There are a total of 572 bills of lading on file for Yueqing Shengyin Hardware Co.,Ltd between December 8th, 2016 and May 16th, 2026.
Of those 572 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 14 were within the past 90 days.
| Total Records | 572 |
|---|---|
| Shipper Records | 559 |
| Consignee Records | 512 |
| Notify Party Records | 384 |
| First Shipment on File | Dec 8th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 14 |
| Records in the Past Year | 28 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YUEQING SHENGYIN HARDWARE CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 2 companies associated with Yueqing Shengyin Hardware Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 2 companies associated with Yueqing Shengyin Hardware Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CHUNFENGLI TRADE CO.,LTD | May 2026 | 223 | 33 |
| Apr 2025 | 2 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Yueqing Shengyin Hardware Co.,Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 | MAEU277885981 | AMZDCN267FIENOTH | 617E | House Bill | AMZD | 9349514 | DELAWARE EXPRESS | 2026-05-12 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 272 CTN | 4,535 KG | YUEQING SHENGYI HARDWARE | CHUNFENGLI TRADE | YUEQING SHENGYI HARDWARE | STAIR HANDRAIL STAIR STRINGER GATE BRACKET SLIDING TRACK KIT | |
| 2026-05-12 | HDMUNBOZ4Q893300 | AMZDCN26FRXPE46P | 0083E | House Bill | AMZD | 9462691 | YM UNIFORMITY | 2026-05-11 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 220 CTN | 4,653 KG | YUEQING SHENGYI HARDWARE | CHUNFENGLI TRADE | YUEQING SHENGYI HARDWARE | STAIR HANDRAIL STAIR STRINGER | |
| 2026-05-12 | HDMUNBOZ4HL04200 | AMZDCN266SU5CTH5 | 0083E | House Bill | AMZD | 9462691 | YM UNIFORMITY | 2026-05-11 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 390 CTN | 3,073 KG | YUEQING SHENGYI HARDWARE | CHUNFENGLI TRADE | YUEQING SHENGYI HARDWARE | STAIR HANDRAIL GATE BRACKET SLIDING DOOR HARDWARE | |
| 2026-05-04 | MAEU721398622 | AMZDCN26DXSPV3O2 | 615E | House Bill | AMZD | 9342528 | MAERSK ALGOL | 2026-05-03 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 440 CTN | 3,438 KG | YUEQING SHENGYI HARDWARE | CHUNFENGLI TRADE | YUEQING SHENGYI HARDWARE | SLIDING TRACK KIT SHELF BRACKET | |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-16 |
| Trade Update Date | 2026-04-17 |
| Master BOL # | CMDUNGP3566301 |
|---|---|
| House BOL # | AMZDCN26PPBMFBUD |
| Manifest Number | 555344 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMZD |
| Voyage # | 0TBNJ |
| IMO # | |
| Vessel Name | EVER LEADING |
| Vessel Country | GB |
| Place of Receipt | CNNGB |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1255 KG |
| Weight in KG | 1,255 KG |
| Quantity | 110 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCNU3747470 |
| Commodity Description |
XXXXX HANDRAIL |
| Shipper Name | YUEQING SHENGYI HARDWARE CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 28-30, ZHANGHE ROAD, QIANXI VIL |
| Address Line 2 | LAGE,BEIBAIXIANG TOWN |
| City | YUEQING |
| State Province | ZH |
| Zip Code | 325600 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | CHUNFENGLI TRADE CO.,LTD C/O FBA |
|---|---|
| Address Line 1 | 5990 N CAJON BLVD |
| City | SAN BERNARDINO |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92407 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | YUEQING SHENGYI HARDWARE CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 28-30, ZHANGHE ROAD, QIANXI VIL |
| Address Line 2 | LAGE,BEIBAIXIANG TOWN |
| City | YUEQING |
| State Province | ZH |
| Zip Code | 32560 |
| Country Code | CN |
| Container Number | TCNU3747470 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M9527859 |
| Seal Number 1 | M9527859 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | XXXXX HANDRAIL |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 265 | 2026-05-18 |
| Long Beach, California | 220 | 2025-02-24 |
| Tacoma, Washington | 37 | 2026-04-01 |
| Seattle, Washington | 33 | 2025-02-03 |
| Baltimore, Maryland | 7 | 2024-09-10 |
| Savannah, Georgia | 4 | 2024-07-08 |
| Oakland, California | 3 | 2025-01-21 |
| Newark, New Jersey | 2 | 2023-07-07 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2016-12-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 331 | 2026-05-18 |
| Yantian China (Mainland) | 231 | 2026-05-04 |
| Qingdao China (Mainland) | 4 | 2022-10-19 |
| Pusan South Korea | 3 | 2025-02-03 |
| Hong Kong Hong Kong | 2 | 2021-08-13 |
| Shanghai China (Mainland) | 1 | 2016-12-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for Yueqing Shengyin Hardware Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YUEQING SHENGYIN HARDWARE CO.,LTD | NO 28-30 ZHANGHE ROAD, QIANXI VIL,B EIBAIXIANG TOWN YUEQING 325603 CN | 2025-01-21 | 300 |
| YUEQING SHENGYIN HARDWARE CO.,LTD | NO 28-30 ZHANGHE ROAD, QIANXI VIL,B EIBAIXIANG TOWN YUEQING ZH 32560 US | 2025-01-21 | 220 |
| YUEQING SHENGYIN HARDWARE CO.,LTD | 2025-01-01 | 170 | |
| YUEQING SHENGYIN HARDWARE CO.,LTD | 2025-02-24 | 96 | |
| YUEQING SHENGYIN HARDWARE CO LTD | 2025-02-12 | 56 | |
| YUEQING SHENGYIN HARDWARE CO.,LTD | 2025-01-08 | 43 | |
| YUEQING SHENGYIN HARDWARE CO LTD | 2025-02-12 | 43 | |
| YUEQING SHENGYIN HARDWARE CO LTD | 2025-02-12 | 36 | |
| YUEQING SHENGYIN HARDWARE CO.,LTD | 2021-08-06 | 34 | |
| YUEQING SHENGYIN HARDWARE CO.,LTD | 2025-05-02 | 32 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||