There are a total of 619 bills of lading on file for Fuzhou Homemax New Industry Co.,Ltd between March 5th, 2015 and April 30th, 2026.
Of those 619 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 2 were within the past 90 days.
| Total Records | 619 |
|---|---|
| Shipper Records | 622 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Mar 5th, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 30th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 2 |
| Records in the Past Year | 19 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FUZHOU HOMEMAX NEW INDUSTRY CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 14 companies associated with Fuzhou Homemax New Industry Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 14 companies associated with Fuzhou Homemax New Industry Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PARK HILL COLLECTION | Apr 2026 | 3,220 | 57 |
| THE GERSON COMPANY | May 2026 | 452 | 28 |
| BLUE OCEAN TRADERS | Sep 2025 | 2,994 | 19 |
| RAGON HOUSE COLLECTION | Jan 2026 | 349 | 18 |
| THE UTTERMOST COMPANY | May 2026 | 17,204 | 17 |
| ALLSTATE FLORAL, INC. | May 2026 | 8,526 | 9 |
| RHC, INC | Apr 2026 | 68 | 5 |
| RAGON HOUSE | May 2026 | 334 | 5 |
| CROSSROADS ORIGINAL DESIGNS | Mar 2026 | 238 | 5 |
| FRENCH MARKET COLLECTION | Sep 2025 | 57 | 4 |
| Apr 2026 | 7 | 2 | |
| ONE DOT WORLD LLC | Apr 2026 | 24 | 2 |
| QUORUM INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 1,532 | 1 |
| Dec 2021 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Fuzhou Homemax New Industry Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| FUZHOU HARRISON SHOES COMPANY LIMIT | Mar 2023 | 142 | 0 |
| FUZHOU HAUSTER KITCHEN CABINET MANUFACTURING CO LTD | Oct 2024 | 667 | 0 |
| FUZHOU HEQUANYUAN TRADE CO.,LTD. | Mar 2026 | 181 | 2 |
| FUZHOU HERONG TRADING | May 2026 | 281 | 49 |
| FUZHOU HEVA SHOES CO.,LTD | May 2026 | 867 | 23 |
| FUZHOU HIGH JOINT INTERNATIONAL COMPANY | Sep 2025 | 872 | 0 |
| FUZHOU HIPPIH TECHNOLOGY CO.,LTD. | May 2026 | 362 | 30 |
| FUZHOU HOME BROAD ARTS & CRAFTS CO.,LTD | May 2026 | 2,887 | 18 |
| FUZHOU HOMECHOICE CREATION CO. | May 2026 | 224 | 3 |
| FUZHOU HOMEFIELD FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 230 | 3 |
| FUZHOU HONGMU IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 62 | 15 |
| FUZHOU HONGWEI WISH TRADING CO. | May 2026 | 143 | 5 |
| FUZHOU HUACHENG ARTS & CRAFTS CO. | Sep 2025 | 111 | 0 |
| FUZHOU HUANYU ARTS CRAFTS CO.,LTD | May 2026 | 333 | 5 |
| FUZHOU HUATIAN INCORPORATED | May 2026 | 517 | 11 |
| FUZHOU HUI YUE JIAN YUN TRADING | May 2026 | 70 | 16 |
| FUZHOU HUIKEN HOME PRODUCTS CO.,LTD | May 2026 | 157 | 12 |
| FUZHOU HUNTER PRODUCT IMP. & EXP. C | May 2026 | 545 | 4 |
| FUZHOU HYMAN HOSPITALITY CO., LTD | May 2026 | 396 | 41 |
| FUZHOU ITAJAI TRADING CO., LTD | May 2026 | 147 | 9 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-01-12 | MEDUF3532845 | SXCOXMOE25120068 | 549N | House Bill | SXCO | 9467457 | MSC KATIE | 2026-01-10 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 155 CTN | 1,269 KG | House to House | FUZHOU HOMEMAX NEW INDUSTRY | THE GERSON COMPANY | THE GERSON COMPANY | IRON DECORATION (IRON TABLE LAMP,IRON CEILING LAMP, IRON ORNAMENT,IRON URN) S PO# THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PAC KING ... |
| 2026-01-09 | COSU9504756070 | SXCOXMOE25110117 | 0TNHB | House Bill | SXCO | 9601302 | APL PARIS | 2026-01-08 | SEATTLE, WASHINGTON | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 533 CTN | 4,138 KG | House to House | FUZHOU HOMEMAX NEW INDUSTRY | THE GERSON COMPANY | THE GERSON COMPANY | IRON DECORATION RESIN DECORATION WOODEN D ECORATION (CHRISTMAS ORNAMENT,CANDLE HOLDER ) S PO# THIS SHIPMENT CONTAINS N O SOLID W... |
| 2026-01-05 | ONEYFOCF12453300 | MALY5501497398 | E013 | House Bill | MALY | 9935117 | WAN HAI A05 | 2026-01-03 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 90 CTN | 1,134 KG | Container Yard | FUZHOU HOMEMAX NEW INDUSTRY | WARES LLC | WARES LLC | HANGING PICTURE,HS: |
| 2026-01-03 | COSU6435235510 | BANQ1070530108 | 1333E | House Bill | BANQ | 9935208 | EVER MAX | 2026-01-02 | NEWARK, NEW JERSEY | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 27 CTN | 516 K | FUZHOU HOMEMAX NEW INDUSTRY | RHC, INC | RHC, INC | IRON DECORATION WOODEN & IRON CANDLE HOLDER WOODEN DECORATION RESIN ORNAMENT . . . . | |
| Run Date | 2026-02-17 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2025-12-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-02-15 |
| Trade Update Date | 2026-01-02 |
| Master BOL # | MEDUF3534411 |
|---|---|
| House BOL # | BANQ1071303845 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BANQ |
| Voyage # | GE601 |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC MUMBAI VIII |
| Vessel Country | CY |
| Place of Receipt | FUZHOU |
| Foreign Port of Lading | FUZHOU CHINA (MAINLAND) (57015) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9917 K |
| Weight in KG | 9,917 KG |
| Quantity | 1044 CTN |
| Volume | 161 X |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
MSDU5344354 MEDU4279982 TCNU3125687 |
| Commodity Description |
WOODEN CABINET IRON PLAQUE WOODEN & IRON CANDLE HOLDER RESIN ORNAMENT . . . . RESIN URN WOODEN CABINET . . . . . . IRON ORNAMENT WOODEN MIRROR WOODEN TABLE WOODEN & IRON CANDLE HOLDER WOODEN CABINET IRON TABLE . . |
| Shipper Name | FUZHOU HOMEMAX NEW INDUSTRY CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.26 GUOPU ROAD GANZHE STREET |
| Address Line 2 | FUZHOU 350101 CN |
| Consignee Name | RHC, INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 10841 FISHER RD NW |
| Address Line 2 | BOLIVAR OH 44612 US |
| Notify Party Name | RHC, INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 10841 FISHER RD NW |
| Address Line 2 | BOLIVAR OH 44612 US |
| Container Number | MSDU5344354 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ25643299 |
| Seal Number 1 | FJ25643299 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | WOODEN CABINET IRON PLAQUE WOODEN & IRON CANDLE HOLDER RESIN ORNAMENT . . . . |
| Additional Cargo 1 | . . . . . . . . |
| Additional Cargo 2 | . . . . . . . |
| Marks and Numbers 1 | RAGON HOUSE COLLECTION BOLIVAR,OHIO USA PO# CARTON# OF MADE IN CHINA RAGON HOUSE COLLECTION |
| Marks and Numbers 2 | BOLIVAR,OHIO USA PO# CARTON# OF MADE IN CHINA RAGON HOUSE COLLECTION BOLIVAR,OHIO USA PO# |
| Marks and Numbers 3 | CARTON# OF MADE IN CHINA RAGON HOUSE COLLECTION BOLIVAR,OHIO USA PO# CARTON# OF MADE IN CHINA |
| Container Number | MEDU4279982 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ25643306 |
| Seal Number 1 | FJ25643306 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | RESIN URN WOODEN CABINET . . . . . . |
| Additional Cargo 1 | . . . |
| Marks and Numbers 1 | RAGON HOUSE COLLECTION BOLIVAR,OHIO USA PO# CARTON# OF MADE IN CHINA RAGON HOUSE COLLECTION |
| Marks and Numbers 2 | BOLIVAR,OHIO USA PO# CARTON# OF MADE IN CHINA |
| Container Number | TCNU3125687 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ25643297 |
| Seal Number 1 | FJ25643297 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | IRON ORNAMENT WOODEN MIRROR WOODEN TABLE WOODEN & IRON CANDLE HOLDER WOODEN CABINET IRON TABLE . . |
| Additional Cargo 1 | . . . . . . . . |
| Additional Cargo 2 | . . . . . . . . |
| Additional Cargo 3 | . . . . . . . . |
| Additional Cargo 4 | . . . |
| Marks and Numbers 1 | RAGON HOUSE COLLECTION BOLIVAR,OHIO USA PO# CARTON# OF MADE IN CHINA RAGON HOUSE COLLECTION |
| Marks and Numbers 2 | BOLIVAR,OHIO USA PO# CARTON# OF MADE IN CHINA RAGON HOUSE COLLECTION BOLIVAR,OHIO USA PO# |
| Marks and Numbers 3 | CARTON# OF MADE IN CHINA RAGON HOUSE COLLECTION BOLIVAR,OHIO USA PO# CARTON# OF MADE IN CHINA |
| Marks and Numbers 4 | RAGON HOUSE COLLECTION BOLIVAR,OHIO USA PO# CARTON# OF MADE IN CHINA RAGON HOUSE COLLECTION |
| Marks and Numbers 5 | BOLIVAR,OHIO USA PO# CARTON# OF MADE IN CHINA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 296 | 2026-05-01 |
| Norfolk, Virginia | 159 | 2024-06-19 |
| Long Beach, California | 106 | 2026-03-07 |
| Tacoma, Washington | 14 | 2025-07-18 |
| Seattle, Washington | 12 | 2026-01-09 |
| Charleston, South Carolina | 11 | 2022-05-17 |
| Newark, New Jersey | 6 | 2026-02-17 |
| New Orleans, Louisiana | 5 | 2025-09-26 |
| Mobile, Alabama | 5 | 2017-09-06 |
| Wilmington, North Carolina | 2 | 2020-03-02 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 248 | 2026-05-01 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 82 | 2025-12-23 |
| Jiangyin China (Mainland) | 81 | 2023-11-30 |
| Ningbo China (Mainland) | 59 | 2025-03-10 |
| Fuzhou China (Mainland) | 47 | 2026-02-17 |
| Hong Kong Hong Kong | 36 | 2023-12-15 |
| Shekou China (Mainland) | 19 | 2018-09-28 |
| Yantian China (Mainland) | 15 | 2021-07-02 |
| Pusan South Korea | 8 | 2025-09-26 |
| Chiwan China (Mainland) | 7 | 2017-03-03 |
Below are the top 10 company names and addresses for Fuzhou Homemax New Industry Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FUZHOU HOMEMAX NEW INDUSTRY CO.,LTD | NO.26 GUOPU ROAD, GANZHE STREET, MINHOU COUNTY, FUZHOU, FUJIAN, CHINA | 2025-09-26 | 94 |
| FUZHOU HOMEMAX NEW INDUSTRY CO.,LTD | NO.26 GUOPU ROAD, GANZHE STREET,MIN HOU COUNTY, FUZHOU,FUJIAN, CHINA 35 0101,FUZHOU,CN | 2025-07-28 | 15 |
| FUZHOU HOMEMAX NEW INDUSTRY CO.,LTD | 2025-07-18 | 8 | |
| FUZHOU HOMEMAX NEW INDUSTRY CO.,LTD | 2025-07-08 | 4 | |
| FUZHOU HOMEMAX NEW INDUSTRY CO.,LTD | 2025-08-11 | 3 | |
| FUZHOU HOMEMAX NEW INDUSTRY CO.,LTD | 2025-07-18 | 3 | |
| FUZHOU HOMEMAX NEW INDUSTRY CO.,LTD | 2022-09-02 | 68 | |
| FUZHOU HOMEMAX NEW INDUSTRY CO.,LTD | 2019-06-17 | 49 | |
| FUZHOU HOMEMAX NEW INDUSTRY CO.,LTD | 2021-11-05 | 34 | |
| FUZHOU HOMEMAX NEW INDUSTRY CO.,LTD | 2018-12-10 | 31 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Fuzhou Homemax New Industry Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-07-18 | 3 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||