There are a total of 388 bills of lading on file for Zhangzhou Solex Smart Home Co., Ltd between October 8th, 2021 and May 21st, 2026.
Of those 388 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 16 were within the past 90 days.
| Total Records | 388 |
|---|---|
| Shipper Records | 430 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 8th, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 16 |
| Records in the Past Year | 55 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ZHANGZHOU SOLEX SMART HOME CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 17 companies associated with Zhangzhou Solex Smart Home Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 17 companies associated with Zhangzhou Solex Smart Home Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| KOHLER CO. | May 2026 | 15,457 | 52 |
| INSINKERATOR | May 2026 | 665 | 41 |
| AMERICAN STANDARD BRANDS | May 2026 | 11,703 | 40 |
| KRAUS USA PLUMBING LLC | Jun 2025 | 3,129 | 38 |
| BLANCO CANADA INC | May 2026 | 709 | 25 |
| BLANCO AMERICA INC | May 2026 | 1,041 | 17 |
| SYMMONS INDUSTRIES INC | May 2026 | 3,843 | 11 |
| COSTCO WHOLESALE CANADA LTD | May 2026 | 108,996 | 6 |
| WERNER MEDIA PARTNERS LLC | Apr 2026 | 757 | 3 |
| LIXIL CANADA INC. | May 2026 | 704 | 3 |
| AS AMERICA | May 2026 | 4,620 | 3 |
| SUNOVI FINE INC | May 2026 | 95 | 1 |
| ROCA BATHROOM PRODUCTS PVT LTD | May 2026 | 803 | 1 |
| NMW NATIONAL TRADE EXHIBITION INC | May 2026 | 76 | 1 |
| Apr 2026 | 7 | 1 | |
| Oct 2022 | 6 | 1 | |
| BRONDELL | May 2026 | 352 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Zhangzhou Solex Smart Home Co., Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-22 | MATS3168778000 | CHSL548459815XMN | 254E | House Bill | CHSL | 9244130 | MANUKAI | 2026-04-20 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 600 PKG | 2,718 KG | Pier to Pier | ZHANGZHOU SOLEX SMART HOME | KOHLER REYNOSA S DE RL DE CV | BATHROOM ACCESSORIES HAKU SEMI-PRO FAUCET CTN PALLETS THIS SHIPMENT CONTAINS WOOD PACKAGING MATERIALS AND HAS BEEN FUMIGATED DAL... | |
| 2026-04-22 | CMDUGGZ2892775 | BANQ1072567786 | 0TSN1 | House Bill | BANQ | 9728930 | TALOS | 2026-04-21 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 61 CTN | 514 K | Pier to Pier | ZHANGZHOU SOLEX SMART HOME | SYMMONS INDUSTRIES INC | SYMMONS INDUSTRIES INC | BATHROOM ACCESSORIES (RAIL, SLIDE, .MM DIA. MM LONG, BRASS & ZINC) PLTS= CTNS THIS SHIPMENT CONTAINS WOOD PACKAGING MATERIALS WH... |
| 2026-04-17 | COSU6447288410 | CEXQ029N02037XM0 | 073E | House Bill | CEXQ | 9645865 | CSCL SUMMER | 2026-04-16 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 67 CTN | 1,215 K | House to House | ZHANGZHOU SOLEX SMART HOME | AMERICAN STANDARD BRANDS | UPS SUPPLY CHAIN SOLUTIONS | BATHROOM ACCESSORIES |
| 2026-04-13 | HLCUXM12602ASRB3 | DFDSDSV1331190 | 612E | House FROB | DFDS | 9260469 | KOSTAS K | 2026-04-12 | TACOMA, WASHINGTON | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 228 CTN | 1,867 KG | House to House | ZHANGZHOU SOLEX SMART HOME | INSINKERATOR | INSINKERATOR | BATHROOM ACCESSORIES |
| Run Date | 2026-05-09 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-08 |
| Trade Update Date | 2026-04-03 |
| Master BOL # | EGLV146600203048 |
|---|---|
| House BOL # | SHPT83558075 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SHPT |
| Voyage # | 26003 |
| IMO # | |
| Vessel Name | OOCL KAPOK |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | XIAMEN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 738 KG |
| Weight in KG | 738 KG |
| Quantity | 60 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EITU1686877 |
| Commodity Description |
KITCHEN ACCESSORIES 4502291671 4502268323 |
| Shipper Name | ZHANGZHOU SOLEX SMART HOME CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO 12 SHUNXIANG ROAD GUNONG FARM |
| Address Line 2 | CHANGTAI COUNTY FUJIAN PROVINCE |
| Address Line 3 | ZHANGZHOU CN |
| Consignee Name | BLANCO AMERICA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 110 MOUNT HOLLY BY PASS |
| Address Line 2 | LUMBERTON, NJ 08048 US |
| Notify Party Name | BLANCO AMERICA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 110 MOUNT HOLLY BY PASS |
| Address Line 2 | LUMBERTON, NJ 08048 US |
| Container Number | EITU1686877 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCTAS1154 |
| Seal Number 1 | EMCTAS1154 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Station |
| Cargo Description 1 | KITCHEN ACCESSORIES 4502291671 4502268323 |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00014760 | 0000000738 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 97 | 2025-12-24 |
| Houston, Texas | 95 | 2025-03-13 |
| Newark, New Jersey | 93 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 45 | 2026-04-22 |
| Tacoma, Washington | 24 | 2026-04-13 |
| Seattle, Washington | 24 | 2026-01-17 |
| Savannah, Georgia | 3 | 2026-03-25 |
| New York, New York | 3 | 2025-11-12 |
| Norfolk, Virginia | 3 | 2025-07-03 |
| Miami, Florida | 1 | 2025-05-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 331 | 2026-05-22 |
| Hong Kong Hong Kong | 22 | 2025-02-07 |
| Yantian China (Mainland) | 10 | 2026-04-22 |
| Pusan South Korea | 9 | 2025-12-24 |
| Shanghai China (Mainland) | 4 | 2026-04-22 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 3 | 2024-02-22 |
| Pasir Gudang Malaysia | 3 | 2023-06-12 |
| Taibei China (Taiwan) | 2 | 2025-02-25 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 2 | 2023-11-13 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2025-01-07 |
Below are the top 10 company names and addresses for Zhangzhou Solex Smart Home Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ZHANGZHOU SOLEX SMART HOME CO., LTD | NO.12 SHUNXIANG ROAD, GUNONG FACTOR ZHANGZHOU 35 363000 CHINA | 2025-09-25 | 57 |
| ZHANGZHOU SOLEX SMART HOME CO., LTD | NO.12 SHUNXIANG ROAD, GUNONG FARM,C ZHANGZHOU CITY, FUJIAN PROVINCE, 36 ZHANGZHOU CN | 2025-06-19 | 2 |
| ZHANGZHOU SOLEX SMART HOME CO., LTD | 2025-09-23 | 2 | |
| ZHANGZHOU SOLEX SMART HOME CO., LTD | 2025-09-22 | 1 | |
| ZHANGZHOU SOLEX SMART HOME CO., LTD | 2025-09-15 | 1 | |
| ZHANGZHOU SOLEX SMART HOME CO., LTD | 2025-09-29 | 1 | |
| ZHANGZHOU SOLEX SMART HOME CO., LTD | 2024-05-01 | 42 | |
| ZHANGZHOU SOLEX SMART HOME CO.,LTD. | 2025-08-19 | 33 | |
| ZHANGZHOU SOLEX SMART HOME CO., LTD | 2024-07-23 | 26 | |
| ZHANGZHOU SOLEX SMART | 2026-04-10 | 20 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Zhangzhou Solex Smart Home Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-13 | 62 | |
| 2025-02-27 | 14 | |
| 2023-07-03 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Zhangzhou Solex Smart Home Co., Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-13 | 42 |