There are a total of 581 bills of lading on file for Zhangzhou Shangyi Metal Co.,Ltd between October 28th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 581 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 8 were within the past 90 days.
| Total Records | 581 |
|---|---|
| Shipper Records | 593 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 28th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 8 |
| Records in the Past Year | 30 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ZHANGZHOU SHANGYI METAL CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 14 companies associated with Zhangzhou Shangyi Metal Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 14 companies associated with Zhangzhou Shangyi Metal Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CHUPP BROS WHOLESALE | May 2026 | 290 | 34 |
| BEILER'S MANUFACTURING & SUPPLY | May 2026 | 353 | 29 |
| FRONTIER EQUESTRIAN INC | May 2026 | 145 | 20 |
| EQUIBRAND PRODUCTS GROUP LP | Apr 2026 | 783 | 18 |
| BURGESS MANUFACTURING CORPORATION | Mar 2026 | 359 | 18 |
| JEREMIAH WATT PRODUCTS | Apr 2026 | 81 | 13 |
| STURGES MANUFACTURING CO INC | May 2026 | 342 | 10 |
| BATZ S.COOP | Feb 2025 | 465 | 9 |
| AMERICAN PLASTICS | May 2026 | 1,666 | 9 |
| ROUTE 4 INC | Jan 2026 | 24 | 7 |
| HARNEY HARDWARE INC | Apr 2026 | 860 | 7 |
| PACCANA ENTERPRISES LTD. | Mar 2026 | 363 | 6 |
| DOUBLE J SADDLERY | Aug 2025 | 32 | 6 |
| OUTFITTERS SUPPLY | May 2026 | 56 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Zhangzhou Shangyi Metal Co.,Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-29 | ONEYXMNG23681900 | SHPT27567368 | 085E | House FROB | SHPT | 9415727 | ONE MAESTRO | 2026-04-28 | TACOMA, WASHINGTON | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1 PKG | 955 KG | Pier to Pier | ZHANGZHOU SHANGYI METAL | HARNESS HARDWARE INC | HARNESS HARDWARE INC | SADDLERY HARDWARE HS |
| 2026-04-11 | EGLV146600156792 | CHKMXM26007138 | 075E | House Bill | CHKM | 9645889 | CSCL BOHAI SEA | 2026-04-09 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1 PKG | 159 K | House to House | ZHANGZHOU SHANGYI METAL | JEREMIAH WATT PRODUCTS | JEREMIAH WATT PRODUCTS | SADDLERY HARDWARE PKG = PLT PLT = CTNS . . |
| 2026-04-01 | COSU6445930810 | SHPT27566852 | 108E | House Bill | SHPT | 9337937 | XIN FEI ZHOU | 2026-03-31 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 174 CTN | 3,097 KG | Container Station | ZHANGZHOU SHANGYI METAL | FRONTIER EQUESTRIAN | SAVINO DEL BENE KANSAS CITY | SADDLERY HARDWARE |
| 2026-03-19 | COSU9505289420 | SHPT27565483 | V0TNH | House FROB | SHPT | 9975234 | CMA CGM POINTE DU PITON | 2026-03-08 | SEATTLE, WASHINGTON | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 2 PKG | 1,257 KG | Container Station | ZHANGZHOU SHANGYI METAL | HARNESS HARDWARE INC | HARNESS HARDWARE INC | SADDLERY HARDWARE HS CODE |
| Run Date | 2026-05-09 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-08 |
| Trade Update Date | 2026-04-02 |
| Master BOL # | EGLV146600183462 |
|---|---|
| House BOL # | COHEXMSE26400115 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | COHE |
| Voyage # | 003E |
| IMO # | |
| Vessel Name | OOCL KAPOK |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | XIAMEN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 698 KG |
| Weight in KG | 698 KG |
| Quantity | 46 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EISU8246881 |
| Commodity Description |
METAL HOOK,METAL D-RING,METAL BUCKLE |
| Shipper Name | ZHANGZHOU SHANGYI METAL CO.,LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | GUAN SHAN INDUSTRIAL PARK, GUAN SHA |
| Address Line 2 | N VILLAGE, WUAN TOWN,CHANG TAI COUN |
| Address Line 3 | TY ZHANGZHOU,FUZHOU,CN |
| Consignee Name | STURGES MANUFACTURING COMPANY,INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | P.O. BOX 59, 2030 SUNSET AVENUE, UT |
| Address Line 2 | ICA,NY 13502,UTICA, ,US |
| Notify Party Name | STURGES MANUFACTURING COMPANY,INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | P.O. BOX 59, 2030 SUNSET AVENUE, UT |
| Address Line 2 | ICA,NY 13502,UTICA,US |
| Container Number | EISU8246881 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCTAS1164 |
| Seal Number 1 | EMCTAS1164 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | METAL HOOK,METAL D-RING,METAL BUCKLE |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 158 | 2026-05-16 |
| Los Angeles, California | 135 | 2026-02-16 |
| Newark, New Jersey | 96 | 2026-05-22 |
| New York, New York | 62 | 2023-02-10 |
| Tacoma, Washington | 53 | 2026-04-29 |
| Oakland, California | 50 | 2022-06-18 |
| Seattle, Washington | 12 | 2026-03-19 |
| Houston, Texas | 12 | 2025-08-11 |
| Vancouver, Washington | 3 | 2026-01-16 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 536 | 2026-05-22 |
| Hong Kong Hong Kong | 19 | 2022-01-21 |
| Pusan South Korea | 13 | 2018-09-13 |
| Yantian China (Mainland) | 7 | 2022-03-25 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 5 | 2024-02-22 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2019-12-04 |
Below are the top 10 company names and addresses for Zhangzhou Shangyi Metal Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ZHANGZHOU SHANGYI METAL CO.,LTD | GUANSHAN INDUSTRIAL PARK,GUAN SHAN VILLAGE,WU AN TOWN,CHANG TAI COUNTY,ZHANGZHOU,FUJIAN CHINA ZHANGZHOU CN | 2025-07-28 | 6 |
| ZHANGZHOU SHANGYI METAL CO.,LTD | GUANSHAN INDUSTRIAL PARK,GUAN SHAN VILLAGE,WU AN TOWN,CHANG TAI COUNTY ZHANGZHOU CN | 2025-06-10 | 5 |
| ZHANGZHOU SHANGYI METAL CO.,LTD | 2025-07-16 | 1 | |
| ZHANGZHOU SHANGYI METAL CO., LTD. | 2024-03-01 | 31 | |
| ZHANGZHOU SHANGYI METAL CO LTD | 2019-08-21 | 30 | |
| ZHANGZHOU SHANGYI METAL CO., LTD. | 2015-06-16 | 29 | |
| ZHANGZHOU SHANGYI METAL CO LTD | 2025-05-01 | 26 | |
| ZHANGZHOU SHANGYI METAL CO.,LTD | 2017-04-11 | 25 | |
| ZHANGZHOU SHANGYI METAL CO.,LTD. | 2023-01-18 | 23 | |
| ZHANGZHOU SHANGYI METAL CO.,LTD. | 2017-06-02 | 23 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Zhangzhou Shangyi Metal Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-09-19 | 12 | |
| 2024-09-19 | 12 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||