There are a total of 395 bills of lading on file for Amazon Bur between January 30th, 2025 and May 22nd, 2026.
Of those 395 bills of lading, 129 were within the past 30 days and 218 were within the past 90 days.
| Total Records | 395 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 43 |
| Notify Party Records | 395 |
| First Shipment on File | Jan 30th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 129 |
| Records in Last 90 Days | 218 |
| Records in the Past Year | 383 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMAZON BUR.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Amazon Bur, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Amazon Bur in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU (HEQIA) HOUSEHOLD PRODUCTS | May 2026 | 421 | 82 |
| HOAN VINH NEW MATERIALS | Jan 2026 | 199 | 72 |
| CHANGZHOU WEIFENG FURNITURE | Mar 2026 | 266 | 41 |
| SHENZHEN MINGBO TRADING | May 2026 | 175 | 37 |
| BEIJING MINGHE GARMENT | May 2026 | 180 | 23 |
| XINYUAN (SHENZHEN) TRADING | May 2026 | 407 | 15 |
| BEIJING DERONG TEXTILE | May 2026 | 39 | 12 |
| HANHAN SHANGHAI TRADING | May 2026 | 405 | 11 |
| SEVEN STAR MANUFACTURING CO., LTD | May 2026 | 156 | 10 |
| SHANGHAI OUFU FURNITURE | May 2026 | 30 | 9 |
| SAIWEI (HANGZHOU) TRADING | May 2026 | 106 | 8 |
| YIBU (HANGZHOU) IMPORT AND EXPORT C | May 2026 | 330 | 7 |
| SHENZHEN PENGRUI CO., LTD | May 2026 | 24 | 6 |
| HANGZHOU JIANANG TRADING CO.,LTD | May 2026 | 713 | 6 |
| CHANGZHOU WEIYE INTERNATIONAL TRADE | May 2026 | 13 | 6 |
| TINY JK INTERNATIONAL | Apr 2026 | 23 | 5 |
| SUNINE TEXING (US) INC | May 2026 | 125 | 5 |
| SPACEWALKER TECHNOLOGY HONG KONG CO | May 2026 | 255 | 5 |
| NINGBO FUSHUNXIANG TRADING CO., LTD | May 2026 | 207 | 4 |
| HOHN BF CLONGTHING | May 2026 | 21 | 4 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Amazon Bur.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMAZING SWEET FOODS | Mar 2026 | 221 | 2 |
| AMAZING TILE, LLC | May 2026 | 211 | 1 |
| AMAZING WEALTHY INT'L LTD. | Oct 2023 | 336 | 0 |
| AMAZOM.COM SERVICES LLC | Dec 2025 | 169 | 0 |
| AMAZON | May 2026 | 4,803 | 28 |
| AMAZON ABE | May 2026 | 861 | 130 |
| AMAZON ALB | May 2026 | 177 | 71 |
| AMAZON AVP | May 2026 | 440 | 45 |
| AMAZON BOS | May 2026 | 128 | 92 |
| AMAZON BRIDGE LIMITED | May 2026 | 511 | 2 |
| AMAZON CANADA | May 2025 | 250 | 0 |
| AMAZON CANADA FULFILLMENT SERVICES | May 2026 | 2,880 | 16 |
| AMAZON CLT | May 2026 | 482 | 107 |
| AMAZON.COM | May 2026 | 16,146 | 1,015 |
| AMAZON.COM CA OCEAN FREIGHT | May 2026 | 1,084 | 11 |
| AMAZON.COM LGB | Jan 2025 | 339 | 0 |
| AMAZON.COM.CA, INC. | May 2026 | 9,124 | 541 |
| AMAZON.COM.CA, ULC | May 2026 | 414 | 122 |
| AMAZON.COM.DEDC LLC | May 2026 | 89,871 | 479 |
| AMAZON.COM.KYDCLLC | Apr 2026 | 176 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | EGLV149602626749 | ANWMAN26050867 | 1453 | House Bill | ANWM | EVER MEMO | 2026-05-26 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 3,490 CTN | 24,261 K | House to House | BEIJING MINGHE GARMENT | BEIJING MINGHE GARMENT | AMAZON BUR | STORAGE ORGANIZER | |
| 2026-05-28 | MAEU268826070 | ANWMAN26040522 | 617E | House Bill | ANWM | GUNDE MAERSK | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | TANJUNG PELEPAS MALAYSIA | 1,257 CTN | 19,348 K | Container Yard | SUNINE TEXTING US INC | SUNINE TEXTING US INC | AMAZON BUR | WOODEN KITCHEN CABINET | |
| 2026-05-28 | MAEU268826351 | ANWMAN26040523 | 617E | House Bill | ANWM | GUNDE MAERSK | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | TANJUNG PELEPAS MALAYSIA | 1,074 CTN | 18,920 K | Container Yard | SUNINE TEXTING US INC | SUNINE TEXTING US INC | AMAZON BUR | WOODEN KITCHEN CABINET | |
| 2026-05-27 | ZIMUSHH32150926 | ANWMUSH26050092A | 18E | House Bill | ANWM | GANGES | 2026-05-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 440 PKG | 7,594 K | HANGZHOU (HEQIA) HOUSEHOLD PRODUCTS | HANGZHOU (HEQIA) HOUSEHOLD PRODUCTS | AMAZON BUR | SCARF | ||
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-26 |
| Trade Update Date | 2026-05-08 |
| Master BOL # | EGLV149602626731 |
|---|---|
| House BOL # | ANWMAN26050710 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | ANWM |
| Voyage # | 011E |
| IMO # | |
| Vessel Name | EVER MEMO |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 12971 K |
| Weight in KG | 12,971 KG |
| Quantity | 543 CTN |
| Volume | 67 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EGSU6497879 |
| Commodity Description |
COMPRESSED SOFA |
| Shipper Name | HANGZHOU (HEQIA) HOUSEHOLD PRODUCTS |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 65 MOYAYING, GONGSHU DISTRICT, |
| City | HANGZHOU |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | HANGZHOU (HEQIA) HOUSEHOLD PRODUCTS |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 65 MOYAYING, GONGSHU DISTRICT, |
| City | HANGZHOU |
| Country Code | CN |
| Notify Party Name | AMAZON BUR2 |
|---|---|
| Address Line 1 | 925 WESTWOOD BOULEVARD |
| City | LOS ANGELES |
| State Province | CA |
| Country Code | US |
| Container Number | EGSU6497879 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCUUH2544 |
| Seal Number 1 | EMCUUH2544 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | COMPRESSED SOFA |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 232 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 80 | 2026-05-23 |
| Savannah, Georgia | 19 | 2026-05-20 |
| Houston, Texas | 18 | 2026-05-20 |
| Newark, New Jersey | 14 | 2026-05-15 |
| Oakland, California | 13 | 2026-05-19 |
| Tacoma, Washington | 13 | 2025-12-22 |
| Chicago, Illinois | 1 | 2026-05-23 |
| Tampa, Florida | 1 | 2026-05-18 |
| Miami, Florida | 1 | 2026-05-13 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 151 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 76 | 2026-05-23 |
| Thanh Pho Ho Chi Minh Vietnam | 73 | 2026-02-02 |
| Xiamen China (Mainland) | 45 | 2026-05-21 |
| Ningbo China (Mainland) | 18 | 2026-05-15 |
| Qingdao China (Mainland) | 11 | 2026-05-18 |
| All Other Viet Nam Ports | 6 | 2026-05-07 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 3 | 2026-05-07 |
| Shekou China (Mainland) | 3 | 2026-04-09 |
| Pasir Gudang Malaysia | 2 | 2026-05-07 |
Below are the top 8 company names and addresses for Amazon Bur that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMAZON BUR | 2 925 WESTWOOD BOULEVARD LOS ANGELES CA US | 2026-05-23 | 263 |
| AMAZON BUR | 2 925 WESTWOOD BOULEVARD LOS ANGELES LOS ANGELES CA US | 2026-03-19 | 50 |
| AMAZON BUR | 2026-04-24 | 2 | |
| AMAZON BUR | 2026-01-12 | 2 | |
| AMAZONBUR | 2025-12-22 | 56 | |
| AMAZONUBUR | 2025-12-15 | 14 | |
| AMAZON(BUR2) | 2025-04-01 | 6 | |
| AMAZON BUR | 2025-02-07 | 2 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||