There are a total of 1,084 bills of lading on file for Amazon.COM Ca Ocean Freight between August 14th, 2020 and May 21st, 2026.
Of those 1,084 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 11 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,084 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 1,082 |
| Notify Party Records | 379 |
| First Shipment on File | Aug 14th, 2020 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 11 |
| Records in the Past Year | 77 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMAZON.COM CA OCEAN FREIGHT.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Amazon.COM Ca Ocean Freight, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Amazon.COM Ca Ocean Freight in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CENTURY DISTRIBUTION SYSTEMS, INC. | May 2026 | 327,648 | 708 |
| DONGGUAN TIANQI FURNITURE CO., LTD | May 2026 | 645 | 85 |
| CDS (SHENZHEN) LTD. | Feb 2026 | 125 | 33 |
| JAK GROUP PVT LTD | May 2026 | 1,067 | 19 |
| CENTURY OVERSEAS | May 2026 | 689 | 13 |
| MATTEL MALAYSIA SDN BHD | May 2026 | 6,202 | 10 |
| JIVA DESIGNS PVT LTD | Apr 2026 | 495 | 8 |
| PT. MATTEL INDONESIA | May 2026 | 14,654 | 7 |
| K LINE KOREA | May 2026 | 555 | 7 |
| HARPER WIRA SDN BHD | May 2026 | 184 | 7 |
| TRANSPEED CARGO PRIVATE LIMITED | Jan 2026 | 711 | 6 |
| TRIDENT LIMITED | May 2026 | 6,259 | 5 |
| NINGBO DROPSHIP INTERNATIONAL CO. | May 2026 | 182 | 4 |
| RICHACO EXPORTS PVT LTD | May 2026 | 354 | 3 |
| MICRO PLASTICS PVT LTD | May 2026 | 1,625 | 3 |
| BEACON IMPEX PVT LIMITED | May 2026 | 811 | 3 |
| ARTISTIC FABRIC MILLS | Apr 2026 | 1,339 | 3 |
| ALPINE IMPEX PVT LTD | May 2026 | 59 | 3 |
| ZHEJIANG INTECH SMART OFFICE | Oct 2025 | 95 | 2 |
| PT. KLINE TOTAL LOGISTICS INDONESIA | May 2023 | 2,025 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Amazon.COM Ca Ocean Freight.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMAZON ALB | May 2026 | 177 | 71 |
| AMAZON AVP | May 2026 | 440 | 45 |
| AMAZON BOS | May 2026 | 128 | 92 |
| AMAZON BRIDGE LIMITED | May 2026 | 511 | 2 |
| AMAZON BUR | May 2026 | 395 | 218 |
| AMAZON CANADA | May 2025 | 250 | 0 |
| AMAZON CANADA FULFILLMENT SERVICES | May 2026 | 2,880 | 16 |
| AMAZON CLT | May 2026 | 482 | 107 |
| AMAZON.COM | May 2026 | 16,146 | 1,015 |
| AMAZON.COM LGB | Jan 2025 | 339 | 0 |
| AMAZON.COM S-TEAM | Jul 2025 | 275 | 0 |
| AMAZON.COM SERVICES LLC | May 2026 | 75,104 | 3,842 |
| AMAZON.COM USA | May 2026 | 525 | 30 |
| AMAZON.COM USA AMAZON SERVICES LLC | May 2025 | 2,220 | 0 |
| AMAZON.COM-(LGB8)-NEW | May 2024 | 81 | 0 |
| AMAZON.COM.CA, INC. | May 2026 | 9,124 | 541 |
| AMAZON.COM.CA, ULC | May 2026 | 414 | 122 |
| AMAZON.COM.DEDC LLC | May 2026 | 89,871 | 479 |
| AMAZON.COM.KYDCLLC | Apr 2026 | 176 | 1 |
| AMAZON.COM(YYZ4) | Oct 2025 | 393 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | ONEYSELG54802800 | DSVFRAF0210842 | 045E | House FROB | DSVF | 9725160 | HYUNDAI PLUTO | 2026-05-21 | TACOMA, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 128 CTN | 146 KG | Container Station | PT MATTEL INDONESIA | AMAZON.COM CA OCEAN FREIGHT | MATTEL DISNEY PRINCESS XXXXXXXXXXX | |
| 2026-05-13 | CMDUAIS0555687 | DSVFMAA8148866 | 0INU2 | House FROB | DSVF | 9679892 | CMA CGM CONGO | 2026-05-12 | NEW YORK, NEW YORK | COLOMBO SRI LANKA | 192 PKG | 209 KG | MICRO PLASTICS PVT LTD | AMAZON.COM CA OCEAN FREIGHT | FG MPH MRS POTATO HEAD-F94175X00/TOYSPO NO: 4 XLUTHYQINV NO: F30000011843 DT: 16/03/2026SB NO: 1528987 DT: 16-MAR-26TOTAL QUANIT... | ||
| 2026-05-13 | CMDUAIS0555687 | DSVFMAA8148864 | 0INU2 | House FROB | DSVF | 9679892 | CMA CGM CONGO | 2026-05-12 | NEW YORK, NEW YORK | COLOMBO SRI LANKA | 100 PKG | 121 KG | MICRO PLASTICS PVT LTD | AMAZON.COM CA OCEAN FREIGHT | FG MPH MRS POTATO HEAD-F94185X00/TOYSPO NO: 5 V2G3VNRINV NO: F30000011842 DT: 16/03/2026SB NO: 1528861 DT:16-MAR-26TOTAL QUANITY... | ||
| 2026-05-08 | EGLV003600420839 | DFDSTPE0626424 | 032E | House Bill | DFDS | 9850599 | EVER FUTURE | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | TAIBEI CHINA (TAIWAN) | 430 CTN | 3,973 KG | AMAZON.COM US OCEAN FREIGHT | HAND TOOLS | |||
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-16 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-21 |
| Trade Update Date | 2026-05-10 |
| Master BOL # | ONEYSELG54802800 |
|---|---|
| House BOL # | DSVFRAF0210840 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | DSVF |
| Voyage # | 045E |
| IMO # | 9725160 |
| Vessel Name | HYUNDAI PLUTO |
| Vessel Country | GB |
| Place of Receipt | BUSAN |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 187 KG |
| Weight in KG | 187 KG |
| Quantity | 80 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ONEU1635337 |
| Commodity Description |
BARBIE SKIPPER XXXX |
| Shipper Name | PT MATTEL INDONESIA |
|---|---|
| Address Line 1 | JL JABABEKA V BLOK G 4-6 |
| Address Line 3 | KAWASAN INDUSTRI JABABEKA BEKASI |
| City | CIKARANG UTARA |
| Country Code | ID |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +62215866838 |
| Consignee Name | AMAZON.COM CA OCEAN FREIGHT |
|---|---|
| Address Line 1 | 333 BOREN AVE NORTH |
| City | SEATTLE |
| State Province | WA |
| Zip Code | 98109 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +12062661000 |
| Container Number | ONEU1635337 |
|---|---|
| Seal Number 1 | KRAV64446 |
| Seal Number 1 | KRAV64446 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Station |
| Cargo Description 1 | BARBIE SKIPPER XXXX |
| Marks and Numbers 1 | PEB NO 165679 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 950300 | 00000000 | 0000000187 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Seattle, Washington | 443 | 2024-04-29 |
| Tacoma, Washington | 364 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 97 | 2026-01-17 |
| Los Angeles, California | 94 | 2026-05-08 |
| Newark, New Jersey | 74 | 2026-05-07 |
| New York, New York | 8 | 2026-05-13 |
| Charleston, South Carolina | 3 | 2022-12-23 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2023-02-25 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 323 | 2025-04-08 |
| Yantian China (Mainland) | 310 | 2026-02-16 |
| Laem Chabang Thailand | 80 | 2026-01-17 |
| Xiamen China (Mainland) | 70 | 2024-12-30 |
| Pusan South Korea | 67 | 2026-05-23 |
| Singapore Singapore | 41 | 2026-04-08 |
| Qingdao China (Mainland) | 40 | 2022-09-16 |
| Jawaharlal Nehru India | 39 | 2026-05-07 |
| Ningbo China (Mainland) | 20 | 2023-02-25 |
| Shilong China (Taiwan) | 16 | 2025-11-12 |
Below are the top 10 company names and addresses for Amazon.COM Ca Ocean Freight that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMAZON.COM CA OCEAN FREIGHT | 333 BOREN AVE NORTH SEATTLE WA 98109 US | 2026-05-23 | 810 |
| AMAZON.COM US OCEAN FREIGHT | 333 BOREN AVE NORTH SEATTLE WA 98109 US | 2026-05-08 | 217 |
| AMAZON.COM US OCEAN FREIGHT | 2025-10-09 | 37 | |
| AMAZON.COM CA OCEAN FREIGHT | 2022-05-17 | 5 | |
| AMAZON.COM CA OCEAN FREIGHT | 2023-02-20 | 5 | |
| AMAZON.COM US OCEAN FREIGHT | 2023-03-01 | 5 | |
| AMAZON.COM CA OCEAN FREIGHT | 2021-04-08 | 3 | |
| AMAZON.COM CA OCEAN FREIGHT | 2021-08-30 | 2 | |
| AMAZON.COM US OCEAN FREIGHT | 2022-04-06 | 2 | |
| AMAZON.COM CA OCEAN FREIGHT | 2021-01-30 | 1 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Amazon.COM Ca Ocean Freight.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 12 | |
| 2026-05-08 | 219 | |
| 2025-10-09 | 37 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||