There are a total of 62 bills of lading on file for Fuzhou Hongmu Import And Export between September 5th, 2017 and May 21st, 2026.
Of those 62 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 15 were within the past 90 days.
| Total Records | 62 |
|---|---|
| Shipper Records | 62 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Sep 5th, 2017 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 15 |
| Records in the Past Year | 60 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FUZHOU HONGMU IMPORT AND EXPORT.
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Fuzhou Hongmu Import And Export, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Fuzhou Hongmu Import And Export in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CHILI LTD | May 2026 | 268 | 46 |
| SEANNAL INC | May 2026 | 524 | 10 |
| BHOLA DECOR INC | May 2026 | 103 | 4 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Fuzhou Hongmu Import And Export.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| FUZHOU HAUSTER KITCHEN CABINET MANUFACTURING CO LTD | Oct 2024 | 667 | 0 |
| FUZHOU HEQUANYUAN TRADE CO.,LTD. | Mar 2026 | 181 | 2 |
| FUZHOU HERONG TRADING | May 2026 | 281 | 49 |
| FUZHOU HEVA SHOES CO.,LTD | May 2026 | 867 | 23 |
| FUZHOU HIGH JOINT INTERNATIONAL COMPANY | Sep 2025 | 872 | 0 |
| FUZHOU HIPPIH TECHNOLOGY CO.,LTD. | May 2026 | 362 | 30 |
| FUZHOU HOME BROAD ARTS & CRAFTS CO.,LTD | May 2026 | 2,887 | 18 |
| FUZHOU HOMECHOICE CREATION CO. | May 2026 | 224 | 3 |
| FUZHOU HOMEFIELD FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 230 | 3 |
| FUZHOU HOMEMAX NEW INDUSTRY CO.,LTD | Apr 2026 | 619 | 2 |
| FUZHOU HONGWEI WISH TRADING CO. | May 2026 | 143 | 5 |
| FUZHOU HUACHENG ARTS & CRAFTS CO. | Sep 2025 | 111 | 0 |
| FUZHOU HUANYU ARTS CRAFTS CO.,LTD | May 2026 | 333 | 5 |
| FUZHOU HUATIAN INCORPORATED | May 2026 | 517 | 11 |
| FUZHOU HUI YUE JIAN YUN TRADING | May 2026 | 70 | 16 |
| FUZHOU HUIKEN HOME PRODUCTS CO.,LTD | May 2026 | 157 | 12 |
| FUZHOU HUNTER PRODUCT IMP. & EXP. C | May 2026 | 545 | 4 |
| FUZHOU HYMAN HOSPITALITY CO., LTD | May 2026 | 396 | 41 |
| FUZHOU ITAJAI TRADING CO., LTD | May 2026 | 147 | 9 |
| FUZHOU IVY-DECO MANUFACTURE CO.,LTD | Dec 2025 | 2,379 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-09 | COSU9506663670 | ACXCACF2604010 | 003E | House Bill | ACXC | 9949792 | OOCL KAPOK | 2026-05-08 | NEWARK, NEW JERSEY | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1,094 CTN | 19,315 KG | House to House | FUZHOU HONGMU IMPORT AND EXPORT | CHILI LTD | SIDEBOARD | |
| 2026-05-02 | WHLC026G518453 | ACXCACF2604050 | E015 | House Bill | ACXC | 9935117 | WAN HAI A05 | 2026-04-30 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 845 CTN | 14,764 KG | FUZHOU HONGMU IMPORT AND EXPORT | CHILI LTD | SIDEBOARD | ||
| 2026-04-23 | WHLC026G513144 | ACXCACF2604009 | E017 | House Bill | ACXC | 9935088 | WAN HAI A01 | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 825 CTN | 20,286 KG | FUZHOU HONGMU IMPORT AND EXPORT | CHILI LTD | SIDEBOARD | ||
| 2026-04-23 | ZIMUXIA8543185 | TPWHQY26020027 | 81E | House Bill | TPWH | 9229312 | MSC LEO VI | 2026-04-20 | NEWARK, NEW JERSEY | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 689 CTN | 18,744 KG | Pier to Pier | FUZHOU HONGMU IMPORT AND EXPORT | CHILI LTD | CHILI LTD | SIDEBOARD THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOO DEN PACKING MATERIALS. |
| Run Date | 2026-05-14 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-06 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-13 |
| Trade Update Date | 2026-03-20 |
| Master BOL # | WHLC028G502176 |
|---|---|
| House BOL # | ACXCACF2603056 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | ACXC |
| Voyage # | E009 |
| IMO # | 9941142 |
| Vessel Name | WAN HAI A13 |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | FUZHOU |
| Foreign Port of Lading | SINGAPORE SINGAPORE (55976) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17311 KG |
| Weight in KG | 17,311 KG |
| Quantity | 499 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
WHSU5291292 |
| Commodity Description |
SIDEBOARD |
| Shipper Name | FUZHOU HONGMU IMPORT AND EXPORT CO. |
|---|---|
| Address Line 1 | UNIT 505-1,5TH FLOOR,BUILDING 1,UPG |
| Address Line 2 | RADING ANDRENOVATION PROJECT,NO.44 |
| Address Line 3 | BAIHUA ZHOU ROAD,JIANXIN,FUZHOU,CN |
| Consignee Name | CHILI LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 401 RYLAND ST STE 200-A,RENO,NEVADA |
| Address Line 2 | 89502,US |
| Container Number | WHSU5291292 |
|---|---|
| Seal Number 1 | WHLS671203 |
| Seal Number 1 | WHLS671203 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | SIDEBOARD |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 27 | 2026-05-02 |
| Newark, New Jersey | 25 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 7 | 2025-12-27 |
| Savannah, Georgia | 3 | 2026-03-13 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 53 | 2026-05-22 |
| Taibei China (Taiwan) | 5 | 2026-04-17 |
| Ningbo China (Mainland) | 2 | 2026-04-01 |
| Singapore Singapore | 1 | 2026-05-14 |
| Pusan South Korea | 1 | 2026-02-27 |
Below are the top 10 company names and addresses for Fuzhou Hongmu Import And Export that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FUZHOU HONGMU IMPORT AND EXPORT | UNIT 505-1,5TH FLOOR,BUILDING 1,UPG RADING ANDRENOVATION PROJECT,NO.44 BAIHUA ZHOU ROAD,JIANXIN,FUZHOU,CN | 2026-05-22 | 29 |
| FUZHOU HONGMU IMPORT AND EXPORT | UNUNIT 505-1, 5TH FLOOR, BUILDING 1 , UPGRADING AND RENOVATION PROJECT, NO. 44 BAIHUA ZHOU ROAD, JIANXIN T | 2026-04-23 | 12 |
| FUZHOU HONGMU IMPORT AND EXPORT | 2025-10-23 | 3 | |
| FUZHOU HONGMU IMPORT AND EXPORT | 2025-12-13 | 1 | |
| FUZHOU HONGMU IMPORT AND EXPORT | 2025-11-13 | 1 | |
| FUZHOU HONGMU IMPORT AND EXPORT | 2026-04-01 | 1 | |
| FUZHOU HONGMU IMPORT AND EXPORT | 2025-10-11 | 1 | |
| FUZHOU HONGMU IMPORT AND EXPORT | 2026-02-27 | 1 | |
| FUZHOU HONGMU IMPORT AND EXPORT | 2026-04-10 | 1 | |
| FUZHOU HONGMU IMPORT AND EXPORT CO. | 2025-09-22 | 3 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||