There are a total of 1,108 bills of lading on file for PT. Eastwind Mandiri between October 20th, 2012 and May 8th, 2026.
Of those 1,108 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,108 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,109 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 20th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 8th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 28 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PT. EASTWIND MANDIRI.
Below is a Sankey Diagram of the top 9 companies associated with PT. Eastwind Mandiri, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 9 companies associated with PT. Eastwind Mandiri in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ARHAUS LLC | Apr 2026 | 20,838 | 92 |
| EICHHOLTZ B.V. | May 2026 | 2,175 | 74 |
| THE MITCHELL GOLD CO | Jul 2023 | 675 | 41 |
| GEVURTZ FURNITURE, INC. | May 2026 | 531 | 16 |
| INTERLUDE HOME INC. | Apr 2026 | 656 | 10 |
| YARAGHI LLC | May 2026 | 31,707 | 6 |
| INTERLUDE COMPANY SA CORP | Aug 2025 | 111 | 6 |
| SEN MART INTERNATIONAL INC | May 2026 | 46,724 | 1 |
| NTMK LOGISTICS LLC | May 2026 | 278 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to PT. Eastwind Mandiri.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PT DUNIA SOLAR INDONESIA | May 2026 | 416 | 141 |
| PT ECLAT TEXTILE INTERNATIONAL | May 2026 | 472 | 73 |
| PT ECO SMART GARMENT INDONESIA | Feb 2026 | 203 | 0 |
| PT ECU WORLDWIDE INDONESIA | May 2026 | 841 | 59 |
| PT. DTL GLOBAL FREIGHT INDONESIA | May 2026 | 260 | 54 |
| PT. DUA KELINCI | Mar 2026 | 197 | 2 |
| PT. DUA KUDA INDONESIA | May 2026 | 872 | 6 |
| PT. DWI PRIMA SENTOSA | May 2026 | 230 | 7 |
| PT. DYSTAR COLOURS INDONESIA | May 2026 | 456 | 5 |
| PT. EAGLE GLOVE INDONESIA | May 2026 | 415 | 13 |
| PT. EAGLE NICE INDONESIA | May 2026 | 1,409 | 9 |
| PT. EAGLE SPORTING GOODS | May 2026 | 527 | 28 |
| PT. EASTERN LIVING INTERNATIONAL | May 2026 | 678 | 15 |
| PT. EBAKO NUSANTARA | May 2026 | 2,691 | 74 |
| PT. ECOGREEN OLEOCHEMICALS | May 2026 | 5,185 | 94 |
| PT. ECOS JAYA INDONESIA | Jun 2024 | 911 | 0 |
| PT. EDS MANUFACTURING INDONESIA | Feb 2025 | 1,128 | 0 |
| PT. EFL GLOBAL INDONESIA | May 2026 | 5,742 | 257 |
| PT. EHWA INDONESIA | May 2026 | 1,348 | 23 |
| PT.ECCO INDONESIA | May 2026 | 1,795 | 20 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-14 | CMDUDJA1443534 | FLXT00003679254A | 1TUI6 | House Bill | FLXT | 9433793 | CMA CGM T. ROOSEVELT | 2026-04-13 | NORFOLK, VIRGINIA | SINGAPORE SINGAPORE | 103 CTN | 5,942 KG | Pier to Pier | PT EASTWIND MANDIRI | EICHHOLTZ CORPORATION | EFW WAREHOUSING | RATTAN FURNITURE |
| 2026-03-31 | HLCUJK1251245247 | FLXT00003635971A | E015 | House Bill | FLXT | 9555101 | WAN HAI A08 | 2026-03-30 | NORFOLK, VIRGINIA | SINGAPORE SINGAPORE | 133 CTN | 8,630 KG | House to House | PT EASTWIND MANDIRI | EICHHOLTZ CORPORATION | EFW WAREHOUSING | RATTAN FURNITURE |
| 2026-03-19 | MAEU265325973 | 606E | Master Bill | MAEU | 9525900 | TANGIER EXPRESS | 2026-03-18 | NEWARK, NEW JERSEY | TANJUNG PELEPAS MALAYSIA | 117 CTN | 17,349 LB | Container Yard | PT EASTWIND MANDIRI | NTMK LOGISTICS LLC | NTMK LOGISTICS LLC SAME AS | CARTONS = PIECES OF FURNITURE CONSIST OF CARTONS = PIECES OF WOODEN FURNI TURE PRODUCTS VOL . M N.W. . KGS CARTONS = PIECES OF M... | |
| 2026-03-19 | MAEU265325973 | LCGMKSNAK260002 | 606E | House Bill | LCGM | 9525900 | TANGIER EXPRESS | 2026-03-18 | NEWARK, NEW JERSEY | TANJUNG PELEPAS MALAYSIA | 117 CTN | 7,870 K | Container Yard | PT.EASTWIND MANDIRI | INTERLUDE HOME, INC. | WOODEN FURNITURE PRODUCTS | |
| Run Date | 2026-04-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-27 |
| Trade Update Date | 2026-03-09 |
| Master BOL # | ONEYSRGG01850400 |
|---|---|
| House BOL # | FLXT00003679341A |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | FLXT |
| Voyage # | 046E |
| IMO # | 9706736 |
| Vessel Name | ONE MILLAU |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | SEMARANG INDONESI |
| Foreign Port of Lading | SINGAPORE SINGAPORE (55976) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6267 K |
| Weight in KG | 6,267 KG |
| Quantity | 135 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FDCU0496436 |
| Commodity Description |
FURNITURE |
| Shipper Name | PT.EASTWIND MANDIRI |
|---|---|
| Address Line 1 | JL.RAYA SMG-BOJA KM 14 |
| Address Line 3 | CANGKIRAN 04/02 MIJEN |
| City | SEMARANG |
| Zip Code | 50132 |
| Country Code | ID |
| Consignee Name | EICHHOLTZ CORPORATION USA. |
|---|---|
| Address Line 1 | 129 S HAMILTON STREET |
| Address Line 3 | NC 27260 |
| City | HIGH POINT |
| State Province | NC |
| Zip Code | 27260 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | EFW WAREHOUSING |
|---|---|
| Address Line 1 | 422 NORTH CHIMNEY ROCK ROAD |
| Address Line 3 | NC 27410, UNITED STATES OF AMERICA |
| City | GREENSBORO |
| State Province | NC |
| Zip Code | 27410 |
| Country Code | US |
| Container Number | FDCU0496436 |
|---|---|
| Seal Number 1 | IDA845677 |
| Seal Number 1 | IDA845677 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | FURNITURE |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 293 | 2026-03-19 |
| Charleston, South Carolina | 236 | 2023-06-23 |
| Oakland, California | 203 | 2020-08-25 |
| Savannah, Georgia | 163 | 2022-06-21 |
| Norfolk, Virginia | 100 | 2026-05-04 |
| Los Angeles, California | 42 | 2023-03-15 |
| Long Beach, California | 26 | 2022-09-30 |
| Seattle, Washington | 24 | 2023-02-16 |
| New York, New York | 12 | 2026-05-09 |
| Tacoma, Washington | 5 | 2022-01-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 800 | 2026-05-04 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 107 | 2023-01-16 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 45 | 2026-03-19 |
| Semarang Indonesia | 37 | 2025-10-22 |
| Kajang Malaysia | 33 | 2025-09-29 |
| Yantian China (Mainland) | 28 | 2023-02-16 |
| Shanghai China (Mainland) | 17 | 2022-12-09 |
| Taibei China (Taiwan) | 14 | 2026-05-09 |
| Pusan South Korea | 10 | 2024-09-28 |
| Shekou China (Mainland) | 8 | 2022-11-03 |
Below are the top 10 company names and addresses for PT. Eastwind Mandiri that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PT. EASTWIND MANDIRI | JL. RAYA SMG-BOJA KM 14 CANGKIRAN 0 4 02 MIJEN,SEMARANG 50132, INDONESI A,SEMARANG,IN | 2025-07-01 | 16 |
| PT. EASTWIND MANDIRI | JALAN RAYA SEMARANG-BOJA KM.14 CANGKIRAN 4 2 MIJEN, SEMARANG SEMARANG 50132 ID | 2026-03-03 | 9 |
| PT.EASTWIND MANDIRI | 2025-05-24 | 180 | |
| PT. EASTWIND MANDIRI | 2022-04-26 | 132 | |
| PT. EASTWIND MANDIRI | 2015-11-14 | 111 | |
| PT. EASTWIND MANDIRI | 2025-01-24 | 110 | |
| PT. EASTWIND MANDIRI | 2025-04-10 | 110 | |
| PT. EASTWIND MANDIRI | 2022-04-26 | 74 | |
| PT EASTWIND MANDIRI | 2018-11-12 | 55 | |
| PT.EASTWIND MANDIRI | 2015-09-14 | 41 |
Below are the top 2 phone numbers on file for PT. Eastwind Mandiri.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2020-08-25 | 1 | |
| 2019-10-28 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||