There are a total of 64 bills of lading on file for Madinaple Fashions Craft Ltd between March 31st, 2022 and May 15th, 2026.
Of those 64 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 26 were within the past 90 days.
| Total Records | 64 |
|---|---|
| Shipper Records | 68 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Mar 31st, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 26 |
| Records in the Past Year | 56 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MADINAPLE FASHIONS CRAFT LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 12 companies associated with Madinaple Fashions Craft Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 12 companies associated with Madinaple Fashions Craft Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| THE CHILDREN'S PLACE SERVICES COMPA | May 2026 | 25,112 | 26 |
| SHAHJALAL IS | May 2026 | 436 | 13 |
| MEIJER DISTRIBUTION, INC. | May 2026 | 43,554 | 6 |
| SHAHJALAL ISLAMI BANK LIMITED | May 2026 | 11,942 | 4 |
| SHAHJALAL ISLAMI | May 2026 | 1,932 | 4 |
| COTTON ON GROUP | May 2026 | 1,349 | 3 |
| HORIZON CRAFT INC | Apr 2026 | 38 | 2 |
| ZHIXING SERVICE INC | Apr 2026 | 22 | 1 |
| MONICA & ANDY INC | May 2026 | 370 | 1 |
| EASTERN BANK LIMITED | May 2026 | 29,942 | 1 |
| BORDER X TRADING INC | May 2026 | 60 | 1 |
| ASOS U.S. SALES LLC | Apr 2025 | 25,789 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Madinaple Fashions Craft Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MADHAVA | May 2026 | 110 | 4 |
| MADHU INDIA DECO LIMITED | Apr 2026 | 754 | 1 |
| MADHU JAYANTI INTERNATIONAL PVT.LTD | May 2026 | 525 | 11 |
| MADHU MATTOR PVT.LTD. | May 2026 | 228 | 3 |
| MADHU PATIBANDLA | Dec 2024 | 76 | 0 |
| MADHU SILICA PVT.LTD. | May 2026 | 533 | 18 |
| MADHUCON GRANITES LIMITED | Jan 2025 | 3,349 | 0 |
| MADICO INC | May 2026 | 232 | 3 |
| MADINA JUTE INDUSTRIES LTD. | May 2026 | 534 | 1 |
| MADINA Y BOO IMPORTS, LLC | May 2026 | 180 | 22 |
| MADINTER TRADE | May 2026 | 407 | 8 |
| MADISON ADMINISTRATIVE SERVICES | May 2026 | 2,839 | 22 |
| MADISON ART TRADING | May 2025 | 1,845 | 0 |
| MADISON AVENUE FURNITURE | May 2026 | 181 | 9 |
| MADISON BONDED WAREHOUSE | May 2026 | 442 | 20 |
| MADISON COMPANY | Apr 2025 | 176 | 0 |
| MADISON ELECTRIC PRODUCTS INC | May 2022 | 1,613 | 0 |
| MADISON HOME INTERNATIONAL LLC | Feb 2026 | 379 | 0 |
| MADISON HONEY IMPORTS LLC | Feb 2023 | 163 | 0 |
| MADISON INDUSTRIES INC | Mar 2025 | 4,602 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-05 | HLCUDA1260223545 | APXLAPSO26030215 | 611E | House Bill | APXL | 9525869 | AIN SNAN EXPRESS | 2026-05-04 | SAVANNAH, GEORGIA | COLOMBO SRI LANKA | 24 CTN | 205 KG | House to House | MADINAPLE FASHIONS CRAFT LTD | THE CHILDRENS PLACE SERVICES COMPAN | THE CHILDRENS PLACE SERVICES COMPAN | BOY CARDIGAN |
| 2026-04-30 | ONEYDACG05984601 | 084E | Regular Bill | ONEY | 9395159 | ONE HAMBURG | 2026-04-29 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 342 CTN | 1,294 KG | Container Yard | MADINAPLE FASHIONS CRAFT LTD. | SHAHJALAL ISLAMI BANK PLC. | KHQ INVESMENTMENT LLC | SWEATERS, PULLOVERS & CARDIGANS, OF COTTON, K NITTED OR CROCHETED AND GIRLS KNIT SWEATER, % COTTON | |
| 2026-04-28 | HLCUDA1260216821 | APXLAPSO26030107 | 610E | House Bill | APXL | 9613020 | ULSAN EXPRESS | 2026-04-27 | SAVANNAH, GEORGIA | COLOMBO SRI LANKA | 85 CTN | 463 KG | House to House | MADINAPLE FASHIONS CRAFT LTD | THE CHILDRENS PLACE SERVICES COMPAN | THE CHILDRENS PLACE SERVICES COMPAN | BOY U VEST |
| 2026-04-17 | CMDUBAC0610327 | APXLAPSO26020506 | 6S1MA | House Bill | APXL | 9780873 | CMA CGM T. ROOSEVELT | 2026-04-16 | SAVANNAH, GEORGIA | COLOMBO SRI LANKA | 221 CTN | 3,084 KG | Pier to Pier | MADINAPLE FASHIONS CRAFT LTD | THE CHILDRENS PLACE SERVICES COMPAN | THE CHILDRENS PLACE SERVICES COMPAN | GIRL CARDIGAN |
| Run Date | 2026-05-05 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-04 |
| Trade Update Date | 2026-03-17 |
| Master BOL # | HLCUDA1260223545 |
|---|---|
| House BOL # | APXLAPSO26030216 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | APXL |
| Voyage # | 611E |
| IMO # | 9525869 |
| Vessel Name | AIN SNAN EXPRESS |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | CHITTAGONG |
| Foreign Port of Lading | COLOMBO SRI LANKA (54201) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 374 KG |
| Weight in KG | 374 KG |
| Quantity | 47 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
UACU5750371 |
| Commodity Description |
BOY CARDIGAN |
| Shipper Name | MADINAPLE FASHIONS CRAFT LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | HOLDINGE-441 WARD7 CHANDORA KALIAKO |
| Address Line 2 | IRGAZIPUR BANGLADESH.,GAZIPUR,BD |
| Consignee Name | THE CHILDRENS PLACE SERVICES COMPAN |
|---|---|
| Address Line 1 | 500 PLAZA DRIVE SECAUCUS NEW JERSEY |
| Address Line 2 | 07094 U.S.A.,NEW JERSEY, ,US |
| Notify Party Name | THE CHILDRENS PLACE SERVICES COMPAN |
|---|---|
| Address Line 1 | 500 PLAZA DRIVE SECAUCUS NEW JERSEY |
| Address Line 2 | 07094 U.S.A.,NEW JERSEY,US |
| Container Number | UACU5750371 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLC3931719 |
| Seal Number 1 | HLC3931719 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BOY CARDIGAN |
| Marks and Numbers 1 | THE CHILDRENS PLACE |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 27 | 2026-05-05 |
| Newark, New Jersey | 20 | 2026-02-23 |
| Los Angeles, California | 11 | 2026-04-30 |
| Tacoma, Washington | 4 | 2026-05-16 |
| Seattle, Washington | 2 | 2025-11-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Colombo Sri Lanka | 46 | 2026-05-05 |
| Singapore Singapore | 8 | 2026-05-16 |
| Ningbo China (Mainland) | 4 | 2026-04-02 |
| Yangshan China (Mainland) | 2 | 2026-02-05 |
| Pusan South Korea | 2 | 2025-11-20 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2026-03-31 |
| Kajang Malaysia | 1 | 2025-10-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for Madinaple Fashions Craft Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MADINAPLE FASHIONS CRAFT LTD | HOLDINGE-441 WARD7 CHANDORA KALIAKO IRGAZIPUR BANGLADESH.,GAZIPUR,BD | 2026-05-05 | 26 |
| MADINAPLE FASHIONS CRAFT LTD | WARD#7 HOLDING#E-44 1 CHANDARA, GAZIPUR 07 1700 BANGLADESH | 2026-02-23 | 22 |
| MADINAPLE FASHIONS CRAFT LTD | 2026-03-18 | 3 | |
| MADINAPLE FASHIONS CRAFT LTD | 2026-03-18 | 3 | |
| MADINAPLE FASHIONS CRAFT LTD | 2025-10-28 | 1 | |
| MADINAPLE FASHIONS CRAFT LTD | 2025-12-11 | 1 | |
| MADINAPLE FASHIONS CRAFT LTD | 2025-12-11 | 1 | |
| MADINAPLE FASHIONS CRAFT LTD. | 2026-04-02 | 5 | |
| MADINAPLE FASHIONS CRAFT LTD. | 2026-05-16 | 2 | |
| MADINAPLE FASHIONS CRAFT LTD | 2024-12-03 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||