There are a total of 119 bills of lading on file for Hangzhou Miuge Chemical Commodities between April 20th, 2016 and May 22nd, 2026.
Of those 119 bills of lading, 11 were within the past 30 days and 14 were within the past 90 days.
| Total Records | 119 |
|---|---|
| Shipper Records | 119 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Apr 20th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 11 |
| Records in Last 90 Days | 14 |
| Records in the Past Year | 62 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU MIUGE CHEMICAL COMMODITIES.
Below is a Sankey Diagram of the top 15 companies associated with Hangzhou Miuge Chemical Commodities, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 15 companies associated with Hangzhou Miuge Chemical Commodities in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MYIMPORTSUSALLC | Aug 2025 | 3,002 | 47 |
| PINENTIAL INTERNATIONAL INC | May 2026 | 594 | 17 |
| MENHAN LEENGSEN GROP CORP | May 2026 | 619 | 17 |
| OBERSDORF INC | May 2026 | 235 | 6 |
| ECOFROST GROUP CORP | May 2026 | 641 | 6 |
| ROZZANO INC | May 2026 | 62 | 4 |
| IRONVALE RENEWABLES | May 2026 | 72 | 4 |
| ALBENTOSA LIMITED | Apr 2026 | 235 | 4 |
| 8704147 CANADA INC. | May 2026 | 70 | 3 |
| QIHANG TECH LLC | May 2026 | 217 | 1 |
| May 2026 | 6 | 1 | |
| MERCANT RIDGE | May 2026 | 24 | 1 |
| Jan 2025 | 7 | 1 | |
| Dec 2023 | 4 | 1 | |
| BISNATE INC | May 2026 | 57 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou Miuge Chemical Commodities.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU MGS ACCESSORIES CO.,LTD | May 2026 | 312 | 5 |
| HANGZHOU MIANDA TRADING LIMITED | Apr 2026 | 222 | 5 |
| HANGZHOU MIAOMAIMIAOHAI TRADE CO.,L TDC O GOLDEN STATE FC LLC | Jul 2023 | 104 | 0 |
| HANGZHOU MICRO-NETWORK TECHNOLOGY | Oct 2021 | 281 | 0 |
| HANGZHOU MIG PACKAGING CO.,LTD | May 2026 | 129 | 3 |
| HANGZHOU MIKA TRADING CO., LTD | May 2026 | 185 | 5 |
| HANGZHOU MINGCHEN TRADING | May 2026 | 68 | 15 |
| HANGZHOU MINGTIAN TRADING CO., LTD | May 2026 | 192 | 4 |
| HANGZHOU MINGXUAN SANITARY PRODUCTS | May 2026 | 4,333 | 167 |
| HANGZHOU MINIPART TRADING CO.,LTD. | May 2026 | 1,192 | 36 |
| HANGZHOU MOONBAY INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 252 | 7 |
| HANGZHOU MOTION AUTO PARTS CO.,LTD. | May 2026 | 599 | 19 |
| HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE | May 2026 | 484 | 242 |
| HANGZHOU MTD I E CORP | May 2026 | 591 | 21 |
| HANGZHOU MUCHENG GUOJIMAOYI CO LTD | May 2026 | 518 | 66 |
| HANGZHOU MUENCH TRADING CO., LTD. | Sep 2024 | 164 | 0 |
| HANGZHOU MUJIA NETWORK TECHNOLOGY | May 2026 | 436 | 7 |
| HANGZHOU MUKUN E-COMMERCE | May 2026 | 72 | 23 |
| HANGZHOU MUSEN IMPORT AND EXPORT CO LTD | May 2026 | 875 | 53 |
| HANGZHOU MYRON INTERNATIONAL LOGIST | May 2026 | 358 | 25 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 | EGLV143673196322 | NNHIHREF26040034 | 1217E | House Bill | NNHI | 9595462 | EVER LEADING | 2026-05-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 7,650 CTN | 24,117 K | Pier to Pier | HANGZHOU MIUGE CHEMICAL COMMODITIES | MERCANT RIDGE | ZHL SUPPLY CHAIN CORP | DETERGENT POWDER |
| 2026-05-19 | EGLV143673196012 | NNHIHREF26031004 | 1217E | House Bill | NNHI | 9595462 | EVER LEADING | 2026-05-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 4,190 CTN | 25,790 K | Pier to Pier | HANGZHOU MIUGE CHEMICAL COMMODI | IRONVALE RENEWABLES | ZHL SUPPLY CHAIN CORP | LAUNDRY POWDER |
| 2026-05-19 | EGLV143673195504 | NNHIHREF26031003 | 1217E | House Bill | NNHI | 9595462 | EVER LEADING | 2026-05-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 3,257 CTN | 24,753 K | Pier to Pier | HANGZHOU MIUGE CHEMICAL COMMODI | IRONVALE RENEWABLES | ZHL SUPPLY CHAIN CORP | LAUNDRY POWDER LAUNDRY DETERGENT POD |
| 2026-05-16 | WHLC031G530839 | NNHIAP26040026 | 013E | House Bill | NNHI | 9944493 | HMM EMERALD | 2026-05-15 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 2,760 CTN | 25,917 K | Pier to Pier | HANGZHOU MIUGE CHEMICAL COMMO | ROZZANO INC | ZHL SUPPLY CHAIN CORP | LAUNDRY POWDER THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLI D WOOD PACKING MATERIALS |
| Run Date | 2026-05-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-16 |
| Trade Update Date | 2026-04-29 |
| Master BOL # | EGLV143673197001 |
|---|---|
| House BOL # | NNHIHREF26040331 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NNHI |
| Voyage # | 1218E |
| IMO # | 9595515 |
| Vessel Name | EVER LEGACY |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | NINGBO CHINA |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 25184 K |
| Weight in KG | 25,184 KG |
| Quantity | 4399 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EGSU1586931 |
| Commodity Description |
DETERGENT POWDER |
| Shipper Name | HANGZHOU MIUGE CHEMICAL COMMODITIES |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.609 EAST OF BAIYUNYUAN ROAD,TON |
| Address Line 2 | GLU |
| Address Line 3 | COUNTY,ZHEJIANG PROVINCE,CHINA |
| City | ZHEJIANG |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | MILLSTEAD AUTOMATION WORKS |
|---|---|
| Address Line 1 | 650 N ROSE DR STE 400 PLACENTIA, CA |
| Address Line 2 | 92870 |
| City | PLACENTIA |
| State Province | CA |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | ZHL SUPPLY CHAIN CORP |
|---|---|
| Address Line 1 | 626 REXCORP PLAZA 6TH FLOOR UNIONDA |
| Address Line 2 | LE, NY 11556 |
| City | UNIONDALE |
| State Province | NY |
| Country Code | US |
| Container Number | EGSU1586931 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCDUJ8375 |
| Seal Number 1 | EMCDUJ8375 |
| Equipment Description Code | AC |
| Equipment Description | Closed Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | DETERGENT POWDER |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 49 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 44 | 2026-05-13 |
| Newark, New Jersey | 22 | 2025-09-01 |
| Seattle, Washington | 3 | 2024-12-03 |
| Miami, Florida | 1 | 2023-09-28 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 110 | 2026-05-23 |
| Qingdao China (Mainland) | 7 | 2026-01-19 |
| Pusan South Korea | 1 | 2026-03-13 |
| Shanghai China (Mainland) | 1 | 2024-07-19 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hangzhou Miuge Chemical Commodities that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU MIUGE CHEMICAL COMMODITIES | NO.609 EAST OF BAIYUNYUAN RD, TONGLU COUNTY,ZHEJIANG TONGLU CN | 2025-09-01 | 55 |
| HANGZHOU MIUGE CHEMICAL COMMODITIES | NO.609 EAST OF BAIYUNYUAN ROAD,TONG LU COUNTY,ZHEJIANG PROVINCE,CHINA ZHEJIANG CN | 2026-05-23 | 20 |
| HANGZHOU MIUGE CHEMICAL COMMODITIES | 2025-11-18 | 2 | |
| HANGZHOU MIUGE CHEMICAL COMMODITIES | 2025-08-28 | 2 | |
| HANGZHOU MIUGE CHEMICAL COMMODITIES | 2025-10-07 | 1 | |
| HANGZHOU MIUGE CHEMICAL COMMODITIES | 2026-03-02 | 1 | |
| HANGZHOU MIUGE CHEMICAL COMMODITIES | 2024-05-30 | 19 | |
| HANGZHOU MIUGE CHEMICAL COMMODITIES SCIENCE&TECHNOLOGY CO., LTD | 2023-12-04 | 2 | |
| HANGZHOU MIUGE CHEMICAL COMMO | 2026-05-16 | 2 | |
| HANGZHOU MIUGE CHEMICAL COMMODITIES | 2024-12-03 | 2 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||