There are a total of 881 bills of lading on file for Candle Warmers ETC Inc between October 19th, 2012 and May 13th, 2026.
Of those 881 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 13 were within the past 90 days.
| Total Records | 881 |
|---|---|
| Shipper Records | 19 |
| Consignee Records | 904 |
| Notify Party Records | 833 |
| First Shipment on File | Oct 19th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 13th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 13 |
| Records in the Past Year | 53 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for CANDLE WARMERS ETC INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 7 companies associated with Candle Warmers ETC Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 7 companies associated with Candle Warmers ETC Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| QUANZHOU E-LONG ELECTRIC APPLIANCES INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 815 | 211 |
| CHAOZHOU SUNNY CERAMICS CO.,LTD | May 2026 | 616 | 50 |
| ZHONGSHAN NEWECAN ENTERPRISE DEVELO | May 2026 | 3,060 | 25 |
| RESPONSY CORPORATION LIMITED | Apr 2026 | 476 | 9 |
| WIDEWISE ELECTRONICS TECHNOLOGY LIM | May 2026 | 615 | 6 |
| ALDI INC | May 2026 | 25,812 | 4 |
| FOSHAN ELECTRICAL AND LIGHTING CO. | May 2026 | 3,479 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Candle Warmers ETC Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| CANDESA FOODS | May 2026 | 474 | 19 |
| CANDIA | May 2026 | 211 | 13 |
| CANDIA AWOINGT | Sep 2025 | 85 | 0 |
| CANDIANI S.P.A. | May 2026 | 1,697 | 17 |
| CANDICE | Jun 2025 | 110 | 0 |
| CANDID SOURCING | May 2026 | 700 | 17 |
| CANDID WINES | May 2026 | 271 | 3 |
| CANDIDO MIRO S.A. | May 2026 | 1,879 | 46 |
| CANDLE SCIENCE, INC. | May 2026 | 172 | 11 |
| CANDLE-LITE | Apr 2026 | 1,873 | 5 |
| CANDLEWICK PRESS | May 2026 | 6,441 | 106 |
| CANDOR SUPPLY LLC | May 2026 | 81 | 1 |
| CANDOR TEXTILES PRIVATE LIMITED | May 2026 | 414 | 12 |
| CANDOUR INC | Dec 2023 | 241 | 0 |
| CANDS CERAMIC TILE DISTRIB. LTD | May 2026 | 808 | 12 |
| CANDUCT INDUSTRIES INC. | May 2026 | 298 | 19 |
| CANDULE ENTERPRISES | Apr 2026 | 304 | 3 |
| CANDY | Sep 2025 | 230 | 0 |
| CANDY CLOUDS INC | Feb 2023 | 6,371 | 0 |
| CANDY DYNAMICS | May 2026 | 526 | 20 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-04 | HLCUSZX2603CRAW2 | GBWQ6041271143 | 615E | House Bill | GBWQ | 9342528 | MAERSK ALGOL | 2026-05-03 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 2,565 CTN | 14,752 KG | Container Yard | CHAOZHOU SUNNY CERAMICS | CANDLE WARMERS ETC. | CANDLE WARMERS ETC. | 2-IN-1 CLASSIC WARMER |
| 2026-05-04 | HLCUSZX2603BTRW5 | GBWQ6041259973 | 615E | House Bill | GBWQ | 9342528 | MAERSK ALGOL | 2026-05-03 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 9,441 CTN | 16,696 KG | House to House | WIDEWISE ELECTRONICS TECHNOLOGY | CANDLE WARMERS ETC. | CANDLE WARMERS ETC. | ILLUMISCENTS SCENTMATCH BUBBLE WAX WARMER BLA CKILLUMISCENTS SCENTMATCH BUBBLE WAX WARMER W HITE ILLUMISCENTS SCENTMATCH WAVES W... |
| 2026-04-24 | MEDUKG608491 | GBWQ6041279079 | FV612 | House Bill | GBWQ | 9461415 | MSC DEILA | 2026-04-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 4,661 CTN | 21,899 KG | House to House | QUANZHOU E-LONG ELECTRIC APPLIANCES | CANDLEWARMERS ETC | CANDLEWARMERS ETC | WARMER |
| 2026-04-22 | HLCUXM1260302090 | GBWQ6041270418 | 614E | House Bill | GBWQ | 9349526 | POTOMAC EXPRESS | 2026-04-21 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 4,782 CTN | 26,838 KG | House to House | QUANZHOU E-LONG ELECTRIC APPLIANCES | CANDLEWARMERS ETC | CANDLEWARMERS ETC | WARMER |
| Run Date | 2026-05-07 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-06 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-05 |
| Trade Update Date | 2026-04-02 |
| Master BOL # | MEDUWH891824 |
|---|---|
| House BOL # | GBWQ6041280226 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | GBWQ |
| Voyage # | FV613 |
| IMO # | 9404651 |
| Vessel Name | MSC CAMILLE |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | OAKLAND, CALIFORNIA (2811) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 16329 KG |
| Weight in KG | 16,329 KG |
| Quantity | 9550 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MEDU7819050 |
| Commodity Description |
ILLUMISCENTS SCENTMATCH BUBBLE WAX WARMER BLA CKILLUMISCENTS SCENTMATCH BUBBLE WAX WARMER W HITE ILLUMISCENTS SCENTMATCH WAVES WAX WAR MER BURGUNDY ILLUMISCENTS SCENTMATCH W AX WARMER GREEN PO#XXXXXX THIS SHIP MENT CONTAINS NO ANY SOLID WOODEN PACKING MAT ERIAL |
| Shipper Name | WIDEWISE ELECTRONICS TECHNOLOGY |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.7 BUILDING,NO.7 SHENG FENG RD |
| Address Line 3 | XINHE WANJIANG DIST,DONGGUAN CITY |
| City | DONGGUAN |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +8676922800818 |
| Shipper Name | WIDEWISE ELECTRONICS TECHNOLOGY |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.7 BUILDING,NO.7 SHENG FENG RD |
| Address Line 3 | XINHE WANJIANG DIST,DONGGUAN CITY |
| City | DONGGUAN |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | SALES2@DGXUANRUI.COM |
| Consignee Name | CANDLE WARMERS ETC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 6050 WEST 700 SOUTH, |
| Address Line 3 | SUITE 300 |
| City | SALT LAKE CITY |
| State Province | UT |
| Zip Code | 84104 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | CANDLE WARMERS ETC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 6050 WEST 700 SOUTH, |
| Address Line 3 | SUITE 300 |
| City | SALT LAKE CITY |
| State Province | UT |
| Zip Code | 84104 |
| Country Code | US |
| Container Number | MEDU7819050 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ27523398 |
| Seal Number 1 | FJ27523398 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | ILLUMISCENTS SCENTMATCH BUBBLE WAX WARMER BLA CKILLUMISCENTS SCENTMATCH BUBBLE WAX WARMER W HITE ILLUMISCENTS SCENTMATCH WAVES WAX WAR MER BURGUNDY ILLUMISCENTS SCENTMATCH W AX WARMER GREEN PO#XXXXXX THIS SHIP MENT CONTAINS NO ANY SOLID WOODEN PACKING MAT ERIAL |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 851679 | 00000000 | 0000016329 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 525 | 2026-05-04 |
| Long Beach, California | 258 | 2026-05-14 |
| Oakland, California | 90 | 2026-05-07 |
| New York, New York | 4 | 2015-09-11 |
| Newark, New Jersey | 3 | 2024-09-20 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2018-09-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 579 | 2026-05-14 |
| Yantian China (Mainland) | 205 | 2026-05-07 |
| Hong Kong Hong Kong | 61 | 2024-12-11 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 11 | 2023-10-03 |
| Guangzhou China (Mainland) | 8 | 2014-12-17 |
| Shekou China (Mainland) | 5 | 2022-08-01 |
| Da Chan Bay China (Mainland) | 4 | 2022-01-27 |
| Ningbo China (Mainland) | 3 | 2024-07-15 |
| Pusan South Korea | 2 | 2026-04-22 |
| Chiwan China (Mainland) | 2 | 2016-10-12 |
Below are the top 10 company names and addresses for Candle Warmers ETC Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| CANDLE WARMERS ETC INC | 6050 WEST 700 SOUTH, SUITE 300 SALT LAKE CITY, UT 84104 SALT LAKE CITY UT 84104 US | 2024-08-01 | 122 |
| CANDLE WARMERS ETC,INC | 1948 WEST,2425 SOUTH STE.2 WOODS CR OSS,UTAH 84087 USA CROSS CITY UT 84087 US | 2017-06-21 | 100 |
| CANDLE WARMERS ETC INC | 2024-07-24 | 93 | |
| CANDLE WARMERS ETC,INC | 2014-10-23 | 56 | |
| CANDLE WARMERS ETC INC | 2024-01-06 | 50 | |
| CANDLE WARMERS ETC INC | 2024-04-23 | 49 | |
| CANDLEWARMERS ETC | 2026-05-14 | 40 | |
| CANDLE WARMERS ETC,INC | 2016-12-21 | 37 | |
| CANDLE WARMERS ETC, INC | 2023-05-25 | 31 | |
| CANDLE WARMERS ETC 6050 WEST 700 SOUTH, SUITE 300 SAL | 2024-07-24 | 31 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Candle Warmers ETC Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-14 | 40 |
Below are the top 2 email addresses on file for Candle Warmers ETC Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-14 | 32 | |
| 2026-05-14 | 12 |