There are a total of 611 bills of lading on file for Foshan Eminent Industry Development Co., Ltd. between February 7th, 2013 and May 19th, 2026.
Of those 611 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 611 |
|---|---|
| Shipper Records | 617 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Feb 7th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 20 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FOSHAN EMINENT INDUSTRY DEVELOPMENT CO., LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 17 companies associated with Foshan Eminent Industry Development Co., Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 17 companies associated with Foshan Eminent Industry Development Co., Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| REAYOU | May 2026 | 1,897 | 67 |
| WANSDA LLC | Jan 2025 | 294 | 50 |
| ODIOT LLC | Mar 2024 | 116 | 41 |
| PORT OF CLOUD LLC | May 2026 | 478 | 34 |
| I2SYSTEMS | May 2026 | 510 | 24 |
| OLYMPIA TILE INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 3,410 | 20 |
| HARDWARE RESOURCES | May 2026 | 1,392 | 12 |
| KOVAL TRADING INC | May 2026 | 107 | 8 |
| MARATHON FASTENERS & HARDWARE INC | May 2026 | 941 | 5 |
| TRICORBRAUN INC. | May 2026 | 4,978 | 4 |
| C-BRIDGE IMPORT INC. | Jul 2025 | 1,990 | 3 |
| ISHA FOUNDATION INC | Mar 2026 | 198 | 1 |
| Oct 2025 | 6 | 1 | |
| Jul 2021 | 1 | 1 | |
| CCY GROUP INC | Mar 2026 | 134 | 1 |
| BROTHER USA MACHINERY LLC | Nov 2025 | 53 | 1 |
| A T AVONDALE AUTO GLASS | May 2026 | 32 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Foshan Eminent Industry Development Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| FOSHAN DOSUNTILES CO.,LTD | May 2026 | 376 | 15 |
| FOSHAN DRAGON TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2026 | 646 | 6 |
| FOSHAN DREAM GATE FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 468 | 15 |
| FOSHAN DUOYUAN TRADING CO.,LTD | May 2026 | 322 | 2 |
| FOSHAN E-GUANG HOME EDCOR CO.,LTD | May 2026 | 212 | 17 |
| FOSHAN EAGLERISE POWER SCIENCE & TE | May 2026 | 412 | 11 |
| FOSHAN EASYWIN TRADING COMPANY | May 2026 | 248 | 40 |
| FOSHAN ECCO LIGHTING CO., LTD | Sep 2025 | 144 | 0 |
| FOSHAN ELECTRICAL AND CO.,LTD | Mar 2026 | 563 | 1 |
| FOSHAN ELECTRICAL AND LIGHTING CO. | May 2026 | 3,479 | 59 |
| FOSHAN ENSUITE SANITARY WARE CO. | May 2026 | 309 | 9 |
| FOSHAN ENYUE TRADING CO., LTD | May 2026 | 71 | 3 |
| FOSHAN EON TECHNOLOGY INDUSTRY CO. | May 2026 | 1,182 | 26 |
| FOSHAN ETERNA INTELLIGENT BATHROOM | May 2026 | 174 | 6 |
| FOSHAN ETERNA LIGHTING CO.,LTD | Jun 2025 | 268 | 0 |
| FOSHAN EVERBRIGHT IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 1,247 | 5 |
| FOSHAN EVERGREAT IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 604 | 4 |
| FOSHAN FANGBO FURNITURE CO. LTD | Jun 2025 | 141 | 0 |
| FOSHAN FEILING TRADING CO., LTD. | Apr 2026 | 331 | 13 |
| FOSHAN FEIQI HARDWARE PLASTIC PRODU | May 2026 | 161 | 25 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-05 | ONEYSZPG47572700 | 104E | Regular Bill | ONEY | 9789972 | YM TRUST | 2026-05-04 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 808 CTN | 11,660 KG | Container Yard | FOSHAN EMINENT INDUSTRY DEVELOPMENT | KOVAL TRADING INC | QUARTZ LOGISTICS (NY) INC. | CURTAINS, DRAPES OR TABLE COVERS, OF PLASTICS AND HOUSEHOLD ARTICLES AND TOILET ARTICLES, NESOI, OF PLASTICS GREY CANS FOR CABIN... | |
| 2026-04-28 | ONEYSZPG61675700 | 078E | Regular Bill | ONEY | 9462720 | YM UPSURGENCE | 2026-04-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,006 CTN | 17,120 KG | Container Yard | FOSHAN EMINENT INDUSTRY DEVELOPMENT | HARDWARE RESOURCES INC. | TABLEWARE & KITCHENWARE, OF PLASTICS AND STEE L CLOSET ROD | ||
| 2026-03-03 | MEDUYL830237 | ITGB3357116P6062 | 606A | House FROB | ITGB | 1013171 | MSC ELIANA | 2026-03-01 | SEATTLE, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,152 PKG | 19,987 K | House to House | FOSHAN EMINENT INDUSTRY DEVELOPMENT | OLYMPIA TILE INTERNATIONAL INC | OLYMPIA TILE INTERNATIONAL INC | PORCELAIN MOSAIC |
| 2026-03-02 | OOLU2319481460 | HYSLNSZX01262267 | 0149E | House FROB | HYSL | 9300386 | EVER SHINE | 2026-03-01 | TACOMA, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 6,888 CTN | 105,544 K | House to House | FOSHAN EMINENT INDUSTRY | OLYMPIA TILE INTERNATIONAL INC. | OLYMPIA TILE INTERNATIONAL INC. | PORCELAIN MOSAIC HS CODE: |
| Run Date | 2026-05-09 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-08 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-08 |
| Trade Update Date | 2026-04-17 |
| Master BOL # | ONEYSZPG72623900 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | ONEY |
| Voyage # | 035E |
| IMO # | 9293818 |
| Vessel Name | CONTI CONQUEST |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | YANTIAN, GUANGDON |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17230 KG |
| Weight in KG | 17,230 KG |
| Quantity | 1057 CTN |
| Volume | 23 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
SEKU1547948 |
| Commodity Description |
TABLEWARE & KITCHENWARE, OF PLASTICS AND STEE L CLOSET ROD BRK WAREHOUSE PO# XXXXXXX,12709 48,1271353,1271704,1271957, 1272113,1272287,1 272471,1272568,1272642, 1273109 THIS SHIPMEN T CONTAINS NO WOOD PACKAGING MATERIAL. E MAIL: XXXXXXXXX@HARDWARERESOURCES.COM HARDWAR XXXXXXXXXX@LIVINGSTONINTL.COM |
| Shipper Name | FOSHAN EMINENT INDUSTRY DEVELOPMENT |
|---|---|
| Address Line 1 | CO.,LTD |
| Address Line 2 | NO.1#129 FEN JIANG ZHONG ROAD FOSHA |
| Address Line 3 | N, GUANGDONG 44 528000 CN |
| Consignee Name | HARDWARE RESOURCES INC. |
|---|---|
| Address Line 2 | 4319 MARLENA ST BOSSIER CITY LA 711 |
| Address Line 3 | 11 US |
| Container Number | SEKU1547948 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDT73303 |
| Seal Number 1 | CNDT73303 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 2CG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | TABLEWARE & KITCHENWARE, OF PLASTICS AND STEE L CLOSET ROD BRK WAREHOUSE PO# XXXXXXX,12709 48,1271353,1271704,1271957, 1272113,1272287,1 272471,1272568,1272642, 1273109 THIS SHIPMEN T CONTAINS NO WOOD PACKAGING MATERIAL. E MAIL: XXXXXXXXX@HARDWARERESOURCES.COM HARDWAR XXXXXXXXXX@LIVINGSTONINTL.COM |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 392410 | 00344600 | 0000017230 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 203 | 2026-05-09 |
| Long Beach, California | 201 | 2023-08-18 |
| Newark, New Jersey | 101 | 2026-05-05 |
| San Juan, Puerto Rico | 29 | 2017-07-06 |
| Seattle, Washington | 26 | 2026-03-03 |
| Tacoma, Washington | 15 | 2026-03-02 |
| Houston, Texas | 14 | 2026-05-20 |
| New York, New York | 8 | 2026-01-21 |
| Savannah, Georgia | 4 | 2023-09-02 |
| Oakland, California | 4 | 2021-08-02 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 254 | 2026-05-20 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 93 | 2023-08-23 |
| Nansha China (Mainland) | 85 | 2023-07-14 |
| Hong Kong Hong Kong | 52 | 2023-05-12 |
| Xiamen China (Mainland) | 29 | 2019-09-05 |
| Chiwan China (Mainland) | 26 | 2017-05-19 |
| Shekou China (Mainland) | 19 | 2023-10-05 |
| Puerto Manzanillo Panama | 15 | 2014-10-25 |
| Kingston Jamaica | 13 | 2017-07-06 |
| Pusan South Korea | 7 | 2022-10-21 |
Below are the top 10 company names and addresses for Foshan Eminent Industry Development Co., Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FOSHAN EMINENT INDUSTRY DEVELOPMENT CO., LTD. | 129 FEN JIANG ZHONG ROAD 1 GUANGDON G FOSHAN 510168 CN | 2025-09-06 | 152 |
| FOSHAN EMINENT INDUSTRY DEVELOPMENT CO LTD | NO.1-129 FEN JIANG ZHONG ROAD FOSHAN CN | 2022-04-08 | 42 |
| FOSHAN EMINENT INDUSTRY DEVELOPMENT CO., LTD. | 2025-01-20 | 33 | |
| FOSHAN EMINENT INDUSTRY DEVELOPMENT | 2019-02-16 | 27 | |
| FOSHAN EMINENT INDUSTRY DEVELOPMENT | 2023-04-07 | 24 | |
| FOSHAN EMINENT INDUSTRY DEVELOPMENT COMPANY LIMITED | 2017-07-04 | 20 | |
| FOSHAN EMINENT INDUSTRY DEVELOPMENT COMPANY LIMITED | 2018-05-01 | 19 | |
| FOSHAN EMINENT INDUSTRY DEVELOPMENT COMPANY LIMITED | 2014-01-10 | 13 | |
| FOSHAN EMINENT INDUSTRY DEVELOPMENT | 2018-04-19 | 12 | |
| FOSHAN EMINENT INDUSTRY DEVELOPEMEN | 2017-11-10 | 11 |
Below are the top 8 phone numbers on file for Foshan Eminent Industry Development Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-06-06 | 1 | |
| 2022-09-14 | 1 | |
| 2017-11-10 | 5 | |
| 2017-11-10 | 5 | |
| 2017-07-24 | 1 | |
| 2014-08-16 | 2 | |
| 2013-06-26 | 1 | |
| 2013-02-09 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Foshan Eminent Industry Development Co., Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-23 | 1 |