There are a total of 100 bills of lading on file for Mondol Intimates Ltd between March 11th, 2014 and April 14th, 2026.
Of those 100 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 100 |
|---|---|
| Shipper Records | 105 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Mar 11th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 14th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 23 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MONDOL INTIMATES LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with Mondol Intimates Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with Mondol Intimates Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SHAHJALAL ISLAMI BANK LIMITED | May 2026 | 11,942 | 30 |
| GILDAN NDC | May 2026 | 25,009 | 14 |
| GILDAN SRL | May 2026 | 849 | 10 |
| LA SENZA CANADA INC. | May 2026 | 64 | 6 |
| SHAHJALAL IS | May 2026 | 436 | 2 |
| TCW TRENDS INC | May 2026 | 5,876 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Mondol Intimates Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MONDIALE VGL (THAILAND) LIMITED | May 2026 | 1,462 | 250 |
| MONDIALE VGL SHANGHAI LIMITED | May 2026 | 114 | 8 |
| MONDIALE VGL SPA | May 2026 | 563 | 65 |
| MONDIALE VGL ULUSLARARASI | May 2026 | 258 | 10 |
| MONDO COLLECTION | Apr 2026 | 267 | 4 |
| MONDO CONTRACT LLC | May 2026 | 181 | 16 |
| MONDO FURNITURE S.R.L. | May 2026 | 337 | 16 |
| MONDO ITALIANO LLC | Apr 2026 | 446 | 4 |
| MONDO MINERALS BV | May 2026 | 532 | 19 |
| MONDO SPA | Oct 2025 | 232 | 0 |
| MONDOREVIVE SPA | May 2026 | 217 | 9 |
| MONET IMPORT | Mar 2026 | 235 | 1 |
| MONETTE SEEDS LTD | May 2026 | 260 | 16 |
| MONEY APPARELS | Feb 2026 | 618 | 1 |
| MONEYSWORTH & BEST USA INC | Mar 2026 | 108 | 2 |
| MONFREIGHT INC. | May 2026 | 3,839 | 142 |
| MONG & ASSOCIATES | May 2026 | 262 | 4 |
| MONG PACKAGING COMPANY LIMITED | May 2026 | 129 | 8 |
| MONGA STRAYFIELD PVT LTD. | May 2026 | 351 | 4 |
| MONGGO FOODS CO.,LTD. | May 2026 | 418 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 | MEDUJS732306 | AWSLAWSL306230 | 607A | House Bill | AWSL | 9251717 | MSC MAUREEN | 2026-03-30 | NORFOLK, VIRGINIA | COLOMBO SRI LANKA | 2,065 CTN | 9,863 K | House to House | MONDOL INTIMATES LIMITED | GILDAN NDC | GILDAN NDC | CLOTHING AA WM BYRB CRPFTD T ( WOMAN T-SHIRT) AA WM BYRBFITD TNK (WOMAN TANK TOP) STYLE NO. BR, BR. PO NO. , . HS CODE: . |
| 2026-04-01 | MEDUJS732306 | AWSLAWSL306229 | 607A | House Bill | AWSL | 9251717 | MSC MAUREEN | 2026-03-30 | NORFOLK, VIRGINIA | COLOMBO SRI LANKA | 2,123 CTN | 10,153 K | House to House | MONDOL INTIMATES LIMITED | GILDAN NDC | GILDAN NDC | CLOTHING AA WM BYRB CRPFTD T ( WOMAN T-SHIRT) STYLE NO. BR. PO NO. . HS CODE: . . |
| 2026-03-30 | HLCUDA1260207270 | AWSLAWSL305938 | 607E | House Bill | AWSL | 9501368 | SHANGHAI EXPRESS | 2026-03-28 | NORFOLK, VIRGINIA | COLOMBO SRI LANKA | 1,771 CTN | 9,882 K | House to House | MONDOL INTIMATES LIMITED | GILDAN NDC | GILDAN NDC | CLOTHING AP WMPERFMELQRZPLVR (WOMAN PULLOVER) AP AD PL PERF HD TS (MAN HOODIE) AP YT PLPERF HOODTS(MAN HOODIE) STYLE NO. HMOL, ,... |
| 2026-03-30 | HLCUDA1260207270 | AWSLAWSL305937 | 607E | House Bill | AWSL | 9501368 | SHANGHAI EXPRESS | 2026-03-28 | NORFOLK, VIRGINIA | COLOMBO SRI LANKA | 1,689 CTN | 10,671 K | House to House | MONDOL INTIMATES LIMITED | GILDAN NDC | GILDAN NDC | CLOTHING AP AD PL PERF HD TS (MAN HOODIE) STYLE NO. . PO NO. . HS CODE: . . |
| Run Date | 2026-04-01 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-29 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-30 |
| Trade Update Date | 2026-02-25 |
| Master BOL # | MEDUJS734138 |
|---|---|
| House BOL # | AWSLAWSL306251 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AWSL |
| Voyage # | 607A |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC MAUREEN |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | CHITTAGONG |
| Foreign Port of Lading | COLOMBO SRI LANKA (54201) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 14205 K |
| Weight in KG | 14,205 KG |
| Quantity | 1129 CTN |
| Volume | 68 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FFAU2926483 |
| Commodity Description |
CLOTHING AA SUPRHVYWT UNSXTS ( MAN T-SHIRT) STYLE NO. DEV. PO NO. . HS CODE: . . |
| Shipper Name | MONDOL INTIMATES LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | SHIRIR CHALA, BAGER BAZAR, MAHONA, |
| Address Line 2 | BHABANIPUR, GAZIPUR SADAR |
| Address Line 3 | GAZIPUR 00 BD |
| Consignee Name | GILDAN NDC (EDEN.NC DC CO.50.) |
|---|---|
| Address Line 1 | 159 PHIL BERGER AVE |
| Address Line 2 | EDEN NC 27288 US |
| Notify Party Name | GILDAN NDC (EDEN.NC DC CO.50.) |
|---|---|
| Address Line 1 | 159 PHIL BERGER AVE |
| Address Line 2 | EDEN NC 27288 US |
| Container Number | FFAU2926483 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX42960475 |
| Seal Number 1 | FX42960475 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CLOTHING AA SUPRHVYWT UNSXTS ( MAN T-SHIRT) STYLE NO. DEV. PO NO. . HS CODE: . . |
| Marks and Numbers 1 | SHIPPING MARK PUCHASE ORDER STYLE COLOUR ZIZE DOZENS CARTON NO OF CATONS NET WT LBS GROSS WT LBS MADE IN BANGLADESH |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 27 | 2024-04-09 |
| Norfolk, Virginia | 26 | 2026-04-15 |
| Newark, New Jersey | 22 | 2026-01-20 |
| Long Beach, California | 14 | 2023-11-22 |
| Savannah, Georgia | 11 | 2026-02-10 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Colombo Sri Lanka | 42 | 2026-04-15 |
| Yangshan China (Mainland) | 16 | 2023-11-22 |
| Singapore Singapore | 12 | 2025-05-01 |
| Chittagong Bangladesh | 11 | 2023-06-03 |
| Xiamen China (Mainland) | 10 | 2024-04-09 |
| Yantian China (Mainland) | 3 | 2024-01-10 |
| Pusan South Korea | 3 | 2014-04-15 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2023-12-06 |
| Cochin India | 1 | 2021-03-31 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 1 | 2014-06-12 |
Below are the top 10 company names and addresses for Mondol Intimates Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MONDOL INTIMATES LTD | SHIRIR CHALA BAGER BAZAR MAHONABHAB GAZIPUR NA 1740 BD | 2025-12-30 | 4 |
| MONDOL INTIMATES LTD | SHIRIR CHALA BAGER BAZAR MAHONABHAB GAZIPUR NA 1740 BD 8801713257475 | 2025-12-30 | 4 |
| MONDOL INTIMATES LTD | 2025-11-05 | 3 | |
| MONDOL INTIMATES LTD | 2026-02-10 | 1 | |
| MONDOL INTIMATES LTD | 2026-02-10 | 1 | |
| MONDOL INTIMATES LTD | 2026-01-20 | 1 | |
| MONDOL INTIMATES LTD | 2024-04-09 | 14 | |
| MONDOL INTIMATES LTD | 2024-01-24 | 12 | |
| MONDOL INTIMATES LIMITED | 2026-04-15 | 9 | |
| MONDOL INTIMATES LIMITED | 2025-09-19 | 8 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
Below are the top 1 email addresses on file for Mondol Intimates Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-10 | 5 |