There are a total of 517 bills of lading on file for Fuzhou Huatian Incorporated between November 21st, 2012 and May 19th, 2026.
Of those 517 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 11 were within the past 90 days.
| Total Records | 517 |
|---|---|
| Shipper Records | 517 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 21st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 11 |
| Records in the Past Year | 42 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FUZHOU HUATIAN INCORPORATED.
Below is a Sankey Diagram of the top 9 companies associated with Fuzhou Huatian Incorporated, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 9 companies associated with Fuzhou Huatian Incorporated in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ADVANCE TUNER WAREHOUSE INC. | May 2026 | 387 | 126 |
| SAMCO INDUSTRIES CORPORATION | May 2026 | 579 | 31 |
| CANIMEX INC. | Apr 2026 | 1,310 | 15 |
| PILOT AUTOMOTIVE, INC. | Sep 2022 | 4,133 | 9 |
| FEDEX LOGISTICS INC | May 2026 | 40,508 | 9 |
| FEDEX TRADE NETWORKS TRANSPORT & BR | May 2026 | 1,442,501 | 6 |
| DMM MOTORSPORT LLC | Mar 2026 | 61 | 5 |
| ADVANCED TUNER WAREHOUSE | May 2025 | 233 | 2 |
| Jul 2025 | 6 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Fuzhou Huatian Incorporated.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| FUZHOU HIGH JOINT INTERNATIONAL COMPANY | Sep 2025 | 872 | 0 |
| FUZHOU HIPPIH TECHNOLOGY CO.,LTD. | May 2026 | 362 | 30 |
| FUZHOU HOME BROAD ARTS & CRAFTS CO.,LTD | May 2026 | 2,887 | 18 |
| FUZHOU HOMECHOICE CREATION CO. | May 2026 | 224 | 3 |
| FUZHOU HOMEFIELD FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 230 | 3 |
| FUZHOU HOMEMAX NEW INDUSTRY CO.,LTD | Apr 2026 | 619 | 2 |
| FUZHOU HONGMU IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 62 | 15 |
| FUZHOU HONGWEI WISH TRADING CO. | May 2026 | 143 | 5 |
| FUZHOU HUACHENG ARTS & CRAFTS CO. | Sep 2025 | 111 | 0 |
| FUZHOU HUANYU ARTS CRAFTS CO.,LTD | May 2026 | 333 | 5 |
| FUZHOU HUI YUE JIAN YUN TRADING | May 2026 | 70 | 16 |
| FUZHOU HUIKEN HOME PRODUCTS CO.,LTD | May 2026 | 157 | 12 |
| FUZHOU HUNTER PRODUCT IMP. & EXP. C | May 2026 | 545 | 4 |
| FUZHOU HYMAN HOSPITALITY CO., LTD | May 2026 | 396 | 41 |
| FUZHOU ITAJAI TRADING CO., LTD | May 2026 | 147 | 9 |
| FUZHOU IVY-DECO MANUFACTURE CO.,LTD | Dec 2025 | 2,379 | 0 |
| FUZHOU J&K IMP&EXP CO.,LTD | Jul 2025 | 225 | 0 |
| FUZHOU JIASHU IMPORT & EXPORT | May 2026 | 130 | 7 |
| FUZHOU JIKAI TRADE | May 2026 | 105 | 78 |
| FUZHOU JIN SHENGHONG TRADE CO., LTD | May 2026 | 77 | 4 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-09 | ONEYFOCG02297900 | MIGCFZ26040006 | E015 | House Bill | MIGC | 9935117 | WAN HAI A05 | 2026-05-08 | OAKLAND, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 12 CAS | 14,664 K | Container Yard | FUZHOU HUATIAN INCORPORATED | SAMCO INDUSTRIES CORPORATION | CASTER WHEEL . | |
| 2026-04-23 | ONEYFOCG01992300 | 017E | Regular Bill | ONEY | 9935088 | WAN HAI A01 | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 249 PKG | 6,466 KG | Container Yard | FUZHOU HUATIAN INCORPORATED | ADVANCE TUNER WAREHOUSE INC. | QUARTZ LOGISTICS INC. | BOWLING ALLEY & OTHER GAMING EQUIPMENT AND GA MING CHAIR SEAT SIDE BRACKET MASTER BOX | |
| 2026-04-21 | ONEYFOCG01621600 | MIGCFZ26030005 | 010E | House Bill | MIGC | 9955272 | HMM OPAL | 2026-04-19 | OAKLAND, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 12 CAS | 14,160 K | Container Yard | FUZHOU HUATIAN INCORPORATED | SAMCO INDUSTRIES CORPORATION | CASTER WHEEL . | |
| 2026-04-17 | ONEYFOCG01872700 | 016E | Regular Bill | ONEY | 9941128 | WAN HAI A11 | 2026-04-15 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 221 PKG | 5,695 KG | Container Yard | FUZHOU HUATIAN INCORPORATED | ADVANCE TUNER WAREHOUSE INC. | QUARTZ LOGISTICS INC. | CHAIRS & SEATS, N.O.S. AND GAMING CHAIR MASTE R BOX | |
| Run Date | 2026-05-15 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-14 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-14 |
| Trade Update Date | 2026-04-22 |
| Master BOL # | ONEYFOCG02289300 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | ONEY |
| Voyage # | 043E |
| IMO # | 9725158 |
| Vessel Name | HYUNDAI NEPTUNE |
| Vessel Country | GB |
| Place of Receipt | FUZHOU, FUJIAN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6385 KG |
| Weight in KG | 6,385 KG |
| Quantity | 275 PKG |
| Volume | 69 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
TCNU5233870 |
| Commodity Description |
"SHIPPER_DESCRIPTION" (GAMING CHAIR SEAT SIDE BRACKET NECK PILLOW MASTER BOX) - "HSCD_DESC RIPTION" (CHAIRS & SEATS, N.O.S.) PLEASE NOTE - QUANTITY AND DESCRIPTION OF THE CARGO ARE BASED ON THE SHIPPER'S LOAD AND CO UNT. OCEAN CARRIER HAS NO KNOWLEDGE, INFORMAT ION, OR REASON TO BELIEVE OR SUSPECT THAT TH |
| Shipper Name | FUZHOU HUATIAN INCORPORATED |
|---|---|
| Address Line 2 | NO.153, WUSI ROAD FUZHOU 35 350000 |
| Address Line 3 | CN |
| Consignee Name | ADVANCE TUNER WAREHOUSE INC. |
|---|---|
| Address Line 2 | 5218 RIVERGRADE RD, IRWINDALE CA 91 |
| Address Line 3 | 706 US |
| Notify Party Name | QUARTZ LOGISTICS INC. |
|---|---|
| Address Line 2 | 780 S NOGALES STREET CITY OF INDUST |
| Address Line 3 | RY CA 91748 US |
| Container Number | TCNU5233870 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDR21774 |
| Seal Number 1 | CNDR21774 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | "SHIPPER_DESCRIPTION" (GAMING CHAIR SEAT SIDE BRACKET NECK PILLOW MASTER BOX) - "HSCD_DESC RIPTION" (CHAIRS & SEATS, N.O.S.) PLEASE NOTE - QUANTITY AND DESCRIPTION OF THE CARGO ARE BASED ON THE SHIPPER'S LOAD AND CO UNT. OCEAN CARRIER HAS NO KNOWLEDGE, INFORMAT ION, OR REASON TO BELIEVE OR SUSPECT THAT TH |
| Additional Cargo 1 | E INFORMATION FURNISHED BY THE SHIPPER IS INC OMPLETE, INACCURATE, OR FALSE |
| Marks and Numbers 1 | NRG//PRISMA P.O.# ITEM: QTY: N.W G.W MEAS MAD IN CHINA |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 940180 | 00127712 | 0000006386 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 229 | 2026-05-15 |
| Long Beach, California | 130 | 2026-03-02 |
| Savannah, Georgia | 64 | 2023-10-18 |
| Houston, Texas | 37 | 2026-05-20 |
| Newark, New Jersey | 16 | 2025-07-21 |
| Oakland, California | 11 | 2026-05-09 |
| Tacoma, Washington | 10 | 2026-04-04 |
| New Orleans, Louisiana | 10 | 2025-11-08 |
| Seattle, Washington | 5 | 2026-03-03 |
| Norfolk, Virginia | 3 | 2024-07-31 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 261 | 2026-05-15 |
| Ningbo China (Mainland) | 79 | 2026-05-20 |
| Shanghai China (Mainland) | 60 | 2026-03-16 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 32 | 2025-01-13 |
| Yantian China (Mainland) | 28 | 2026-01-17 |
| Taibei China (Taiwan) | 24 | 2023-10-12 |
| Hong Kong Hong Kong | 11 | 2024-01-13 |
| Pusan South Korea | 10 | 2026-03-03 |
| Fuzhou China (Mainland) | 5 | 2018-11-06 |
| Jiangyin China (Mainland) | 3 | 2021-12-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for Fuzhou Huatian Incorporated that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FUZHOU HUATIAN INCORPORATED | 901 ,XINMAO PLAZA FUZHOU 35 350000 CN | 2026-05-20 | 36 |
| FUZHOU HUATIAN INCORPORATED | 11F XINMAO PLAZA NO.153 WUSI RO AD,FUZHOU,CN | 2025-11-25 | 28 |
| FUZHOU HUATIAN INCORPORATED | 2026-01-17 | 24 | |
| FUZHOU HUATIAN INCORPORATED | 2026-03-17 | 21 | |
| FUZHOU HUATIAN INCORPORATED | 2026-03-16 | 19 | |
| FUZHOU HUATIAN INCORPORATED | 2026-05-15 | 17 | |
| FUZHOU HUATIAN INCORPORATED | 2026-05-09 | 14 | |
| FUZHOU HUATIAN INCORPORATED | 2025-08-20 | 8 | |
| FUZHOU HUATIAN INCORPORATED | 2025-09-16 | 4 | |
| FUZHOU HUATIAN INCORPORATED | 2025-06-30 | 2 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Fuzhou Huatian Incorporated.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2019-12-10 | 28 | |
| 2018-10-04 | 8 | |
| 2018-02-21 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||