There are a total of 565 bills of lading on file for Zhangzhou Qinghong Electron Co.,Ltd between January 27th, 2013 and May 18th, 2026.
Of those 565 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 16 were within the past 90 days.
| Total Records | 565 |
|---|---|
| Shipper Records | 565 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jan 27th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 18th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 16 |
| Records in the Past Year | 63 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ZHANGZHOU QINGHONG ELECTRON CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with Zhangzhou Qinghong Electron Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with Zhangzhou Qinghong Electron Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ALWAYS HOME INTERNATIONAL INC | May 2026 | 4,820 | 167 |
| VERITIME INC. | Jan 2026 | 873 | 10 |
| PRICESMART, INC. | May 2026 | 26,574 | 9 |
| MONARCH SPECIALTIES INC. | May 2026 | 3,438 | 9 |
| ATTITUDES IMPORT INC. | Mar 2025 | 723 | 5 |
| ZAMMCO INC | Apr 2026 | 63 | 3 |
| PAGA UNIVERSAL LINENS INC | May 2026 | 1,027 | 2 |
| Nov 2025 | 8 | 2 | |
| NYL HOLDINGS LLC | May 2026 | 931 | 1 |
| COMBE INCORPORATED | May 2026 | 723 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Zhangzhou Qinghong Electron Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ZHANGZHOU MINGDE FOODS CO.,LTD. | Mar 2026 | 162 | 1 |
| ZHANGZHOU MINXINHUAHONG TRADING CO | May 2026 | 108 | 14 |
| ZHANGZHOU MITE FURNITURE CO., LTD. | Mar 2026 | 224 | 1 |
| ZHANGZHOU MUYU HOME FURNISHINGS | May 2026 | 70 | 15 |
| ZHANGZHOU NDX METAL PRODUCTS CO. | Feb 2026 | 89 | 0 |
| ZHANGZHOU NEWYUXIN FURNITURE CO. | Apr 2026 | 222 | 2 |
| ZHANGZHOU PANDA COMMODITY CO., LTD. | May 2026 | 354 | 17 |
| ZHANGZHOU PEQUE FURNITURE COMPANY | May 2026 | 194 | 7 |
| ZHANGZHOU PROPER FURNITURE CO.,LTD. | May 2026 | 627 | 3 |
| ZHANGZHOU QIANGHUI FURNITURE CO. | May 2026 | 304 | 13 |
| ZHANGZHOU RALIENECE IMPORT EXPORT CO LTD | Apr 2026 | 477 | 2 |
| ZHANGZHOU RICH-LINK TRADING CO.,LTD | May 2026 | 509 | 4 |
| ZHANGZHOU RONGCHEN INDUSTRY & TRADE | Oct 2024 | 244 | 0 |
| ZHANGZHOU RUIJU INDUSTRY AND TRADE | Sep 2025 | 134 | 0 |
| ZHANGZHOU SHANGYI METAL CO.,LTD | May 2026 | 581 | 8 |
| ZHANGZHOU SHENGLIYA TRADING CO | May 2025 | 208 | 0 |
| ZHANGZHOU SHENGXIN FURNITURE CO. | Feb 2023 | 144 | 0 |
| ZHANGZHOU SHILIHE ELECTRONIC CO. | Apr 2026 | 654 | 2 |
| ZHANGZHOU SHINNING INDUSTRY AND TRA | Apr 2026 | 158 | 2 |
| ZHANGZHOU SHUNYI FOOD CO., LTD. | Mar 2026 | 230 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-07 | COSU6448076930 | LUFRXM263A0490 | 004E | House Bill | LUFR | 9949780 | OOCL MAGNOLIA | 2026-05-06 | SAVANNAH, GEORGIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 867 CTN | 7,472 KG | Pier to Pier | ZHANGZHOU QINGHONG ELECTRON | ALWAYS HOME INTERNATIONAL | ALWAYS HOME INTERNATIONAL INC | WALL CLOCK/DECORATIVE PLASTIC MIRROR |
| 2026-05-02 | WHLC026G515414 | KFUNTCS3ZQ41498 | 0E015 | House Bill | KFUN | 9935117 | WAN HAI A05 | 2026-04-30 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1,557 CTN | 6,939 KG | ZHANGZHOU QINGHONG ELECTRON | ZAMMCO INC | ZAMMCO INC | WALL CLOCK HS CODE: | |
| 2026-05-01 | WHLC026G516706 | LUFRXM263A0960 | E015 | House Bill | LUFR | 9935117 | WAN HAI A05 | 2026-04-30 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 3,650 CTN | 12,775 KG | ZHANGZHOU QINGHONG ELECTRON | ALWAYS HOME INTERNATIONAL | ALWAYS HOME INTERNATIONAL INC | DECORATIVE PLASTIC MIRROR | |
| 2026-04-23 | WHLC026G514741 | LUFRXM263A0280 | E017 | House Bill | LUFR | 9935088 | WAN HAI A01 | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 2,800 CTN | 7,840 KG | ZHANGZHOU QINGHONG ELECTRON | ALWAYS HOME INTERNATIONAL | ALWAYS HOME INTERNATIONAL INC | WALL CLOCK | |
| Run Date | 2026-05-09 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-04 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-08 |
| Trade Update Date | 2026-04-16 |
| Master BOL # | MEDUKG573679 |
|---|---|
| House BOL # | HNLTXM264A0384 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HNLT |
| Voyage # | 614N |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC LORENZA |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | XIAMEN, CHINA |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7826 K |
| Weight in KG | 7,826 KG |
| Quantity | 1739 CTN |
| Volume | 67 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MEDU8588296 |
| Commodity Description |
WALL CLOCK HS CODE:910521 |
| Shipper Name | ZHANGZHOU QINGHONG ELECTRON CO. LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.15,JIUHU INDUSTRIAL ZONE,, |
| Address Line 2 | ZHANGZHOU, |
| Address Line 3 | FUJIAN PROVINCE,CHINA,363118 |
| Consignee Name | ALWAYS HOME INTERNATIONAL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 68 S SERVICE RD, SUITE |
| Address Line 2 | 100, ROOM 76 |
| Address Line 3 | MELVILLE, NY 11747 US |
| Notify Party Name | ALWAYS HOME INTERNATIONAL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 125 MICHAEL DRIVE, SUITE 105, |
| Address Line 2 | SYOSSET,NY,11791 UNITED STATES OF |
| Address Line 3 | AMERICA |
| Container Number | MEDU8588296 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ26830783 |
| Seal Number 1 | FJ26830783 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | WALL CLOCK HS CODE:910521 |
| Marks and Numbers 1 | ALWAYS HOME INTERNATIONAL |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 342 | 2026-05-02 |
| Long Beach, California | 92 | 2026-05-09 |
| Seattle, Washington | 35 | 2026-04-18 |
| Tacoma, Washington | 22 | 2026-02-12 |
| Savannah, Georgia | 16 | 2026-05-07 |
| Newark, New Jersey | 16 | 2026-03-27 |
| Miami, Florida | 12 | 2021-12-14 |
| Wilmington, North Carolina | 10 | 2020-12-05 |
| Baltimore, Maryland | 7 | 2023-05-18 |
| Oakland, California | 4 | 2023-10-16 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 516 | 2026-05-19 |
| Pusan South Korea | 15 | 2026-04-18 |
| Shanghai China (Mainland) | 8 | 2020-12-05 |
| Singapore Singapore | 6 | 2021-12-14 |
| Hong Kong Hong Kong | 6 | 2021-02-05 |
| Tokyo Japan | 4 | 2022-04-21 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 3 | 2026-02-12 |
| Kwangyang South Korea | 3 | 2020-11-05 |
| Ningbo China (Mainland) | 2 | 2024-02-14 |
| All Other Panama West Coast Region Ports | 1 | 2023-04-21 |
Below are the top 10 company names and addresses for Zhangzhou Qinghong Electron Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ZHANGZHOU QINGHONG ELECTRON CO. LTD | NO.15,JIUHU INDUSTRIAL ZONE, ZHANGZHOU,FUJIAN PROVINCE, CHINA,363118 | 2025-09-30 | 91 |
| ZHANGZHOU QINGHONG ELECTRON CO.,LTD | ADD:NO.15TH CAIKENG JIUHU INDUSTRIA U CITY FUJIAN,CHINA ZHANGZHOU,,CN | 2020-08-04 | 41 |
| ZHANGZHOU QINGHONG ELECTRON CO.,LTD | 2020-08-24 | 29 | |
| ZHANGZHOU QINGHONG ELECTRON CO.,LTD | 2021-11-13 | 28 | |
| ZHANGZHOU QINGHONG ELECTRON | 2026-05-19 | 24 | |
| ZHANGZHOU QINGHONG ELECTRON CO.,LTD | 2019-07-10 | 23 | |
| ZHANGZHOU QINGHONG ELECTRON CO.,LTD | 2021-06-10 | 22 | |
| ZHANGZHOU QINGHONG ELECTRON CO. LTD | 2025-08-15 | 18 | |
| ZHANGZHOU QINGHONG ELECTRON CO. LTD | 2025-05-03 | 18 | |
| ZHANGZHOU QINGHONG ELECTRON CO.,LTD | 2019-07-03 | 13 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Zhangzhou Qinghong Electron Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-12 | 1 | |
| 2023-04-10 | 15 | |
| 2017-06-05 | 1 | |
| 2016-07-12 | 4 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||