There are a total of 325 bills of lading on file for Dongguan Well Day Lighting Co.,Ltd between October 20th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 325 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 325 |
|---|---|
| Shipper Records | 326 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 20th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 22 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DONGGUAN WELL DAY LIGHTING CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 13 companies associated with Dongguan Well Day Lighting Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 13 companies associated with Dongguan Well Day Lighting Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| COLONY BRANDS INC | May 2026 | 20,581 | 59 |
| AMERDALE INDUSTRIES INC. | Jul 2025 | 506 | 14 |
| TRADEMARK GLOBAL, LLC | May 2026 | 9,173 | 10 |
| RTG FURNITURE CORP. | May 2026 | 97,783 | 8 |
| RAM GAME ROOM | Dec 2022 | 31 | 6 |
| RAM OPPORTUNITIES INC | Dec 2025 | 15 | 3 |
| THE BRICK WAREHOUSE LP | May 2026 | 29,315 | 2 |
| LITE SOURCE INC. | May 2026 | 1,641 | 2 |
| HUANG MEIYING | May 2026 | 102 | 2 |
| BRIDGETS OF ERIN | Feb 2024 | 77 | 2 |
| ELK LIGHTING, INC. | Feb 2026 | 2,027 | 1 |
| BUSHNELL, INC. | Oct 2022 | 3,875 | 1 |
| AT HOME PROCUREMENT INC. | May 2026 | 79,327 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Dongguan Well Day Lighting Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DONGGUAN WANLUYI TRADING CO., LTD | Mar 2026 | 74 | 3 |
| DONGGUAN WANSHENG ELECTRONIC COMMER | Jun 2025 | 412 | 0 |
| DONGGUAN WANXIA ELECTROMECHANICAL E | Dec 2025 | 61 | 0 |
| DONGGUAN WANYOU TECHNOLOGY | May 2026 | 78 | 13 |
| DONGGUAN WEALTHPOWER TECHNOLOGY CO | May 2026 | 323 | 9 |
| DONGGUAN WEI MEI FURNITURE CO.,LTD | Apr 2026 | 234 | 5 |
| DONGGUAN WEICO LIGHTING CO LTD | Oct 2025 | 431 | 0 |
| DONGGUAN WEIMENG TECHNOLOGY LIMITED | Dec 2025 | 448 | 0 |
| DONGGUAN WEISHENG PAPER PRODUCTS CO | Apr 2026 | 168 | 8 |
| DONGGUAN WEIYI ELECTRONIC COMMERCE | Mar 2024 | 123 | 0 |
| DONGGUAN WELL SPORT CO.,LTD | May 2026 | 124 | 3 |
| DONGGUAN WELLFINE SILICONE PRODUCTS | May 2026 | 234 | 6 |
| DONGGUAN WENXING TRADING CO., LTD | Nov 2023 | 405 | 0 |
| DONGGUAN WIIKI-TECH ELECTRONIC CO., LTD | Mar 2026 | 137 | 1 |
| DONGGUAN WINGART LIGHTING&GIFTWARE | May 2026 | 230 | 2 |
| DONGGUAN WINGFAT TOYS MANUFACTORY | May 2026 | 320 | 20 |
| DONGGUAN WINGO TRADING CO.,LTD | May 2026 | 247 | 1 |
| DONGGUAN WINNING CO LTD | Apr 2026 | 221 | 3 |
| DONGGUAN WINNING IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 101 | 5 |
| DONGGUAN WIRING DEVICES ELECTRONICS | May 2026 | 1,189 | 57 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-09 | MEDUWH689699 | EXDO61N0942402 | FV614 | House Bill | EXDO | 9962598 | MSC LORENZA | 2026-05-08 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,307 CTN | 2,364 KG | House to House | DONGGUAN WELL DAY LIGHTING | COLONY BRANDS INC | 9 BAND AM/FM RADIO HTS: 950590 TIFFANY LAMPS AND HEME DECO HTS: 950590 | |
| 2026-05-05 | ONEYPNHG04001700 | 046E | Regular Bill | ONEY | 9706736 | ONE MILLAU | 2026-04-30 | JACKSONVILLE, FLORIDA | SINGAPORE SINGAPORE | 575 CTN | 5,242 KG | Container Yard | DONGGUAN WELL DAY LIGHITNG | RTG FURNITURE CORP. | ROOMS TO GO CUSTOMS HOUSE BROKER | "SHIPPER_DESCRIPTION" (HS CODE 9405290090 18X 18X30 MCCOY TABLE LAMP 18X18X30 ASTO N PERIWINKLE 20X20X64 ASTON PERIWINK LE) - "H... | |
| 2026-04-07 | ZIMUSHH32047956 | EFLR13826002564 | 30W | House Bill | EFLR | 9243409 | MSC BRIDGEPORT | 2026-04-03 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,281 CTN | 6,390 KG | Pier to Pier | DONGGUAN WELL DAY LIGHTING | TRADEMARK GLOBAL, LLC | KLEARNOW CORP | TABLE LAMP/FLOOR LAMPH.S: |
| 2026-03-19 | MAEU265093081 | ILCDHWS226011934 | 606E | House Bill | ILCD | 9260445 | MARIA Y | 2026-03-18 | HOUSTON, TEXAS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 630 CTN | 4,980 KG | Container Yard | DONGGUAN WELL DAY LIGHTING | RTG FURNITURE CORP. | TABLE LAMP HS CODE: | |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-23 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-05-02 |
| Master BOL # | COSU6451331230 |
|---|---|
| House BOL # | FSIH2604063132 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | FSIH |
| Voyage # | 006E |
| IMO # | 9945904 |
| Vessel Name | COSCO SHIPPING CARNATIO |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4690 KG |
| Weight in KG | 4,690 KG |
| Quantity | 1181 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CSGU7064688 |
| Commodity Description |
TABLE LAMP METAL BASE, TABLE LAMP |
| Shipper Name | DONGGUAN WELL DAY LIGHTING CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | N0.2, YIHENG EAST ROAD, SHANGDONG, |
| Address Line 2 | QISHI TOWN,DONGGUAN,CN |
| Consignee Name | HUANG MEIYING |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.26,XIILIKENG VILLAGE, HUANGQ GUA |
| Address Line 2 | NGDONGCHINA(MAINLAND),SHANWEI, 5166 |
| Address Line 3 | 00,CN |
| Container Number | CSGU7064688 |
|---|---|
| Seal Number 1 | SYA5274500 |
| Seal Number 1 | SYA5274500 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | TABLE LAMP METAL BASE, TABLE LAMP |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 99 | 2025-07-19 |
| Long Beach, California | 83 | 2026-05-23 |
| Tacoma, Washington | 67 | 2026-02-03 |
| Oakland, California | 23 | 2025-09-27 |
| Newark, New Jersey | 15 | 2026-04-07 |
| Seattle, Washington | 12 | 2025-02-07 |
| Charleston, South Carolina | 10 | 2021-09-20 |
| Tampa, Florida | 5 | 2023-09-23 |
| Norfolk, Virginia | 3 | 2026-03-17 |
| Savannah, Georgia | 3 | 2017-05-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 290 | 2026-05-23 |
| Yantai China (Mainland) | 14 | 2015-11-20 |
| Xiamen China (Mainland) | 6 | 2026-02-13 |
| Hong Kong Hong Kong | 5 | 2021-10-29 |
| All Other Viet Nam Ports | 3 | 2026-03-17 |
| Colon Panama | 3 | 2013-07-01 |
| Singapore Singapore | 2 | 2026-05-05 |
| Shekou China (Mainland) | 2 | 2022-08-05 |
Below are the top 10 company names and addresses for Dongguan Well Day Lighting Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DONGGUAN WELL DAY LIGHTING CO.,LTD | N0.2, YIHENG EAST ROAD, SHANGDONG, QISHI TOWN,DONGGUAN,CN | 2025-07-19 | 1 |
| DONGGUAN WELL DAY LIGHTING CO.,LTD. | NO.2,HENGXI ROAD,SHANGDONG, QISHI TOWN DONGGUAN, GUANGDONG 111111 CN | 2025-07-16 | 51 |
| DONGGUAN WELL DAY LIGHTING CO.,LTD | 2020-12-10 | 37 | |
| DONGGUAN WELL DAY LIGHTING | 2021-06-10 | 20 | |
| DONGGUAN WELL DAY LIGHTING CO.,LTD | 2017-02-10 | 19 | |
| DONG GUAN WELL DAY LIGHTING CO LTD | 2017-05-06 | 12 | |
| DONG GUAN WELL DAY LIGHTING COMPANY | 2018-06-19 | 11 | |
| DONGGUAN WELL DAY LIGHTING CO.,LTD. | 2021-07-03 | 11 | |
| DONGGUAN WELL DAY LIGHTING CO.,LTD | 2018-06-07 | 8 | |
| DONGGUAN WELL DAY LIGHTING | 2026-05-09 | 8 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Dongguan Well Day Lighting Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2020-02-18 | 6 | |
| 2020-02-18 | 1 | |
| 2015-10-23 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||