There are a total of 1,879 bills of lading on file for Candido MIRO S.A. between October 22nd, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 1,879 bills of lading, 13 were within the past 30 days and 46 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,879 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,880 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 34 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 13 |
| Records in Last 90 Days | 46 |
| Records in the Past Year | 129 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for CANDIDO MIRO S.A..
Below is a Sankey Diagram of the top 13 companies associated with Candido MIRO S.A., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 13 companies associated with Candido MIRO S.A. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MUSCO FAMILY OLIVE CO. | May 2026 | 4,753 | 360 |
| MERCANTIL CUAUTITLAN. S.A. DE C.V. | May 2026 | 503 | 125 |
| MUSCO OLIVE PRODUCTS INC | May 2026 | 203 | 78 |
| COMERCIALIZADORA MEXICO AMERICANA S | May 2026 | 10,471 | 19 |
| GUS SCLAFANI CORP | Jul 2025 | 683 | 10 |
| VOYAGE-MARCHE INC | May 2026 | 232 | 8 |
| LA ESPANOLA MEATS, INC | May 2026 | 1,278 | 7 |
| CORPORACION DE SUPERMERCADOS UNIDOS SRL. | May 2026 | 550 | 6 |
| DELICIAS IMPORT INC. | May 2026 | 1,565 | 4 |
| SAVINO DEL BENE SPA | May 2026 | 542,003 | 2 |
| MUSCO SPORTS LIGHTING | May 2026 | 468 | 2 |
| IRPOGREEN CIA LTDA | Oct 2025 | 12 | 1 |
| CALLEJA, S.A. DE C.V. | Apr 2026 | 31 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Candido MIRO S.A.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| CANCREATIV CANADA CORPORATION | May 2026 | 108 | 10 |
| CANDA SIX FORTUNE ENTERPRISE CO.LTD. | Jun 2025 | 6,414 | 0 |
| CANDAIN SOLOAR MANUFACTURING (THAILAND) CO.,LTD. | May 2021 | 119 | 0 |
| CANDESA FOODS | May 2026 | 474 | 19 |
| CANDIA | May 2026 | 211 | 13 |
| CANDIA AWOINGT | Sep 2025 | 85 | 0 |
| CANDIANI S.P.A. | May 2026 | 1,697 | 17 |
| CANDICE | Jun 2025 | 110 | 0 |
| CANDID SOURCING | May 2026 | 700 | 17 |
| CANDID WINES | May 2026 | 271 | 3 |
| CANDLE SCIENCE, INC. | May 2026 | 172 | 11 |
| CANDLE WARMERS ETC INC | May 2026 | 881 | 13 |
| CANDLE-LITE | Apr 2026 | 1,873 | 5 |
| CANDLEWICK PRESS | May 2026 | 6,441 | 106 |
| CANDOR SUPPLY LLC | May 2026 | 81 | 1 |
| CANDOR TEXTILES PRIVATE LIMITED | May 2026 | 414 | 12 |
| CANDOUR INC | Dec 2023 | 241 | 0 |
| CANDS CERAMIC TILE DISTRIB. LTD | May 2026 | 808 | 12 |
| CANDUCT INDUSTRIES INC. | May 2026 | 298 | 19 |
| CANDULE ENTERPRISES | Apr 2026 | 304 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | MEDUW2831693 | 617W | Simple BOL FROB | MEDU | 9285471 | MSC TIANJIN | 2026-05-22 | SAVANNAH, GEORGIA | VALENCIA SPAIN | 2,713 CAS | 14,005 K | House to House | CANDIDO MIRO SAU | MERCANTIL CUAUTITLAN. S.A. DE C.V. | MERCANTIL CUAUTITLAN. S.A. DE C.V. | VEGETABLES (UNCOOKED OR COOKED BY STEAMING OR BOIL - CANNED FOOD OTHER VEGETABLES PREPARED OR PRESERVED OTHERW ISE T - CANNED FO... | |
| 2026-05-23 | MEDUW2828988 | 617W | Simple BOL FROB | MEDU | 9285471 | MSC TIANJIN | 2026-05-22 | SAVANNAH, GEORGIA | VALENCIA SPAIN | 1,929 BOX | 14,060 K | House to House | CANDIDO MIRO SAU | MERCANTIL CUAUTITLAN. S.A. DE C.V. | MERCANTIL CUAUTITLAN. S.A. DE C.V. | OTHER VEGETABLES PREPARED OR PRESERVED OTHERW ISE T - OLIVES 22 PALLETS | |
| 2026-05-23 | OOLU2168459380 | MIQOVLC017806 | 119W | House Bill | MIQO | 9417244 | OOCL SEOUL | 2026-05-22 | NORFOLK, VIRGINIA | VALENCIA SPAIN | 12,342 BOX | 68,050 KG | Container Yard | CANDIDO MIRO S.A. | MUSCO FAMILY OLIVE | MANZANILLA OLIVES STUFFED WITH RED PEPPER | |
| 2026-05-20 | MEDUW2756296 | SDBJBF00318898 | 614A | House Bill | SDBJ | 9978975 | MSC GABRIELLA | 2026-05-18 | OAKLAND, CALIFORNIA | VALENCIA SPAIN | 9,792 CTN | 54,309 KG | House to House | CANDIDO MIRO S.A.U. | MUSCO OLIVE PRODUCTS, INC. | MUSCO OLIVE PRODUCTS, INC. | OLIVES |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-04-17 |
| Master BOL # | MEDUW2771931 |
|---|---|
| House BOL # | SDBJBF00319188 |
| Manifest Number | 553772 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SDBJ |
| Voyage # | 615A |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC GAYANE |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | ALCOY (ALICANTE) |
| Foreign Port of Lading | VALENCIA SPAIN (47094) |
| Port of Unlading | OAKLAND, CALIFORNIA (2811) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17820 KG |
| Weight in KG | 17,820 KG |
| Quantity | 3213 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSMU5323722 |
| Commodity Description |
OLIVES |
| Shipper Name | CANDIDO MIRO S.A.U. |
|---|---|
| Address Line 1 | CTRA. BANYERES KM 2 |
| City | ALCOY (ALICANTE) |
| Zip Code | 03802 |
| Country Code | ES |
| Consignee Name | MUSCO OLIVE PRODUCTS, INC. DBA MUSC |
|---|---|
| Address Line 1 | 17950 VIA NICOLO ROAD |
| City | TRACY |
| State Province | CA |
| Zip Code | 95376 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | MUSCO OLIVE PRODUCTS, INC. DBA MUSC |
|---|---|
| Address Line 1 | 17950 VIA NICOLO ROAD |
| City | TRACY |
| State Province | CA |
| Zip Code | 95376 |
| Country Code | US |
| Container Number | MSMU5323722 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX44640383 |
| Seal Number 1 | FX44640383 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | OLIVES |
| Marks and Numbers 1 | MSMU5323722 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 453 | 2026-04-22 |
| Port Everglades, Florida | 382 | 2025-12-13 |
| Miami, Florida | 277 | 2026-04-30 |
| Oakland, California | 208 | 2026-05-20 |
| Norfolk, Virginia | 148 | 2026-05-23 |
| Baltimore, Maryland | 139 | 2026-05-12 |
| Houston, Texas | 89 | 2025-06-12 |
| Savannah, Georgia | 82 | 2026-05-23 |
| New York, New York | 49 | 2026-01-05 |
| New Orleans, Louisiana | 23 | 2022-11-02 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Valencia Spain | 1,740 | 2026-05-23 |
| Algeciras Spain | 73 | 2025-03-15 |
| Tangier Morocco | 26 | 2025-09-27 |
| Sines Portugal | 14 | 2025-01-09 |
| Cartagena Colombia | 14 | 2024-11-18 |
| Balboa Panama | 3 | 2024-11-30 |
| Kingston Jamaica | 3 | 2022-11-02 |
| Barcelona Spain | 2 | 2019-02-28 |
| Cartagena Spain | 1 | 2024-03-22 |
| All Other Panama West Coast Region Ports | 1 | 2024-03-07 |
Below are the top 10 company names and addresses for Candido MIRO S.A. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| CANDIDO MIRO S.A. | U CARRETERA BANYERES KM 2 ALCOY ES | 2026-05-23 | 7 |
| CANDIDO MIRO S.A. | CTRA BANYERES KM 2 ALCOY 03802 SPAIN | 2019-08-17 | 423 |
| CANDIDO MIRO S.A. | 2023-09-01 | 208 | |
| CANDIDO MIRO S.A.U. | 2026-05-20 | 106 | |
| CANDIDO MIRO S.A. | 2024-03-22 | 95 | |
| CANDIDO MIRO, S.A.U. | 2025-05-17 | 91 | |
| CANDIDO MIRO, S.A. | 2014-08-11 | 87 | |
| CANDIDO MIRO,S.A. | 2014-07-30 | 73 | |
| CANDIDO MIRO S.A. | 2017-06-21 | 61 | |
| CANDIDO MIRO S.A. | 2022-12-23 | 61 |
Below are the top 9 phone numbers on file for Candido MIRO S.A.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 8 | |
| 2017-11-14 | 1 | |
| 2017-11-14 | 1 | |
| 2015-11-09 | 29 | |
| 2015-11-09 | 1 | |
| 2015-08-06 | 1 | |
| 2014-08-13 | 1 | |
| 2013-12-03 | 2 | |
| 2013-10-09 | 2 |
Below are the top 3 email addresses on file for Candido MIRO S.A.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2014-11-14 | 1 | |
| 2014-07-04 | 1 | |
| 2013-07-02 | 1 |