There are a total of 9,124 bills of lading on file for Amazon.COM.Ca, Inc. between August 23rd, 2014 and May 22nd, 2026.
Of those 9,124 bills of lading, 213 were within the past 30 days and 541 were within the past 90 days.
| Total Records | 9,124 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 9,446 |
| Notify Party Records | 325 |
| First Shipment on File | Aug 23rd, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 213 |
| Records in Last 90 Days | 541 |
| Records in the Past Year | 2,264 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMAZON.COM.CA, INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Amazon.COM.Ca, Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Amazon.COM.Ca, Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CENTURY DISTRIBUTION SYSTEMS, INC. | May 2026 | 327,648 | 1,629 |
| TCL MOKA INTERNATIONAL LIMITED | May 2026 | 5,645 | 798 |
| HUAQIN TELECOM HONG KONG LIMITED | May 2026 | 3,181 | 760 |
| CLOUD NETWORK TECHNOLOGY SINGAPORE PTE LTD | May 2026 | 21,222 | 638 |
| HON HAI PRECISION INDUSTRY CO., LTD | May 2026 | 48,478 | 582 |
| AZTECH TECHNOLOGIES PTE LTD | May 2026 | 1,022 | 269 |
| AZTECH COMMUNICATION DEVICE (DG) LT | Aug 2025 | 207 | 185 |
| ENSKY TECHNOLOGY PTE.LTD. | Apr 2022 | 687 | 146 |
| TYMPHANY HK LIMITED | May 2026 | 3,062 | 133 |
| BANTA GLOBAL TURNKEY (SHENZHEN) CO. | Feb 2024 | 596 | 126 |
| GOERTEK SMART TECHNOLOGY VINA COMPA | May 2026 | 1,180 | 122 |
| TONLY ELECTRONICS SALES LIMITED | May 2026 | 2,718 | 81 |
| IOT MANUFACTURING SDN BHD | May 2026 | 1,321 | 72 |
| CDS (SHENZHEN) LTD. | Feb 2026 | 125 | 65 |
| PT ZINUS GLOBAL INDONESIA | May 2026 | 3,546 | 58 |
| RUNTOP INTELLIGENT TECHNOLOGY | Feb 2026 | 179 | 55 |
| KUCASE GROUP | May 2026 | 156 | 47 |
| ANKER INNOVATIONS LIMITED | May 2026 | 7,541 | 41 |
| UMBRA HK LIMITED | May 2026 | 956 | 37 |
| AMAZON.COM SERVICES LLC | May 2026 | 75,104 | 35 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Amazon.COM.Ca, Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMAZON ABE | May 2026 | 861 | 130 |
| AMAZON ALB | May 2026 | 177 | 71 |
| AMAZON AVP | May 2026 | 440 | 45 |
| AMAZON BOS | May 2026 | 128 | 92 |
| AMAZON BRIDGE LIMITED | May 2026 | 511 | 2 |
| AMAZON BUR | May 2026 | 395 | 218 |
| AMAZON CANADA | May 2025 | 250 | 0 |
| AMAZON CANADA FULFILLMENT SERVICES | May 2026 | 2,880 | 16 |
| AMAZON CLT | May 2026 | 482 | 107 |
| AMAZON.COM | May 2026 | 16,146 | 1,015 |
| AMAZON.COM CA OCEAN FREIGHT | May 2026 | 1,084 | 11 |
| AMAZON.COM LGB | Jan 2025 | 339 | 0 |
| AMAZON.COM S-TEAM | Jul 2025 | 275 | 0 |
| AMAZON.COM SERVICES LLC | May 2026 | 75,104 | 3,842 |
| AMAZON.COM USA | May 2026 | 525 | 30 |
| AMAZON.COM USA AMAZON SERVICES LLC | May 2025 | 2,220 | 0 |
| AMAZON.COM-(LGB8)-NEW | May 2024 | 81 | 0 |
| AMAZON.COM.CA, ULC | May 2026 | 414 | 122 |
| AMAZON.COM.DEDC LLC | May 2026 | 89,871 | 479 |
| AMAZON.COM.KYDCLLC | Apr 2026 | 176 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | MEDUR7378835 | SXCOFHPH2604470A | 618A | House Bill | SXCO | 9318058 | MSC TEXAS | 2026-05-28 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 2,880 CTN | 8,175 KG | Container Yard | GOERTEK SMART TECHNOLOGY VINA COMPA | AMAZON.COM.CA, INC | NON PORTABLE COMPUTING DEVICE HS CODE 8517620 090 TOTAL 30 PALLETS (2880 CARTONS) | |
| 2026-05-29 | MEDUR7378744 | SXCOFHPH2604417A | 618A | House Bill | SXCO | 9318058 | MSC TEXAS | 2026-05-28 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 500 CTN | 1,712 KG | Container Yard | AMAZON.COM.CA, INC | MEDIA STREAMING STICK DEVICE HS CODE 85255000 10 TOTAL 4 PALLETS (500 CARTONS) | ||
| 2026-05-29 | MEDUR7378959 | SXCOFHPH2604444A | 618A | House Bill | SXCO | 9318058 | MSC TEXAS | 2026-05-28 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 1,536 CTN | 4,353 KG | Container Yard | GOERTEK SMART TECHNOLOGY VINA COMPA | AMAZON.COM.CA, INC | NON PORTABLE COMPUTING DEVICE HS CODE 8517620 090 TOTAL 16 PALLETS (1536 CARTONS) | |
| 2026-05-29 | MEDUR7380484 | SXCOFHPH2604491A | 618A | House Bill | SXCO | 9318058 | MSC TEXAS | 2026-05-28 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 72 CTN | 847 KG | Container Yard | AMAZON.COM.CA, INC | RING FLOODLIGHT CAM WIRED PLUS HS CODE 852589 4000 TOTAL 6 PALLETS (72 CARTONS) | ||
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-05-16 |
| Master BOL # | MEDUR7395532 |
|---|---|
| House BOL # | SXCOFHPH2604432A |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SXCO |
| Voyage # | 618A |
| IMO # | 9318058 |
| Vessel Name | MSC TEXAS |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | HAIPHONG |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 66 KG |
| Weight in KG | 66 KG |
| Quantity | 8 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSMU6733017 |
| Commodity Description |
STARGAZER - FACEPLATES FOR BIGFOOT AND MOONLI GHT - NIGHT NAVY STARGAZER - FACEPLATES FOR BIGFOOT AND MOONLIGHT - MOCHA HS CODE: 392690 99 TOTAL 2 PALLETS (8 CARTONS) |
| Shipper Name | GREEN PRECISION COMPONENTS VIETNAM |
|---|---|
| Address Line 1 | TS1L, TIEN SON INDUSTRIAL PARK,TIEN |
| Address Line 2 | DU COMMUNE,BAC NINH,VN |
| Consignee Name | AMAZON.COM.CA, INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 40 KING STREET WEST47TH FLOOR, TORO |
| Address Line 2 | NTO, M5H 3Y2,CA,TORONTO,ONTARIO M5H |
| Address Line 3 | 3Y2,CA |
| Container Number | MSMU6733017 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX43399115 |
| Seal Number 1 | FX43399115 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4EB0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | STARGAZER - FACEPLATES FOR BIGFOOT AND MOONLI GHT - NIGHT NAVY STARGAZER - FACEPLATES FOR BIGFOOT AND MOONLIGHT - MOCHA HS CODE: 392690 99 TOTAL 2 PALLETS (8 CARTONS) |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 4,178 | 2026-05-18 |
| Tacoma, Washington | 2,125 | 2026-05-23 |
| Seattle, Washington | 1,799 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 946 | 2026-05-14 |
| Portland, Oregon | 46 | 2024-06-10 |
| Newark, New Jersey | 13 | 2025-12-03 |
| Jacksonville, Florida | 5 | 2026-04-03 |
| Charleston, South Carolina | 4 | 2021-11-17 |
| Miami, Florida | 2 | 2026-04-02 |
| Savannah, Georgia | 2 | 2019-10-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 4,997 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 1,054 | 2026-05-14 |
| Xiamen China (Mainland) | 576 | 2026-05-13 |
| Pusan South Korea | 574 | 2026-05-22 |
| Yangshan China (Mainland) | 529 | 2026-05-18 |
| Shanghai China (Mainland) | 449 | 2026-05-22 |
| Haiphong Vietnam | 306 | 2026-05-22 |
| Da Chan Bay China (Mainland) | 167 | 2022-06-08 |
| Qingdao China (Mainland) | 132 | 2026-03-03 |
| Hong Kong Hong Kong | 95 | 2025-03-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for Amazon.COM.Ca, Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMAZON.COM.CA, INC. | 40 KING STREET WEST 47TH FLOOR,TORO NTO,ONTARIO M5H 3Y2,CA | 2025-12-22 | 1,923 |
| AMAZON.COM.CA, INC. | 40 KING STREET WEST 47TH FLOOR TORONTO ON M5H 3Y2 CANADA TORONTO ON M5H 3Y2 CA | 2026-03-27 | 114 |
| AMAZON.COM.CA, INC. | 2026-05-23 | 11 | |
| AMAZON.COM.CA, INC. | 2026-05-14 | 6 | |
| AMAZON.COM.CA, INC. | 2026-04-04 | 4 | |
| AMAZON.COM.CA, INC. | 2025-12-27 | 4 | |
| AMAZON.COM.CA, INC. | 2025-12-27 | 3 | |
| AMAZON.COM.CA, INC. | 2026-04-02 | 3 | |
| AMAZON.COM.CA, INC. | 2025-07-08 | 1 | |
| AMAZON.COM.CA, INC. | 2025-12-20 | 1 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Amazon.COM.Ca, Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 1,027 | |
| 2025-12-03 | 1 | |
| 2024-06-18 | 22 | |
| 2022-09-07 | 6 | |
| 2022-08-24 | 14 | |
| 2022-05-19 | 4 | |
| 2022-02-25 | 1 | |
| 2021-10-02 | 1 | |
| 2021-07-20 | 1 | |
| 2020-09-04 | 1 |
Below are the top 10 email addresses on file for Amazon.COM.Ca, Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-22 | 159 | |
| 2026-05-22 | 6 | |
| 2026-05-18 | 779 | |
| 2026-05-09 | 2 | |
| 2025-12-03 | 1 | |
| 2025-04-21 | 1 | |
| 2025-03-26 | 287 | |
| 2023-07-19 | 92 | |
| 2022-09-02 | 18 | |
| 2022-05-19 | 3 |