There are a total of 157 bills of lading on file for Fuzhou Huiken Home Products Co.,Ltd between December 3rd, 2014 and May 19th, 2026.
Of those 157 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 157 |
|---|---|
| Shipper Records | 157 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 3rd, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 30 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FUZHOU HUIKEN HOME PRODUCTS CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with Fuzhou Huiken Home Products Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with Fuzhou Huiken Home Products Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| THE CONTAINER STORE, INC. | May 2026 | 16,920 | 41 |
| HOUSEHOLD ESSENTIALS LLC | Jan 2024 | 2,451 | 22 |
| LBU INC | Feb 2026 | 111 | 1 |
| ENCHANTE ACCESSORIES INC. | May 2026 | 34,388 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Fuzhou Huiken Home Products Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| FUZHOU HOME BROAD ARTS & CRAFTS CO.,LTD | May 2026 | 2,887 | 18 |
| FUZHOU HOMECHOICE CREATION CO. | May 2026 | 224 | 3 |
| FUZHOU HOMEFIELD FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 230 | 3 |
| FUZHOU HOMEMAX NEW INDUSTRY CO.,LTD | Apr 2026 | 619 | 2 |
| FUZHOU HONGMU IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 62 | 15 |
| FUZHOU HONGWEI WISH TRADING CO. | May 2026 | 143 | 5 |
| FUZHOU HUACHENG ARTS & CRAFTS CO. | Sep 2025 | 111 | 0 |
| FUZHOU HUANYU ARTS CRAFTS CO.,LTD | May 2026 | 333 | 5 |
| FUZHOU HUATIAN INCORPORATED | May 2026 | 517 | 11 |
| FUZHOU HUI YUE JIAN YUN TRADING | May 2026 | 70 | 16 |
| FUZHOU HUNTER PRODUCT IMP. & EXP. C | May 2026 | 545 | 4 |
| FUZHOU HYMAN HOSPITALITY CO., LTD | May 2026 | 396 | 41 |
| FUZHOU ITAJAI TRADING CO., LTD | May 2026 | 147 | 9 |
| FUZHOU IVY-DECO MANUFACTURE CO.,LTD | Dec 2025 | 2,379 | 0 |
| FUZHOU J&K IMP&EXP CO.,LTD | Jul 2025 | 225 | 0 |
| FUZHOU JIASHU IMPORT & EXPORT | May 2026 | 130 | 7 |
| FUZHOU JIKAI TRADE | May 2026 | 105 | 78 |
| FUZHOU JIN SHENGHONG TRADE CO., LTD | May 2026 | 77 | 4 |
| FUZHOU JINBONA ARTS&CRAFTS CO.,LTD | May 2026 | 644 | 21 |
| FUZHOU JINCAI INDUSTRIAI CO.,LTD | Sep 2023 | 386 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-17 | CMDUFOC0341937 | RIMHS00700121 | 0TSMZ | House Bill | RIMH | 9935428 | EVER META | 2026-04-16 | BALTIMORE, MARYLAND | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 2,060 CTN | 12,744 KG | Pier to Pier | FUZHOU HUIKEN HOME PRODUCTS | THE CONTAINER STORE INC. | DJS INTERNATIONAL SVCS INC | LINEN SHIRT BOX/LINEN/OPEN FRONT BIN/LINEN / COMPARTMENT DRAWER ORGANIZER/CAMBRIDGE BIN LINEN/LINEN/ COMPARTMENTDRAWER ORGANIZER... |
| 2026-04-15 | HLCUFOC260271535 | SMWJXM260301990 | 613E | House Bill | SMWJ | 9349564 | HUDSON EXPRESS | 2026-04-14 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 2,807 CTN | 20,010 KG | House to House | FUZHOU HUIKEN HOME PRODUCTS | THE CONTAINER STORE INC. | DJS INTERNATIONAL SERVICES, INC. | LARGE BOX GREY/BROWN/HANDBAG STORAGE BIN GREY/BROWN/LINEN / COMPARTMENT DRAWER ORGANIZER/LINEN/TIE AND SOCK DRAWER ORGANIZER/LIN... |
| 2026-03-23 | CMDUFOC0343490 | RIMHS00700370 | 0YTGJ | House Bill | RIMH | 9355575 | COSCO TAICANG | 2026-03-20 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1,384 CTN | 8,986 KG | Pier to Pier | FUZHOU HUIKEN HOME PRODUCTS | THE CONTAINER STORE INC. | DJS INTERNATIONAL SVCS INC | LINEN/OPEN FRONT BIN /DROP-FRONT SHOEBOX GREY / BROWN/LINEN DROP-FRONTACCESSORY BOX/CAMBRI DGE EXPANDABLEDRAWER ORGANIZER BLACK/... |
| 2026-03-19 | CMDUFOC0341073 | RIMHS00695849 | 0TSMP | House Bill | RIMH | 9935234 | EVER MASS | 2026-03-18 | BALTIMORE, MARYLAND | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1,417 CTN | 9,918 KG | Pier to Pier | FUZHOU HUIKEN HOME PRODUCTS | THE CONTAINER STORE INC. | DJS INTERNATIONAL SVCS INC | LINEN LARGE BOXDROP-FRONT SWEATER BOX GREY /B ROWNCAMBRIDGE BIN LINENCAMBRIDGE BIN GREYCAMB RIDGE BIN BLACKLINEN/TIE AND SOCK DR... |
| Run Date | 2026-04-17 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-16 |
| Trade Update Date | 2026-02-15 |
| Master BOL # | CMDUFOC0342595 |
|---|---|
| House BOL # | RIMHS00700366 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | RIMH |
| Voyage # | 0TSMZ |
| IMO # | 9935428 |
| Vessel Name | EVER META |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | FUZHOU CHANGLE IN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | BALTIMORE, MARYLAND (1303) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 13333 KG |
| Weight in KG | 13,333 KG |
| Quantity | 1862 CTN |
| Volume | 1 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
TRLU7471000 DFSU7298550 |
| Commodity Description |
CAMBRIDGE BIN LINEN/GREY -SECTIONDRAWER ORGA NIZER/GREY NARROW -SECTIONDRAWER ORGANIZER/D ROP-FRONT SHOE BOXGREY / BROWN/LINEN/DROP FRO NT SWEATERBOX/CAMBRIDGE -SECTION EXPANDABLED RAWER ORGANIZER LINEN /BLACK -SECTIONDRAWER ORGANIZER/NARROW OPEN DRAWER ORGBLACK/NARROW -SECTION DRAWER ORGANIZERBLACK /DROP-FRONT S CAMBRIDGE BIN LINEN/GREY -SECTIONDRAWER ORGA NIZER/GREY NARROW -SECTIONDRAWER ORGANIZER/D ROP-FRONT SHOE BOXGREY / BROWN/LINEN/DROP FRO NT SWEATERBOX/CAMBRIDGE -SECTION EXPANDABLED RAWER ORGANIZER LINEN /BLACK -SECTIONDRAWER ORGANIZER/NARROW OPEN DRAWER ORGBLACK/NARROW -SECTION DRAWER ORGANIZERBLACK /DROP-FRONT S |
| Shipper Name | FUZHOU HUIKEN HOME PRODUCTS CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | F4, NO. 46 BLDG., B DISTRICT, PUSHA |
| Address Line 2 | NG INDUSTIRAL |
| Address Line 3 | PARK, HONGJIANG ROAD, FUZHOU |
| City | FUZHOU |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | THE CONTAINER STORE INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 500 FREEPORT PKWY |
| City | COPPELL |
| State Province | TX |
| Zip Code | 75019 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +12818361701 |
| Notify Party Name | DJS INTERNATIONAL SVCS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 4215 GATEWAY DR STE 101 |
| City | COLLEYVILLE |
| State Province | TX |
| Zip Code | 76034 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +19729298433 |
| Container Number | TRLU7471000 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M2761305 |
| Seal Number 1 | M2761305 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | CAMBRIDGE BIN LINEN/GREY -SECTIONDRAWER ORGA NIZER/GREY NARROW -SECTIONDRAWER ORGANIZER/D ROP-FRONT SHOE BOXGREY / BROWN/LINEN/DROP FRO NT SWEATERBOX/CAMBRIDGE -SECTION EXPANDABLED RAWER ORGANIZER LINEN /BLACK -SECTIONDRAWER ORGANIZER/NARROW OPEN DRAWER ORGBLACK/NARROW -SECTION DRAWER ORGANIZERBLACK /DROP-FRONT S |
| Additional Cargo 1 | HIRT BOX BLACK /SHIRTBOX BLACK /LARGE BOX BLA CK/NATURAL SHELF SWEATER DRAWER/NATURAL CANV AS-COMPARTMENT WIDE HANGING SHOE |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000005932 KG |
| Container Number | DFSU7298550 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M2761331 |
| Seal Number 1 | M2761331 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | CAMBRIDGE BIN LINEN/GREY -SECTIONDRAWER ORGA NIZER/GREY NARROW -SECTIONDRAWER ORGANIZER/D ROP-FRONT SHOE BOXGREY / BROWN/LINEN/DROP FRO NT SWEATERBOX/CAMBRIDGE -SECTION EXPANDABLED RAWER ORGANIZER LINEN /BLACK -SECTIONDRAWER ORGANIZER/NARROW OPEN DRAWER ORGBLACK/NARROW -SECTION DRAWER ORGANIZERBLACK /DROP-FRONT S |
| Additional Cargo 1 | HIRT BOX BLACK /SHIRTBOX BLACK /LARGE BOX BLA CK/NATURAL SHELF SWEATER DRAWER/NATURAL CANV AS-COMPARTMENT WIDE HANGING SHOE |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000007401 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 51 | 2026-05-20 |
| Long Beach, California | 35 | 2026-03-23 |
| Tacoma, Washington | 22 | 2021-05-22 |
| Newark, New Jersey | 18 | 2021-06-07 |
| Baltimore, Maryland | 14 | 2026-04-17 |
| New York, New York | 9 | 2015-10-27 |
| Seattle, Washington | 6 | 2021-06-30 |
| Norfolk, Virginia | 2 | 2024-07-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 66 | 2026-04-27 |
| Fuzhou China (Mainland) | 34 | 2022-03-19 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 21 | 2024-07-22 |
| Hong Kong Hong Kong | 13 | 2021-03-25 |
| Pusan South Korea | 8 | 2026-04-15 |
| Ningbo China (Mainland) | 5 | 2026-05-20 |
| Taibei China (Taiwan) | 5 | 2018-12-14 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 4 | 2026-02-24 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2014-12-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for Fuzhou Huiken Home Products Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FUZHOU HUIKEN HOME PRODUCTS CO.,LTD | F4, NO. 46 BLDG., B DISTRICT, PUSHA NG INDUSTIRAL PARK, HONGJIANG ROAD, FUZHOU FUZHOU CN | 2025-10-07 | 2 |
| FUZHOU HUIKEN HOME PRODUCTS CO.,LTD | F4, NO. 46 BLDG, B DISTRICT, PUSHAN INDUSTRIAL PARK, HONGJIANG ROAD, FUZHOU 350000 CN | 2022-03-19 | 41 |
| FUZHOU HUIKEN HOME PRODUCTS CO.,LTD | 2020-02-08 | 16 | |
| FUZHOU HUIKEN HOME PRODUCTS | 2026-04-27 | 16 | |
| FUZHOU HUIKEN HOME PRODUCTS CO.,LTD | 2021-04-07 | 11 | |
| FUZHOU HUIKEN HOME PRODUCTS CO LTD | 2015-09-29 | 7 | |
| FUZHOU HUIKEN HOME PRODUCTS CO LTD | 2016-10-11 | 6 | |
| FUZHOU HUIKEN HOME PRODUCTS CO LTD | 2018-07-17 | 6 | |
| FUZHOU HUIKEN HOME PRODUCTS CO.,LTD | 2019-03-22 | 5 | |
| FUZHOU HUIKEN HOME PRODUCTS CO.,LTD | 2018-06-21 | 4 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||