There are a total of 808 bills of lading on file for Cands Ceramic Tile Distrib. Ltd between January 2nd, 2013 and May 19th, 2026.
Of those 808 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 808 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 808 |
| Notify Party Records | 167 |
| First Shipment on File | Jan 2nd, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 63 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for CANDS CERAMIC TILE DISTRIB. LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Cands Ceramic Tile Distrib. Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Cands Ceramic Tile Distrib. Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MARAZZI GROUP S.R.L. | May 2026 | 10,968 | 27 |
| UNICOM SRL | May 2026 | 7,504 | 23 |
| FLORIM CERAMICHE SPA | May 2026 | 17,674 | 19 |
| EMILCERAMICA SRL | May 2026 | 19,449 | 17 |
| ITALGRANITI GROUP SPA | May 2026 | 5,370 | 15 |
| CERAMICA GAZZINI SPA | May 2026 | 2,425 | 15 |
| ASCOT GRUPPO CERAMICHE S.R.L. | Feb 2026 | 2,640 | 12 |
| ANTICA CERAMICA RUBIERA SRL | May 2026 | 1,367 | 12 |
| ABK GROUP INDUSTRIE CERAMICHE SPA | May 2026 | 6,362 | 12 |
| ITALCER S.P.A. | May 2026 | 3,468 | 10 |
| QUINTESSENZA CERAMICHE SRL | May 2026 | 1,693 | 9 |
| COEM S.P.A. | May 2026 | 10,789 | 9 |
| VERDE | Apr 2026 | 4,446 | 6 |
| GAZZINI CERAMICA SPA | May 2026 | 1,322 | 5 |
| GAMBINI GROUP SPA | May 2026 | 1,927 | 5 |
| POLIS MANIFATTURE CERAMICHE S.P.A. | May 2026 | 675 | 4 |
| GRANITIFIANDRE SPA | May 2026 | 16,326 | 4 |
| TONALITE SPA | May 2026 | 1,731 | 3 |
| MARGRAF SPA | May 2026 | 2,182 | 3 |
| TARGET STORES | May 2026 | 67,628 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Cands Ceramic Tile Distrib. Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| CANDID SOURCING | May 2026 | 700 | 17 |
| CANDID WINES | May 2026 | 271 | 3 |
| CANDIDO MIRO S.A. | May 2026 | 1,879 | 46 |
| CANDLE SCIENCE, INC. | May 2026 | 172 | 11 |
| CANDLE WARMERS ETC INC | May 2026 | 881 | 13 |
| CANDLE-LITE | Apr 2026 | 1,873 | 5 |
| CANDLEWICK PRESS | May 2026 | 6,441 | 106 |
| CANDOR SUPPLY LLC | May 2026 | 81 | 1 |
| CANDOR TEXTILES PRIVATE LIMITED | May 2026 | 414 | 12 |
| CANDOUR INC | Dec 2023 | 241 | 0 |
| CANDUCT INDUSTRIES INC. | May 2026 | 298 | 19 |
| CANDULE ENTERPRISES | Apr 2026 | 304 | 3 |
| CANDY | Sep 2025 | 230 | 0 |
| CANDY CLOUDS INC | Feb 2023 | 6,371 | 0 |
| CANDY DYNAMICS | May 2026 | 526 | 20 |
| CANDY INTERNATIONAL INC | Apr 2026 | 313 | 1 |
| CANDY PEOPLE LLC | Apr 2026 | 308 | 4 |
| CANDY SPAIN, S.L. | Feb 2022 | 1,448 | 0 |
| CANDY XU | Dec 2024 | 209 | 0 |
| CANDYM ENTERPRISES | Jan 2026 | 368 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | MEDURL679897 | GNSIGNL28S158899 | 615A | House FROB | GNSI | 9770763 | MSC GAYANE | 2026-05-28 | LONG BEACH, CALIFORNIA | LA SPEZIA ITALY | 252 PKG | 3,372 KG | House to House | CANDS CERAMIC TILE DISTRIB. LTD | CANDS CERAMIC TILE DISTRIB. LTD | CERAMIC TILES | |
| 2026-05-29 | MEDURL679897 | GNSIGNL28S158901 | 615A | House FROB | GNSI | 9770763 | MSC GAYANE | 2026-05-28 | LONG BEACH, CALIFORNIA | LA SPEZIA ITALY | 480 PKG | 4,610 KG | House to House | GAZZINI CERAMICA S.P.A. | CANDS CERAMIC TILE DISTRIB. LTD | CANDS CERAMIC TILE DISTRIB. LTD | CERAMIC TILES |
| 2026-04-03 | MEDURL508179 | GNSIGNL28S157390 | 607A | House FROB | GNSI | 9706205 | CAPE TAINARO | 2026-04-02 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | LA SPEZIA ITALY | 120 PKG | 2,500 KG | House to House | MARAZZI GROUP S.R.L. | CANDS CERAMIC TILE DISTRIB. LTD | CANDS CERAMIC TILE DISTRIB. LTD | CERAMIC TILES |
| 2026-04-03 | MEDURL508179 | GNSIGNL28S157389 | 607A | House FROB | GNSI | 9706205 | CAPE TAINARO | 2026-04-02 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | LA SPEZIA ITALY | 813 PKG | 16,960 KG | House to House | FLORIM CERAMICHE S.P.A. | CANDS CERAMIC TILE DISTRIB. LTD | CANDS CERAMIC TILE DISTRIB. LTD | CERAMIC TILES |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-04-10 |
| Master BOL # | MEDURL679897 |
|---|---|
| House BOL # | GNSIGNL28S158898 |
| Manifest Number | 547355 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | GNSI |
| Voyage # | 615A |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC GAYANE |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | CASALGRANDE |
| Foreign Port of Lading | LA SPEZIA ITALY (47531) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3249 KG |
| Weight in KG | 3,249 KG |
| Quantity | 110 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSDU2847268 |
| Commodity Description |
CERAMIC TILES |
| Consignee Name | CANDS CERAMIC TILE DISTRIB. LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 2820 INGLETON AVENUE |
| City | BURNABY |
| State Province | BC |
| Zip Code | V5C6G7 |
| Country Code | CA |
| Notify Party Name | CANDS CERAMIC TILE DISTRIB. LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 2820 INGLETON AVENUE |
| City | BURNABY |
| State Province | BC |
| Zip Code | V5C6G7 |
| Country Code | CA |
| Container Number | MSDU2847268 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 6828220 |
| Seal Number 1 | 6828220 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CERAMIC TILES |
| Marks and Numbers 1 | MSDU2847268 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 561 | 2026-05-20 |
| Los Angeles, California | 151 | 2026-04-03 |
| Seattle, Washington | 62 | 2025-11-01 |
| New York, New York | 13 | 2021-12-24 |
| Houston, Texas | 12 | 2021-11-02 |
| Newark, New Jersey | 9 | 2021-11-10 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| La Spezia Italy | 528 | 2026-05-20 |
| Leghorn Italy | 148 | 2021-12-24 |
| Genoa Italy | 71 | 2021-05-21 |
| All Other Panama West Coast Region Ports | 37 | 2021-09-17 |
| Sines Portugal | 9 | 2023-06-27 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 8 | 2023-03-21 |
| Manzanillo Mexico | 4 | 2025-02-12 |
| Valencia Spain | 3 | 2025-04-23 |
Below are the top 4 company names and addresses for Cands Ceramic Tile Distrib. Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| CANDS CERAMIC TILE DISTRIB. LTD | 2820 INGLETON AVENUE BURNABY BC V5C 6G7 CA | 2026-05-20 | 725 |
| CANDS CERAMIC TILE DISTRIBUTOR | 2820 INGLETON AVE BURNABY, BC V5C 6 G7 VANCOUVER BC V5C6G7 CA | 2026-03-24 | 49 |
| C AND S CERAMIC TILE DISTRIB. LTD | 2016-08-05 | 17 | |
| C AND S CERAMIC TILE DISTRIB. LTD | 2017-10-11 | 17 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||