There are a total of 442 bills of lading on file for Yueqing Jiuzhou Electron Co.,Ltd between September 1st, 2012 and May 19th, 2026.
Of those 442 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 10 were within the past 90 days.
| Total Records | 442 |
|---|---|
| Shipper Records | 457 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 23 |
| First Shipment on File | Sep 1st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 10 |
| Records in the Past Year | 62 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YUEQING JIUZHOU ELECTRON CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 14 companies associated with Yueqing Jiuzhou Electron Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 14 companies associated with Yueqing Jiuzhou Electron Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ELECTROLUX HOME PRODUCTS INC. | May 2026 | 79,485 | 91 |
| EGO NORTH AMERICA INC. | May 2026 | 4,822 | 28 |
| ECI | May 2026 | 731 | 22 |
| BRIDGE NS INC | Mar 2025 | 32 | 19 |
| WAYSON TECHNOLOGY INC. | Mar 2026 | 14 | 14 |
| ELECTROLUX CONSUMER PRODUCTS, INC. | May 2026 | 7,947 | 13 |
| ELECTRICAL COMPONENTS INTERNATIONAL | May 2026 | 4,382 | 7 |
| MANSFIELD ENGINEERED COMPONENTS INC | May 2026 | 102 | 5 |
| ECI % OMNI LOGISTICS | Oct 2023 | 32 | 3 |
| SHERWOOD VALVE LLC | Mar 2026 | 307 | 2 |
| LINCOLN BRASS WORKS, INC. | May 2026 | 57 | 2 |
| ELECTROLUX | May 2026 | 1,496 | 2 |
| SUBURBAN MANUFACTURING CO. | Mar 2026 | 374 | 1 |
| HAIER US APPLIANCE SOLUTIONS, INC. | May 2026 | 27,197 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Yueqing Jiuzhou Electron Co.,Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-29 | ZIMUNGB20386925 | 12W | Regular Bill | ZIMU | 9931111 | ZIM MOUNT BLANC | 2026-04-28 | SAVANNAH, GEORGIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,052 CTN | 29,584 LB | Pier to House | YUEQING JIUZHOU ELECTRON | ELECTROLUX CONSUMER PRODUCTS, INC. | KUEHNE+NAGEL INC. | SPARK MODULE SWITCH HARNESS GAS BURNER PLACE OF DELIVERY: ALL SORT LLC EAST TH STREE T SPRINGFIELD, TN JIMMY JONES; CELL: --; FA... | |
| 2026-04-21 | MEDUWV065117 | BANQ1072972055 | GE610 | House Bill | BANQ | 9229312 | MSC LEO VI | 2026-04-20 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 12 CTN | 133 K | House to House | YUEQING JIUZHOU ELECTRON | ELECTROLUX HOME PRODUCTS, INC. | ELECTROLUX HOME PRODUCTS, INC. | SWITCH HARNESS;SWITCH HARNESS;SPARK MODULE;GAS BURNER PKG= PLT= CTNS THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY WOOD PACKING MATERIALS |
| 2026-04-14 | ZIMUNGB20386826 | 60W | Regular Bill | ZIMU | 9398462 | TIANJIN | 2026-04-11 | SAVANNAH, GEORGIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,144 CTN | 29,356 LB | Pier to House | YUEQING JIUZHOU ELECTRON | ELECTROLUX CONSUMER PRODUCTS, INC | KUEHNE+NAGEL INC. | SPARK MODULE SWITCH HARNESS GAS BURNER SELECT OR SWITCH PLACE OF DELIVERY: ALL SORT LLC EAST TH STREET SPRINGFIELD, TN JIMMY JON... | |
| 2026-04-13 | MATS6001389000 | UASI7809119593 | 071E | House Bill | UASI | 9814612 | MATSONIA | 2026-04-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 96 CTN | 1,302 KG | Pier to Pier | YUEQING JIUZHOU ELECTRON | ECI | BLOCK TERMINAL MAIN BUS BAR GROUND STRAP BUS BAR GROUND STRAP SCREW SCR HEX . S CREW SCR MCH HXWP S | |
| Run Date | 2026-05-02 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-16 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-01 |
| Trade Update Date | 2026-04-14 |
| Master BOL # | MEDUWU092880 |
|---|---|
| House BOL # | BANQ1073741508 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BANQ |
| Voyage # | 10E |
| IMO # | |
| Vessel Name | ZIM MOUNT VINSON |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 135 K |
| Weight in KG | 135 KG |
| Quantity | 15 CTN |
| Volume | 1 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSBU8092095 |
| Commodity Description |
SWITCH HARNESS THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY WOOD PACKING MATERIALS CTNS=PLT |
| Shipper Name | YUEQING JIUZHOU ELECTRON CO.,LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 325 HONGNAN ROAD |
| Address Line 2 | WENZHOU CITY 325608 CN |
| Consignee Name | ELECTROLUX HOME PRODUCTS, INC. (ELE |
|---|---|
| Address Line 1 | CTROLUX - FLETCHER, NC) |
| Address Line 2 | 1310 FANNING BRIDGE ROAD |
| Address Line 3 | FLETCHER NC 28732 US |
| Notify Party Name | ARIES WORLDWIDE |
|---|---|
| Address Line 1 | 25 SPUR DR |
| Address Line 2 | EL PASO TX 79906-531 US |
| Container Number | MSBU8092095 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX47250152 |
| Seal Number 1 | FX47250152 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SWITCH HARNESS THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY WOOD PACKING MATERIALS CTNS=PLT |
| Marks and Numbers 1 | 1073741508 NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 170 | 2026-05-20 |
| Los Angeles, California | 112 | 2025-12-17 |
| Long Beach, California | 108 | 2026-04-13 |
| Newark, New Jersey | 26 | 2026-04-21 |
| Tacoma, Washington | 23 | 2022-07-08 |
| Portland, Oregon | 2 | 2023-04-29 |
| Oakland, California | 1 | 2022-07-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 406 | 2026-05-20 |
| Shanghai China (Mainland) | 20 | 2026-02-10 |
| Pusan South Korea | 12 | 2026-03-28 |
| Yangshan China (Mainland) | 3 | 2023-08-29 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2016-09-07 |
Below are the top 10 company names and addresses for Yueqing Jiuzhou Electron Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YUEQING JIUZHOU ELECTRON CO.,LTD | NO.325,HONGNAN ROAD,HONGQIAO TOWN, YUEQING, ZHEJIANG, WENZHOU 325000 CN | 2025-10-06 | 16 |
| YUEQING JIUZHOU ELECTRON CO.,LTD | 3RD INDUSTRY ZONE,DANXI,YUEQING,ZHE JIANG, 325608,CHINA | 2025-05-27 | 12 |
| YUEQING JIUZHOU ELECTRON CO.,LTD | 2025-09-11 | 11 | |
| YUEQING JIUZHOU ELECTRON CO.,LTD | 2025-07-21 | 1 | |
| YUEQING JIUZHOU ELECTRON CO.,LTD | 2025-06-11 | 1 | |
| YUEQING JIUZHOU ELECTRON CO.,LTD | 2021-05-15 | 69 | |
| YUEQING JIUZHOU ELECTRON CO.,LTD | 2022-07-01 | 40 | |
| YUEQING JIUZHOU ELECTRON CO.,LTD | 2017-02-14 | 40 | |
| YUEQING JIUZHOU ELECTRON CO.,LTD | 2020-09-21 | 26 | |
| YUEQING JIUZHOU ELECTRON CO.,LTD. | 2019-04-09 | 21 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Yueqing Jiuzhou Electron Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-29 | 101 | |
| 2023-05-19 | 1 | |
| 2016-09-07 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||