There are a total of 62 bills of lading on file for Hengyuan Home Furnishing between April 7th, 2025 and May 12th, 2026.
Of those 62 bills of lading, 9 were within the past 30 days and 27 were within the past 90 days.
| Total Records | 62 |
|---|---|
| Shipper Records | 72 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 3 |
| First Shipment on File | Apr 7th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 12th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 9 |
| Records in Last 90 Days | 27 |
| Records in the Past Year | 58 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HENGYUAN HOME FURNISHING.
Below is a Sankey Diagram of the top 11 companies associated with Hengyuan Home Furnishing, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 11 companies associated with Hengyuan Home Furnishing in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HD SUPPLY FACILITIES MAINTENANCE, L | May 2026 | 26,302 | 16 |
| AS AMERICA | May 2026 | 4,620 | 13 |
| ECHO IMPORTERS LLC | May 2026 | 754 | 11 |
| ORGILL INC | May 2026 | 13,658 | 5 |
| BRIDGE PRODUCTS ENTERPRISES INC. | Jan 2026 | 1,889 | 5 |
| GINSEY INDUSTRIES, INC | May 2026 | 1,923 | 4 |
| LUXORVANCE INC | Mar 2026 | 270 | 2 |
| LC HOME GOODS INC | May 2026 | 189 | 2 |
| SOULACK INC | May 2026 | 71 | 1 |
| May 2026 | 6 | 1 | |
| FERGUSON ENTERPRISES INC | May 2026 | 4,005 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hengyuan Home Furnishing.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HENGXUAN DA TRADING HONG KONG LIMITED | Apr 2026 | 101 | 3 |
| HENGYANG CHENHAO TRADING | May 2026 | 61 | 35 |
| HENGYANG RITAR POWER CO., LTD. | May 2026 | 447 | 2 |
| HENGYE INC. | May 2026 | 278 | 7 |
| HENGYE INT'L DEVELOPMENT CO., LIMITED | May 2026 | 149 | 8 |
| HENGYE INT'L TRADING (H.K.)CO.,LIMI | Apr 2022 | 1,208 | 0 |
| HENGYE INTELLIGENT DRIVE (HANGZHOU) CO., LTD | May 2026 | 114 | 14 |
| HENGYI FURNITURE | May 2026 | 114 | 5 |
| HENGYI ZHIXING TRADING CO LTD | May 2026 | 88 | 10 |
| HENGYU ELECTRIC VEHICLE VIET NAM CO | Mar 2026 | 415 | 2 |
| HENGYUAN INDUSTRIES INC | May 2026 | 746 | 25 |
| HENGYUAN LONG TRADING CO. LIMITED | Sep 2025 | 76 | 0 |
| HENGYUE SERVICE INC | Apr 2026 | 108 | 24 |
| HENGYUN METAL FURNITURE MANUFACTURING COMPANY LIMITED | May 2026 | 643 | 30 |
| HENGZHAO TRADING LIMITED | Mar 2026 | 508 | 1 |
| HENIEMO HOME COLLECTION CO.,LTD | May 2026 | 6,039 | 354 |
| HENKE-SASS, WOLF GMBH | Apr 2026 | 577 | 7 |
| HENKEL ADHESIVES | May 2026 | 641 | 5 |
| HENKEL ADHESIVES TECHNOLOGIES INDIA | May 2026 | 128 | 2 |
| HENKEL AG & CO. KGAA | Nov 2025 | 933 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | MAEU268952276 | 618E | Regular Bill | MAEU | 9342516 | MAERSK ALFIRK | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | LAEM CHABANG THAILAND | 840 CTN | 35,358 LB | Container Yard | HENGYUAN HOME FURNISHING (THAILAND) COMPANY LIMITED | HD SUPPLY FACILITIES MAINTENANCE LT LTD | DAMCO CUSTOMS SERVICES INC | WOOD TOILET SEAT XXXXXXXXXXXXXXXX TEL 66653 064852 ON BEHALF OF XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX | |
| 2026-05-25 | MAEU268952287 | 618E | Regular Bill | MAEU | 9342516 | MAERSK ALFIRK | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | LAEM CHABANG THAILAND | 870 CTN | 35,867 LB | Container Yard | HENGYUAN HOME FURNISHING (THAILAND) COMPANY LIMITED | HD SUPPLY FACILITIES MAINTENANCE LT LTD | DAMCO CUSTOMS SERVICES INC | WOOD TOILET SEAT XXXXXXXXXXXXXXXX TEL 66653 064852 ON BEHALF OF XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX | |
| 2026-05-25 | MAEU268952286 | 618E | Regular Bill | MAEU | 9342516 | MAERSK ALFIRK | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | LAEM CHABANG THAILAND | 875 CTN | 36,073 LB | Container Yard | HENGYUAN HOME FURNISHING (THAILAND) COMPANY LIMITED | HD SUPPLY FACILITIES MAINTENANCE LT LTD | DAMCO CUSTOMS SERVICES INC | WOOD TOILET SEAT XXXXXXXXXXXXXXXX TEL 66653 064852 ON BEHALF OF XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX | |
| 2026-05-13 | MAEU267509046 | 617E | Regular Bill | MAEU | 9349514 | DELAWARE EXPRESS | 2026-05-12 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 404 CTN | 16,655 LB | Container Yard | HENGYUAN HOME FURNISHING (THAILAND) COMPANY LIMITED | HD SUPPLY FACILITIES MAINTENANCE LT LTD | DAMCO CUSTOMS SERVICES INC | WOOD TOILET SEAT XXXXXXXXXXXXXXXX TEL 66653 064852 ON BEHALF OF XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-24 |
| Trade Update Date | 2026-05-18 |
| Master BOL # | CMDUTHD1504398 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | CMDU |
| Voyage # | 1TUI5 |
| IMO # | 9860245 |
| Vessel Name | CMA CGM BRAZIL |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | LAEM CHABANG |
| Foreign Port of Lading | LAEM CHABANG THAILAND (54930) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 20182 KG |
| Weight in KG | 20,182 KG |
| Quantity | 875 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
AXIU1601213 |
| Commodity Description |
FREIGHT COLLECT WOOD TOILET SEAT KTUNNELL GWII.COM, ERIC.LIMKEMAN GWII.COM XXXXXXXXXXXXXXXXX TEL: 66-653064852 ON BEHALF OF XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX 2ND XXXXXXXXXXXXXXXXX 5300 N HWY 146, SEABROO |
| Shipper Name | HENGYUAN HOME FURNISHING (THAILAND) |
|---|---|
| Address Line 1 | COMPANY LIMITED. |
| Address Line 2 | NO.397 M.4 NONG SUA CHANG |
| Address Line 3 | SUBDISTRICT, NONG YAI DISTRICT, |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | CHON BURI 20190, THAILAND |
| Consignee Name | HD SUPPLY FACILITIES MAINTENANCE |
|---|---|
| Address Line 1 | LTD 3400 CUMBERLAND BLVD |
| Address Line 2 | ATLANTA, GA 30339 |
| Address Line 3 | ATTN: INTERNATIONAL LOGISTICS |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | TEL: 770-261-5158 |
| Notify Party Name | DAMCO CUSTOMS SERVICES INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 9300 ARROWPOINT BLVD CHARLOTTE, |
| Address Line 2 | NC 28273 |
| Address Line 3 | PHONE: 704-571-2000 |
| Notify Party Name | GULF WINDS |
|---|---|
| Address Line 1 | 5300 N HWY 146, SEABROOK, |
| Address Line 2 | TX 77586-1516 |
| Address Line 3 | TEL: 713-747-4909 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | EMAIL: SHERNERA.JOHNS GWII.COM |
| Container Number | AXIU1601213 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M4841224 |
| Seal Number 1 | M4841224 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | FREIGHT COLLECT WOOD TOILET SEAT KTUNNELL GWII.COM, ERIC.LIMKEMAN GWII.COM XXXXXXXXXXXXXXXXX TEL: 66-653064852 ON BEHALF OF XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX 2ND XXXXXXXXXXXXXXXXX 5300 N HWY 146, SEABROO |
| Additional Cargo 1 | 77586-1516 XXXXXXXXXXXXXXXXXXEMAIL: SHERNERA.JOHNS GWII.COM |
| Marks and Numbers 1 | MAINTENANCE WAREHOUSE LOGO DESCRIPTION PART EXCLUSIVELY DISTRIBUTED BY: |
| Marks and Numbers 2 | HD SUPPLY FACILITIES MAINTENANCE, LTD. ATLANTA, GA 30339 C 2026 MADE IN |
| Marks and Numbers 3 | THAILAND |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 21 | 2026-05-12 |
| Long Beach, California | 18 | 2026-03-30 |
| Los Angeles, California | 16 | 2026-05-13 |
| Houston, Texas | 4 | 2026-05-04 |
| Savannah, Georgia | 3 | 2026-04-07 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Laem Chabang Thailand | 43 | 2026-05-12 |
| Yangshan China (Mainland) | 5 | 2026-03-26 |
| Singapore Singapore | 3 | 2026-03-17 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 2 | 2026-04-07 |
| Yantian China (Mainland) | 2 | 2026-03-30 |
| Shanghai China (Mainland) | 2 | 2026-02-20 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2026-05-13 |
| Vung Tau Vietnam | 1 | 2026-05-12 |
| Taibei China (Taiwan) | 1 | 2026-03-25 |
| Nansha China (Mainland) | 1 | 2026-03-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hengyuan Home Furnishing that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HENGYUAN HOME FURNISHING | 397 M.4 NONG SUEA CHANG,NONG YAI, CHON BURI . THAILAND 53392434 | 2026-05-12 | 13 |
| HENGYUAN HOME FURNISHING | 397, MOO 4 NONG SUEA CHANG SUB-DIST RICT, NONG YAI DISTRICT, CHONBURI 20190 CHONBURI TH | 2026-01-22 | 6 |
| HENGYUAN HOME FURNISHING | 2026-01-30 | 4 | |
| HENGYUAN HOME FURNISHING | 2026-01-30 | 4 | |
| HENGYUAN HOME FURNISHING | 2026-03-30 | 4 | |
| HENGYUAN HOME FURNISHING | 2026-02-28 | 3 | |
| HENGYUAN HOME FURNISHING | 2026-04-25 | 3 | |
| HENGYUAN HOME FURNISHING | 2026-03-16 | 1 | |
| HENGYUAN HOME FURNISHING | 2026-05-04 | 1 | |
| HENGYUAN HOME FURNISHING | 2026-02-09 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
Below are the top 1 email addresses on file for Hengyuan Home Furnishing.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-30 | 4 |