There are a total of 970 bills of lading on file for Lumson Spa between May 13th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 970 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 16 were within the past 90 days.
| Total Records | 970 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,314 |
| Consignee Records | 4 |
| Notify Party Records | 6 |
| First Shipment on File | May 13th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 16 |
| Records in the Past Year | 70 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LUMSON SPA.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Lumson Spa, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Lumson Spa in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| LUMSON USA CORP | May 2026 | 723 | 259 |
| MOROCCAN OIL INC. | May 2026 | 1,572 | 19 |
| TOPIDERM INC | May 2026 | 557 | 11 |
| CAPSUM | May 2026 | 403 | 6 |
| INTERCOS AMERICA, INC. | May 2026 | 3,682 | 5 |
| NATUROPATHICA HOLISTIC HEALTH, INC. | Apr 2026 | 59 | 4 |
| GS COSMECEUTICAL USA INC | Feb 2026 | 117 | 4 |
| BENEFIT COSMETICS LLC | May 2026 | 8,042 | 4 |
| Apr 2026 | 6 | 3 | |
| SWARM TRANSPORT | May 2026 | 330 | 3 |
| PGP GLASS PRIVATE LIMITED | May 2026 | 2,940 | 3 |
| FAREVA | May 2026 | 182 | 3 |
| A.N. DERINGER, INC. | May 2026 | 251,445 | 3 |
| YELLOW EMPEROR | Aug 2025 | 14 | 2 |
| TATA S NATURAL ALCHEMY LLC | Mar 2026 | 28 | 2 |
| MOROCCANOIL WAREHOUSE | Mar 2026 | 74 | 2 |
| KOLMAR LABORATORIES | Sep 2025 | 1,995 | 2 |
| INNOVATIVE BODY SCIENCE | Feb 2026 | 61 | 2 |
| DERMALOGICA | May 2026 | 548 | 2 |
| CALEEL & HAYDEN LLC | May 2026 | 163 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Lumson Spa.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LUMITEC | May 2026 | 420 | 20 |
| LUMITEC LIGHTING | May 2026 | 130 | 9 |
| LUMIVERT LIGHTING | May 2026 | 177 | 6 |
| LUMLUX CORP | Mar 2026 | 120 | 1 |
| LUMMOX INC | May 2026 | 118 | 15 |
| LUMNAT DISTRIBUTORS | May 2026 | 147 | 63 |
| LUMORA STRATEGIC GROUP INC | May 2026 | 108 | 103 |
| LUMORA TRADING INC | May 2026 | 198 | 107 |
| LUMOS SKYING COMPANY INC | May 2026 | 219 | 36 |
| LUMSDEN FLEXX FLOW | Apr 2025 | 193 | 0 |
| LUMSON USA CORP | May 2026 | 723 | 10 |
| LUMYANARYX INC | Apr 2026 | 126 | 25 |
| LUN-YUAN ENTERPRISE CO., LTD | May 2026 | 623 | 7 |
| LUNA CYCLES LLC | May 2026 | 475 | 16 |
| LUNA IMPORTS LLC | Apr 2026 | 135 | 6 |
| LUNA MANUFACTURING INC | May 2026 | 226 | 5 |
| LUNA P F | May 2026 | 2,946 | 129 |
| LUNA TIRE DISTRIBUTOR LLC | Apr 2026 | 114 | 3 |
| LUNABLU 26 INC. | Apr 2026 | 229 | 6 |
| LUNABOAT TRADING LLC | May 2026 | 630 | 197 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 | HLCUGOA260356607 | BWLEMIL69697128 | 615W | House Bill | BWLE | 9229348 | GSL NICOLETTA | 2026-05-09 | NEWARK, NEW JERSEY | GENOA ITALY | 1,022 PKG | 8,110 KG | House to House | LUMSON S.P.A. | LUMSON USA CORPORATION | NFI | PLASTIC MATERIAL FOR COSMETIC INDUS |
| 2026-05-04 | HLCUGOA260404250 | BWLEMIL69769578 | 616W | House Bill | BWLE | 9635664 | COLOMBIA EXPRESS | 2026-05-02 | HOUSTON, TEXAS | GENOA ITALY | 416 PKG | 3,110 KG | House to House | LUMSON S.P.A. | CAPSUM INC. | CAPSUM INC. | PACKAGING FOR COSMETICS |
| 2026-05-04 | HLCUGOA260356100 | BWLEMIL69696937 | 614W | House Bill | BWLE | 9348651 | MAERSK MEMPHIS | 2026-05-02 | NEWARK, NEW JERSEY | GENOA ITALY | 858 PKG | 8,605 KG | House to House | LUMSON S.P.A. | LUMSON USA CORPORATION | NFI | PLASTIC MATERIAL FOR COSMETIC INDUS |
| 2026-05-04 | MEDUWW062295 | 612A | Regular Bill | MEDU | 9618317 | MSC ATHOS | 2026-05-01 | LONG BEACH, CALIFORNIA | LA SPEZIA ITALY | 2,776 PKG | 27,749 K | House to House | LUMSON SPA | AN DERINGER INC | UNICARGO SUPPLY CHAIN SOLUTIONS | EMPTY PACKAGING FOR COSMETIC USE 2253 PACKAGE S LOADED ON 47 PALLETS HS CODE: 70109091 EMPTY PACKAGING FOR COSMETIC USE 523 PACK... | |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-15 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-16 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | HLCUGOA260439549 |
|---|---|
| House BOL # | BWLEMIL69795301 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BWLE |
| Voyage # | 618W |
| IMO # | 9221839 |
| Vessel Name | PORTO CHELI |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | GENOVA |
| Foreign Port of Lading | GENOA ITALY (47527) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5660 KG |
| Weight in KG | 5,660 KG |
| Quantity | 591 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TGHU5245873 |
| Commodity Description |
PACKAGING FOR COSMETICS |
| Shipper Name | LUMSON S.P.A. |
|---|---|
| Address Line 1 | VIA DEI CASCINOTTI 12 |
| City | CREDERA RUBBIANO |
| Country Code | IT |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +3903732331 |
| Consignee Name | LUMSON USA CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 28 BEECHWOOD RD |
| City | SUMMIT |
| State Province | NJ |
| Zip Code | 07901 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | IPATRINI@LUMSON.IT |
| Consignee Name | LUMSON USA CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 28 BEECHWOOD RD |
| City | SUMMIT |
| State Province | NJ |
| Zip Code | 07901 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +19089181333 |
| Notify Party Name | AMS LOGISTICS |
|---|---|
| Address Line 1 | 1 CORY RD OFC 268 |
| City | MORRISTOWN |
| State Province | NJ |
| Zip Code | 07960 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +19732371181 |
| Notify Party Name | AMS LOGISTICS |
|---|---|
| Address Line 1 | 1 CORY RD OFC 268 |
| City | MORRISTOWN |
| State Province | NJ |
| Zip Code | 07960 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | CSAMBUS@AMSLOG.COM |
| Container Number | TGHU5245873 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 6251935 |
| Seal Number 1 | 6251935 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4310 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PACKAGING FOR COSMETICS |
| Marks and Numbers 1 | LUMSON USA CORP.??UNITED STATES |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 961610 | 00000000 | 0000005660 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 713 | 2026-05-23 |
| New York, New York | 119 | 2026-03-30 |
| Houston, Texas | 58 | 2026-05-04 |
| Long Beach, California | 35 | 2026-05-04 |
| Los Angeles, California | 27 | 2026-03-25 |
| Norfolk, Virginia | 6 | 2025-12-04 |
| Savannah, Georgia | 5 | 2025-05-05 |
| Miami, Florida | 3 | 2019-12-21 |
| Charleston, South Carolina | 3 | 2015-08-24 |
| Port Everglades, Florida | 1 | 2013-07-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Genoa Italy | 848 | 2026-05-23 |
| La Spezia Italy | 86 | 2026-05-04 |
| Leghorn Italy | 7 | 2022-05-03 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 6 | 2025-12-12 |
| Valencia Spain | 5 | 2022-07-27 |
| Hazira India | 3 | 2024-12-06 |
| Veracruz Mexico | 3 | 2022-02-12 |
| Algeciras Spain | 3 | 2021-11-09 |
| Tangier Morocco | 2 | 2022-09-22 |
| Le Havre France | 2 | 2017-07-25 |
Below are the top 10 company names and addresses for Lumson Spa that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LUMSON SPA | VIA TESINO 62 64 CAPERGNANICA, CR 26010 IT | 2026-04-02 | 40 |
| LUMSON SPA | VIA TESINO 62 64 CAPERGNANICA IT | 2026-02-04 | 11 |
| LUMSON SPA | 2026-05-04 | 5 | |
| LUMSON SPA | 2025-12-18 | 5 | |
| LUMSON SPA | 2025-10-16 | 4 | |
| LUMSON SPA | 2025-12-12 | 3 | |
| LUMSON SPA | 2026-01-29 | 2 | |
| LUMSON SPA | 2025-08-30 | 1 | |
| LUMSON SPA | 2025-09-13 | 1 | |
| LUMSON S.P.A. | 2025-04-26 | 308 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Lumson Spa.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-04-26 | 307 | |
| 2024-11-01 | 258 | |
| 2022-08-04 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||