There are a total of 841 bills of lading on file for PT Ecu Worldwide Indonesia between December 7th, 2016 and May 20th, 2026.
Of those 841 bills of lading, 20 were within the past 30 days and 59 were within the past 90 days.
| Total Records | 841 |
|---|---|
| Shipper Records | 879 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 7 |
| First Shipment on File | Dec 7th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 20 |
| Records in Last 90 Days | 59 |
| Records in the Past Year | 148 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PT ECU WORLDWIDE INDONESIA.
Below is a Sankey Diagram of the top 12 companies associated with PT Ecu Worldwide Indonesia, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 12 companies associated with PT Ecu Worldwide Indonesia in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ECU WORLDWIDE USA | May 2026 | 73,184 | 298 |
| ECU WORLDWIDE | May 2026 | 38,322 | 221 |
| SEA SHIPPING LINE | May 2026 | 64,956 | 8 |
| ECU WORLDWIDE (CANADA) INC. | May 2026 | 4,268 | 5 |
| Nov 2025 | 9 | 3 | |
| PRISM GLOBAL LIMITED | May 2026 | 16,340 | 3 |
| Oct 2024 | 3 | 1 | |
| MIA HOME DESIGN LLC | May 2026 | 168 | 1 |
| May 2022 | 1 | 1 | |
| ECU WORLDWIDE MIAMI | May 2026 | 3,150 | 1 |
| ECONOCARIBE CONSOLIDATORS INC. | May 2026 | 36,450 | 1 |
| ASIAPAC LOGISTICS MEXICO, S.A. | May 2026 | 1,825 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to PT Ecu Worldwide Indonesia.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PT ECLAT TEXTILE INTERNATIONAL | May 2026 | 472 | 73 |
| PT ECO SMART GARMENT INDONESIA | Feb 2026 | 203 | 0 |
| PT EMBEE PLUMBON TEKSTIL | May 2026 | 629 | 13 |
| PT EMO TRANS INDONESIA | Apr 2026 | 148 | 2 |
| PT. EAGLE NICE INDONESIA | May 2026 | 1,409 | 9 |
| PT. EAGLE SPORTING GOODS | May 2026 | 527 | 28 |
| PT. EASTERN LIVING INTERNATIONAL | May 2026 | 678 | 15 |
| PT. EASTWIND MANDIRI | May 2026 | 1,108 | 9 |
| PT. EBAKO NUSANTARA | May 2026 | 2,691 | 74 |
| PT. ECOGREEN OLEOCHEMICALS | May 2026 | 5,185 | 94 |
| PT. ECOS JAYA INDONESIA | Jun 2024 | 911 | 0 |
| PT. EDS MANUFACTURING INDONESIA | Feb 2025 | 1,128 | 0 |
| PT. EFL GLOBAL INDONESIA | May 2026 | 5,742 | 257 |
| PT. EHWA INDONESIA | May 2026 | 1,348 | 23 |
| PT. EINS TREND | May 2025 | 1,890 | 0 |
| PT. ELANGPERDANA TYRE INDUSTRY | May 2026 | 9,701 | 278 |
| PT. ELITE KAYU PERKASA | May 2026 | 1,197 | 111 |
| PT. EMSONIC INDONESIA | Feb 2025 | 137 | 0 |
| PT. ENERGI OLEO PERSADA | Nov 2025 | 127 | 0 |
| PT.ECCO INDONESIA | May 2026 | 1,795 | 20 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-21 | SSPHSUB8104611 | 19W | Master BOL w/in-bond | ZIMU | 9960502 | ZIM EAGLE | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,536 PKG | 69,019 LB | PT. ECU WORLDWIDE INDONESIA | 1536 PACKAGES CONSIST OF - 75 CARTONS ONLY ON 3 PALLETS SHRINK WRAPPED = 4,506 PCS OF PLUM BING VALVES - 324 CARTONS ONLY ON 7 P... | ||||
| 2026-05-20 | MAEU268707569 | 615E | Master Bill | MAEU | 9447861 | ROME EXPRESS | 2026-05-19 | NEWARK, NEW JERSEY | TANJUNG PELEPAS MALAYSIA | 80 DRM | 46,209 LB | Container Yard | PT ECU WORLDWIDE INDONESIA | 1X20 CONTAINER CONTAINING 20.00 MT OF REFINED GLYCERINE 99.7 USP GRADE PACKED IN 80 DRUMS AT 250KG HDPE DRUMS PALLETIZED NATURES... | |||
| 2026-05-20 | MAEU267026851 | 615E | Master Bill | MAEU | 9447861 | ROME EXPRESS | 2026-05-19 | NEWARK, NEW JERSEY | TANJUNG PELEPAS MALAYSIA | 1,060 CTN | 54,870 LB | PT ECU WORLDWIDE INDONESIA | ECU WORLDWIDE | ECU WORLDWIDE SAME AS | 1X40 CONTAINER CONTAINING 24.0408 MT OF MARGA RINE (RSPO) PACKED IN 1060 CARTONS AT 50 LBS (22.68KG) NET CARTON BOX (PALLETIZED)... | ||
| 2026-05-20 | HLCUJK1260243806 | 613E | Master BOL w/in-bond | HLCU | 9501344 | BASLE EXPRESS | 2026-05-19 | SAVANNAH, GEORGIA | TANJUNG PELEPAS MALAYSIA | 48 PCS | 62,640 K | Container Yard | PT. ECU WORLDWIDE INDONESIA | 3X20 GP CONTAINER STC COMMODITY REFINED GLYCERINE 99.7% USP QUANTITY (MT) 60.000 PACKAGES 48 IBC PACKING IN 1250KG IBC KRAFT PO ... | |||
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-24 |
| Trade Update Date | 2026-05-23 |
| Master BOL # | CMDUDJA1459908 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master BOL w/in-bond |
| Carrier Code | CMDU |
| Voyage # | 1TUI5 |
| IMO # | 9860245 |
| Vessel Name | CMA CGM BRAZIL |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | SEMARANG |
| Foreign Port of Lading | SINGAPORE SINGAPORE (55976) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | ATLANTA, GEORGIA (1704) |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4565 KG |
| Weight in KG | 4,565 KG |
| Quantity | 246 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Transportation (IT) |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
CMAU2297839 |
| Commodity Description |
FREIGHT PREPAID 279 CARTONS 164 CARTONS OF FOOTWEAR 115 CARTONS OF GAREMENTS |
| Shipper Name | PT ECU WORLDWIDE INDONESIA |
|---|---|
| Address Line 1 | KOMPAS GRAMEDIA BUILDING |
| Address Line 2 | 2ND FLOOR JL MENTERI SUPE 30 |
| Address Line 3 | SEMARANG |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | ID |
| Consignee Name | ECU WORLDWIDE |
|---|---|
| Address Line 1 | 2525 CHERRY AVENUE SUITE 300 |
| Address Line 2 | SIGNAL HILL |
| Address Line 3 | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | US |
| Notify Party Name | ECU WORLDWIDE |
|---|---|
| Address Line 1 | 2525 CHERRY AVENUE SUITE 300 |
| Address Line 2 | SIGNAL HILL |
| Address Line 3 | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | US |
| Container Number | CMAU2297839 |
|---|---|
| Seal Number 1 | R5350056 |
| Seal Number 1 | R5350056 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | FREIGHT PREPAID 279 CARTONS 164 CARTONS OF FOOTWEAR 115 CARTONS OF GAREMENTS |
| Marks and Numbers 1 | CONSOLE SHIPMENT |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 250 | 2026-05-21 |
| Charleston, South Carolina | 181 | 2026-04-14 |
| Newark, New Jersey | 95 | 2026-05-20 |
| San Juan, Puerto Rico | 83 | 2026-05-15 |
| Norfolk, Virginia | 81 | 2025-11-10 |
| Long Beach, California | 31 | 2026-03-10 |
| Baltimore, Maryland | 30 | 2026-04-30 |
| Oakland, California | 23 | 2026-05-15 |
| Houston, Texas | 17 | 2026-05-14 |
| Tacoma, Washington | 13 | 2026-02-18 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 357 | 2026-05-04 |
| Kajang Malaysia | 76 | 2026-05-13 |
| Yantian China (Mainland) | 44 | 2025-09-12 |
| Colon Panama | 38 | 2026-05-15 |
| Shanghai China (Mainland) | 34 | 2026-05-07 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 32 | 2026-05-20 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 30 | 2026-03-05 |
| Yangshan China (Mainland) | 29 | 2026-05-15 |
| Pusan South Korea | 24 | 2026-05-14 |
| Tanjung Priok Indonesia | 24 | 2023-08-03 |
Below are the top 10 company names and addresses for PT Ecu Worldwide Indonesia that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PT ECU WORLDWIDE INDONESIA | MANDIRI BUILDING 7TH FLOOR JL. IMAM MEDAN NA 20112 ID 62614145843 | 2026-05-14 | 24 |
| PT ECU WORLDWIDE INDONESIA | MANDIRI BUILDING 7TH FLOOR JL. IMAM MEDAN NA 20112 ID | 2026-05-14 | 24 |
| PT ECU WORLDWIDE INDONESIA | 2026-05-20 | 14 | |
| PT ECU WORLDWIDE INDONESIA | 2026-05-20 | 14 | |
| PT ECU WORLDWIDE INDONESIA | 2026-04-17 | 3 | |
| PT ECU WORLDWIDE INDONESIA | 2026-05-12 | 2 | |
| PT ECU WORLDWIDE INDONESIA | 2025-09-22 | 2 | |
| PT ECU WORLDWIDE INDONESIA | 2025-09-22 | 2 | |
| PT ECU WORLDWIDE INDONESIA | 2025-08-21 | 2 | |
| PT ECU WORLDWIDE INDONESIA | 2025-08-21 | 2 |
Below are the top 7 phone numbers on file for PT Ecu Worldwide Indonesia.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-20 | 8 | |
| 2025-11-10 | 1 | |
| 2025-06-18 | 1 | |
| 2020-01-18 | 1 | |
| 2019-12-09 | 2 | |
| 2019-09-14 | 1 | |
| 2018-12-15 | 9 |
Below are the top 2 email addresses on file for PT Ecu Worldwide Indonesia.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-14 | 24 | |
| 2025-08-21 | 2 |