There are a total of 5,742 bills of lading on file for PT. EFL Global Indonesia between July 10th, 2021 and May 22nd, 2026.
Of those 5,742 bills of lading, 103 were within the past 30 days and 257 were within the past 90 days.
| Total Records | 5,742 |
|---|---|
| Shipper Records | 5,742 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Jul 10th, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 103 |
| Records in Last 90 Days | 257 |
| Records in the Past Year | 736 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PT. EFL GLOBAL INDONESIA.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with PT. EFL Global Indonesia, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with PT. EFL Global Indonesia in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| EFL CONTAINER LINES LLC | May 2026 | 163,251 | 5,387 |
| EFL GLOBAL LOGISTICS CANADA LTD | May 2026 | 1,556 | 95 |
| RIM LOGISTICS, LTD | May 2026 | 89,998 | 48 |
| Z&H FREIGHT INTERNATIONAL | May 2026 | 1,685 | 27 |
| FLEISCHER FREIGHT SERVICES, INC. | May 2026 | 12,732 | 26 |
| KONOIKE TRANSPORT & ENGINEERING (USA),INC. | May 2026 | 4,118 | 23 |
| LOCHER EVERS INTERNATIONAL | May 2026 | 36,358 | 22 |
| TRUST FREIGHT SERVICE INC. | Jul 2022 | 2,581 | 21 |
| SG SAGAWA USA, INC. | May 2026 | 430 | 16 |
| LOGISTEED AMERICA, INC. | May 2026 | 23,662 | 16 |
| ARC LOGISTICS INC | Apr 2026 | 662 | 11 |
| EFL GLOBAL LIMITED | May 2026 | 3,383 | 9 |
| UNIQUE LOGISTICS INTERNATIONAL | May 2026 | 187,993 | 4 |
| TIGERS (USA) GLOBAL LOGISTICS | May 2026 | 3,660 | 4 |
| LOGISTEED EXPRESS, LTD. | May 2026 | 1,898 | 4 |
| EFL GLOBAL USA | May 2026 | 432 | 4 |
| SPARX INTERNATIONAL FREIGHT SA | May 2026 | 501 | 3 |
| DGX - DEPENDABLE GLOBAL EXPRESS, INC. | May 2026 | 2,694 | 3 |
| SHELTERED INTERNATIONAL | May 2026 | 3,998 | 2 |
| NOATUM LOGISTICS USA, LLC | May 2026 | 29,999 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to PT. EFL Global Indonesia.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PT ECLAT TEXTILE INTERNATIONAL | May 2026 | 472 | 73 |
| PT ECO SMART GARMENT INDONESIA | Feb 2026 | 203 | 0 |
| PT ECU WORLDWIDE INDONESIA | May 2026 | 841 | 59 |
| PT EMBEE PLUMBON TEKSTIL | May 2026 | 629 | 13 |
| PT EMO TRANS INDONESIA | Apr 2026 | 148 | 2 |
| PT ENERGI SEJAHTERA MAS | May 2026 | 210 | 10 |
| PT. EASTERN LIVING INTERNATIONAL | May 2026 | 678 | 15 |
| PT. EASTWIND MANDIRI | May 2026 | 1,108 | 9 |
| PT. EBAKO NUSANTARA | May 2026 | 2,691 | 74 |
| PT. ECOGREEN OLEOCHEMICALS | May 2026 | 5,185 | 94 |
| PT. ECOS JAYA INDONESIA | Jun 2024 | 911 | 0 |
| PT. EDS MANUFACTURING INDONESIA | Feb 2025 | 1,128 | 0 |
| PT. EHWA INDONESIA | May 2026 | 1,348 | 23 |
| PT. EINS TREND | May 2025 | 1,890 | 0 |
| PT. ELANGPERDANA TYRE INDUSTRY | May 2026 | 9,701 | 278 |
| PT. ELITE KAYU PERKASA | May 2026 | 1,197 | 111 |
| PT. EMSONIC INDONESIA | Feb 2025 | 137 | 0 |
| PT. ENERGI OLEO PERSADA | Nov 2025 | 127 | 0 |
| PT. ENNOVI INTEGRATED ENGINEERING S | May 2026 | 80 | 15 |
| PT.ECCO INDONESIA | May 2026 | 1,795 | 20 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | ONEYSRGG04863400 | 032E | Master Bill | ONEY | 9757187 | ONE MILANO | 2026-05-23 | NEWARK, NEW JERSEY | SINGAPORE SINGAPORE | 1,383 CTN | 16,874 KG | Container Yard | PT. EFL GLOBAL INDONESIA | EFL CONTAINER LINES LLC | EFL CONTAINER LINES LLC | ARTICLES OF PLASTICS & ACRYLIC, N.O.S. AND ST RIPE TRIM BASIC,ORNATE LEANER MIRR,BASIC LEAN ER MIRRO,WOOD ARCH WALL MIR,FLAT BAS... | |
| 2026-05-25 | SSPHSUB8103772 | 85W | Master Bill | ZIMU | 9398450 | ROTTERDAM | 2026-05-23 | MIAMI, FLORIDA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 90 CTN | 19,909 LB | Pier to Pier | PT. EFL GLOBAL INDONESIA | EFL CONTAINER LINES LLC | EFL CONTAINER LINES LLC | 90 CARTONS = 124 PCS OF WOODEN FURNITURE N. W: 3061.10 KGS | |
| 2026-05-25 | SSPHSUB8103773 | 85W | Master Bill | ZIMU | 9398450 | ROTTERDAM | 2026-05-23 | MIAMI, FLORIDA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 112 CTN | 24,073 LB | Pier to Pier | PT. EFL GLOBAL INDONESIA | EFL CONTAINER LINES LLC | EFL CONTAINER LINES LLC | 112 CARTONS = 112 PCS OF WOODEN FURNITURE N .W: 4810.00 KGS | |
| 2026-05-25 | SSPHJKT8123536 | 85W | Master Bill | ZIMU | 9398450 | ROTTERDAM | 2026-05-23 | MIAMI, FLORIDA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 182 CTN | 19,460 LB | Pier to Pier | PT. EFL GLOBAL INDONESIA | EFL CONTAINER LINES LLC | EFL CONTAINER LINES LLC | 182 BOXES = 182 PIECES OF WOODEN FURNITURE NW : 3660.51 KGS | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-04-20 |
| Master BOL # | ONEYBNDG00816300 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | ONEY |
| Voyage # | 024E |
| IMO # | 9878515 |
| Vessel Name | YM TOPMOST |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | PANJANG |
| Foreign Port of Lading | SINGAPORE SINGAPORE (55976) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19104 KG |
| Weight in KG | 19,104 KG |
| Quantity | 2380 UNT |
| Volume | 26 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
ONEU3086030 |
| Commodity Description |
PINEAPPLES, PREPARED OR PRESERVED (INCL. CANN ED) AND PINEAPPLE SLICED, PINEAPPLE CRUSHED, PINEAPPLE CHUNK |
| Shipper Name | PT. EFL GLOBAL INDONESIA |
|---|---|
| Address Line 2 | WISMA UDAYA, 3RD FLOOR JL. DANAU SU |
| Address Line 3 | NTER SELATAN, B JAKARTA 14350 ID |
| Consignee Name | EFL CONTAINER LINES LLC |
|---|---|
| Address Line 2 | 861 PARKVIEW DRIVE N SUITE 100 EL S |
| Address Line 3 | EGUNDO, CA CA 90245 US |
| Notify Party Name | EFL CONTAINER LINES LLC |
|---|---|
| Address Line 2 | 861 PARKVIEW DRIVE N SUITE 100 EL S |
| Address Line 3 | EGUNDO, CA CA 90245 US |
| Container Number | ONEU3086030 |
|---|---|
| Seal Number 1 | IDA903764 |
| Seal Number 1 | IDA903764 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | PINEAPPLES, PREPARED OR PRESERVED (INCL. CANN ED) AND PINEAPPLE SLICED, PINEAPPLE CRUSHED, PINEAPPLE CHUNK |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 200820 | 00382080 | 0000019104 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 1,781 | 2026-05-22 |
| Newark, New Jersey | 1,001 | 2026-05-11 |
| Long Beach, California | 852 | 2026-05-05 |
| Savannah, Georgia | 636 | 2026-05-11 |
| Miami, Florida | 431 | 2026-05-13 |
| Seattle, Washington | 232 | 2026-05-22 |
| Tacoma, Washington | 226 | 2026-05-23 |
| Houston, Texas | 172 | 2026-01-26 |
| Norfolk, Virginia | 146 | 2025-02-04 |
| Charleston, South Carolina | 57 | 2025-10-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 3,267 | 2026-05-22 |
| Pusan South Korea | 501 | 2026-04-30 |
| Yantian China (Mainland) | 461 | 2026-05-05 |
| Shanghai China (Mainland) | 389 | 2026-05-13 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 279 | 2024-09-16 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 181 | 2026-05-23 |
| Xiamen China (Mainland) | 159 | 2025-10-29 |
| Kajang Malaysia | 147 | 2025-12-19 |
| Tanjung Priok Indonesia | 109 | 2023-08-28 |
| Ningbo China (Mainland) | 69 | 2026-05-21 |
Below are the top 10 company names and addresses for PT. EFL Global Indonesia that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PT. EFL GLOBAL INDONESIA | WISMA UDAYA, 3RD FLOOR JL. DANAU SU NTER SELATAN, BLOCK O-IV, NO. 35, J AKARTA, 14350 - INDONESIA ] | 2026-05-23 | 1,842 |
| PT. EFL GLOBAL INDONESIA | JL. DANAU SUNTER SELATAN BLOK O-IV NO. 35, JAKARTA 14350 ID | 2026-05-22 | 1,157 |
| PT. EFL GLOBAL INDONESIA | 2026-05-05 | 728 | |
| PT. EFL GLOBAL INDONESIA | 2026-04-07 | 291 | |
| PT. EFL GLOBAL INDONESIA | 2026-05-22 | 171 | |
| PT. EFL GLOBAL INDONESIA | 2026-05-14 | 73 | |
| PT. EFL GLOBAL INDONESIA | 2026-05-22 | 65 | |
| PT. EFL GLOBAL INDONESIA | 2026-03-30 | 46 | |
| PT. EFL GLOBAL INDONESIA | 2026-05-22 | 36 | |
| PT. EFL GLOBAL INDONESIA | 2025-08-20 | 31 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||