There are a total of 2,691 bills of lading on file for PT. Ebako Nusantara between October 27th, 2012 and May 19th, 2026.
Of those 2,691 bills of lading, 23 were within the past 30 days and 74 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,691 |
|---|---|
| Shipper Records | 2,690 |
| Consignee Records | 2 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Oct 27th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 23 |
| Records in Last 90 Days | 74 |
| Records in the Past Year | 273 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PT. EBAKO NUSANTARA.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with PT. Ebako Nusantara, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with PT. Ebako Nusantara in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CINMAR LLC | May 2026 | 32,888 | 536 |
| CENTURY FURNITURE LLC | May 2026 | 4,429 | 189 |
| LEXINGTON FURNITURE INDUSTRIES | May 2026 | 4,947 | 186 |
| CURREY AND COMPANY, INC | May 2025 | 359 | 143 |
| STOWED DMP, LLC | May 2026 | 116 | 77 |
| CURREY AND COMPANY | Jun 2025 | 4,040 | 54 |
| PALECEK IMPORTS, INC. | Apr 2026 | 5,575 | 31 |
| BUNNY WILLIAMS HOME | May 2026 | 187 | 19 |
| AMBELLA HOME COLLECTION, INC. | May 2026 | 1,282 | 13 |
| MARGE CARSON, INC. | Jul 2024 | 1,172 | 11 |
| BALLARD DESIGNS INC | May 2026 | 3,767 | 9 |
| HEKMAN FURNITURE COMPANY | Aug 2025 | 1,802 | 8 |
| INTERLUDE HOME INC. | Apr 2026 | 656 | 6 |
| 4M CAPITAL LTD. | Oct 2024 | 349 | 4 |
| VANGUARD FURNITURE COMPANY INC. | May 2026 | 1,867 | 3 |
| GOOD LUCK INDUSTRIES | May 2026 | 12,674 | 3 |
| BAERS FURNITURE COMPANY, INC | May 2026 | 9,222 | 3 |
| AFFILIATED IMPORTED, LTD | Apr 2026 | 852 | 3 |
| AFFILITED IMPORTERS LTD | May 2026 | 11 | 2 |
| Aug 2024 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to PT. Ebako Nusantara.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PT DUNIA SOLAR INDONESIA | May 2026 | 416 | 141 |
| PT ECLAT TEXTILE INTERNATIONAL | May 2026 | 472 | 73 |
| PT ECO SMART GARMENT INDONESIA | Feb 2026 | 203 | 0 |
| PT ECU WORLDWIDE INDONESIA | May 2026 | 841 | 59 |
| PT. DUA KELINCI | Mar 2026 | 197 | 2 |
| PT. DUA KUDA INDONESIA | May 2026 | 872 | 6 |
| PT. DWI PRIMA SENTOSA | May 2026 | 230 | 7 |
| PT. DYSTAR COLOURS INDONESIA | May 2026 | 456 | 5 |
| PT. EAGLE GLOVE INDONESIA | May 2026 | 415 | 13 |
| PT. EAGLE NICE INDONESIA | May 2026 | 1,409 | 9 |
| PT. EAGLE SPORTING GOODS | May 2026 | 527 | 28 |
| PT. EASTERN LIVING INTERNATIONAL | May 2026 | 678 | 15 |
| PT. EASTWIND MANDIRI | May 2026 | 1,108 | 9 |
| PT. ECOGREEN OLEOCHEMICALS | May 2026 | 5,185 | 94 |
| PT. ECOS JAYA INDONESIA | Jun 2024 | 911 | 0 |
| PT. EDS MANUFACTURING INDONESIA | Feb 2025 | 1,128 | 0 |
| PT. EFL GLOBAL INDONESIA | May 2026 | 5,742 | 257 |
| PT. EHWA INDONESIA | May 2026 | 1,348 | 23 |
| PT. EINS TREND | May 2025 | 1,890 | 0 |
| PT.ECCO INDONESIA | May 2026 | 1,795 | 20 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | EGLV082600053623 | 1TUIY | Regular Bill | EGLV | 9839909 | CMA CGM ARGENTINA | 2026-05-23 | NORFOLK, VIRGINIA | SINGAPORE SINGAPORE | 178 BOX | 6,654 K | House to House | PT.EBAKO NUSANTARA | LEXINGTON FURNITURE INDUSTRIES | FLEXPORT CUSTOMS, LLC | WOODEN FURNITURE 178 BOXES = 207 PIECES OF WOODEN FURNITURE NW 5420.000 KGS WOODEN FURNITURE | |
| 2026-05-20 | WHLC050GA02704 | UIQCSAA260301514 | E009 | House Bill | UIQC | 9941142 | WAN HAI A13 | 2026-05-19 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | TAIBEI CHINA (TAIWAN) | 84 BOX | 6,983 K | PT. EBAKO NUSANTARA | BUNNY WILLIAMS HOME | BUNNY WILLIAMS HOME | WOODEN FURNITURE | |
| 2026-05-20 | WHLC050GA02503 | OSTISMCHS2630026 | E009 | House Bill | OSTI | 9941142 | WAN HAI A13 | 2026-05-19 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | TAIBEI CHINA (TAIWAN) | 63 BOX | 2,625 K | PT EBAKO NUSANTARA | VANGUARD FURNITURE | CV INTERNATIONAL INC | WOODEN FURNITURE | |
| 2026-05-19 | EGLV082600053445 | 1352E | Regular Bill | EGLV | 9935325 | EVER MERCY | 2026-05-18 | NORFOLK, VIRGINIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 144 BOX | 7,646 K | House to House | PT.EBAKO NUSANTARA | LEXINGTON FURNITURE INDUSTRIES | FLEXPORT CUSTOMS, LLC | WOODEN FURNITURE WOODEN FURNITURE 144 BOXES = 241 PIECES OF WOODEN FURNITURE | |
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-11 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-26 |
| Trade Update Date | 2026-05-19 |
| Master BOL # | MEDURQ556645 |
|---|---|
| House BOL # | BANQ1073603351 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BANQ |
| Voyage # | GO619 |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC SENEGAL |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SEMARANG |
| Foreign Port of Lading | SEMARANG INDONESIA (56051) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4664 K |
| Weight in KG | 4,664 KG |
| Quantity | 118 BOX |
| Volume | 59 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSDU5650040 |
| Commodity Description |
134 BOXES OF WOODEN FURNITURE ( DOLCETTO ROUND EXPANDABLE TABLE ), BARSTOOL, COUNTERSTOOL, BEDSIDE CHEST NW : 3542.00 KG |
| Shipper Name | PT. EBAKO NUSANTARA |
|---|---|
| Address Line 1 | JL.TERBOYO INDUSTRI BARAT DALAM II |
| Address Line 2 | SEMARANG 50118 ID |
| Consignee Name | CINMAR, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5568 WEST CHESTER ROAD |
| Address Line 2 | WEST CHESTER OH 45069 US |
| Container Number | MSDU5650040 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ26259071 |
| Seal Number 1 | FJ26259071 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 134 BOXES OF WOODEN FURNITURE ( DOLCETTO ROUND EXPANDABLE TABLE ), BARSTOOL, COUNTERSTOOL, BEDSIDE CHEST NW : 3542.00 KG |
| Additional Cargo 1 | HS CODE: 9403.60.90; 9401.69.90 |
| Marks and Numbers 1 | N M NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Norfolk, Virginia | 866 | 2026-05-19 |
| Los Angeles, California | 666 | 2026-05-14 |
| Charleston, South Carolina | 431 | 2026-05-20 |
| Savannah, Georgia | 328 | 2025-12-11 |
| Long Beach, California | 319 | 2026-05-08 |
| Oakland, California | 39 | 2026-04-09 |
| Newark, New Jersey | 24 | 2026-04-16 |
| Miami, Florida | 9 | 2022-08-10 |
| Tacoma, Washington | 4 | 2017-05-03 |
| Jacksonville, Florida | 3 | 2019-08-07 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 1,961 | 2026-05-14 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 139 | 2026-05-19 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 117 | 2026-04-20 |
| Semarang Indonesia | 104 | 2026-05-08 |
| Taibei China (Taiwan) | 95 | 2026-05-20 |
| Kajang Malaysia | 55 | 2026-03-09 |
| Pusan South Korea | 42 | 2026-01-17 |
| Shekou China (Mainland) | 31 | 2025-02-22 |
| Xiamen China (Mainland) | 28 | 2024-09-10 |
| Shanghai China (Mainland) | 24 | 2025-08-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for PT. Ebako Nusantara that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PT. EBAKO NUSANTARA | JL. TERBOYO INDUSTRI BARAT DALAM II BLOK.N-NO.3C,KAWASAN INDUSTRI TERBOYO KALIGAWE,SEMARANG-JAWA | 2026-04-20 | 158 |
| PT. EBAKO NUSANTARA | JL. TERBOYO INDUSTRI BARAT DALAM II SEMARANG 50118 ID | 2026-05-14 | 130 |
| PT. EBAKO NUSANTARA | 2026-05-13 | 122 | |
| PT. EBAKO NUSANTARA | 2026-05-20 | 81 | |
| PT. EBAKO NUSANTARA | 2026-01-08 | 64 | |
| PT. EBAKO NUSANTARA | 2025-08-26 | 61 | |
| PT. EBAKO NUSANTARA | 2026-05-06 | 24 | |
| PT. EBAKO NUSANTARA | 2026-01-31 | 10 | |
| PT. EBAKO NUSANTARA | 2025-05-28 | 10 | |
| PT. EBAKO NUSANTARA | 2026-03-30 | 6 |
Below are the top 2 phone numbers on file for PT. Ebako Nusantara.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-02-08 | 14 | |
| 2019-03-14 | 4 |
Below are the top 1 email addresses on file for PT. Ebako Nusantara.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-02-08 | 1 |