There are a total of 70 bills of lading on file for Fuzhou HUI YUE JIAN YUN Trading between December 11th, 2022 and May 22nd, 2026.
Of those 70 bills of lading, 9 were within the past 30 days and 16 were within the past 90 days.
| Total Records | 70 |
|---|---|
| Shipper Records | 45 |
| Consignee Records | 35 |
| Notify Party Records | 2 |
| First Shipment on File | Dec 11th, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 9 |
| Records in Last 90 Days | 16 |
| Records in the Past Year | 30 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FUZHOU HUI YUE JIAN YUN TRADING.
Below is a Sankey Diagram of the top 2 companies associated with Fuzhou HUI YUE JIAN YUN Trading, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 2 companies associated with Fuzhou HUI YUE JIAN YUN Trading in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FUZHOU ZIYUANTIANQIN TECHNOLOGY DEV | May 2026 | 302 | 30 |
| FUZHOU JICHENGHEXIN CO., LTD | Sep 2023 | 99 | 5 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Fuzhou HUI YUE JIAN YUN Trading.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| FUZHOU HIPPIH TECHNOLOGY CO.,LTD. | May 2026 | 362 | 30 |
| FUZHOU HOME BROAD ARTS & CRAFTS CO.,LTD | May 2026 | 2,887 | 18 |
| FUZHOU HOMECHOICE CREATION CO. | May 2026 | 224 | 3 |
| FUZHOU HOMEFIELD FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 230 | 3 |
| FUZHOU HOMEMAX NEW INDUSTRY CO.,LTD | Apr 2026 | 619 | 2 |
| FUZHOU HONGMU IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 62 | 15 |
| FUZHOU HONGWEI WISH TRADING CO. | May 2026 | 143 | 5 |
| FUZHOU HUACHENG ARTS & CRAFTS CO. | Sep 2025 | 111 | 0 |
| FUZHOU HUANYU ARTS CRAFTS CO.,LTD | May 2026 | 333 | 5 |
| FUZHOU HUATIAN INCORPORATED | May 2026 | 517 | 11 |
| FUZHOU HUIKEN HOME PRODUCTS CO.,LTD | May 2026 | 157 | 12 |
| FUZHOU HUNTER PRODUCT IMP. & EXP. C | May 2026 | 545 | 4 |
| FUZHOU HYMAN HOSPITALITY CO., LTD | May 2026 | 396 | 41 |
| FUZHOU ITAJAI TRADING CO., LTD | May 2026 | 147 | 9 |
| FUZHOU IVY-DECO MANUFACTURE CO.,LTD | Dec 2025 | 2,379 | 0 |
| FUZHOU J&K IMP&EXP CO.,LTD | Jul 2025 | 225 | 0 |
| FUZHOU JIASHU IMPORT & EXPORT | May 2026 | 130 | 7 |
| FUZHOU JIKAI TRADE | May 2026 | 105 | 78 |
| FUZHOU JIN SHENGHONG TRADE CO., LTD | May 2026 | 77 | 4 |
| FUZHOU JINBONA ARTS&CRAFTS CO.,LTD | May 2026 | 644 | 21 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | CMDUNGP3537550 | AMZDCN2627MJIFGM | 0TBNL | House Bill | AMZD | EVER LEGACY | 2026-05-23 | OAKLAND, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 115 CTN | 2,119 KG | Pier to Pier | FUZHOU HUI YUE JIAN YUN TRADING | FUZHOU ZIYUANTIANQIN TECHNOLOGY DEV | METAL CRAFT ELECTRIC KNIFE | ||
| 2026-05-23 | HLCUNG12602RHGM4 | AMZDCN26GCTI2M43 | 615E | House Bill | AMZD | 9334662 | MAERSK TAIKUNG | 2026-05-22 | SAVANNAH, GEORGIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 220 CTN | 3,131 KG | FUZHOU HUI YUE JIAN YUN TRADING | FUZHOU ZIYUANTIANQIN TECHNOLOGY DEV | XXXXXXX VEGETABLE WASHING BASKET | ||
| 2026-05-23 | HLCUNG12602RHLF0 | AMZDCN26QFW2VMAP | 615E | House Bill | AMZD | 9406738 | NHAVA SHEVA EXPRESS | 2026-05-22 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 174 CTN | 2,420 KG | FUZHOU HUI YUE JIAN YUN TRADING | FUZHOU ZIYUANTIANQIN TECHNOLOGY | XXXXXXX VEGETABLE WASHING BASKET | ||
| 2026-05-23 | MAEU721377593 | AMZDCN26SZQCCTNE | 615E | House Bill | AMZD | 9406738 | NHAVA SHEVA EXPRESS | 2026-05-22 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 288 CTN | 3,018 KG | Container Yard | FUZHOU HUI YUE JIAN YUN TRADING | FUZHOU ZIYUANTIANQIN TECHNOLOGY DEV | TEAKETTLE TEAKETTLE ELECTRIC JUICER | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-21 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-28 |
| Master BOL # | HDMUNBOZ5LY44800 |
|---|---|
| House BOL # | AMZDCN26SWI4V35H |
| Manifest Number | 557711 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMZD |
| Voyage # | 0100E |
| IMO # | |
| Vessel Name | YM UPWARD |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | CNNGB |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | OAKLAND, CALIFORNIA (2811) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 820 KG |
| Weight in KG | 820 KG |
| Quantity | 55 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HMMU4510384 |
| Commodity Description |
GRATERS CHOPPER |
| Shipper Name | FUZHOU HUI YUE JIAN YUN TRADING CO. |
|---|---|
| Address Line 1 | , LTD ROOM 03, FLOOR 2, BUILDING 6, |
| Address Line 2 | AREA A, FUSHENG CHAOYANG, NO.167 CH |
| City | FUZHOU |
| State Province | FU |
| Zip Code | 350000 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | FUZHOU ZIYUANTIANQIN TECHNOLOGY DEV |
|---|---|
| Address Line 1 | ELOPMEN C/O FBA 6120 CLINKER DRIVE, |
| City | JURUPA VALLEY |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92509 |
| Country Code | US |
| Container Number | HMMU4510384 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25H1441298 |
| Seal Number 1 | 25H1441298 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | GRATERS CHOPPER |
| Marks and Numbers 1 | FBA19BL8YDSB FBA19BL8YDSB |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 36 | 2026-05-19 |
| Newark, New Jersey | 11 | 2026-05-23 |
| Oakland, California | 9 | 2025-01-15 |
| Norfolk, Virginia | 5 | 2026-02-18 |
| Long Beach, California | 5 | 2023-09-26 |
| Savannah, Georgia | 3 | 2026-05-23 |
| New York, New York | 1 | 2026-03-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 36 | 2026-04-27 |
| Ningbo China (Mainland) | 19 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 8 | 2024-03-28 |
| Pusan South Korea | 4 | 2026-05-23 |
| Qingdao China (Mainland) | 2 | 2025-01-15 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 1 | 2026-05-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for Fuzhou HUI YUE JIAN YUN Trading that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FUZHOU HUI YUE JIAN YUN TRADING | , LTDROOM 03, FLOOR 2, BUILDING 6, AREA A, FUSHENG CHAOYANG, NO.167 CH FUZHOU 350000 CN | 2026-04-27 | 18 |
| FUZHOU HUI YUE JIAN YUN TRADING | ROOM 03, FLOOR 2, BUILDING 6, AREA A, FUSHENG CHAOYANG, NO.167 CH FUZHOU 350000 CN | 2026-05-23 | 7 |
| FUZHOU HUI YUE JIAN YUN TRADING | 2026-04-27 | 2 | |
| FUZHOU HUI YUE JIAN YUN TRADING | 2026-04-27 | 2 | |
| FUZHOU HUI YUE JIAN YUN TRADING | 2026-05-23 | 1 | |
| FUZHOU HUI YUE JIAN YUN TRADING CO. | 2025-01-15 | 25 | |
| FUZHOU HUI YUE JIAN YUN TRADING CO. | 2024-01-08 | 14 | |
| FUZHOU HUI YUE JIAN YUN TRADING CO. | 2024-06-26 | 3 | |
| FUZHOU HUI YUE JIAN YUN TRADING CO. | 2024-12-17 | 2 | |
| FUZHOU HUI YUE JIAN YUN TRADING CO. | 2025-01-22 | 2 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||