There are a total of 172 bills of lading on file for Candle Science, Inc. between May 30th, 2016 and May 21st, 2026.
Of those 172 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 11 were within the past 90 days.
| Total Records | 172 |
|---|---|
| Shipper Records | 4 |
| Consignee Records | 162 |
| Notify Party Records | 14 |
| First Shipment on File | May 30th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 11 |
| Records in the Past Year | 20 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for CANDLE SCIENCE, INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 14 companies associated with Candle Science, Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 14 companies associated with Candle Science, Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HARDERSON INTERNATIONAL CO., LTD. | May 2026 | 587 | 17 |
| MARSHALLOM METAL MANUFACTURE | May 2026 | 1,043 | 14 |
| KERAX LIMITED | May 2026 | 82 | 13 |
| STEPHENSON GROUP LTD | May 2026 | 1,406 | 6 |
| NICETON INTERNATIONAL LIMITED | May 2026 | 864 | 6 |
| MARCK AND ASSOCIATES INC. | May 2026 | 746 | 6 |
| ANHUI HUINING INTERNATIONAL TRADE C | May 2026 | 67 | 3 |
| XIAMEN HONGJIAXIANG SIILCONE&RUBBER | Jan 2025 | 19 | 2 |
| TRINITY LINE | May 2026 | 6,945 | 2 |
| SMART ART CO., LTD | May 2026 | 504 | 2 |
| May 2026 | 2 | 2 | |
| PERFECT TOP RESOURCES LTD | May 2026 | 358 | 1 |
| AVL LTD | Apr 2026 | 20 | 1 |
| ARCHIBALD, ADZIL | May 2026 | 11 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Candle Science, Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| CANDAIN SOLOAR MANUFACTURING (THAILAND) CO.,LTD. | May 2021 | 119 | 0 |
| CANDESA FOODS | May 2026 | 474 | 19 |
| CANDIA | May 2026 | 211 | 13 |
| CANDIA AWOINGT | Sep 2025 | 85 | 0 |
| CANDIANI S.P.A. | May 2026 | 1,697 | 17 |
| CANDICE | Jun 2025 | 110 | 0 |
| CANDID SOURCING | May 2026 | 700 | 17 |
| CANDID WINES | May 2026 | 271 | 3 |
| CANDIDO MIRO S.A. | May 2026 | 1,879 | 46 |
| CANDLE WARMERS ETC INC | May 2026 | 881 | 13 |
| CANDLE-LITE | Apr 2026 | 1,873 | 5 |
| CANDLEWICK PRESS | May 2026 | 6,441 | 106 |
| CANDOR SUPPLY LLC | May 2026 | 81 | 1 |
| CANDOR TEXTILES PRIVATE LIMITED | May 2026 | 414 | 12 |
| CANDOUR INC | Dec 2023 | 241 | 0 |
| CANDS CERAMIC TILE DISTRIB. LTD | May 2026 | 808 | 12 |
| CANDUCT INDUSTRIES INC. | May 2026 | 298 | 19 |
| CANDULE ENTERPRISES | Apr 2026 | 304 | 3 |
| CANDY | Sep 2025 | 230 | 0 |
| CANDY CLOUDS INC | Feb 2023 | 6,371 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-10 | YMJAE239059662 | EXDO62Y0283733 | 018E | House Bill | EXDO | 9792709 | YM TRILLION | 2026-04-09 | NORFOLK, VIRGINIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 4,620 CTN | 11,424 KG | House to House | HARDERSON INTERNATIONAL | CANDLESCIENCE | SAPPHIRE STRAIGHT SIDED TUMBLER HTS: MATTE BLACK STRAIGHT SIDED TUMBLER HTS: WHITE TUMBLER JAR HTS: | |
| 2026-04-06 | YMJAE226235093 | EXDO61N0935976 | 064E | House Bill | EXDO | 9629914 | ONE CONTRIBUTION | 2026-04-05 | NORFOLK, VIRGINIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 2,142 CTN | 8,688 KG | House to House | HARDERSON INTERNATIONAL | CANDLE SCIENCE, INC. | MATTE BLACK STRAIGHT SIDED TUMBLER HTS: | |
| 2026-04-06 | EGLV149600866815 | EXDO61N0935806 | 13460 | House Bill | EXDO | 9935208 | EVER MAX | 2026-04-05 | NORFOLK, VIRGINIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 15,486 CTN | 44,282 KG | HARDERSON INTERNATIONAL | CANDLE SCIENCE, INC. | GLASS PERFUME BOTTLE/SOFT GOLD PUMP HTS: | ||
| 2026-03-31 | ONEYHKGFK9997700 | EXDO61N0935490 | 021E | House Bill | EXDO | 9286255 | CONTI ANNAPURNA | 2026-03-29 | NORFOLK, VIRGINIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 10,234 CTN | 47,491 KG | Container Yard | HARDERSON INTERNATIONAL | CANDLE SCIENCE, INC. | PAPER CANDLE TUBE/CERAMIC TUMBLER HTS: | |
| Run Date | 2026-05-04 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-03 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-03 |
| Trade Update Date | 2026-05-01 |
| Master BOL # | TSCW18695883 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 562726 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | TSCW |
| Voyage # | 0181A |
| IMO # | 9819947 |
| Vessel Name | TROPIC JEWEL |
| Vessel Country | VC |
| Place of Receipt | WEST |
| Foreign Port of Lading | ALL OTHER ST. CROIX VIRGIN ISLANDS (91149) |
| Port of Unlading | CHRISTIANSTED, VIRGIN ISLANDS (5104) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 23 KG |
| Weight in KG | 23 KG |
| Quantity | 2 PCS |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
BSIU3353673 |
| Commodity Description |
WAX AND FRAGRANCE WAX AND FRAGRANCE |
| Shipper Name | CANDLE SCIENCE |
|---|---|
| Address Line 1 | 1247 PERSON ST |
| City | DURHAM |
| State Province | NC |
| Zip Code | 27703 |
| Country Code | US |
| Consignee Name | MAISON LIV |
|---|---|
| Address Line 1 | GRAND CUL DE SAC |
| City | SAINT BARTHELEMY |
| Zip Code | 97133 |
| Country Code | FR |
| Container Number | BSIU3353673 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1355782 |
| Seal Number 1 | 1355782 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | WAX AND FRAGRANCE |
| Cargo Description 2 | WAX AND FRAGRANCE |
| Marks and Numbers 1 | SHPPERSHIPPING DEPARTMENT SHPPERSHIPPING DEPARTMENT |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Norfolk, Virginia | 77 | 2026-05-22 |
| Wilmington, North Carolina | 36 | 2025-04-15 |
| Los Angeles, California | 17 | 2021-08-16 |
| Newark, New Jersey | 16 | 2025-01-30 |
| Long Beach, California | 11 | 2021-08-28 |
| Charleston, South Carolina | 7 | 2026-02-20 |
| Savannah, Georgia | 4 | 2021-06-07 |
| Christiansted, Virgin Islands | 2 | 2026-05-04 |
| Charlotte Amalie, Virgin Islands | 1 | 2026-03-24 |
| West Palm Beach, Florida | 1 | 2021-10-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 78 | 2026-05-22 |
| Hamble United Kingdom | 26 | 2026-02-20 |
| Xiamen China (Mainland) | 17 | 2025-02-12 |
| Liverpool United Kingdom | 9 | 2021-05-24 |
| Shanghai China (Mainland) | 8 | 2026-05-08 |
| Ningbo China (Mainland) | 5 | 2025-07-03 |
| Coryton United Kingdom | 5 | 2021-07-13 |
| Felixstowe United Kingdom | 4 | 2025-03-31 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 3 | 2025-01-04 |
| Pusan South Korea | 3 | 2024-08-07 |
Below are the top 10 company names and addresses for Candle Science, Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| CANDLE SCIENCE, INC. | 1247 PERSON STREET DURHAM NC 27703 US | 2026-05-22 | 35 |
| CANDLE SCIENCE INC | 1717 E LAWSON ST DURHAM NC 27703 US | 2021-09-10 | 34 |
| CANDLE SCIENCE, INC. | 2021-05-12 | 26 | |
| CANDLE SCIENCE | 2020-12-05 | 23 | |
| CANDLE SCIENCE,INC | 2021-06-10 | 7 | |
| CANDLE SCIENCE INC | 2025-04-15 | 6 | |
| CANDLE SCIENCE, INC. | 2022-05-23 | 6 | |
| CANDLE SCIENCE,INC | 2018-02-27 | 5 | |
| CANDLESCIENCE | 2026-04-10 | 4 | |
| CANDLE SCIENCE | 2026-02-20 | 3 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||