOGY CO.,LTD. | Jul 2024 | 94 | 0 |
| YUEQING HONGJI ELECTRIC APPLIANCES CO., LTD | Apr 2025 | 71 | 0 |
| YUEQING HONGJI TRADE CO., LTD | May 2026 | 384 | 8 |
| YUEQING HONGYE ELECTRON ELEMENT CO | May 2026 | 580 | 20 |
| YUEQING HUIHUA ELECTRONIC CO.,LTD | May 2026 | 228 | 4 |
| YUEQING IWISS ELECTRIC CO LTD | Nov 2021 | 182 | 0 |
| YUEQING JINJI TRADING CO.,LTD | May 2026 | 318 | 9 |
| YUEQING JIUZHOU ELECTRON CO.,LTD | May 2026 | 442 | 10 |
| YUEQING KYLIN MOTORCYCLE FITTINGS CO.,LTD | Apr 2026 | 302 | 4 |
| YUEQING SAIBANG ELECTRIC CO.,LTD | Jul 2024 | 84 | 0 |
| YUEQING SHENGYIN HARDWARE CO.,LTD | May 2026 | 572 | 14 |
| YUEQING UNION CREATE ELECTRICAL CO | Aug 2025 | 311 | 0 |
| YUEQING VANCOL IMPORT&EXPORT CO. | May 2026 | 291 | 1 |
| YUEQING YICHENG TEXTILE PRODUCTS CO ., LTD | May 2026 | 148 | 1 |
| YUEQING YIHUA NEW ENERGY TECHNOLOGY | May 2026 | 747 | 16 |
| YUEQING YILIDE DIANZI SHANGWU CO. | Mar 2025 | 179 | 0 |
| YUEQING YIMAI INTERNATIONAL TRADE | May 2026 | 229 | 11 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-04 | MATS4142742001 | MNQOSHA260226760 | 015E | House Bill | MNQO | 9302578 | MATSON MAGNOLIA | 2026-05-03 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 10 CTN | 102 KG | Pier to Pier | YUEQING JINLONG ELECTRONIC INDUSTRI | MITSUBISHI ELECTRIC US, INC. | TERMINAL BED | |
| 2026-04-13 | MATS2523323005 | MNQOSHA260225084 | 071E | House Bill | MNQO | 9814612 | MATSONIA | 2026-04-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 83 CTN | 884 KG | Pier to Pier | YUEQING JINLONG ELECTRONIC INDUSTRI | MITSUBISHI ELECTRIC US, INC. | TERMINAL BED | |
| 2026-03-25 | OOLU2167219780 | EXDO6396028317 | 112E | House Bill | EXDO | 9334923 | COSCO OCEANIA | 2026-03-24 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 5 PKG | 848 KG | House to House | YUEQING JINLONG ELECTRONIC INDUSTRI | EATON ENTERPRISE (HU) KFT-BUSSMANN | BEZEL WINDOW FORMED NO FINISH HTS: | |
| 2026-03-25 | OOLU2167219780 | EXDO6396027997 | 112E | House Bill | EXDO | 9334923 | COSCO OCEANIA | 2026-03-24 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1 PKG | 275 KG | House to House | YUEQING JINLONG ELECTRONIC INDUSTRI | EATON ENTERPRISE (HU) KFT-BUSSMANN | BEZEL WINDOW FORMED NO FINISH HTS: | |
| Run Date | 2026-05-14 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-09 |
| Trade Update Date | 2026-05-13 |
| Master BOL # | HLCUNG12601TMEA1 |
|---|---|
| House BOL # | BANQ1074222763 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BANQ |
| Voyage # | 620E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MAERSK SANA |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | WENZHOU |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2816 K |
| Weight in KG | 2,816 KG |
| Quantity | 152 CTN |
| Volume | 18 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCLU3296363 |
| Commodity Description |
METER SOCKET THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY WOOD PACKING MATERIALS |
| Shipper Name | YUEQING JINLONG ELECTRONIC INDUSTRY |
|---|---|
| Address Line 1 | CO., LTD. |
| Address Line 2 | NO.1 RUILI INDUSTRIAL AREA |
| Address Line 3 | WENZHOU 325603 CN |
| Consignee Name | ABB INSTALLATION PRODUCTS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 8511 MILO RD |
| Address Line 2 | LAREDO TX 78045 US |
| Notify Party Name | BEST AMERICAN FORWARDING CO |
|---|---|
| Address Line 1 | 1001 CARRIERS DR |
| Address Line 2 | LAREDO TX 78045-947 US |
| Container Number | TCLU3296363 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK6337172 |
| Seal Number 1 | HLK6337172 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2210 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | METER SOCKET THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY WOOD PACKING MATERIALS |
| Marks and Numbers 1 | N M NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 140 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 23 | 2026-03-19 |
| San Juan, Puerto Rico | 12 | 2016-05-14 |
| Houston, Texas | 10 | 2026-05-14 |
| Tacoma, Washington | 3 | 2014-09-27 |
| Seattle, Washington | 1 | 2015-07-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 165 | 2026-05-18 |
| Puerto Manzanillo Panama | 12 | 2016-05-14 |
| Ningbo China (Mainland) | 8 | 2026-05-14 |
| Pusan South Korea | 4 | 2026-02-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for Yueqing Jinlong Electronic Industri that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YUEQING JINLONG ELECTRONIC INDUSTRI | NO.77 ZHUJIANG ROAD,WENZHOU DAQIAO BEIBAIXIANG,YUEQING, YUEQING, ZHEJIANG 310000 CN | 2026-03-25 | 34 |
| YUEQING JINLONG ELECTRONIC INDUSTRI | NO.77 ZHUJIANG ROAD WENZHOU DAQIAO INDUSTRIAL PARK ZHEJIANG 325603 CN | 2026-03-16 | 25 |
| YUEQING JINLONG ELECTRONIC INDUSTRI | 2026-05-18 | 12 | |
| YUEQING JINLONG ELECTRONIC INDUSTRI | 2026-01-03 | 2 | |
| YUEQING JINLONG ELECTRONIC INDUSTRI | 2025-07-02 | 1 | |
| YUEQING JINLONG ELECTRONIC INDUSTR LTD | 2023-06-13 | 19 | |
| YUEQING JINLONG ELECTRONIC INDUSTRI LTD | 2023-04-26 | 15 | |
| YUEQING JINLONG ELECTRONIC INDUSTRI | 2016-05-14 | 13 | |
| YUEQING JINLONG ELECTRONIC INDUSTRIAL CO LTD | 2018-08-31 | 12 | |
| YUEQING JINLONG ELECTRONIC INDUST LTD | 2023-01-23 | 7 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||