There are a total of 6,441 bills of lading on file for Candlewick Press between October 23rd, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 6,441 bills of lading, 45 were within the past 30 days and 106 were within the past 90 days.
| Total Records | 6,441 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 6,441 |
| Notify Party Records | 1,788 |
| First Shipment on File | Oct 23rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 45 |
| Records in Last 90 Days | 106 |
| Records in the Past Year | 413 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for CANDLEWICK PRESS.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Candlewick Press, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Candlewick Press in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| LEO PAPER PRODUCTS LTD. | May 2026 | 27,449 | 433 |
| RR DONNELLEY ASIA PRINTING SOLUTIONS LTD. | May 2026 | 13,132 | 276 |
| TOPPAN LEEFUNG PRINTING LIMITED | May 2026 | 17,760 | 251 |
| C & C OFFSET PRINTING CO. LTD. | May 2026 | 13,384 | 199 |
| TOPPAN EXCEL PRINTING LIMITED | May 2026 | 588 | 140 |
| TOPPAN EXCEL (HONG KONG) COMPANY | May 2026 | 2,333 | 114 |
| WKT CO. LTD. | May 2026 | 4,215 | 100 |
| RR DONNELLEY ASIA PRINTING SOLUTION | May 2026 | 14,795 | 91 |
| STARLITE DEVELOPMENT INTERNATIONAL | May 2026 | 3,461 | 69 |
| C & C OFFSET PRINTING | May 2026 | 670 | 39 |
| SHECK WAH TONG PRINTING PRESS LTD. | Apr 2026 | 815 | 38 |
| HUNG HING OFF-SET PRINTING CO LTD | Oct 2025 | 15,116 | 19 |
| SIRIVATANA INTERPRINT PUBLIC CO.,LTD. | May 2026 | 974 | 16 |
| CYBERPRINT GROUP CO LTD | Apr 2025 | 29 | 6 |
| WALKER BOOKS | Dec 2024 | 27 | 5 |
| KHATTAR TOYS MANUFACTURER LTD. | Dec 2025 | 100 | 5 |
| 1010 PRINTING INTERNATIONAL LTD | May 2026 | 22,984 | 5 |
| HUNAN BROAD FORTUNE CULTURE DEVELOP | May 2026 | 34 | 4 |
| GOLDEN PROSPERITY PRINTING & PACKAG | May 2026 | 154 | 4 |
| JIAXING SEAGULL PAPER PRODUCTS CO., LTD. | May 2026 | 2,793 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Candlewick Press.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| CANDIA | May 2026 | 211 | 13 |
| CANDIA AWOINGT | Sep 2025 | 85 | 0 |
| CANDIANI S.P.A. | May 2026 | 1,697 | 17 |
| CANDICE | Jun 2025 | 110 | 0 |
| CANDID SOURCING | May 2026 | 700 | 17 |
| CANDID WINES | May 2026 | 271 | 3 |
| CANDIDO MIRO S.A. | May 2026 | 1,879 | 46 |
| CANDLE SCIENCE, INC. | May 2026 | 172 | 11 |
| CANDLE WARMERS ETC INC | May 2026 | 881 | 13 |
| CANDLE-LITE | Apr 2026 | 1,873 | 5 |
| CANDOR SUPPLY LLC | May 2026 | 81 | 1 |
| CANDOR TEXTILES PRIVATE LIMITED | May 2026 | 414 | 12 |
| CANDOUR INC | Dec 2023 | 241 | 0 |
| CANDS CERAMIC TILE DISTRIB. LTD | May 2026 | 808 | 12 |
| CANDUCT INDUSTRIES INC. | May 2026 | 298 | 19 |
| CANDULE ENTERPRISES | Apr 2026 | 304 | 3 |
| CANDY | Sep 2025 | 230 | 0 |
| CANDY CLOUDS INC | Feb 2023 | 6,371 | 0 |
| CANDY DYNAMICS | May 2026 | 526 | 20 |
| CANDY INTERNATIONAL INC | Apr 2026 | 313 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | OOLU2325260837 | PSHPPHK026567CHI | 006E | House Bill | PSHP | 9945904 | COSCO SHIPPING CARNATIO | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 70 CTN | 920 K | House to House | TOPPAN EXCEL (HONG KONG) COMPANY | CANDLEWICK PRESS | CANDLEWICK PRESS | XXXXXXXXXXXXXXX . . |
| 2026-05-23 | OOLU2325260837 | PSHPPHK026565CHI | 006E | House Bill | PSHP | 9945904 | COSCO SHIPPING CARNATIO | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 594 CTN | 8,693 K | House to House | C & C OFFSET PRINTING | CANDLEWICK PRESS | CANDLEWICK PRESS | CHILDREN BOOK . . . |
| 2026-05-23 | OOLU2325260837 | PSHPPHK026566CHI | 006E | House Bill | PSHP | 9945904 | COSCO SHIPPING CARNATIO | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 71 CTN | 951 K | House to House | RR DONNELLEY ASIA PRINTING SOLUTION | CANDLEWICK PRESS | CANDLEWICK PRESS | CHILDREN BOOKS . . . |
| 2026-05-21 | MAEU269832911 | PSHPPHK026555CHI | 617E | House Bill | PSHP | 9687576 | CISNES | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,260 CTN | 17,854 K | Container Yard | C & C OFFSET PRINTING | CANDLEWICK PRESS | CANDLEWICK PRESS | CHILDREN BOOK . . . |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-23 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-04-29 |
| Master BOL # | OOLU2325260837 |
|---|---|
| House BOL # | PSHPPHK026564CHI |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | PSHP |
| Voyage # | 006E |
| IMO # | 9945904 |
| Vessel Name | COSCO SHIPPING CARNATIO |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | YANTIAN CHINA |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3225 K |
| Weight in KG | 3,225 KG |
| Quantity | 245 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CSGU7106525 |
| Commodity Description |
CHILDREN BOOK . . . |
| Shipper Name | LEO PAPER PRODUCTS LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | LEVEL 9, TELFORD HOUSE, 16 WANG HOI |
| Address Line 2 | ROAD, KOWLOON |
| Address Line 3 | BAY, KOWLOON, |
| City | HONG KONG |
| Zip Code | 00000 |
| Country Code | HK |
| Consignee Name | CANDLEWICK PRESS |
|---|---|
| Address Line 1 | 99 DOVER STREET |
| City | SOMERVILLE |
| State Province | MA |
| Zip Code | 02144 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | CANDLEWICK PRESS |
|---|---|
| Address Line 1 | 99 DOVER STREET |
| City | SOMERVILLE |
| State Province | MA |
| Zip Code | 02144 |
| Country Code | US |
| Container Number | CSGU7106525 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKRF4114 |
| Seal Number 1 | OOLKRF4114 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CHILDREN BOOK . . . |
| Marks and Numbers 1 | AUTHOR MEGAN MCDONALD PUBLISHER CANDLEWICK PRESS PRINT DATE 05/26 PRINTED IN CHINA CTN QTY 30 CTN WGT 0.0LBS ISBN 978-1-5362- 253 9-6 COVER PRICE 17.99USD / |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 3,728 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 1,660 | 2026-05-21 |
| Newark, New Jersey | 690 | 2026-04-02 |
| Seattle, Washington | 127 | 2025-01-14 |
| Tacoma, Washington | 111 | 2025-03-27 |
| New York, New York | 84 | 2024-01-01 |
| Norfolk, Virginia | 13 | 2026-05-16 |
| Oakland, California | 11 | 2025-11-19 |
| Houston, Texas | 7 | 2020-12-22 |
| Miami, Florida | 3 | 2025-09-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Hong Kong Hong Kong | 5,064 | 2026-04-01 |
| Yantian China (Mainland) | 965 | 2026-05-23 |
| Singapore Singapore | 137 | 2025-09-16 |
| Laem Chabang Thailand | 57 | 2025-05-03 |
| Pusan South Korea | 54 | 2025-10-13 |
| Shanghai China (Mainland) | 42 | 2026-04-22 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 23 | 2024-06-10 |
| Hamble United Kingdom | 12 | 2023-01-16 |
| Xiamen China (Mainland) | 12 | 2021-10-22 |
| Coryton United Kingdom | 9 | 2020-12-31 |
Below are the top 10 company names and addresses for Candlewick Press that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| CANDLEWICK PRESS | 99 DOVER STREET, SOMERVILLE MA 02144 US | 2026-05-23 | 2,773 |
| CANDLEWICK PRESS | 99 DOVER STREET SOMERVILLE MASSACHUSETTS 02144 USA SOMERVILLE MA 02144 US | 2026-05-21 | 404 |
| CANDLEWICK PRESS | 2025-10-22 | 85 | |
| CANDLEWICK PRESS | 2026-04-22 | 11 | |
| CANDLEWICK PRESS | 2025-08-19 | 10 | |
| CANDLEWICK PRESS | 2025-07-23 | 7 | |
| CANDLEWICK PRESS | 2025-11-19 | 1 | |
| CANDLEWICK PRESS | 2026-04-22 | 1 | |
| CANDLEWICK PRESS | 2026-05-16 | 1 | |
| CANDLEWICK PRESS | 2026-02-07 | 1 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Candlewick Press.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-12-25 | 1 | |
| 2022-06-15 | 42 | |
| 2022-06-13 | 1 | |
| 2017-07-11 | 1 |
Below are the top 2 email addresses on file for Candlewick Press.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-09-13 | 2 | |
| 2022-06-13 | 1 |