There are a total of 152 bills of lading on file for Zhangzhou Spring Sunshine Import & Export Trade Co.Ltd between November 4th, 2016 and February 27th, 2026.
Of those 152 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 1 were within the past 90 days.
| Total Records | 152 |
|---|---|
| Shipper Records | 152 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 4th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | Feb 27th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 1 |
| Records in the Past Year | 20 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ZHANGZHOU SPRING SUNSHINE IMPORT & EXPORT TRADE CO.LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Zhangzhou Spring Sunshine Import & Export Trade Co.Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Zhangzhou Spring Sunshine Import & Export Trade Co.Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PENANG NURSERY,INC. | May 2026 | 671 | 52 |
| DEROOSE PLANTS | May 2026 | 408 | 26 |
| COSTA FARMS LLC | Aug 2025 | 1,971 | 12 |
| UNITED PLANT GROWERS INC. | May 2026 | 338 | 7 |
| GREENFIELD GARDENS | Jan 2026 | 48 | 4 |
| FOREMOST CO, INC | May 2026 | 1,441 | 4 |
| COSTA RICA CANE COMPANY INC | May 2026 | 390 | 4 |
| MAJESTIC AGRICULTURE INC | Apr 2026 | 151 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Zhangzhou Spring Sunshine Import & Export Trade Co.Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ZHANGZHOU RICH-LINK TRADING CO.,LTD | May 2026 | 509 | 4 |
| ZHANGZHOU RONGCHEN INDUSTRY & TRADE | Oct 2024 | 244 | 0 |
| ZHANGZHOU RUIJU INDUSTRY AND TRADE | Sep 2025 | 134 | 0 |
| ZHANGZHOU SHANGYI METAL CO.,LTD | May 2026 | 581 | 8 |
| ZHANGZHOU SHENGLIYA TRADING CO | May 2025 | 208 | 0 |
| ZHANGZHOU SHENGXIN FURNITURE CO. | Feb 2023 | 144 | 0 |
| ZHANGZHOU SHILIHE ELECTRONIC CO. | Apr 2026 | 654 | 2 |
| ZHANGZHOU SHINNING INDUSTRY AND TRA | Apr 2026 | 158 | 2 |
| ZHANGZHOU SHUNYI FOOD CO., LTD. | Mar 2026 | 230 | 1 |
| ZHANGZHOU SOLEX SMART HOME CO., LTD | May 2026 | 388 | 16 |
| ZHANGZHOU SUNRISE PACIFIC PACKAGING CO., LTD. | Nov 2024 | 291 | 0 |
| ZHANGZHOU SUYA INTERMATIONAL | May 2026 | 98 | 26 |
| ZHANGZHOU TAN CO.LTD. | Sep 2025 | 157 | 0 |
| ZHANGZHOU TENMAY ART CRAFTS COMPANY | May 2026 | 207 | 10 |
| ZHANGZHOU TIANFU TEA INDUSTRY CO. | May 2026 | 115 | 4 |
| ZHANGZHOU TIANLI METAL PRODUCTS CO. | Jun 2025 | 174 | 0 |
| ZHANGZHOU TONGYUAN ELECTRONIC CO. | May 2026 | 268 | 2 |
| ZHANGZHOU TOP BRITE INDUSTRY TRADE | May 2026 | 246 | 4 |
| ZHANGZHOU URB FABRICATING CO.,LTD | May 2026 | 3,335 | 61 |
| ZHANGZHOU VIVATIME HOUSEWARE CO.,LTD | May 2026 | 181 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-01-26 | CMDUXIA1772026 | 0TNHI | Simple BOL FROB | CMDU | 9295218 | CMA CGM NINGBO | 2026-01-24 | SEATTLE, WASHINGTON | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 16 PKG | 12,560 KG | Pier to Pier | ZHANGZHOU SPRING SUNSHINE IMPORT | GREENFIELD GARDENS | COLE INTERNATIONAL. | CARGO IS STOWED IN A REFRIGERATED CONTAINER S THE SHIPPER'S REQUESTED CARRYING TEMPERATURE DEGREES CELSIUS SANSEVIERIA TRIFASCIA... | |
| 2026-01-05 | MEDUKH089824 | HNLTSZ259A0339 | 78E | House Bill | HNLT | 9102746 | ANTWERP | 2026-01-03 | PORT EVERGLADES, FLORIDA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 16 PKG | 12,000 K | House to House | ZHANGZHOU SPRING SUNSHINE IMPORT | PENANG NURSERY,INC. | BC&F BROKERAGE, INC. | FICUS MICROCARPA HS CODE: TEMP:+ . C VENT: CBM HOUR TEMP RECORDER: KGL THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKING MATERIALS |
| 2025-12-27 | MEDURH057289 | HNLTSZ25TA0628 | 543E | House Bill | HNLT | 9302633 | MSC FAIRFIELD | 2025-12-26 | MIAMI, FLORIDA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 16 PKG | 12,000 K | House to House | ZHANGZHOU SPRING SUNSHINE IMPORT | PENANG NURSERY,INC. | BC&F BROKERAGE, INC. | FICUS MICROCARPA TEMP: + . C VENT: CBM HOUR TEMP RECORDER: KGO HS CODE: THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKING MATERIALS |
| 2025-12-15 | CMDUXIA1741651 | 0TXLU | Regular Bill | CMDU | 9977701 | CMA CGM PETRA | 2025-12-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 16 PKG | 18,350 KG | Pier to Pier | ZHANGZHOU SPRING SUNSHINE IMPORT | FOREMOSTCO, INC. | JAMES G WILLEY COMPANY | CARGO IS STOWED IN A REFRIGERATED CONTAINER S THE SHIPPER'S REQUESTED CARRYING TEMPERATURE . DEGREES CELSIUS ECHINOCACTUS GRUSON... | |
| Run Date | 2026-02-11 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-02-01 |
| Actual Arrival Date | 2026-02-10 |
| Trade Update Date | 2026-01-28 |
| Master BOL # | MEDUYQ813220 |
|---|---|
| House BOL # | HNLTXM25JA0633 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HNLT |
| Voyage # | 549E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC UNITED VIII |
| Vessel Country | CY |
| Place of Receipt | XIAMEN, CHINA |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | PORT EVERGLADES, FLORIDA (5203) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 13150 K |
| Weight in KG | 13,150 KG |
| Quantity | 16 PKG |
| Volume | 60 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TEMU9000413 |
| Commodity Description |
PACHIRA MACROCARPA FICUS MICROCARPA HS CODE: |
| Shipper Name | ZHANGZHOU SPRING SUNSHINE IMPORT & |
|---|---|
| Address Line 1 | EXPORT TRADE CO.LTD 1#103,LONGZE |
| Address Line 2 | BUILDING,NANCHANG ROAD,XIANGCHENG |
| Address Line 3 | DISTRICT ZHANGZHOU, FUJIAN,363000 |
| Consignee Name | PENANG NURSERY,INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 4720 PLYMOUTH SORRENTO ROAD, |
| Address Line 2 | APOPKA,FL 32712 USA |
| Notify Party Name | BC&F BROKERAGE, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 5407 N. W. 72ND AVE |
| Address Line 2 | MIAMI FL 33166 |
| Container Number | TEMU9000413 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ26740137 |
| Seal Number 1 | FJ26740137 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PACHIRA MACROCARPA FICUS MICROCARPA HS CODE: |
| Marks and Numbers 1 | N M NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Miami, Florida | 130 | 2025-12-27 |
| Port Everglades, Florida | 9 | 2026-02-11 |
| Los Angeles, California | 7 | 2025-12-15 |
| Seattle, Washington | 5 | 2026-01-26 |
| Long Beach, California | 1 | 2026-02-28 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 80 | 2026-02-11 |
| Xiamen China (Mainland) | 32 | 2026-02-28 |
| Yantian China (Mainland) | 32 | 2026-01-05 |
| Shekou China (Mainland) | 5 | 2022-05-06 |
| Singapore Singapore | 2 | 2021-05-04 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2016-11-05 |
Below are the top 10 company names and addresses for Zhangzhou Spring Sunshine Import & Export Trade Co.Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ZHANGZHOU SPRING SUNSHINE IMPORT & EXPORT TRADE CO.LTD | 1#103,LONGZE BU ILDING, NANCHANG ROAD,XIANGCHENG DISTRICT ZHANGZHOU, FUJIAN,CHINA | 2025-08-06 | 25 |
| ZHANGZHOU SPRING SUNSHINE IMPORT & EXPORT TRADE CO.LTD | 1#103,LONGZE BUILDING,NANCHANG ROAD,XIANGCHENG DISTRICT ZHANGZHOU,FUJIAN,363000 | 2025-08-19 | 4 |
| ZHANGZHOU SPRING SUNSHINE IMPORT & EXPORT TRADE CO.LTD | 2025-07-29 | 1 | |
| ZHANGZHOU SPRING SUNSHINE IMPORT & EXPORT TRADE CO.LTD | 2025-08-19 | 1 | |
| ZHANGZHOU SPRING SUNSHINE IMPORT & EXPORT TRADE CO.LTD | 2025-10-07 | 1 | |
| ZHANGZHOU SPRING SUNSHINE IMPORT EXPORT TRADE CO.,LTD | 2025-09-22 | 17 | |
| ZHANGZHOU SPRING SUNSHINE IMPORT EXPORT TRADE CO.LTD | 2022-10-11 | 15 | |
| ZHANGZHOU SPRING SUNSHINE IMPORT & EXPORT TRADE CO.LTD | 2021-07-10 | 14 | |
| ZHANGZHOU SPRING SUNSHINE IMPORT | 2025-02-07 | 8 | |
| ZHANGZHOU SPRING SUNSHINE IMPORT EXPORT TRADE CO.LTD | 2022-05-09 | 6 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Zhangzhou Spring Sunshine Import & Export Trade Co.Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-05-06 | 10 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||