There are a total of 302 bills of lading on file for Yueqing Kylin Motorcycle Fittings Co.,Ltd between October 28th, 2012 and April 22nd, 2026.
Of those 302 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 302 |
|---|---|
| Shipper Records | 303 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 28th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 14 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YUEQING KYLIN MOTORCYCLE FITTINGS CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 12 companies associated with Yueqing Kylin Motorcycle Fittings Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 12 companies associated with Yueqing Kylin Motorcycle Fittings Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MIDDLEWESTBIKES INC. | May 2026 | 261 | 37 |
| MIDWEST MOTORSPORTS | Jun 2025 | 213 | 13 |
| JPC EQUESTRIAN INC | May 2026 | 743 | 10 |
| BCS INTERNATIONAL INC | May 2026 | 1,953 | 9 |
| KIMPEX INC | May 2026 | 1,739 | 6 |
| BACK ON TRACK BOT LLC | Apr 2026 | 68 | 5 |
| OOA TRADING INC | Apr 2026 | 49 | 4 |
| MOTO BOU-TIK | Apr 2026 | 11 | 3 |
| SHAF INTERNATIONAL INC | May 2026 | 1,023 | 2 |
| FERVOUR TRADE INC | Jan 2026 | 670 | 2 |
| Apr 2026 | 9 | 2 | |
| SASHA TOYS | May 2026 | 899 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Yueqing Kylin Motorcycle Fittings Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YUEQING DONGBO ELECTROMECHANICAL CO | May 2026 | 282 | 4 |
| YUEQING HENGDA TECHNOLOGY CO.,LTD. | Jul 2024 | 94 | 0 |
| YUEQING HONGJI ELECTRIC APPLIANCES CO., LTD | Apr 2025 | 71 | 0 |
| YUEQING HONGJI TRADE CO., LTD | May 2026 | 384 | 8 |
| YUEQING HONGYE ELECTRON ELEMENT CO | May 2026 | 580 | 20 |
| YUEQING HUIHUA ELECTRONIC CO.,LTD | May 2026 | 228 | 4 |
| YUEQING IWISS ELECTRIC CO LTD | Nov 2021 | 182 | 0 |
| YUEQING JINJI TRADING CO.,LTD | May 2026 | 318 | 9 |
| YUEQING JINLONG ELECTRONIC INDUSTRI | May 2026 | 189 | 10 |
| YUEQING JIUZHOU ELECTRON CO.,LTD | May 2026 | 442 | 10 |
| YUEQING SAIBANG ELECTRIC CO.,LTD | Jul 2024 | 84 | 0 |
| YUEQING SHENGYIN HARDWARE CO.,LTD | May 2026 | 572 | 14 |
| YUEQING UNION CREATE ELECTRICAL CO | Aug 2025 | 311 | 0 |
| YUEQING VANCOL IMPORT&EXPORT CO. | May 2026 | 291 | 1 |
| YUEQING YICHENG TEXTILE PRODUCTS CO ., LTD | May 2026 | 148 | 1 |
| YUEQING YIHUA NEW ENERGY TECHNOLOGY | May 2026 | 747 | 16 |
| YUEQING YILIDE DIANZI SHANGWU CO. | Mar 2025 | 179 | 0 |
| YUEQING YIMAI INTERNATIONAL TRADE | May 2026 | 229 | 11 |
| YUEQING YUANBEI INFORMATION TECH | May 2026 | 145 | 6 |
| YUERUIDA (DONGGUAN) TRADING CO.,LTD | Mar 2026 | 101 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-27 | MAEU265245039 | UILNCNUS26010180 | 606E | House Bill | UILN | 9349552 | MISSOURI EXPRESS | 2026-02-26 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 420 CTN | 5,782 K | Pier to Pier | YUEQING KYLIN MOTORCYCLE FITTINGS | OOA TRADING INC | OOA TRADING INC | HELMET INNER BOXES |
| 2026-01-08 | ONEYNB5BDGS50600 | DMERDFS053096454 | 079E | House FROB | DMER | 9560376 | ONE SAN DIEGO | 2026-01-07 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 35 BAG | 336 K | Container Yard | YUEQING KYLIN MOTORCYCLE FITTINGS | BFR SPORTS 13154041 CANADA INC | HELMET | |
| 2025-12-10 | MAEU721125251 | HYSLFNGB11250733 | 547E | House Bill | HYSL | 9349564 | HUDSON EXPRESS | 2025-12-09 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 432 CTN | 5,504 K | Container Yard | YUEQING KYLIN MOTORCYCLE FITTINGS | BCS INTERNATIONAL INC | NEW LANDING LLC | HELMET |
| 2025-12-03 | MAEU260329087 | DWCHSNGBS0083895 | 546E | House Bill | DWCH | 9349552 | MISSOURI EXPRESS | 2025-12-02 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 468 CTN | 5,808 KG | Container Yard | YUEQING KYLIN MOTORCYCLE FITTINGS C | OOA TRADING INC | OOA TRADING INC | HELMETSPARE PART(EAR PADDING)NO SOLID WOOD PA CKING MATERIALS. |
| Run Date | 2026-03-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-18 |
| Trade Update Date | 2026-03-02 |
| Master BOL # | EGLV143650021772 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | EGLV |
| Voyage # | 1209A |
| IMO # | 9595462 |
| Vessel Name | EVER LEADING |
| Vessel Country | GB |
| Place of Receipt | NINGBO, CHINA |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5043 K |
| Weight in KG | 5,043 KG |
| Quantity | 442 CTN |
| Volume | 70 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EGSU6598745 |
| Commodity Description |
HELMET HELMET |
| Shipper Name | YUEQING KYLIN MOTORCYCLE FITTINGS |
|---|---|
| Address Line 1 | CO., LTD |
| Address Line 2 | NO.100 HAIQIAO RD. NIUBIDONG |
| Address Line 3 | YUEQING ZHEJIANG CHINA |
| Consignee Name | SASHA TOYS |
|---|---|
| Address Line 1 | 11058 HARRY HINES BLVD |
| Address Line 2 | DALLAS, TX 75229 |
| Address Line 3 | PH: 214-597-9822 |
| Notify Party Name | SASHA TOYS |
|---|---|
| Address Line 1 | 11058 HARRY HINES BLVD |
| Address Line 2 | DALLAS, TX 75229 |
| Address Line 3 | PH: 214-597-9822 |
| Container Number | EGSU6598745 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCDTV2275 |
| Seal Number 1 | EMCDTV2275 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | HELMET HELMET |
| Marks and Numbers 1 | N/M N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 67 | 2024-09-24 |
| Tacoma, Washington | 63 | 2026-04-23 |
| Miami, Florida | 50 | 2020-12-08 |
| Los Angeles, California | 44 | 2026-03-19 |
| Newark, New Jersey | 40 | 2025-02-25 |
| Seattle, Washington | 23 | 2024-06-24 |
| Savannah, Georgia | 5 | 2016-12-17 |
| New York, New York | 4 | 2022-07-02 |
| Houston, Texas | 2 | 2017-04-12 |
| Charleston, South Carolina | 2 | 2015-11-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 271 | 2026-04-23 |
| Pusan South Korea | 21 | 2025-12-03 |
| Shanghai China (Mainland) | 3 | 2016-06-18 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 3 | 2015-06-17 |
| Vancouver, BC Canada | 2 | 2020-09-04 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2017-08-01 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2013-03-05 |
Below are the top 10 company names and addresses for Yueqing Kylin Motorcycle Fittings Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YUEQING KYLIN MOTORCYCLE FITTINGS CO.,LTD | NO.100HAIQIAO RD.NIUBIDONG YUEQING ZHEJIANG CHINA | 2021-03-22 | 28 |
| YUEQING KYLIN MOTORCYCLE FITTINGS C NO | 100 HAIQIAO RD NUBIDONG YUEQING CN | 2021-09-16 | 25 |
| YUEQING KYLIN MOTORCYCLE FITTINGS | 2016-02-23 | 19 | |
| YUEQING KYLIN MOTORCYCLE FITTINGS C | 2020-02-29 | 16 | |
| YUEQING KYLIN MOTORCYCLE FITTINGS C | 2022-02-08 | 15 | |
| YUEQING KYLIN MOTORCYCLE FITTINGS CO.,LTD | 2021-10-13 | 12 | |
| YUEQING KYLIN MOTORCYCLE FITTINGS | 2015-10-28 | 9 | |
| YUEQING KYLIN MOTORCYCLE FITTINGS C | 2025-12-03 | 9 | |
| YUEQING KYLIN MOTORCYCLE FITTINGS | 2025-06-03 | 7 | |
| YUEQING KYLIN MOTORCYCLE FITTINGS CO.,LTD | 2018-06-14 | 7 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Yueqing Kylin Motorcycle Fittings Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-09-21 | 3 | |
| 2021-09-16 | 22 | |
| 2015-01-13 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Yueqing Kylin Motorcycle Fittings Co.,Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2016-12-19 | 1 |