There are a total of 472 bills of lading on file for PT Eclat Textile International between April 25th, 2022 and May 17th, 2026.
Of those 472 bills of lading, 21 were within the past 30 days and 73 were within the past 90 days.
| Total Records | 472 |
|---|---|
| Shipper Records | 487 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Apr 25th, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 21 |
| Records in Last 90 Days | 73 |
| Records in the Past Year | 208 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PT ECLAT TEXTILE INTERNATIONAL.
Below is a Sankey Diagram of the top 14 companies associated with PT Eclat Textile International, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 14 companies associated with PT Eclat Textile International in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NIKE USA, INC. | May 2026 | 142,113 | 196 |
| UNDER ARMOUR, INC | May 2026 | 41,300 | 69 |
| VUORI INC | May 2026 | 3,803 | 57 |
| UNDER ARMOUR CANADA ULC | May 2026 | 7,196 | 34 |
| NIKE CANADA CORP. | May 2026 | 32,625 | 17 |
| ATHLETA, INC | May 2026 | 7,954 | 17 |
| ALO. LLC | May 2026 | 841 | 17 |
| RHONE APPAREL, INC. | May 2026 | 696 | 5 |
| AMERICAN EAGLE OUTFITTERS CANADA CORPORATION | May 2026 | 11,122 | 5 |
| GAP (CANADA) INC | May 2026 | 63,347 | 4 |
| ALO YOGA CANADA, INC | May 2026 | 192 | 4 |
| BLUE STAR IMPORTS L.P. | May 2026 | 28,748 | 2 |
| VUORI CLOTHING | Apr 2026 | 105 | 1 |
| BANANA REPUBLIC LLC | May 2026 | 28,021 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to PT Eclat Textile International.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PT DUNIA SOLAR INDONESIA | May 2026 | 416 | 141 |
| PT ECO SMART GARMENT INDONESIA | Feb 2026 | 203 | 0 |
| PT ECU WORLDWIDE INDONESIA | May 2026 | 841 | 59 |
| PT. DWI PRIMA SENTOSA | May 2026 | 230 | 7 |
| PT. DYSTAR COLOURS INDONESIA | May 2026 | 456 | 5 |
| PT. EAGLE GLOVE INDONESIA | May 2026 | 415 | 13 |
| PT. EAGLE NICE INDONESIA | May 2026 | 1,409 | 9 |
| PT. EAGLE SPORTING GOODS | May 2026 | 527 | 28 |
| PT. EASTERN LIVING INTERNATIONAL | May 2026 | 678 | 15 |
| PT. EASTWIND MANDIRI | May 2026 | 1,108 | 9 |
| PT. EBAKO NUSANTARA | May 2026 | 2,691 | 74 |
| PT. ECOGREEN OLEOCHEMICALS | May 2026 | 5,185 | 94 |
| PT. ECOS JAYA INDONESIA | Jun 2024 | 911 | 0 |
| PT. EDS MANUFACTURING INDONESIA | Feb 2025 | 1,128 | 0 |
| PT. EFL GLOBAL INDONESIA | May 2026 | 5,742 | 257 |
| PT. EHWA INDONESIA | May 2026 | 1,348 | 23 |
| PT. EINS TREND | May 2025 | 1,890 | 0 |
| PT. ELANGPERDANA TYRE INDUSTRY | May 2026 | 9,701 | 278 |
| PT. ELITE KAYU PERKASA | May 2026 | 1,197 | 111 |
| PT.ECCO INDONESIA | May 2026 | 1,795 | 20 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | SSPHJKT8124787 | FLXT00003829518A | 14E | House Bill | FLXT | 9960540 | ZIM ALBATROSS | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | TANJUNG PRIOK INDONESIA | 661 CTN | 7,330 KG | Pier to Pier | PT ECLAT TEXTILE INTERNATIONAL | VUORI, INC. | VUORI INC | 661 CTNS CONSIST OF: PO-00032608 105 CTNS = 5,147 PCS OF WOMENS KNIT HALO ESSENTIAL SCOOP TANK 89% RECYCLED POLYESTER 11%ELASTAN... |
| 2026-05-28 | SSPHJKT8124786 | FLXT00003829532A | 14E | House Bill | FLXT | 9960540 | ZIM ALBATROSS | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | TANJUNG PRIOK INDONESIA | 719 CTN | 7,800 KG | Pier to Pier | PT ECLAT TEXTILE INTERNATIONAL | VUORI, INC. | VUORI INC | 719 CTNS CONSIST OF: PO-00032453 307 CTNS = 9,148 PCS OF WOMEN'S KNIT HALO MODERN S WEATPANT 89% RECYCLED POLYESTER 11% ELASTANE... |
| 2026-05-28 | SSPHJKT8124789 | FLXT00003829715A | 14E | House Bill | FLXT | 9960540 | ZIM ALBATROSS | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | TANJUNG PRIOK INDONESIA | 215 CTN | 1,226 KG | Pier to Pier | PT ECLAT TEXTILE INTERNATIONAL | VUORI, INC. | VUORI INC | PO-00032723 215 CTNS = 8,501 PCS OF WO MENS KNIT S/S HALO BABY TEE 89%RECYCLED POLYE STER 11%ELASTANE COLOR : SOLID BLACK, PALE ... |
| 2026-05-28 | SSPHJKT8124782 | FLXT00003829386A | 14E | House Bill | FLXT | 9960540 | ZIM ALBATROSS | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | TANJUNG PRIOK INDONESIA | 710 CTN | 5,344 KG | Pier to Pier | PT ECLAT TEXTILE INTERNATIONAL | VUORI, INC. | VUORI INC | 710 CTNS CONSIST OF: PO-00031452 43 CTNS = 2,123 PCS OF WOMENS KNIT HALO ESSENTIAL SCOOP TANK 89% RECYCLED POLYESTER 11%ELASTANE |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-04-18 |
| Master BOL # | SSPHJKT8124785 |
|---|---|
| House BOL # | FLXT00003829490A |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | FLXT |
| Voyage # | 14E |
| IMO # | 9960540 |
| Vessel Name | ZIM ALBATROSS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | JAKARTA, INDONESI |
| Foreign Port of Lading | TANJUNG PRIOK INDONESIA (56033) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5327 KG |
| Weight in KG | 5,327 KG |
| Quantity | 694 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCLU4466675 |
| Commodity Description |
694 CTNS OF PO-00031429 694 CTNS = 20, 755 PCS OF MENS KNIT S/S PONTO PEFORMANCE TEE 89% RECYCLED POLYESTER 11% ELASTANE COLOR : AZURE HEATHER, BLACK, LIGHT HEATHER GREY, |
| Shipper Name | PT ECLAT TEXTILE INTERNATIONAL |
|---|---|
| Address Line 1 | KAWASAN EKONOMI KHUSUS KENDAL,JL |
| Address Line 2 | SAPTARENGGA NO.11,KEL. WONOREJO |
| Address Line 3 | KEC. KALIWUNGU,KAB. KENDAL,PROP |
| Consignee Name | VUORI, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 5600 AVENIDA ENCINAS STE 100 |
| Address Line 2 | CARLSBAD, CA, 92008-4452 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| Notify Party Name | VUORI INC C/O |
|---|---|
| Address Line 1 | FLEXPORT CUSTOMS LLC |
| Address Line 2 | 760 MARKET STREET, FLOOR 8 |
| Address Line 3 | SAN FRANCISCO CA 94102 |
| Container Number | TCLU4466675 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4251155871 |
| Seal Number 1 | A4251155871 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | 694 CTNS OF PO-00031429 694 CTNS = 20, 755 PCS OF MENS KNIT S/S PONTO PEFORMANCE TEE 89% RECYCLED POLYESTER 11% ELASTANE COLOR : AZURE HEATHER, BLACK, LIGHT HEATHER GREY, |
| Marks and Numbers 1 | STYLE# ; STYLE NAME ; LOS ANGELES, CA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 318 | 2026-05-19 |
| Tacoma, Washington | 47 | 2026-04-08 |
| Long Beach, California | 39 | 2026-04-29 |
| Newark, New Jersey | 37 | 2026-03-19 |
| Seattle, Washington | 18 | 2026-03-12 |
| Baltimore, Maryland | 12 | 2026-01-09 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2023-07-31 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 94 | 2026-05-18 |
| Shanghai China (Mainland) | 71 | 2026-03-12 |
| Tanjung Priok Indonesia | 56 | 2026-04-29 |
| Xiamen China (Mainland) | 45 | 2025-07-28 |
| Semarang Indonesia | 38 | 2026-03-28 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 37 | 2026-05-19 |
| Yangshan China (Mainland) | 22 | 2026-03-14 |
| Pusan South Korea | 21 | 2026-04-08 |
| Yantian China (Mainland) | 21 | 2025-06-28 |
| Nansha China (Mainland) | 15 | 2026-03-04 |
Below are the top 10 company names and addresses for PT Eclat Textile International that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PT ECLAT TEXTILE INTERNATIONAL | KAWASAN EKONOMI KHUSUS KENDAL,JL SAPTARENGGA NO.11,KEL. WONOREJO KEC. KALIWUNGU,KAB. KENDAL,PROP | 2026-04-29 | 56 |
| PT ECLAT TEXTILE INTERNATIONAL | JL. SAPTARENGGA NO. 11 (KAWASAN EKONOMI KHUSUS KENDAL) WONOREJO KALIWUNGU KENDAL JAWA TENGAH KENDAL | 2025-08-28 | 35 |
| PT ECLAT TEXTILE INTERNATIONAL | 2026-05-18 | 27 | |
| PT ECLAT TEXTILE INTERNATIONAL | 2025-06-24 | 20 | |
| PT ECLAT TEXTILE INTERNATIONAL | 2026-02-05 | 10 | |
| PT ECLAT TEXTILE INTERNATIONAL | 2026-03-14 | 9 | |
| PT ECLAT TEXTILE INTERNATIONAL | 2026-03-14 | 9 | |
| PT ECLAT TEXTILE INTERNATIONAL | 2026-03-06 | 6 | |
| PT ECLAT TEXTILE INTERNATIONAL | 2025-11-22 | 6 | |
| PT ECLAT TEXTILE INTERNATIONAL | 2026-01-03 | 4 |
Below are the top 1 phone numbers on file for PT Eclat Textile International.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-12-05 | 4 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||