There are a total of 757 bills of lading on file for Rank Shipping Puerto RICO Inc between October 24th, 2012 and May 20th, 2026.
Of those 757 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 21 were within the past 90 days.
| Total Records | 757 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 4 |
| Notify Party Records | 754 |
| First Shipment on File | Oct 24th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 21 |
| Records in the Past Year | 67 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for RANK SHIPPING PUERTO RICO INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Rank Shipping Puerto RICO Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Rank Shipping Puerto RICO Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GREENPACK OF PUERTO RICO INC. | May 2026 | 1,048 | 103 |
| ADVANCE PACKING S.A. | May 2026 | 1,048 | 103 |
| BI-QEM, INC. | May 2026 | 439 | 75 |
| ANCORA LOGYSTICS, S.A. DE C.V. | Jan 2026 | 3,965 | 69 |
| BARCO UNIFORMS | May 2026 | 2,914 | 39 |
| OLEIN RECOVERY CORP. | May 2026 | 2,734 | 18 |
| SHENZHEN HUATE PACKING CO., LTD. | May 2026 | 2,329 | 17 |
| GUANGZHOU BRANDON EQUIPMENT MANUFACTURING CO.,LTD. | May 2026 | 126 | 14 |
| D & C PRODUCE CORP | May 2026 | 5,031 | 10 |
| HANGZHOU KALIFON STAINLESS STEEL KI | Apr 2026 | 442 | 9 |
| FUJIAN DAV TECHNOLOGIES CO.,LTD | May 2026 | 4,941 | 6 |
| CORPORACION C&RAGROEXPORT CIA LTDA | May 2026 | 1,195 | 5 |
| MISTER PRICE INC. | May 2026 | 2,762 | 4 |
| F.C. BLOXOM COMPANY | May 2026 | 53 | 4 |
| CARIBBEAN MARINE CONSTRUCTION LLC | May 2026 | 21 | 4 |
| ACE PLUS INTERNATIONAL LIMITED | May 2026 | 858 | 4 |
| NINGBO HUIGE METAL PRODUCTS CO. | May 2026 | 1,636 | 3 |
| MEYER NURSERIES & FLORAL FARMS INC. | Apr 2026 | 64 | 3 |
| IMEXZON LOGISTICS, INC. | May 2026 | 2,789 | 3 |
| BUNNIK CREATIONS B.V. | Mar 2026 | 3,827 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Rank Shipping Puerto RICO Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| RANGER TIRE CALGARY | May 2026 | 248 | 7 |
| RANGERS VALLEY CATTLE STATION PTY L | Feb 2026 | 60 | 0 |
| RANGITIKEI MEAT DISTRIBUTORS LTD | Feb 2026 | 795 | 1 |
| RANGSUTRA CRAFTS INDIA LIMITED | Feb 2026 | 94 | 0 |
| RANI INTERNATIONAL | May 2026 | 488 | 14 |
| RANIERI FINE FOOD | May 2026 | 1,285 | 8 |
| RANIR CHANGSHU ORAL CARE CO., LTD. | May 2026 | 179 | 8 |
| RANIR, LLC | Mar 2025 | 3,712 | 0 |
| RANK SHIPPING INC. | May 2026 | 10,769 | 221 |
| RANK SHIPPING OF PR INC | May 2026 | 2,118 | 44 |
| RANK1 INDUSTRIES | Nov 2025 | 174 | 0 |
| RANKAM (CHINA) MANUFACTURING COMPAN | Jan 2026 | 1,557 | 0 |
| RANKAM VDG INDUSTRIES LIMITED | Mar 2023 | 218 | 0 |
| RANKIN EQUIPMENT COMPANY | May 2026 | 285 | 6 |
| RANKO BALOG CO. | May 2026 | 8,475 | 75 |
| RANKO HIGH TECH DEVELOP HK LTD. | May 2026 | 741 | 77 |
| RANPAK CORP | May 2026 | 688 | 13 |
| RANSHU INC | May 2026 | 834 | 49 |
| RANSOMES JACOBSEN LTD | May 2026 | 1,442 | 52 |
| RANSON NV | May 2026 | 173 | 5 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-21 | HLCUSJ2260407188 | 2619N | Regular Bill | HLCU | 9311787 | HUTTON | 2026-05-20 | SAN JUAN, PUERTO RICO | CARTAGENA COLOMBIA | 5,796 PCS | 8,191 K | House to House | ADVANCE PACKING S.A. | GREEN PACK OF PUERTO RICO INC | RANK SHIPPING OF PUERTO RICO INC | CHIPS BOXES WITH PLATANUTRES CHIPS 2OZ (CHIPS PLATANUTRES VERDE 2OZ MI COSECHA) BOXES WITH TARO CHIPS 2OZ (CHIPS DE MALANGA BOLS... | |
| 2026-05-14 | HLCUSJ2260404994 | 2618N | Regular Bill | HLCU | 9980356 | LITTLE EMMA | 2026-05-13 | SAN JUAN, PUERTO RICO | CARTAGENA COLOMBIA | 4,662 PCS | 9,681 K | House to House | ADVANCE PACKING S.A. | GREEN PACK OF PUERTO RICO INC | RANK SHIPPING OF PUERTO RICO INC | BOX MI COSECHA VARIETY PACK BOX MI COSECHA VARIETY PACK 30 UND (CAJA MI COSECHA VARIETY PACK 30 UNIDADES POR CAJA MI_COSECHA) ST... | |
| 2026-05-07 | MAEU265511504 | CWQNKT26010337 | 618E | House Bill | CWQN | 9330496 | ADELIE P | 2026-05-06 | SAN JUAN, PUERTO RICO | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 356 PKG | 13,126 KG | Container Yard | GUANGZHOU BRANDON EQUIPMENT MANUFAC | BARCO INTERNATIONAL | RANK SHIPPING OF PUERTO RICO INC | GAS STOVE, SPARE PARTS FOR GAS STOVE |
| 2026-04-30 | HLCUSJ2260400653 | 2616N | Regular Bill | HLCU | 9311787 | HUTTON | 2026-04-29 | SAN JUAN, PUERTO RICO | CARTAGENA COLOMBIA | 2,100 PCS | 3,727 K | House to House | ADVANCE PACKING S.A. | GREEN PACK OF PUERTO RICO INC | RANK SHIPPING OF PUERTO RICO INC | BOXES WITH PLATANUTRES CHIPS OZ (CHIPS PLATANUTRES VERDE OZ MI COSECHA) BOXES WITH TUBERS MIX SANCOCHIPS OZ (CHIPS SANCOCHIPS BO... | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-19 |
| Master BOL # | HLCUSJ2260500450 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | HLCU |
| Voyage # | 2620N |
| IMO # | 9315824 |
| Vessel Name | ODYSSEUS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | JIMENEZ, CR |
| Foreign Port of Lading | CARTAGENA COLOMBIA (30107) |
| Port of Unlading | SAN JUAN, PUERTO RICO (4909) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9900 K |
| Weight in KG | 9,900 KG |
| Quantity | 5532 PCS |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
HAMU2446892 HAMU5122578 |
| Commodity Description |
SWEET POTATOFLOUR 25KG) HARINA DE CAMOTE (SWEET POTATO FLOUR 25KG) HOJUELA DE CAMOTE (SWEET POTATO FLAKES 10KG) BOXES WITH PLANTAIN CHIPS 2OZ (CHIPS PLATANUTRES VERDE 2OZ SWEET POTATOFLOUR 25KG) BOX MI COSECHA VARIETY PACK 30 UND (CAJA MI COSECHA VARIETY PACK 30 UNIDADES POR CAJA MI_COSECHA) |
| Shipper Name | ADVANCE PACKING S.A. CEDULA |
|---|---|
| Address Line 1 | JURIDICA 3101390760 LIMON, POCOCI, |
| Address Line 2 | JIMENEZ DEL COLONO AGROPECUARIO |
| Address Line 3 | 150 M OESTE 15 M SUR, CALLE 10 |
| Consignee Name | GREEN PACK OF PUERTO RICO INC |
|---|---|
| Address Line 1 | CARRETERA 803 KILOMETRO 1.4 BARRIO |
| Address Line 2 | PALOS BLANCOS, COROZAL P.R. 00783, |
| Address Line 3 | SAN JUAN, PUERTO RICO, RAQUEL |
| Address Line 4 | FLORES, RAQUELMICOSECHA.COM, |
| Notify Party Name | RANK SHIPPING OF PUERTO RICO INC |
|---|---|
| Address Line 1 | U.S. CUSTOMS BROKERS P.O. BOX |
| Address Line 2 | 810058 CAROLINA, P.R. 00981-0058 |
| Address Line 3 | TEL. 787-7224389 66-055108700 |
| Container Number | HAMU2446892 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK3226852 |
| Seal Number 1 | HLK3226852 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SWEET POTATOFLOUR 25KG) HARINA DE CAMOTE (SWEET POTATO FLOUR 25KG) HOJUELA DE CAMOTE (SWEET POTATO FLAKES 10KG) BOXES WITH PLANTAIN CHIPS 2OZ (CHIPS PLATANUTRES VERDE 2OZ |
| Additional Cargo 1 | FARMERS OWN) BOXES WITH WHITE CASSAVA CHIPS 2OZ (CHIPS DE YUCA BOLSAS DE 2OZ FARMERS OWN) BOXES WITH TUBERS MIX SANCOCHIPS 2OZ (CHIPS SANCOCHIPS BOLSAS 2OZ FARMERS OWN) BOXES WITH SWEET POTATO 5OZ (BATATA |
| Additional Cargo 2 | CHIPS 5OZ MI COSECHA) BOXES WITH WHITE CASSAVA CHIPS 5OZ (CHIPS DE YUCA BOLSAS DE 5OZ MI COSECHA) CAJAS DE CARTON ( CARDBOARD BOXES ) |
| Marks and Numbers 1 | FACT-0449 . . . . . . . |
| Marks and Numbers 2 | . . . . . . . . |
| Marks and Numbers 3 | . . . . |
| Container Number | HAMU5122578 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK3232306 |
| Seal Number 1 | HLK3232306 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SWEET POTATOFLOUR 25KG) BOX MI COSECHA VARIETY PACK 30 UND (CAJA MI COSECHA VARIETY PACK 30 UNIDADES POR CAJA MI_COSECHA) |
| Marks and Numbers 1 | FACT-0450 . . . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| San Juan, Puerto Rico | 719 | 2026-05-21 |
| Mayaguez, Puerto Rico | 36 | 2013-08-15 |
| Long Beach, California | 1 | 2022-11-17 |
| West Palm Beach, Florida | 1 | 2015-12-08 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tampico Mexico | 227 | 2026-04-30 |
| Puerto Manzanillo Panama | 152 | 2025-12-04 |
| Caucedo Dominican Republic | 95 | 2026-03-12 |
| Kingston Jamaica | 69 | 2023-01-31 |
| Cartagena Colombia | 61 | 2026-05-21 |
| Santo Domingo Dominican Republic | 58 | 2025-03-13 |
| Puerto Limon Costa Rica | 41 | 2025-06-14 |
| Colon Panama | 39 | 2025-08-23 |
| Cristobal Panama | 5 | 2020-12-14 |
| Moin Costa Rica | 3 | 2021-06-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for Rank Shipping Puerto RICO Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| RANK SHIPPING PUERTO RICO INC | MUELLE 15 - CALLE VILLA VERDE ESQ. MIRAFLORES 00908 SAN JUAN PUERTO RI | 2026-04-30 | 6 |
| RANK SHIPPING PUERTO RICO INC | PUERTO RICO INC U.S. CUSTOMS BROKER S P.O. BOX#8100 MIRAMAR 908 PR | 2026-03-21 | 1 |
| RANK SHIPPING PUERTO RICO INC | 2020-06-30 | 156 | |
| RANK SHIPPING OF PUERTO RICO INC | 2025-09-18 | 124 | |
| RANK SHIPPING OF PUERTO RICO INC | 2016-09-05 | 82 | |
| RANK SHIPPING PUERTO RICO INC | 2025-04-22 | 61 | |
| RANK SHIPPING OF PUERTO RICO INC | 2026-05-21 | 60 | |
| RANK SHIPPING OF PUERTO RICO | 2013-08-15 | 45 | |
| RANK SHIPPING OF PUERTO RICO INC | 2018-10-01 | 16 | |
| RANK SHIPPING OF PUERTO RICO INC | 2023-02-13 | 14 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Rank Shipping Puerto RICO Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-21 | 7 | |
| 2026-05-07 | 37 | |
| 2026-03-19 | 341 | |
| 2023-02-08 | 1 | |
| 2019-06-10 | 8 | |
| 2018-11-29 | 9 | |
| 2017-10-12 | 1 | |
| 2017-05-08 | 1 | |
| 2016-06-27 | 1 | |
| 2014-05-28 | 1 |
Below are the top 10 email addresses on file for Rank Shipping Puerto RICO Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-06-03 | 1 | |
| 2018-11-29 | 9 | |
| 2017-11-27 | 1 | |
| 2017-11-27 | 1 | |
| 2017-11-27 | 1 | |
| 2017-11-27 | 1 | |
| 2017-03-13 | 1 | |
| 2016-06-27 | 1 | |
| 2016-04-08 | 10 | |
| 2014-11-18 | 1 |