There are a total of 1,490 bills of lading on file for Guala Closures Spa between October 22nd, 2012 and May 15th, 2026.
Of those 1,490 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 18 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,490 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,212 |
| Consignee Records | 332 |
| Notify Party Records | 289 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 18 |
| Records in the Past Year | 154 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUALA CLOSURES SPA.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Guala Closures Spa, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Guala Closures Spa in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GUALA CLOSURES MEXICO SA DE CV | May 2026 | 1,456 | 142 |
| GUALA CLOSURES NORTH AMERICA | May 2026 | 942 | 101 |
| JACK DANIELS DISTILLERY | May 2026 | 197 | 69 |
| JACK DANIELS BOTTLING | May 2026 | 70 | 48 |
| GUALA CLOUSURES MEXICO DE SA DE CV | Feb 2022 | 136 | 15 |
| CAMPARI AMERICA LLC | May 2026 | 12,826 | 15 |
| PACE PACKAGING SOLUTIONS, LLC | May 2026 | 608 | 12 |
| JACK DANIELS | Apr 2025 | 86 | 9 |
| Sep 2022 | 8 | 8 | |
| GUALA CLOSURES DEUTSCHLAND GMBH | Dec 2025 | 36 | 8 |
| MGJ - MANUFACTURE GENERALE DE JOINT | Jun 2023 | 71 | 5 |
| BROWN-FORMAN BEVERAGES WORLDWIDE | Oct 2025 | 2,894 | 5 |
| NIMBLEJACK PARTNERS, LLC | May 2026 | 108 | 4 |
| Jul 2024 | 4 | 4 | |
| GUALA CLOSURES AUSTRALIA PTY LTD | May 2026 | 363 | 4 |
| STRANAHAN'S COLORADO WHISKEY | Jun 2025 | 16 | 2 |
| KIDDLY MARKETING & FULFILLMENT | Apr 2025 | 31 | 2 |
| JD SOUTH BOTTLING | Dec 2021 | 25 | 2 |
| J. WRAY & NEPHEW LIMITED | May 2026 | 5,649 | 2 |
| BUFFALO TRACE DISTILLERY | May 2026 | 329 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Guala Closures Spa.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| GU USA LLC | May 2026 | 959 | 70 |
| GUACAMOLE DE LA SIERRA SA DE CV | May 2026 | 186 | 16 |
| GUACIRA ALIMENTOS LTDA | Feb 2026 | 455 | 0 |
| GUADALUOE MOSQUERA | Jan 2025 | 142 | 0 |
| GUADALUPE GARCIA | Jan 2025 | 94 | 0 |
| GUAGNZHOU WEISEN DIANZISHANGWU CO., LTD | Sep 2022 | 129 | 0 |
| GUALA CLOSURES AUSTRALIA PTY LTD | May 2026 | 363 | 2 |
| GUALA CLOSURES DGS POLAND S.A | May 2026 | 1,058 | 19 |
| GUALA CLOSURES MEXICO SA DE CV | May 2026 | 1,456 | 20 |
| GUALA CLOSURES NORTH AMERICA | May 2026 | 942 | 41 |
| GUALA CLOSURES TECHNOLOGIA UKRAINE | May 2026 | 612 | 26 |
| GUALA CLOSURES UCP LIMITED | Mar 2026 | 273 | 1 |
| GUALA CLOSURES UKRAINE LLC | May 2026 | 345 | 13 |
| GUALA DISPENSING MEXICO SA DE CV | May 2026 | 1,399 | 50 |
| GUALA DISPENSING S.P.A. | May 2026 | 733 | 13 |
| GUALAPACK SPA | May 2026 | 1,046 | 5 |
| GUALINI SPA | Apr 2026 | 250 | 2 |
| GUAN CHENG INDUSTRIAL (HK) LIMITED | Feb 2026 | 827 | 1 |
| GUAN CHONG COCOA MANUFACTURER SDN BHD | May 2026 | 2,860 | 64 |
| GUAN DAI TECHNOLOGY COMPANY LTD. | May 2026 | 187 | 7 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 | MEDURL623051 | SCFLS00270152 | FD611 | House Bill | SCFL | 9964194 | MSC MARIAGRAZIA | 2026-05-12 | NEWARK, NEW JERSEY | GENOA ITALY | 23 PKG | 11,738 KG | House to House | GUALA CLOSURES S.P.A. | GUALA CLOSURES NORTH AMERICA | GUALA CLOSURES NORTH AMERICA | T-SHAPE WOODHS CODE 45031090 |
| 2026-05-11 | MEDURL570583 | SCFLS00270160 | MC611 | House Bill | SCFL | 9756731 | MSC HORTENSE | 2026-05-09 | OAKLAND, CALIFORNIA | SINES PORTUGAL | 42 PKG | 5,740 KG | House to House | GUALA CLOSURES S.P.A. | GUALA CLOSURES NORTH AMERICA | GUALA CLOSURES NORTH AMERICA | NATURAL WAK INSERT HS 39235090 |
| 2026-04-28 | ZIMUGOA1089210 | 359E | Simple BOL FROB | ZIMU | 9440837 | ZIM PACIFIC | 2026-04-26 | NEWARK, NEW JERSEY | GENOA ITALY | 44 PKG | 20,177 LB | Pier to Pier | GUALA CLOSURES S.P.A. | J WRAY & NEPHEW LIMITED | J WRAY & NEPHEW LIMITED | CONTAINING BOXES STOPPERS, LIDS, CAPS AN D OTHER CLOSURES HS CODE | |
| 2026-04-20 | MAEU265815083 | CSWAM26EXL07365 | 612W | House Bill | CSWA | 9315226 | MAERSK SEMBAWANG | 2026-04-18 | NEWARK, NEW JERSEY | GENOA ITALY | 1 PKG | 615 KG | GUALA CLOSURES S.P.A. | GUALA CLOSURES NORTH AMERICA, INC. | CAPS / BOTTLE STOPPERS | ||
| Run Date | 2026-05-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-12 |
| Trade Update Date | 2026-03-30 |
| Master BOL # | MEDURL623093 |
|---|---|
| House BOL # | SCFLS00270287 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SCFL |
| Voyage # | FD611 |
| IMO # | 9964194 |
| Vessel Name | MSC MARIAGRAZIA |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | GENOVA |
| Foreign Port of Lading | GENOA ITALY (47527) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 14094 KG |
| Weight in KG | 14,094 KG |
| Quantity | 24 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSDU4391808 |
| Commodity Description |
T-SHAPE PLASTICHTS 39235010 |
| Shipper Name | GUALA CLOSURES S.P.A. |
|---|---|
| Address Line 1 | VIA RANA 12 |
| City | ALESSANDRIA |
| Country Code | IT |
| Contact Name | EXPORT AEREA MAGENTA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +3904451911821 |
| Consignee Name | GUALA CLOSURES NORTH AMERICA |
|---|---|
| Address Line 1 | 2300 S WATNEY WAY STE A |
| City | FAIRFIELD |
| State Province | CA |
| Zip Code | 94533-673 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | GUALA CLOSURES NORTH AMERICA |
|---|---|
| Address Line 1 | 2300 S WATNEY WAY STE A |
| City | FAIRFIELD |
| State Province | CA |
| Zip Code | 94533-673 |
| Country Code | US |
| Container Number | MSDU4391808 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 3010116 |
| Seal Number 1 | 3010116 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | T-SHAPE PLASTICHTS 39235010 |
| Marks and Numbers 1 | S00270287 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 392350 | 00000000 | 0000014094 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 353 | 2026-05-16 |
| Oakland, California | 338 | 2026-05-11 |
| Miami, Florida | 278 | 2025-11-28 |
| Port Everglades, Florida | 182 | 2025-12-20 |
| Houston, Texas | 145 | 2026-01-27 |
| Norfolk, Virginia | 88 | 2026-04-17 |
| Newark, New Jersey | 60 | 2026-05-13 |
| Charleston, South Carolina | 12 | 2025-12-22 |
| Long Beach, California | 9 | 2026-04-16 |
| New York, New York | 8 | 2025-03-07 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Genoa Italy | 648 | 2026-05-16 |
| Melbourne Australia | 240 | 2022-03-23 |
| La Spezia Italy | 178 | 2026-04-17 |
| Napoli Italy | 134 | 2025-12-20 |
| Sines Portugal | 51 | 2026-05-11 |
| Salerno Italy | 51 | 2026-03-23 |
| Tampico Mexico | 32 | 2026-01-05 |
| Veracruz Mexico | 27 | 2023-03-13 |
| Valencia Spain | 26 | 2026-02-07 |
| Algeciras Spain | 15 | 2024-11-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for Guala Closures Spa that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUALA CLOSURES SPA | VIA RANA 12 SPINETTA MARENGO AL 15122 ITALY | 2026-03-30 | 214 |
| GUALA CLOSURES SPA | VIA RANA 12 - Z.I. D6 SPINETTA MARENGO 15022 IT | 2026-03-11 | 26 |
| GUALA CLOSURES SPA | 2026-03-23 | 23 | |
| GUALA CLOSURES SPA | 2026-04-03 | 5 | |
| GUALA CLOSURES SPA | 2025-07-17 | 3 | |
| GUALA CLOSURES SPA | 2025-09-09 | 2 | |
| GUALA CLOSURES SPA | 2025-09-09 | 2 | |
| GUALA CLOSURES SPA | 2025-11-22 | 1 | |
| GUALA CLOSURES SPA | 2026-03-17 | 1 | |
| GUALA CLOSURES SPA | 2026-01-27 | 1 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Guala Closures Spa.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-16 | 20 | |
| 2026-03-23 | 14 | |
| 2021-11-01 | 9 | |
| 2021-10-25 | 3 | |
| 2021-06-08 | 11 | |
| 2021-05-20 | 2 | |
| 2019-03-28 | 1 | |
| 2018-07-14 | 1 | |
| 2017-12-15 | 1 | |
| 2017-11-21 | 4 |
Below are the top 2 email addresses on file for Guala Closures Spa.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-11-14 | 37 | |
| 2015-06-01 | 1 |