There are a total of 71 bills of lading on file for Foshan Enyue Trading Co., Ltd between February 12th, 2022 and May 16th, 2026.
Of those 71 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 71 |
|---|---|
| Shipper Records | 71 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Feb 12th, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 20 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FOSHAN ENYUE TRADING CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Foshan Enyue Trading Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Foshan Enyue Trading Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| AIRDEKO LLC | Mar 2026 | 70 | 68 |
| Mar 2026 | 7 | 1 | |
| GOLDWATER TRADING CORP. | May 2026 | 6,385 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Foshan Enyue Trading Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| FOSHAN DREAM GATE FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 468 | 15 |
| FOSHAN DUOYUAN TRADING CO.,LTD | May 2026 | 322 | 2 |
| FOSHAN E-GUANG HOME EDCOR CO.,LTD | May 2026 | 212 | 17 |
| FOSHAN EAGLERISE POWER SCIENCE & TE | May 2026 | 412 | 11 |
| FOSHAN EASYWIN TRADING COMPANY | May 2026 | 248 | 40 |
| FOSHAN ECCO LIGHTING CO., LTD | Sep 2025 | 144 | 0 |
| FOSHAN ELECTRICAL AND CO.,LTD | Mar 2026 | 563 | 1 |
| FOSHAN ELECTRICAL AND LIGHTING CO. | May 2026 | 3,479 | 59 |
| FOSHAN EMINENT INDUSTRY DEVELOPMENT CO., LTD. | May 2026 | 611 | 7 |
| FOSHAN ENSUITE SANITARY WARE CO. | May 2026 | 309 | 9 |
| FOSHAN EON TECHNOLOGY INDUSTRY CO. | May 2026 | 1,182 | 26 |
| FOSHAN ETERNA INTELLIGENT BATHROOM | May 2026 | 174 | 6 |
| FOSHAN ETERNA LIGHTING CO.,LTD | Jun 2025 | 268 | 0 |
| FOSHAN EVERBRIGHT IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 1,247 | 5 |
| FOSHAN EVERGREAT IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 604 | 4 |
| FOSHAN FANGBO FURNITURE CO. LTD | Jun 2025 | 141 | 0 |
| FOSHAN FEILING TRADING CO., LTD. | Apr 2026 | 331 | 13 |
| FOSHAN FEIQI HARDWARE PLASTIC PRODU | May 2026 | 161 | 25 |
| FOSHAN FEITING ELECTRONICS CO., LTD. | Jan 2024 | 301 | 0 |
| FOSHAN FEIXIAO FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 117 | 6 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-12 | ONEYSZPG02826702 | COHESZSE26200512 | 002E | House Bill | COHE | 9618288 | EMERALD TOWER | 2026-03-11 | OAKLAND, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 437 CTN | 9,240 KG | Container Yard | FOSHAN ENYUE TRADING | AIRDEKO LLC | AIRDEKO LLC | ALUMINUM AIR CONDITIONING COVER |
| 2026-01-29 | MAEU263083486 | ILCDHWS225120761 | 604N | House Bill | ILCD | 9209104 | OEL VARUN | 2026-01-28 | MIAMI, FLORIDA | CARTAGENA COLOMBIA | 403 CTN | 8,800 KG | Container Yard | FOSHAN ENYUE TRADING | AIRDEKO LLC | AIR CONDITIONER COVER HS CODE: | |
| 2026-01-27 | ONEYSZPFAZ436301 | PPILSZXA71010 | E012 | House Bill | PPIL | 9935129 | WAN HAI A06 | 2026-01-26 | OAKLAND, CALIFORNIA | SHEKOU CHINA (MAINLAND) | 466 CTN | 9,560 K | Container Yard | FOSHAN ENYUE TRADING | AIRDEKO LLC | AIR CONDITIONING COVER | |
| 2026-01-16 | MEDUYQ768259 | 23E | Simple BOL FROB | MEDU | 9699115 | ZIM WILMINGTON | 2026-01-15 | HOUSTON, TEXAS | PUSAN SOUTH KOREA | 974 CTN | 28,149 K | House to House | FOSHAN ENYUE TRADING | MOEVIR LTD | MOEVIR LTD | GLAZED WOODEN TILES - GLAZED WOODEN TILESHS C ODE: TILE LEVELING SYSTEM HS CODE: VALUE:USD . | |
| Run Date | 2026-03-24 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-23 |
| Trade Update Date | 2026-01-27 |
| Master BOL # | OOLU2319913060 |
|---|---|
| House BOL # | SZILSZZH26020080 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SZIL |
| Voyage # | 036E |
| IMO # | |
| Vessel Name | CMA CGM NILE |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | MIAMI, FLORIDA (5201) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9310 KG |
| Weight in KG | 9,310 KG |
| Quantity | 403 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CSNU7334890 |
| Commodity Description |
AIR CONDITIONER COVER |
| Shipper Name | FOSHAN ENYUE TRADING CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 316, BLOCK 8 NEW MEDIA PARK 5-13 WU |
| Address Line 2 | HUA ROAD,ZHANGCHA, FOSHAN, GUANGDON |
| Address Line 3 | G, CHINA |
| Consignee Name | AIRDEKO LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2014 SW 24TH MIAMI FL 33145 |
| Notify Party Name | CORNELL GROUP INTERNATIONAL |
|---|---|
| Address Line 1 | 2427 ATLANTIC BLVD WANTAGH NY 11793 |
| Container Number | CSNU7334890 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKRD2177 |
| Seal Number 1 | OOLKRD2177 |
| Equipment Description Code | 09 |
| Equipment Description | (Spare) |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4509 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | AIR CONDITIONER COVER |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000009310 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Miami, Florida | 33 | 2026-03-24 |
| Oakland, California | 14 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 11 | 2025-08-04 |
| Charleston, South Carolina | 10 | 2025-12-01 |
| Houston, Texas | 1 | 2026-01-16 |
| Long Beach, California | 1 | 2024-04-27 |
| Honolulu, Hawaii | 1 | 2022-09-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 47 | 2026-05-18 |
| Pusan South Korea | 7 | 2026-01-16 |
| Shekou China (Mainland) | 6 | 2026-01-27 |
| Nansha China (Mainland) | 4 | 2024-02-15 |
| Singapore Singapore | 2 | 2024-02-28 |
| Cartagena Colombia | 1 | 2026-01-29 |
| Guangzhou China (Mainland) | 1 | 2025-10-06 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 1 | 2025-08-07 |
| All Other Viet Nam Ports | 1 | 2023-03-16 |
| Shanghai China (Mainland) | 1 | 2022-09-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for Foshan Enyue Trading Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FOSHAN ENYUE TRADING CO., LTD | 316, BLOCK 8 NEW MEDIA PARK 5-13 WUHUA ROAD, ZHANGCHA FOSHAN CN | 2025-10-03 | 22 |
| FOSHAN ENYUE TRADING CO., LTD | 316, BLOCK 8 NEW MEDIA PARK 5-13 WUHUA RD,ZHANGCHA, FOSHAN CN | 2025-09-13 | 5 |
| FOSHAN ENYUE TRADING CO., LTD | 2025-08-07 | 2 | |
| FOSHAN ENYUE TRADING CO., LTD | 2025-10-06 | 1 | |
| FOSHAN ENYUE TRADING CO., LTD | 2024-02-28 | 7 | |
| FOSHAN ENYUE TRADING CO LTD | 2025-10-06 | 5 | |
| FOSHAN ENYUE TRADING CO LTD | 2023-06-29 | 3 | |
| FOSHAN ENYUE TRADING CO., LTD | 2023-07-27 | 3 | |
| FOSHAN ENYUE TRADING CO., LTD | 2023-07-26 | 2 | |
| FOSHAN ENYUE TRADING | 2026-01-29 | 2 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||